Zombie Dash 5K

Age Group Results

April 28, 2012


Results by Epic Race Timing, www.epicracetiming.com

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    ELYSA COLE                        CALEDONIA  MI         198             8        23:43.1      7:39/M     

Female 21 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    ALEXA SUCHNER                     WHITE CLOUD  MI       609             9        24:18.3      7:50/M     
       2    JENNIFER PICCARD                  ST JOHNS  MI          554            26        27:32.2      8:53/M     
       3    JESSICA KELLY                     SAGINAW  MI           542            30        28:01.3      9:02/M     
       4    CAROLYN NAUTA                     BELMONT  MI           527            91        32:28.4     10:28/M     
       5    KATHERINE MAIVILLE                ONONDAGA RD  MI       274           130        33:52.0     10:55/M     
       6    SYDNEY CAMP                       MARNE  MI             613           136        34:20.7     11:05/M     
       7    ALEXANDRIA ARMOCK                 COOPERSVILLE  MI      612           140        34:22.1     11:05/M     
       8    AMY KOBER                         WEST OLIVE  MI        301           143        34:32.5     11:08/M     
       9    RACHEL SEDGEWICK                  WEST OLIVE  MI        548           145        34:33.0     11:09/M     
      10    ZOE PAUL                          LUDINGTON  MI         352           149        34:41.5     11:11/M     
      11    COURTNEY TENNANT                  SCOTTS  MI            434           152        34:45.4     11:13/M     
      12    KATHLEEN HINKLE                   LIVONIA  MI           260           170        35:43.0     11:31/M     
      13    CAROLINE LAKE                     GRAND RAPIDS  MI      343           193        36:17.9     11:42/M     
      14    SARAH MACLACHLAN                  ADA  MI               346           194        36:18.0     11:43/M     
      15    GINA TURNER                       GRAND RAPIDS  MI      177           199        36:26.2     11:45/M     
      16    NATALIE REGAN                     GRAND RAPIDS  MI      583           261        38:43.8     12:29/M     
      17    TABITHA TIEMEYE TIEMEYER          ZEELAND  MI           253           275        39:13.8     12:39/M     
      18    KIRI LI TIEMEYER                  ZEELAND  MI           255           276        39:25.8     12:43/M     
      19    COURTNEY DELONGCHAMP              BELMONT  MI           539           291        39:39.4     12:47/M     
      20    SHELBY NAKKULA                    ALLEGAN  MI           132           341        41:17.7     13:19/M     
      21    GRACE BROWN                       BYRON CENTER  MI       65           344        41:21.5     13:20/M     
      22    ASHLEY HILLSON                    JENISON  MI           495           352        41:29.8     13:23/M     
      23    ERICA VOSS                        GRAND RAPIDS  MI      179           358        41:42.0     13:27/M     
      24    MADDIE MINER                                            645           371        42:06.6     13:35/M     
      25    SELAM BRAINERD                    GRAND RAPIDS  MI      112           392        42:47.5     13:48/M     
      26    AMELIA NORTHERN                   KALAMAZOO  MI         449           396        42:59.7     13:52/M     
      27    LAURYN NELDON                     WYOMING  MI           103           397        43:00.2     13:52/M     
      28    OLIVIA PENEGOR                    BATTLE CREEK  MI      450           398        43:00.5     13:52/M     
      29    ANNA SCHILZ                       HASTINGS  MI          240           401        43:07.8     13:55/M     
      30    HANNAH SKIBBE                     LOWELL  MI            518           406        43:13.3     13:56/M     
      31    KENNEDY WENZEL                    KENTWOOD  MI          127           410        43:18.2     13:58/M     
      32    MELLISSA PARISH                   ALLEGAN  MI           133           439        44:23.6     14:19/M     
      33    HAILEY DELONGCHAMP                BELMONT  MI           538           454        45:32.3     14:41/M     
      34    KEELY BRODERICK                   ROCKFORD  MI           88           461        46:11.0     14:54/M     
      35    NOELLE CHWALEK                    ROCKFORD  MI           86           465        46:17.2     14:56/M     
      36    CHRISTINE NGUYEN                                        633           481        48:28.4     15:38/M     
      37    GENEVIEVE VANMALSEN               ROCKFORD  MI          513           507        49:47.0     16:04/M     
      38    KYA WENZEL                        KENTWOOD  MI          128           523        50:57.5     16:26/M     
      39    BROOKE OLSEN                      GOBLES  MI            463           544        53:40.4     17:19/M     
      40    MADISON MORRIS                    GRAND RAPIDS  MI       67           554        55:12.2     17:48/M     
      41    IZABEL SCHMALL                    KENTWOOD  MI           73           559        55:16.8     17:50/M     
      42    TREVA PLANTS                      PIERSON  MI           306           574        56:47.1     18:19/M     
      43    BRITNEY HERRYGERS                 MUSKEGON  MI          184           582        59:06.1     19:04/M     
      44    KENNEDY RIOS                      MUSKEGON  MI          185           583        59:06.3     19:04/M     
      45    ANDRIA CARPENTER                  CHARLOTTE  MI         158           584        59:58.6     19:21/M     

Female 22 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    ASHLEY BOURDOW                    WYOMING  MI           638            13        25:27.8      8:13/M     
       2    STACEY BRANDER                    GRANDVILLE  MI        265            16        26:05.8      8:25/M     
       3    RACHEL VANZANTEN                  GRAND RAPIDS  MI      261            24        27:12.2      8:46/M     
       4    ASHLEY PAUTKE                     WYOMING  MI           389            31        28:01.3      9:02/M     
       5    CAITLIN GRAHAM                    CHICAGO  IL           327            38        28:22.7      9:09/M     
       6    MARGARET SPEES                    GRAND RAPIDS  MI      385            43        29:02.2      9:22/M     
       7    KATIE VAN NOORD                   HUDSONVILLE  MI       465            62        30:54.6      9:58/M     
       8    LAUREN KAMPHUIS                   JENISON  MI           466            65        31:06.9     10:02/M     
       9    STEFANIE HEYSER                   HARPER WOODS  MI      442            67        31:10.8     10:03/M     
      10    MEGHAN FORE                       GRAND RAPIDS  MI      565            69        31:16.3     10:05/M     
      11    RACHEL SCHOMER                    GRAND RAPIDS  MI      437            70        31:17.5     10:05/M     
      12    JESSICA LANDER                    WYOMING  MI           455            71        31:17.9     10:05/M     
      13    EMILY EVANS                       BYRON CENTER  MI      559            87        32:07.2     10:22/M     
      14    MELISSA ROERSMA                                         580           100        32:47.5     10:35/M     
      15    LINDSAY KOURTJIAN                 BROOKLYN  MI          509           101        32:47.7     10:35/M     
      16    KATHY LAWRENCE                    WHITMORE LAKE  MI     487           113        33:05.8     10:40/M     
      17    NANCY GIANNICO                    HOLLAND  MI           223           117        33:10.1     10:42/M     
      18    KIMBERLY SPRONK                   GRAND RAPIDS  MI      225           120        33:19.3     10:45/M     
      19    JENNIFER CORNELL                  YPSILANTI  MI          49           133        34:12.1     11:02/M     
      20    RHIANNON DEYOUNG                  GRAND RAPIDS  MI      162           157        34:53.5     11:15/M     
      21    CHRISTINE HORN                    YPSILANTI  MI         174           158        34:53.6     11:15/M     
      22    MOLLY HAVARD                      SARANAC  MI           380           162        35:09.5     11:20/M     
      23    AMY BUKALA                        KENTWOOD  MI          490           173        35:46.6     11:32/M     
      24    EMILY CHEEUVIH                                          615           176        35:54.6     11:35/M     
      25    WENDY TYLER                       JENISON  MI           268           186        36:11.4     11:40/M     
      26    BROOKE BUENO                      GREENVILLE  MI        354           195        36:20.4     11:43/M     
      27    JAMIE YBARRA                                            594           197        36:22.4     11:44/M     
      28    MELANIE TRUAX                     OTSEGO  MI            146           208        36:34.7     11:48/M     
      29    LACEY DIXON                       HUDSONVILLE  MI       457           213        36:42.8     11:50/M     
      30    PATRICIA LESLIE                   SPRINGFIELD  MI       216           220        37:01.3     11:56/M     
      31    KASANDRA BUTLER                   GRAND RAPIDS  MI       95           222        37:06.9     11:58/M     
      32    BENO MALLORY                                            601           227        37:30.3     12:06/M     
      33    BREANN WHITE                      GRAND BLANC  MI       357           228        37:36.3     12:08/M     
      34    KARA KUBONT                       GRAND RAPIDS  MI      161           232        37:44.0     12:10/M     
      35    KATY CRECELIUS                    GRAND RAPIDS  MI      187           242        38:00.5     12:15/M     
      36    JESSIE PROCIV                     KENTWOOD  MI           30           246        38:03.8     12:16/M     
      37    KRISTIN TIMMER                    ZEELAND  MI           221           251        38:22.0     12:23/M     
      38    SARA DROZE                        GRAND RAPIDS  MI      276           252        38:27.1     12:24/M     
      39    BRITTANY PASTRICK                 WYOMING  MI           272           263        38:44.2     12:30/M     
      40    ERIN FISHER                       GRNAD RAPIDS  MI      529           287        39:36.4     12:46/M     
      41    BRANDIE HOPWOOD                   GRAND RAPIDS  MI      528           288        39:36.7     12:46/M     
      42    MEGAN THYFAULT                    KENTWOOD  MI          625           298        39:46.9     12:50/M     
      43    ALESSA BOES                       GRAND RAPIDS  MI      236           299        39:53.3     12:52/M     
      44    SARAH GALE                        MUSKEGON  MI          370           305        40:05.4     12:56/M     
      45    JEN LABAN                         GRAND RAPIDS  MI       11           310        40:19.7     13:00/M     
      46    KARA BROWN                        SWARTZ CREEK  MI      322           315        40:33.0     13:05/M     
      47    LAVVA CONIGLIAVO                  GRAND RAPIDS  MI      578           316        40:36.0     13:06/M     
      48    ELIZABETH YEITER                  GRAND RAPIDS  MI      582           321        40:50.7     13:10/M     
      49    LAURA BOUWKAMP                    ROCKFORD  MI          581           322        40:51.4     13:11/M     
      50    SARA SIMON                        GRAND RAPIDS  MI      151           329        41:01.3     13:14/M     
      51    AUDREY MCMAINS                    GRAND RAPIDS  MI      574           332        41:07.2     13:16/M     
      52    ELIZABETH KURTZ                   CONKLIN  MI            53           338        41:09.9     13:16/M     
      53    LINDSEY MARSHALL                  PLAINWELL  MI          24           351        41:28.1     13:23/M     
      54    MELISSA HILLSON                   KALAMAZOO  MI         501           353        41:30.0     13:23/M     
      55    JENNIFER GILBERT                  HUDSONVILLE  MI       500           355        41:37.1     13:25/M     
      56    RACHEL ROCHEFORT                  GRAND RAPIDS  MI      291           365        41:58.6     13:32/M     
      57    ANNA SIGNOR                       GRAND RAPIDS  MI      413           373        42:09.1     13:36/M     
      58    JESSICA HERRON                    GRAND RAPIDS  MI      468           375        42:13.4     13:37/M     
      59    LETICIA CARVALHO-PINTO            WYOMING  MI           348           378        42:22.4     13:40/M     
      60    LINDSEY TABER                     ADA  MI               593           379        42:22.8     13:40/M     
      61    STACEY WALTERS                    LANSING  MI           330           383        42:35.1     13:44/M     
      62    TRACY LARSON                      CLARE  MI              47           385        42:38.7     13:45/M     
      63    JENNIFER FERENCE                                        617           387        42:40.0     13:46/M     
      64    JASMINE BROOKS                    GRAND RAPIDS  MI       76           388        42:43.5     13:47/M     
      65    JULIET BENNETT                    GRAND RAPIDS  MI      202           389        42:45.7     13:47/M     
      66    MIRANDA WHITTAKER                 GRANDVILLE  MI         78           399        43:07.1     13:55/M     
      67    LAUREN WOODWORTH                  ATLANTA  MI           121           408        43:16.0     13:57/M     
      68    MEAGHAN KELLY                     KENTWOOD  MI          523           414        43:28.4     14:01/M     
      69    TRACIE YU                         CALEDONIA  MI         134           415        43:28.6     14:01/M     
      70    LOAN NGUYEN                       LANSING  MI           331           417        43:35.2     14:04/M     1:00
      71    KIMBERLY ANDRULIS                 GRAND RAPIDS  MI      409           422        43:39.1     14:05/M     
      72    KERI DEBRUIN                      HOLLAND  MI           232           423        43:39.2     14:05/M     
      73    RACHEL BELD                       JENISON  MI           231           424        43:39.6     14:05/M     
      74    BETHANY BERTAPELLE                GRAND RAPIDS  MI      459           425        43:42.7     14:06/M     
      75    LINDSEY LUND                      GRAND RAPIDS  MI       56           426        43:50.0     14:08/M     
      76    ELIZABETH LOSS                    MUSKEGON  MI          325           432        44:08.7     14:14/M     
      77    CHARLIE JORGENSEN                 STANTON  MI           320           440        44:32.0     14:22/M     
      78    BRITTANY BLEVINS                  GRANDVILLE  MI         71           443        44:35.2     14:23/M     
      79    LINDSAY BLUME                     WYOMING  MI            70           444        44:35.2     14:23/M     
      80    AUSTON GROSS                      GRAND RAPIDS  MI       80           450        45:06.2     14:33/M     
      81    KRISTEN KALINE                    SPARTA  MI            498           456        45:43.0     14:45/M     
      82    LISA KALINE                       SPARTA  MI            497           457        45:48.5     14:46/M     
      83    MANDY TIMMER                      ZEELAND  MI           220           458        45:50.7     14:47/M     
      84    SARA JORGENSEN                    STANTON  MI           319           459        45:51.6     14:47/M     
      85    LAURA FURTAW                      COMSTOCK PARK  MI     551           469        46:49.1     15:06/M     1:00
      86    ASHLEY COHN                                             641           472        47:38.2     15:22/M     
      87    MAGGIE BENTLEY                                          628           476        47:57.4     15:28/M     
      88    LEAH DAVIDSON                     LANSING  MI            93           482        48:28.6     15:38/M     
      89    ELIZABETH HOWELL                  JACKSON  MI            28           485        48:47.1     15:44/M     
      90    OLIVIA HITT                       JEROME  MI             35           487        48:50.2     15:45/M     
      91    MEGGAN KIMMERLE                   GRAND RAPIDS  MI      219           488        48:55.9     15:47/M     
      92    AMANDA BURSEY                     KENTWOOD  MI          218           489        48:56.0     15:47/M     
      93    JENNA YEARKEY                     GRAND RAPIDS  MI      234           491        49:01.1     15:49/M     
      94    CASSANDRA FEDEWA                  PORTLAND  MI           94           500        49:16.3     15:54/M     
      95    SARA MULVIHILL                    ROCKFORD  MI          335           503        49:22.3     15:55/M     
      96    MARIBEL MADDALA                   KENTWOOD  MI          113           504        49:23.4     15:56/M     
      97    EMILY WHITE                       GRAND RAPIDS  MI      522           510        49:57.2     16:07/M     
      98    TERESA MOSER                      KALAMAZOO  MI          62           517        50:35.4     16:19/M     
      99    SARA VILLASENOR                   GRAND JUNCTION  MI    118           521        50:44.8     16:22/M     
     100    DIJLA ZORA                        MOUNT CLEMENS  MI      41           525        51:02.3     16:28/M     
     101    ANGELA DELONGCHAMP                BELMONT  MI           537           527        51:06.5     16:29/M     
     102    EMILY STACHOWICZ                  GRAND RAPIDS  MI      432           530        51:35.5     16:38/M     
     103    MICHELLE PAWLAK                   GRAND HAVEN  MI       139           534        51:58.3     16:46/M     
     104    KATIE OLDS                        PORTAGE  MI            32           537        52:18.0     16:52/M     
     105    BIANCA LAFOUNTAIN                 KENTWOOD  MI          312           548        53:44.2     17:20/M     
     106    JILL NOBLE                        SOUTH LYON  MI        209           551        54:42.4     17:39/M     
     107    HEATHER POEL                      SPRING LAKE  MI       531           561        55:43.5     17:58/M     
     108    BRANDI WRIGHT                     KALAMAZOO  MI         381           566        55:56.0     18:03/M     
     109    STEPHANIE BECKER                  GRAND BLANC  MI       382           567        55:56.1     18:03/M     
     110    JESSICA POPE                      GRANDVILLE  MI         19           571        56:28.3     18:13/M     
     111    NICOLE BROOKS                     ZEELAND  MI           135           579        57:35.3     18:35/M     
     112    JESSY MAHONEY                     OKEMOS  MI              4           580        57:46.5     18:38/M     
     113    TIFFANY ROUSER                    EATON RAPIDS  MI      157           585        59:59.2     19:21/M     
     114    TINA FOX                          OKEMOS  MI              3           588      1:00:34.3     19:32/M     
     115    LAURA MCCONNELL                   LANSING  MI            82           589      1:01:13.6     19:45/M     
     116    BLANCA RAMIREZ                    KALAMAZOO  MI         105           592      1:01:20.2     19:47/M     
     117    ALLISON NIES                      HOLLAND  MI           204           594      1:02:54.5     20:17/M     
     118    COURTNEY LEMKEC                   SAGINAW  MI           285           596      1:03:46.1     20:34/M     

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    RONI KLUNGLE                      HOLT  MI              400            11        24:55.6      8:02/M     
       2    JENNIFER SMITHERMAN               GRAND RAPIDS  MI      602            12        25:19.5      8:10/M     
       3    STEPHANIE WILLIAMS                WYOMING  MI           390            29        28:01.2      9:02/M     
       4    CARLY NEIGH                       CHICAGO  IL           328            36        28:22.3      9:09/M     
       5    VALERIE TUMBLESON                 BELMONT  MI           347            37        28:22.5      9:09/M     
       6    SHELLI MCNEIL                     MORLEY  MI            444            50        29:52.2      9:38/M     
       7    SARA LACHMAN                      GRAND RAPIDS  MI      242            93        32:30.4     10:29/M     
       8    SALLY FINKBEINER                  GRAND RAPIDS  MI       90            99        32:46.7     10:34/M     
       9    ANGELENA COLON                    ANTIOCH  IL           418           103        32:56.9     10:37/M     
      10    JENNIFER SIMONSON                 FOUNTAIN HILLS  AZ    156           105        32:57.7     10:38/M     
      11    LINDSAY VANDUINEN                                       595           108        32:59.8     10:38/M     
      12    ERICA ZEBOOR                                            596           109        32:59.8     10:38/M     
      13    JENNY KLEINSTIVER                 BIRMINGHAM  MI        489           125        33:29.1     10:48/M     
      14    MICHELLE BEACH                    TRAVERSE CITY  MI      97           135        34:16.8     11:03/M     
      15    ALLISON CAMP                      MARNE  MI             611           141        34:24.2     11:06/M     
      16    JENNY OSOSKI                      BIG RAPIDS  MI        387           150        34:44.7     11:12/M     
      17    TONYA OSTERHOUSE                  GRAND RAPIDS  MI      141           153        34:45.6     11:13/M     
      18    TIFFANIE CLAWSON                  SCOTTS  MI            433           155        34:48.8     11:14/M     
      19    KIM WEEKS                         GRAND RAPIDS  MI      379           163        35:09.7     11:20/M     
      20    TINA DERUSHA                      GRAND RAPIDS  MI      145           167        35:36.1     11:29/M     
      21    NIKI AINSWORTH                    GRAND RAPIDS  MI      362           179        35:56.6     11:35/M     
      22    KELLI WITTERS                     VICKSBURG  MI         183           191        36:17.4     11:42/M     
      23    KRISTEN HUTCHINS                  EVANSTON  IL          453           200        36:26.4     11:45/M     
      24    KELLY RUPP                        GRAND RAPIDS  MI      454           201        36:26.5     11:45/M     
      25    SUE DUNN                          GRAND RAPIDS  MI      176           203        36:27.0     11:45/M     
      26    JONI ADAMS                        JEDDO  MI             422           205        36:32.1     11:47/M     
      27    MARIE MADDIX                      GALESBURG  MI         214           207        36:32.9     11:47/M     
      28    DEBORAH HILL                      GRAND RAPIDS  MI      120           210        36:35.9     11:48/M     
      29    STACEY MARTIN                     CEDAR SPRINGS  MI     334           217        36:50.1     11:53/M     
      30    HEATHER LAVELLE                   HOLLAND  MI           147           218        36:55.5     11:55/M     
      31    MELISSA HANNA                     LUDINGTON  MI         351           226        37:28.4     12:05/M     
      32    JULIA STEINKE                     GRAND RAPIDS  MI      359           233        37:44.0     12:10/M     
      33    HOLLI PECKENS                     WEBBERVILLE  MI       337           240        37:51.8     12:13/M     
      34    KAREN ALLEN                       GRAND RAPIDS  MI      280           254        38:33.3     12:26/M     
      35    RANDY KIEFT                       GRAND RAPIDS  MI      281           256        38:33.9     12:26/M     
      36    KRISTA PAWLOSKI                   GRAND RAPIDS  MI      246           264        38:55.7     12:33/M     
      37    MARIE CHAPMAN                     MECOSTA  MI           245           265        38:58.8     12:34/M     
      38    ELEANOR TABLER                                          657           267        38:59.8     12:35/M     
      39    AMANDA KRUM                       BELDING  MI           173           269        39:05.5     12:36/M     
      40    SARAH DELAAT                      MIDDLEVILLE  MI       384           283        39:34.0     12:46/M     
      41    KATHERINE CUMMINGS                ADA  MI               391           285        39:34.5     12:46/M     
      42    JUDY TURNBULL                     LUDINGTON  MI          46           294        39:42.6     12:48/M     
      43    KAREN BIER-HOBBS                  WYOMING  MI           102           296        39:44.1     12:49/M     
      44    MEAGAN POLAK                      COMMERCE TWP.  MI     171           302        39:55.6     12:53/M     
      45    ROSELDA GARDNER                                         636           312        40:31.8     13:04/M     
      46    SARA AHELRS                       FARMINGTON HILLS  M   502           319        40:41.0     13:07/M     
      47    REBECCA COYLE                     FARMINGTON HILLS  M   504           326        40:58.9     13:13/M     
      48    JAMI HANSON                       NEWAYGO  MI           152           328        41:00.8     13:14/M     
      49    MEGHAN MOORE                      GRAND RAPIDS  MI      426           330        41:04.5     13:15/M     
      50    JENNIFER HAUCK                    KENTWOOD  MI          438           334        41:08.5     13:16/M     
      51    CARRIE SAGE                       GRAND RAPIDS  MI      397           336        41:09.1     13:16/M     
      52    JODI TYRON                        GRANDVILLE  MI        150           340        41:14.9     13:18/M     
      53    LISA LEA                          GRAND RAPIDS  MI      366           345        41:23.7     13:21/M     
      54    CECY BAILEY                       ALTO  MI              270           350        41:26.8     13:22/M     
      55    TENAYA COLLINS                    BATTLE CREEK  MI      532           354        41:34.7     13:25/M     
      56    SANDRINE STEED                    GRAND RAPIDS  MI      193           357        41:40.4     13:26/M     
      57    KEYANNA MINER                                           646           361        41:48.9     13:29/M     
      58    HEATHER ALONGE                    MASON  MI             401           364        41:57.3     13:32/M     
      59    CORTER KYON                       BYRON CENTER  MI      571           366        42:01.5     13:33/M     
      60    CATRINA SCHNURSTEIN               CALEDONIA  MI         269           367        42:01.6     13:33/M     
      61    CARRIE SCHARTZER                  MASON  MI             405           368        42:01.8     13:33/M     
      62    LEAH CLARK                        LANSING  MI           411           369        42:01.8     13:33/M     
      63    AMY GOULD                         ZEELAND  MI           524           370        42:02.3     13:34/M     
      64    EMILY SWANK                       ROCKFORD  MI            9           376        42:20.1     13:39/M     
      65    SANDY GUBRY                       LESLIE  MI            403           377        42:20.1     13:39/M     
      66    KRISTA WALENGA                    GRAND RAPIDS  MI      252           382        42:34.8     13:44/M     
      67    CATHERINE BRAINERD                GRAND RAPIDS  MI      111           391        42:47.4     13:48/M     
      68    RHONDA HART                       TWIN LAKE  MI         138           393        42:50.4     13:49/M     
      69    KATHY SCHUT                       CEDAR SPRINGS  MI      14           394        42:52.3     13:50/M     
      70    DANIELLE ROUTT                    MUSKEGON  MI          622           403        43:12.4     13:56/M     
      71    KRISTIN HORNER                    FARMINGTON HILLS  M   470           404        43:12.4     13:56/M     
      72    SHANAVIAH CANALES                 MUSKEGON  MI          129           409        43:16.1     13:57/M     
      73    DEBORAH NEWTON                    BRANCH  MI            398           416        43:31.2     14:02/M     
      74    ASHALAY SWANK                     COLUMBIAVILLE  MI       7           418        43:36.1     14:04/M     
      75    NOELLE WELCH                      FOUNTAIN  MI          407           419        43:37.3     14:04/M     
      76    MEGHAN HRADEL                     FREE SOIL  MI         408           420        43:37.6     14:04/M     
      77    DIANE DEVEREAUX                   LOWELL  MI            393           430        44:06.9     14:14/M     
      78    JENNIFER SAILOR                   GREENVILLE  MI        399           431        44:06.9     14:14/M     
      79    HOLLY GROSS                       GRAND RAPIDS  MI      108           438        44:23.5     14:19/M     
      80    ALEECE YANCEY YANCEY              GRAND RAPIDS  MI      194           442        44:33.4     14:22/M     
      81    KERI SHIVLIE                                            650           445        44:35.4     14:23/M     
      82    DENA MORRISON                                           651           446        44:36.3     14:23/M     
      83    BROOKE FELTNER-BEEBE              KALAMAZOO  MI         361           447        44:43.9     14:25/M     
      84    KELLY DUBA                        GRAND RAPIDS  MI      603           448        44:59.8     14:31/M     
      85    SARAH JACOBITZ                    EAST GRAND RAPIDS      81           451        45:06.3     14:33/M     
      86    APRIL BUTLER                      GRAND RAPIDS  MI      321           460        45:51.7     14:47/M     
      87    BROOKE WOLSCHLEGER                GRAND RAPIDS  MI      376           462        46:11.6     14:54/M     
      88    HEIDI DUBRICO                     FORT GRATIOT  MI      416           467        46:32.4     15:01/M     
      89    BABS BAILEY                       GRAND RAPIDS  MI       68           468        46:46.2     15:05/M     
      90    NICOLE MAYNARD                    CEDAR SPRINGS  MI      43           470        47:25.7     15:18/M     
      91    KRISTI COLLINS                    LOWELL  MI             44           471        47:25.9     15:18/M     
      92    ELIZABETH PEARCE                  SCHOOLCRAFT  MI       181           475        47:47.7     15:25/M     
      93    AMANDA MOORE                                            627           477        47:57.4     15:28/M     
      94    AMANDA ELLIOTT                    SAGINAW  MI           283           496        49:14.0     15:53/M     
      95    MELISSA TARTE                     NEWAYGO  MI           168           498        49:15.4     15:53/M     
      96    AMANDA SCHOLTEN                   GRAND RAPIDS  MI      496           506        49:37.4     16:00/M     
      97    KARI BARSCHEWSKI                  SPARTA  MI            485           509        49:48.2     16:04/M     
      98    ELIZABETH OTT                     HOLLAND  MI           521           511        49:58.4     16:07/M     
      99    KELLY MESSENGER                   COMSTOCK PARK  MI     311           520        50:38.0     16:20/M     
     100    REBECKA WENZEL                    KENTWOOD  MI          125           524        51:01.1     16:27/M     
     101    TERA LOTZ                         ROCKFORD  MI          101           540        52:42.6     17:00/M     
     102    SHAINA KRAMER                     ROCKFORD  MI           50           541        52:53.2     17:04/M     
     103    JENNIFER MCCRACKEN                BELDING  MI           406           542        53:37.9     17:18/M     
     104    MICHELLE GULDNER                  CEDAR SPRINGS  MI     394           543        53:38.0     17:18/M     
     105    AMY NOBLE                         HOLLAND  MI           199           553        54:43.9     17:39/M     
     106    JESSICA ZUKIEWICZ                 MUSKEGON  MI          137           560        55:28.7     17:54/M     
     107    AMY LAMBERT                       GRAND RAPIDS  MI      530           562        55:43.6     17:58/M     
     108    ANGELA ZEMLA                      HOLLAND  MI           190           564        55:52.4     18:01/M     
     109    STEPHENIE PHELPS                  CEDAR SPRINGS  MI     288           569        56:04.2     18:05/M     
     110    STACY LANTZ                       BATTLE CREEK  MI       27           570        56:28.1     18:13/M     
     111    STACY KELLUM                      HOLLAND  MI            17           572        56:28.6     18:13/M     
     112    JOHANNA GREEN                     MUSKEGON  MI          115           599      1:04:23.5     20:46/M     

Female 40 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    AMY HUBBARD                       ADA  MI               549            22        27:07.3      8:45/M     
       2    KERRI VANNOORD                    HUDSONVILLE  MI       558            61        30:43.4      9:55/M     
       3    CARI DRAFT                        SPRING LAKE  MI       474            63        31:01.3     10:00/M     
       4    JEAN KATT                         ROCKFORD  MI          229            64        31:06.5     10:02/M     
       5    BRENDA HART                       ROCKFORD  MI          227            85        32:06.7     10:21/M     1:00
       6    MELISSA DONSELAR                  GRAND HAVEN  MI       481           128        33:50.8     10:55/M     
       7    DEBRA SALTERD                     WAYLND  MI             26           138        34:21.4     11:05/M     
       8    ANGELA OSOSKI                     BIG RAPIDS  MI        386           151        34:45.0     11:13/M     
       9    SUSAN GIFFORD                     LOWELL  MI            516           156        34:49.3     11:14/M     
      10    CHERYL UNER                       VESTABURG  MI         388           188        36:12.6     11:41/M     
      11    SHERRY SPENCER                    ADA  MI               143           190        36:15.4     11:42/M     
      12    BARBARA TURNER                    GRAND RAPIDS  MI      175           202        36:26.8     11:45/M     
      13    CINNAMON MELLEMA                  WAYLAND  MI           251           204        36:30.5     11:46/M     
      14    WHITNEY SMITH                     DORR  MI              189           209        36:35.4     11:48/M     
      15    BECKY WORKMAN                     GRAND RAPIDS  MI      119           211        36:36.1     11:48/M     
      16    MARCELA MORRIS                    CALEDONIA  MI         196           215        36:49.1     11:53/M     
      17    JAMIE MCCUNE                      PORTAGE  MI            23           229        37:40.6     12:09/M     
      18    KIMBERLEE DEXTERHOUSE             BELMONT  MI           360           230        37:42.5     12:10/M     
      19    AMY LAKE                          GRAND RAPIDS  MI      341           236        37:50.0     12:12/M     
      20    TERRI MACLACHLAN                  ADA  MI               344           238        37:50.5     12:12/M     
      21    DANA DEVRIES                      HASTINGS  MI          238           250        38:17.2     12:21/M     
      22    JACQUELINE LARKIN                 JENISON  MI           144           272        39:09.6     12:38/M     
      23    CHRISTINE STANDERFER              GRAND RAPIDS  MI      296           279        39:28.7     12:44/M     
      24    KRISTI MERRITT                    GRAND RAPIDS  MI       74           303        40:02.7     12:55/M     
      25    MARLA NAKKULA-DROUIN              ALLEGAN  MI           131           313        40:32.1     13:05/M     
      26    JENNIFER O'NEIL                   MUSKEGON  MI           96           317        40:37.7     13:06/M     
      27    JAYNE PAULSON                     COOPERSVILLE  MI      395           337        41:09.5     13:16/M     
      28    JOYNT DEBBIE                      ADA  MI               626           402        43:12.0     13:56/M     
      29    ROBIN SIDEBOTHAM                  DORR  MI               58           413        43:21.2     13:59/M     
      30    AMANDA ANDRULIS                   GRAND RAPIDS  MI      412           421        43:38.9     14:05/M     
      31    DONNA NAWROCKI                    ROCKFORD  MI          122           427        43:52.7     14:09/M     
      32    CATHERINE SEAVER                  ALLENDALE  MI         297           433        44:08.7     14:14/M     
      33    DONNA HARRIS-KOBER                WEST OLIVE  MI        300           434        44:09.7     14:15/M     
      34    LIZ BRACKEN                         MI                  299           435        44:10.1     14:15/M     
      35    CANONE ANDERSON                                         644           436        44:14.5     14:16/M     
      36    SHEILA LUNDINSTROM                                      605           449        45:01.1     14:31/M     
      37    TRACY PAZITKA                     HOLT  MI               89           452        45:07.8     14:33/M     
      38    DEANNA WESTFALL                   GRAND RAPIDS  MI      368           463        46:11.7     14:54/M     
      39    BECCA WOLFE                       GRAND RAPIDS  MI      451           492        49:02.5     15:49/M     
      40    SUSAN HARMELINK                   SCHOOLCRAFT  MI       556           502        49:20.1     15:55/M     
      41    TAMARA GOLSTEYN                   BELMONT  MI           540           528        51:06.8     16:29/M     
      42    JEAN PINCKNEY                     EAST GRAND RAPIDS     479           531        51:41.2     16:40/M     
      43    CANDIS MALCOLM                    WAYLAND  MI           478           532        51:41.6     16:40/M     
      44    LYNN BEGIN                        BELMONT  MI           109           538        52:39.5     16:59/M     
      45    CATHY CRAWFORD                    ROCKFORD  MI          110           539        52:39.9     16:59/M     
      46    KATHY OLSEN                       GOBLES  MI            462           545        53:40.8     17:19/M     
      47    KAREN CARDWELL                    GRAND RAPIDS  MI       36           556        55:13.7     17:49/M     
      48    DEBRA WRIGHT                      HOLT  MI              383           565        55:52.4     18:01/M     
      49    TRACY WEST                        PIERSON  MI           304           573        56:44.2     18:18/M     
      50    ELISABETH REUS                    ALTO  MI              317           586      1:00:32.5     19:32/M     
      51    RUTH DONAGHY                      BYRON CENTER  MI      316           587      1:00:33.4     19:32/M     
      52    SANDRA RIECKMAN                   GRAND RAPIDS  MI       83           590      1:01:14.4     19:45/M     
      53    BECKY AMES                        GRAND RAPIDS  MI      562           602      1:10:10.3     22:38/M     

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    WAYNE PERRIN                                            576             1        20:15.7      6:32/M     

Male no age

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    Unknown Partic. 588                                     588           280        39:29.8     12:44/M     
       2    Unknown Partic. 587                                     587           281        39:30.0     12:45/M     
       3    Unknown Partic. 572                                     572           331        41:06.5     13:15/M     
       4    Unknown Partic. 570                                     570           557        55:16.3     17:50/M     
       5    Unknown Partic. 599                                     599           581        58:39.5     18:55/M     
       6    Unknown Partic. 575                                     575           598      1:04:19.9     20:45/M     

Male 21 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    NICHOLAS VANDER ARK               COOPERSVILLE  MI      577             2        20:18.8      6:33/M     
       2    BENNY BRISENO                     GRAND RAPIDS  MI      586             7        23:38.5      7:37/M     
       3    HUDSON HAXIE                      GRAND RAPIDS  MI      620            14        25:37.5      8:16/M     
       4    ALEXANDER KERNOSKY                GRANDVILLE  MI        154            17        26:30.6      8:33/M     
       5    MICHAEL COLE                      CALEDONIA  MI         197            32        28:08.7      9:05/M     1:00
       6    MIKE CARNEY                       GOBLES  MI            464            39        28:30.3      9:12/M     
       7    NATHAN DEVRIES                    ALTO  MI              546            40        28:41.6      9:15/M     
       8    KYLE BAILEY                       ALTO  MI              271            42        28:58.2      9:21/M     
       9    RYAN SIEKMAN                      ROCKFORD  MI          619            49        29:25.8      9:29/M     
      10    BRADY HAIGHT                      WYOMING  MI           372            54        30:08.8      9:43/M     
      11    ZACH WEST                         PIERSON  MI           305            56        30:11.1      9:44/M     
      12    JOSH WEILAND                      PINCKNEY  MI          259            57        30:12.7      9:45/M     
      13    TRISTAN BRIGGS                    PIERSON  MI           307            66        31:08.2     10:03/M     
      14    JACOB RADEMACHER                  ROCKFORD  MI           91            73        31:24.4     10:08/M     
      15    BEN DONAGHY                       BYRON CENTER  MI      471            78        31:32.7     10:10/M     
      16    OWEN REUS                         CALEDONIA  MI         472            79        31:33.2     10:11/M     
      17    BRYN TIEMEYER                     ZEELAND  MI           256            83        31:56.4     10:18/M     
      18    CASEY HAXIE                       GRAND RAPIDS  MI      621            86        32:07.0     10:22/M     
      19    BENJAMIN NAUTA                    BELMONT  MI           526            90        32:16.5     10:25/M     
      20    BRANDON CHU                                             631           122        33:24.0     10:46/M     
      21    JEFF RAMT                                               642           134        34:15.8     11:03/M     
      22    NICHOLAS BALDWIN                  GRAND RAPIDS  MI      314           146        34:39.7     11:11/M     
      23    JAKE STANDERFER                   GRAND RAPIDS  MI      295           147        34:40.7     11:11/M     
      24    ZACH LAPRAD                       LUDINGTON  MI         553           148        34:41.3     11:11/M     
      25    LUNDSTROM JUSTIN                  HOLLAND  MI           604           171        35:44.6     11:32/M     
      26    CONNOR HARTLINE                   HOLLAND  MI           606           172        35:44.8     11:32/M     
      27    CONRAD ELLIOTT                                          655           175        35:50.8     11:34/M     
      28    CHANCE SMITH                      DORR  MI              188           206        36:32.7     11:47/M     
      29    MASON ELLIOTT                                           654           231        37:42.7     12:10/M     
      30    JOE CARNEY                        SCHOOLCRAFT  MI       557           249        38:07.8     12:18/M     
      31    MITCH MANSFIELD                   PORTAGE  MI           165           253        38:33.3     12:26/M     
      32    DANIEL RAMIREZ                    KALAMAZOO  MI         106           286        39:34.9     12:46/M     
      33    JORDAN MONTGOMERY                 BATTLE CREEK  MI      533           289        39:37.8     12:47/M     
      34    CARLOS YEEM                       BATTLE CREEK  MI      534           292        39:40.7     12:48/M     
      35    TONY YU                                                 630           295        39:43.4     12:49/M     
      36    ANDREW KERNOSKY                   KALAMAZOO  MI         153           309        40:15.7     12:59/M     
      37    CHRIS RENZEMA                     ADA  MI               178           320        40:44.2     13:08/M     
      38    ROBERT CARDWELL                   ANN ARBOR  MI          37           360        41:43.9     13:27/M     
      39    ERIC VON ROSEN                    CEDAR SPRINGS  MI      13           362        41:56.3     13:32/M     
      40    JAKE NAWROCKI                     ROCKFORD  MI          123           381        42:26.7     13:41/M     
      41    CONNOR VON ROSEN                  CEDAR SPRINGS  MI      15           395        42:53.5     13:50/M     
      42    BEN BOOGAARD                      LOWELL  MI            517           407        43:14.2     13:57/M     
      43    AUSTIN CHU                                              632           480        48:27.7     15:38/M     
      44    JOEL VILLASENOR                                         653           495        49:07.9     15:51/M     
      45    PEDRO RAMIREZ                     KALAMAZOO  MI         107           505        49:23.5     15:56/M     
      46    HUNTER BRADLEY                    GRAND RAPIDS  MI      258           516        50:29.2     16:17/M     
      47    ALEXANDRA STEVENS                 STANWOOD  MI          170           536        52:11.0     16:50/M     
      48    JONATHAN KEHOE                    ADA  MI               568           547        53:43.3     17:20/M     
      49    CALEB DEVEREAUX                   LOWELL  MI            425           549        53:44.4     17:20/M     

Male 22 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    TRAVIS DUBRIDGE                                         623             3        21:14.3      6:51/M     
       2    RYAN ROSE                         GRAND RAPIDS  MI      424             4        22:54.4      7:23/M     
       3    DAVID SIMON                                             597             5        22:54.8      7:23/M     
       4    NICK DEHAAN                       WYOMING  MI           262            15        26:05.2      8:25/M     
       5    MITCHELL LETTOW                   PORTLAND  MI          356            18        26:54.0      8:41/M     
       6    JIM STEWART                       GRAND RAPIDS  MI      374            21        27:04.8      8:44/M     
       7    ALEX MARZOLINO                    SOUTH HAVEN  MI       579            23        27:08.3      8:45/M     
       8    JONATHAN BRANDER                  GRANDVILLE  MI        264            25        27:12.5      8:46/M     
       9    PHILIP BODIEN                     COLUMBUS  OH          373            28        27:51.4      8:59/M     
      10    JON BARTMAN                       BATTLE CREEK  MI       59            33        28:09.0      9:05/M     1:00
      11    JOSE BOLAINOS                     GRAND RAPIDS  MI      590            35        28:20.9      9:08/M     
      12    JORDAN NOORDYKE                   HUDOSNVILLE  MI       440            41        28:50.5      9:18/M     
      13    ADAM CLARKE                       GRAND RAPIDS  MI      492            45        29:14.7      9:26/M     
      14    NEIL DEHAAN                       GRANDVILLE  MI        275            46        29:20.1      9:28/M     
      15    BEN BLAIR                         PORTLAND  MI          263            47        29:20.5      9:28/M     
      16    MATT EISHER                       GRAND RAPIDS  MI      561            51        29:54.0      9:39/M     
      17    BENJAMIN TURNER                   GRAND RAPIDS  MI      515            55        30:09.4      9:44/M     
      18    ERIC SUTER                        DETROIT  MI           443            59        30:33.4      9:51/M     
      19    JOSEPH SONHEIM                    GRAND RAPIDS  MI      436            68        31:13.9     10:04/M     
      20    JOE LEWIS                         KENTWOOD  MI          456            72        31:18.7     10:06/M     
      21    JIM ROBINETTE                     GRAND RAPIDS  MI      447            77        31:31.7     10:10/M     
      22    JONATHON KLANDERMAN               CALEDONIA  MI         514            84        31:57.4     10:18/M     
      23    ROBERT JONES                      HOLLAND  MI           222            94        32:34.1     10:30/M     
      24    AUSTEN CONLEY                     GRAND RAPIDS  MI      491            97        32:45.0     10:34/M     
      25    FRED COLON                        ANTIOCH  IL           419           104        32:57.2     10:38/M     
      26    RYAN GIDLEY                       WYOMING  MI           338           110        33:03.7     10:40/M     
      27    CHRIS CONTRERAS                   GRAND RAPIDS  MI      378           112        33:05.2     10:40/M     
      28    ELLIOT SPRONK                     GRAND RAPIDS  MIC     224           114        33:08.1     10:41/M     
      29    JORDAN CONLEY                     DEWITT  MI            560           116        33:09.7     10:42/M     
      30    DAN WILBUR                                              634           121        33:20.1     10:45/M     
      31    SHAWN CONNOLLY                    WATERFORD  MI         506           123        33:27.8     10:47/M     
      32    ALEXANDER VOORMAN                 GRAND RAPIDS  MI      461           139        34:21.6     11:05/M     
      33    STEVE BOSHNYAK                    WYOMING  MI           318           142        34:29.0     11:07/M     
      34    RUSS AMIDON                                             635           144        34:33.0     11:09/M     
      35    CHRIS MASSIE                      LIMA  OH              507           160        35:08.8     11:20/M     
      36    JOSH MCCRACKEN                    LOWELL  MI            508           161        35:09.3     11:20/M     
      37    CHARLES SAMSON                    CLAWSON  MI           350           166        35:33.6     11:28/M     
      38    MARK CANTRELL                     GRAND RAPIDS  MI      326           168        35:36.4     11:29/M     
      39    JASON SCHEMMEL                    GRAND RAPIDS  MI      155           169        35:37.2     11:29/M     
      40    CHRISTOPHER HOYT                  GRAND RAPIDS  MI      552           178        35:56.0     11:35/M     
      41    ONEEYEDAN AMPULSKI                GRAND RAPIDS  MI      499           184        36:00.9     11:37/M     
      42    ERIC SCHMIDT                      LESLIE  MI            480           187        36:12.1     11:41/M     
      43    JUSTIN WEGER                      GREENVILLE  MI        353           192        36:17.6     11:42/M     
      44    JOSHUA BOUMA                      DORR  MI              250           198        36:22.5     11:44/M     
      45    KELLEN SEELEY                     GRAND RAPIDS  MI       55           212        36:42.6     11:50/M     1:00
      46    DAVID CRAVEN                      GRAND RAPIDS  MI      290           216        36:49.2     11:53/M     
      47    JAMES ROBINSON                    ALGONAC  MI           477           223        37:09.6     11:59/M     
      48    SKYLER CLARK                                            643           234        37:46.9     12:11/M     
      49    KYLE G                            LANSING  MI           332           241        37:58.0     12:15/M     
      50    RYAN BAGLEY                       KALAMAZOO  MI          39           243        38:02.0     12:16/M     
      51    ALEX PROCIV                       KENTWOOD  MI           31           244        38:02.1     12:16/M     
      52    SCOTT SMITH                       PORTAGE  MI            34           245        38:03.7     12:16/M     
      53    JAY BELT                                                639           247        38:04.4     12:17/M     
      54    TYLER NALL                        GRAND RAPIDS  MI      607           248        38:07.0     12:18/M     
      55    DAVE DOPPEL                       GRAND RAPIDS  MI      277           258        38:40.3     12:28/M     
      56    MAX FRANTZ                        GRAND RAPIDS  MI      278           259        38:40.9     12:28/M     
      57    JASON PASTRICK                    WYOMING  MI           273           262        38:44.1     12:30/M     
      58    JAMES TIEMEYER                    ZEELAND  MI           254           277        39:27.2     12:44/M     
      59    KIP CUMMING                       BATTLE CREEK  MI       60           282        39:32.7     12:45/M     
      60    COLIN BOES                        GRAND RAPIDS  MI      237           301        39:54.5     12:52/M     
      61    DAVID BALDUS                      MUSKEGON  MI          371           304        40:03.6     12:55/M     
      62    JESUS MELENDEZ                                          598           306        40:07.1     12:56/M     
      63    ALAN MYERS JR                     NEWAYGO  MI            52           335        41:08.8     13:16/M     
      64    JAMES LYNEMA                      GRAND RAPIDS  MI      369           347        41:24.4     13:21/M     
      65    MATTHEW ABLAN                     KENTWOOD  MI          340           348        41:25.6     13:22/M     
      66    SEAN SIGNOR                       GRAND RAPIDS  MI      414           372        42:08.8     13:35/M     
      67    KUNAL MITTAL                      GRAND RAPIDS  MI      467           374        42:13.2     13:37/M     
      68    BROCK WILLIAMS                    WYOMING  MI           349           380        42:23.0     13:40/M     
      69    SHAWN AVERY                       GRAND RAPIDS  MI      201           390        42:46.3     13:48/M     
      70    MATT SAKUTA                       GRANDVILLE  MI         79           400        43:07.6     13:55/M     
      71    JOSE VILLASENOR                   GRAND JUNTION  MI     117           474        47:42.7     15:23/M     
      72    JOSEPH BRENNER                    PORTLAND  MI           92           483        48:28.8     15:38/M     
      73    MIKE OLDS                         JACKSON  MI            29           486        48:49.8     15:45/M     
      74    JASON EASLICK                     SAGINAW  MI           233           490        49:00.8     15:48/M     
      75    JACOB LEE                         KENTWOOD  MI            6           497        49:14.8     15:53/M     
      76    THOMAS KOWALSKI                   GRAND RAPIDS  MI      484           508        49:48.0     16:04/M     
      77    DAVID MOSER                       ALLEGAN  MI            63           518        50:35.7     16:19/M     
      78    JORDAN FOX                        OKEMOS  MI              2           522        50:49.9     16:24/M     
      79    KARL LOEBACH                      MOUNT CLEMENS  MI      40           526        51:02.4     16:28/M     
      80    MICHAEL KEEDY                     TOLEDO  OH            140           533        51:57.9     16:45/M     
      81    STAN TILININ                      FARMINGTON HILLS  M   208           550        54:39.3     17:38/M     
      82    ANDREW SCHOEN                     HOLLAND  MI           200           552        54:43.5     17:39/M     
      83    BRANDON TAYLOR                    PORTAGE  MI            33           563        55:48.9     18:00/M     
      84    JEFF URBAN                        PIERSON  MI           303           577        57:03.5     18:24/M     
      85    MARK BROOKS                       ZEELAND  MI           136           578        57:35.2     18:35/M     
      86    JOSUE RAMIREZ                     KALAMAZOO  MI         104           591      1:01:20.1     19:47/M     
      87    JOSEPH NIES                       HOLLAND  MI           203           593      1:02:53.1     20:17/M     
      88    JOHNSON SCOTT                     WYOMING  MI           589           595      1:03:29.7     20:29/M     

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    SCOTT SCHROTENBOER                GRAND RAPIDS  MI      415             6        23:06.9      7:27/M     
       2    PAT DUHNING                                             629            27        27:50.5      8:59/M     
       3    CHARLIE BENTON                    GRAND RAPIDS  MI      446            34        28:18.9      9:08/M     
       4    JEFF SCOBY                        IONIA  MI             564            44        29:07.8      9:24/M     
       5    MATT ELSER                        LANSING  MI           329            48        29:25.1      9:29/M     
       6    SONNY THOMPSON                    GRAND RAPIDS  MI      567            52        29:59.5      9:40/M     
       7    DAVE SHEPORD                      HILLIARD  OH          375            53        30:02.3      9:41/M     
       8    CORREY SELDEN                     PORTLAND  MI          435            58        30:30.2      9:50/M     
       9    RYAN ARNEY                        THREE RIVERS  MI      191            60        30:33.7      9:51/M     
      10    SHAWN HAUCK                       KENTWOOD  MI          439            75        31:29.0     10:09/M     
      11    MATT KUBIAK                       GRAND RAPIDS  MI      547            80        31:36.5     10:12/M     
      12    RICHARD BUSKARD                   GRAND RAPIDS  MI      124            81        31:38.8     10:12/M     
      13    SHAWN AUSTIN                      CEDAR SPRINGS  MI     608            82        31:40.6     10:13/M     
      14    JASON PITTMAN                     ALTO  MI              294            89        32:15.2     10:24/M     
      15    BRIAN UPDIKE                      GRAND RAPIDS  MI      355            95        32:36.0     10:31/M     
      16    KEVIN POLLINS                     SOUTH LYON  MI        486            96        32:44.0     10:34/M     
      17    DANIEL TRIGG                      HASTINGS  MI          293            98        32:45.3     10:34/M     
      18    BRAD WITHERS                      BIG RAPIDS  MI        445           102        32:56.0     10:37/M     
      19    JASON ROSA                        GRAND RAPIDS  MI      149           107        32:58.6     10:38/M     
      20    MATT O'LAUGHLIN                   HASTINGS  MI          239           111        33:04.3     10:40/M     
      21    JON DILORENZO                     CALEDONIA  MI         287           115        33:09.7     10:42/M     
      22    JASON O'CALLAGHAN                 GRAND RAPIDS  MI      286           118        33:10.6     10:42/M     
      23    ADAM CONROY                       MIDDLEVILLE  MI       169           119        33:11.8     10:42/M     
      24    COREY KLEINSTIVER                 WATERFORD  MI         488           124        33:29.0     10:48/M     
      25    TIM PRICE                         KENTWOOD  MI          430           129        33:51.7     10:55/M     
      26    JOE RUMNEY                        KALAMAZOO  MI         460           137        34:21.2     11:05/M     
      27    DAVID OSTERHOUSE                  GRAND RAPIDS  MI      142           154        34:46.1     11:13/M     
      28    NATHAN RUFFER                     GRAND RAPIDS  MI       38           164        35:22.4     11:25/M     
      29    THOMAS PEARCE                     SCHOOLCRAFT  MI       182           165        35:32.7     11:28/M     
      30    BRANNMER KANITZ                                         616           177        35:54.9     11:35/M     
      31    STEFPHAN WORRELL                                        656           180        35:56.9     11:35/M     
      32    MULONGE KALUMBULA                 GRAND RAPIDS  MI      525           181        35:57.1     11:36/M     
      33    DAVID FOSTER                      HOLLAND  MI           364           182        35:57.9     11:36/M     
      34    GEOFFREY EVANS                    ADA  MI                42           183        36:00.6     11:37/M     
      35    CHRIS KUBONT                      GRAND RAPIDS  MI      160           189        36:13.6     11:41/M     
      36    BRYAN LESLIE                      SPRINGFIELD  MI       217           196        36:21.1     11:44/M     
      37    BRIAN DIXON                       HUDSONVILLE  MI       458           214        36:43.0     11:51/M     
      38    JASON LAVELLE                     HOLLAND  MI           148           219        36:55.7     11:55/M     
      39    BRAD JENSEN                       MUSKEGON  MI          324           221        37:01.6     11:56/M     
      40    JAMES BISSETTE                    DORR  MI               61           224        37:15.5     12:01/M     
      41    SEAN GALLOWAY                     ZEELAND  MI            77           225        37:15.5     12:01/M     
      42    JUSTIN PECKENS                    WEBBERVILLE  MI       336           239        37:51.7     12:13/M     
      43    MICHAEL ALLEN                     GRAND RAPIDS  MI      279           255        38:33.5     12:26/M     
      44    WILLIAM MINER                                           647           266        38:58.8     12:34/M     
      45    BRIAN TOTTEN                      CEDAR SPRINGS  MI     244           268        38:59.9     12:35/M     
      46    TIM ANDERS                        GRAND RAPIDS  MI      100           273        39:10.0     12:38/M     
      47    ALAN CARTER                       GRAND RAPIDS  MI       87           274        39:10.1     12:38/M     
      48    TREVOR CUMMINGS                   ADA  MI               392           284        39:34.2     12:46/M     
      49    CHRIS TURNBULL                    LUDINGTON  MI          45           293        39:42.1     12:48/M     
      50    KORODY TIMOTHY                    CEDAR SPRINGS  MI     624           297        39:46.2     12:50/M     
      51    CHRIS MUELLER                     GRAND RAPIDS  MI      427           300        39:53.8     12:52/M     
      52    BENJAMIN WRIGHT                   GRAND RAPIDS  MI      292           307        40:07.8     12:56/M     
      53    JOSHUA EVANS                                            600           308        40:08.1     12:57/M     
      54    JAMES PEREZ                       GRAND RAPIDS  MI        5           311        40:20.5     13:01/M     
      55    JOAN DEARCAYNE                                          637           314        40:32.4     13:05/M     
      56    CHRISTOPHER AHELRS                FARMINGTON HILLS  M   503           318        40:40.9     13:07/M     
      57    CHRISTOPHER DUDEK                 GRAND RAPIDS  MI      339           324        40:52.3     13:11/M     
      58    MICHAEL WESTERLUND                MUSKEGON  MI          130           325        40:58.4     13:13/M     
      59    STEPHEN COYLE                     FARMINGTON HILLS  M   505           327        40:59.0     13:13/M     
      60    KYLE MCKEE                        KENTWOOD  MI          235           333        41:07.2     13:16/M     
      61    BRIAN SWANK                       COLUMBIAVILLE  MI       8           342        41:18.3     13:19/M     
      62    PATRICK GILLESPIE                 GRAND RAPIDS  MI      377           346        41:23.9     13:21/M     
      63    TIM HILLSON                       JENISON  MI           494           349        41:26.7     13:22/M     
      64    CHAD GILBERT                      HUDSONVILLE  MI       493           356        41:37.9     13:25/M     
      65    NATHAN STEED                      GRAND RAPIDS  MI      192           359        41:42.4     13:27/M     
      66    CHRIS SWANK                       ROCKFORD  MI           10           384        42:36.1     13:45/M     
      67    DEREK LARSON                      CLARE  MI              48           386        42:39.4     13:45/M     
      68    GABE PRATT                        KENTWOOD  MI          126           411        43:18.7     13:58/M     
      69    WILLIAM SIDEBOTHAM                DORR  MI               57           412        43:20.8     13:59/M     
      70    JENNIFER FRANZ                    GOBLES  MI            180           428        43:59.2     14:11/M     
      71    TYE LOFTS                         BATTLE CREEK  MI      535           429        44:06.6     14:14/M     
      72    JASON YANCEY                      GRAND RAPIDS  MI      195           441        44:33.4     14:22/M     
      73    ROBERT HANN                       HUDSONVILLE  MI       186           453        45:26.8     14:39/M     
      74    DON WOODRUFF                      FORT GRATIOT  MI      417           466        46:30.6     15:00/M     
      75    SUMAN MADDALA                     KENTWOOD  MI          114           473        47:42.6     15:23/M     
      76    TROY DURNELL                                            640           478        48:00.1     15:29/M     
      77    ANDREW ELLIOTT                    SAGINAW  MI           282           484        48:46.9     15:44/M     
      78    ALBERTO CAVILLO                                         652           494        49:06.8     15:50/M     
      79    CURTIS DILWORTH                   GRAND RAPIDS  MI       12           499        49:15.8     15:53/M     
      80    FRANK THE TANK BRIONES            ALLENDALE  MI          99           514        50:21.8     16:15/M     
      81    PETER BRADLEY                     GRAND RAPIDS  MI      257           515        50:28.5     16:17/M     
      82    DARYL RINALDI                     COMSTOCK PARK  MI     310           519        50:36.8     16:19/M     
      83    MARIO CASCANTE                    GRAND RAPIDS  MI      431           529        51:35.3     16:38/M     
      84    ZACK DUCKETT                      MUSKEGON  MI          569           546        53:43.2     17:20/M     
      85    RYAN SCHMALL                      KENTWOOD  MI           72           558        55:16.8     17:50/M     
      86    SHANE LOOSE                       FLUSHING  MI          367           575        56:52.7     18:21/M     
      87    CHRISTOPHER RIGGIE                GRAND RAPIDS  MI      365           576        56:54.7     18:21/M     
      88    LARRY LANG                        SAGINAW  MI           284           597      1:03:57.3     20:38/M     
      89    LEE GREEN                         MUSKEGON  MI          116           600      1:04:23.6     20:46/M     

Male 40 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace    Penalty
       1    CHRIS SUCHNER                     WHITE CLOUD  MI       610            10        24:18.3      7:50/M     
       2    DAN HART                          ROCKFORD  MI          228            19        26:54.6      8:41/M     
       3    GREG KATT                         ROCKFORD  MI          230            20        26:54.7      8:41/M     
       4    SHAWN MERRITT                     GRAND RAPIDS  MI       75            74        31:28.3     10:09/M     
       5    WESLEY NEAR                       COOPERSVILLE  MI      396            76        31:29.5     10:09/M     
       6    ROBERT RIECKMAN                   GRAND RAPIDS  MI       84            88        32:11.9     10:23/M     
       7    BLAIR LACHMAN                     GRAND RAPIDS  MI      243            92        32:30.2     10:29/M     
       8    GREGGORY D KLAMER                 HUDSONVILLE  MI       441           106        32:58.4     10:38/M     
       9    JAMES MEER                                              618           126        33:33.4     10:49/M     
      10    KEN CAMPBELL                      GRAND RAPIDS  MI      482           127        33:48.5     10:54/M     
      11    CHRISTOPHER JONES                 GRAND RAPIDS  MI      543           131        33:57.0     10:57/M     
      12    JOSEPH BRUINSMA                   WAYLND  MI             25           132        34:07.4     11:00/M     
      13    SPENCER DOLLOFF                   GRAND RAPIDS  MI      205           159        35:04.1     11:19/M     
      14    LEON HOLLOWELL                    BELMONT  MI            51           174        35:49.3     11:33/M     
      15    LARRY POLESKI                     KENTWOOD  MI          473           185        36:10.4     11:40/M     
      16    FREDERICK LAKE                    GRAND RAPIDS  MI      342           235        37:49.7     12:12/M     
      17    MARK MACLACHLAN                   ADA  MI               345           237        37:50.4     12:12/M     
      18    SCOTT SOULE                       THREE RIVERS  MI      167           257        38:35.7     12:27/M     
      19    ROBERT MANSFIELD                  PORTAGE  MI           164           260        38:41.3     12:29/M     
      20    CHARLES THOMAS                    PORTAGE  MI           163           270        39:06.4     12:37/M     
      21    ALAN SUPP                                               648           271        39:06.7     12:37/M     
      22    SCOTT BALDWIN                     GRAND RAPIDS  MI      315           278        39:28.3     12:44/M     
      23    JEFF DELONGCHAMP                  BELMONT  MI           536           290        39:38.5     12:47/M     
      24    MIKE GOLSTEYN                     BELMONT  MI           541           323        40:52.1     13:11/M     
      25    CHARLES WALTERS                   WHITEHALL  MI         333           339        41:13.2     13:18/M     
      26    KARL ZENNI                        MEMPHIS  TN           172           343        41:19.0     13:20/M     
      27    TIM SCHUT                         CEDAR SPRINGS  MI      16           363        41:56.4     13:32/M     
      28    GARY PERRINE                      MASON  MI             469           405        43:12.9     13:56/M     
      29    MICHAEL NORTHERN                  KALAMAZOO  MI         448           437        44:18.9     14:17/M     
      30    WELBURN MICHAEL                   GRAND RAPIDS  MI      573           455        45:36.0     14:43/M     
      31    PATRICK CHWALEK                   ROCKFORD  MI           85           464        46:16.2     14:55/M     
      32    CHAD BROWN                        BYRON CENTER  MI       64           479        48:08.6     15:32/M     
      33    MIKE WOLFE                        GRAND RAPIDS  MI      452           493        49:02.5     15:49/M     
      34    MATTHEW HARMELINK                 SCHOOLCRAFT  MI       555           501        49:19.6     15:55/M     
      35    ALEX VANDERTOL                    GRANDVILLE  MI        302           512        50:07.9     16:10/M     
      36    PAUL BURKE                        GRAND RAPIDS  MI       98           513        50:19.4     16:14/M     
      37    DAVID GRIFFITH                    BIG RAPIDS  MI        166           535        52:10.9     16:50/M     
      38    WILLIAM MORRIS                    GRAND RAPIDS  MI       66           555        55:13.5     17:49/M     
      39    TOM MILLS                         CEDAR SPRINGS  MI     289           568        56:04.1     18:05/M     
      40    RANDALL AMES                      KENTWOOD  MI          566           601      1:10:08.6     22:37/M     
      41    LARRY MESSING                     GRAND RAPIDS  MI      563           603      1:10:10.6     22:38/M