2017 GHPS Resistance Run

10K

Age Group Results

June 03, 2017




Men: Top Finishers 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 40-44 45-49 55-59 70-99
Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ERIN SHIBLEY                      GRAND HAVEN  MI      2289             2        42:18.5      6:49/M
       2    JACQUELINE SANDER                 HOLLAND  MI          2287             4        45:19.3      7:19/M
       3    ALEXANDRA ANNESE                  GRAND RAPIDS  MI     2220             7        48:23.0      7:48/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TONYA KIMBER                      HOLLAND  MI          2260             9        48:27.3      7:49/M
Top

Female Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SUSAN HARTWICK                    HOLLAND  MI          2254            14        49:44.5      8:01/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BROOKE HARTWICK                   GRAND HAVEN  MI      2253            13        49:40.7      8:01/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MANDI BOEVE                       FRUITPORT  MI        2226            23        53:06.0      8:34/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    AMY HUTCHISON                     SPRING LAKE  MI      2257            34      1:02:28.6     10:05/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KRISTIN TURKELSON                 GRAND HAVEN  MI      2296            11        49:10.2      7:56/M
       2    JULIE OLSON                       NORTON SHORES  MI    2279            18        51:06.5      8:15/M
       3    TONYA WESTERBEKE                  6166483843  MI       2604            26        54:57.4      8:52/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LAURA LANDAU                                           2606            20        51:51.0      8:22/M
       2    TAMMY REIFFER                     SPRING LAKE  MI      2286            25        54:42.4      8:49/M
       3    SARAH HAINER                      MONTAGUE  MI         2249            28        57:39.1      9:18/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LEIGH ANN HAWVER                  GRAND HAVEN  MI      2255            17        50:44.8      8:11/M
       2    PAMELA QUADA                      GRAND HAVEN  MI      2283            33      1:02:09.6     10:01/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SHEILA GOODMAN                    GRAND HAVEN  MI      2243            24        53:36.0      8:39/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICHAEL CRAMAROSSO                CHICAGO  IL          2232             1        32:15.4      5:12/M
       2    ALEX ANIELSKI                     GRAND RAPIDS  MI     2219             3        43:01.5      6:56/M
       3    DAN REIFFER                       SPRING LAKE  MI      2285             5        45:22.7      7:19/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ED SPIER                          NORTON SHORES  MI    2291             6        46:14.5      7:27/M
Top

Male Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARC LANDAU                                            2605            19        51:46.3      8:21/M
Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KADEN HAINER                      MONTAGUE  MI         2248            15        50:19.7      8:07/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JOSH SLATER                       GRAND RAPIDS  MI     2290            12        49:19.3      7:57/M
       2    CHRISTIAN HAINER                  MONTAGUE  MI         2247            30        57:39.2      9:18/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ALEX WILKERSON                                         2607            27        54:58.5      8:52/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    NICK ANNESE                       GRAND RAPIDS  MI     2221             8        48:23.2      7:48/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICHAEL KIETH                     GRAND HAVEN  MI      2259            22        52:41.4      8:30/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CHAD HAINER                       MONTAGUE  MI         2246            16        50:31.8      8:09/M
       2    CHRISTIAN GLUPKER                 ZEELAND  MI          2241            21        52:41.0      8:30/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MIKE HOLT                         MUSKEGON  MI         2256            10        48:28.2      7:49/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BRUCE QUADA                       GRAND HAVEN  MI      2282            29        57:39.1      9:18/M
       2    MICHAEL SANDER                    HOLLAND  MI          2288            32      1:00:46.0      9:48/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TIM MORROW                                             2618            31      1:00:32.7      9:46/M