2017 Hawk Island Spring Kids Triathlon

Age Group Results

June 03, 2017




Dolphin Men: 1- 7 8- 8 9- 9 10-10
Dolphin Women: 1- 7 9- 9 10-10
Shark Men: 1-11 12-12 13-13
Shark Women: 1-11 12-12 13-13

Dolphin

Top

Girls 7 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    CLARA BEGAY                       MT PLEASANT  MI      1571    7       24        28:33.5
       2    AVERY HANNAH                      EAST LANSING  MI     1550    7       29        29:29.3
       3    DELILAH WHITE                     HASLETT  MI          1549    7       40        31:26.2
       4    ALIVIA BLOCK                      WILLIAMSTON  MI      1576    7       45        33:30.1
       5    DELANEY HARBAR                    NOVI  MI             1535    6       52        37:04.1
       6    MAYA RAFFOUL                      NOVI  MI             1581    6       53        37:04.3
       7    LUCY CHAPMAN                      DANSVILLE  MI        1552    6       55        40:06.9
       8    BRYNN THIEDE                      HOLT  MI             1532    7       57        42:42.6
       9    ZOEY STALLINGS                    DEWITT  MI           1565    7       59        44:03.9
Top

Girls Age 9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    SHELBY GOAD                                            1593   9         7        25:14.8
       2    JAYLEE CHAPMAN                    DANSVILLE  MI        1551    9       13        26:04.5
       3    ALLIE REDDEN                      BLOOMFIELD HILLS  M  1536    9       25        28:40.5
       4    RAEGAN JANKA                      HOLT  MI             1577    9       34        30:18.5
       5    AVA PETERSON                      KALAMAZOO  MI        1573    9       35        30:34.8
       6    ASHLYN LUTZ                       DEWITT  MI           1547    9       38        31:02.4
       7    DALILAH COLTON                    MARYSVILLE  MI       1540    9       44        33:29.3
       8    KYLIE COLTON                      MARYSVILLE  MI       1541    9       46        33:59.3
       9    VIVIAN CHASE                      MASON  MI            1566    9       47        34:27.8
      10    JANE KASKI                        CLYDE  MI            1580    9       56        40:12.5
Top

Girls Age 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    AUTUMN THOMPSON                   DEWITT  MI           1545   10        6        22:52.5
       2    DELILAH ZINGELEWICZ               HOLT  MI             1560   10        9        25:20.3
       3    NORAH LUTZ                        DEWITT  MI           1546   10       14        26:07.8
       4    ADDISON SEWELL                    LAKE IN THE HILLS    1539   10       15        26:28.2
       5    AYLA HOLBEN                       DEWITT  MI           1542   10       16        26:29.8
       6    ELLIE VANCE                       DEWITT  MI           1554   10       19        27:08.9
       7    ADELYN WILSON                                          1591   10       33        30:12.2
       8    RYLAN NELSON                      HOLT  MI             1574   10       39        31:25.6
       9    HAILEY MCGRATH                    HOLT  MI             1564   10       43        33:03.5
      10    ELENA STOECKER                    HASLETT  MI          1567   10       48        35:14.2
      11    LINDEN RAY                                             1587   10       49        35:59.6
      12    AINSLEY ADAMS                                          1589   10       51        36:46.2
Top

Boys 7 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    KJ REDDEN                         BLOOMFIELD HILLS  M  1537    7       22        27:45.9
       2    TIM SALTARELLI                                         1585    7       28        29:21.3
       3    TRISTAN DROSCHA                                        1590    7       42        32:37.4
       4    KAEDYN BALES                      LANSING  MI          1563    7       50        36:15.1
       5    ALEJANDRO OREA-CARRENO                                 1586    7       54        39:02.8
       6    QUENTIN WHITE                                          1592   6        58        44:02.9
Top

Boys Age 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    TUCKER WIGINTON                   ONONDAGA  MI         1534    8        5        21:25.4
       2    BRADY DOYLE                       WILLIAMSTON  MI      1557    8       17        26:34.8
       3    HENRY MCPHALL                     LANSING  MI          1530    8       21        27:45.7
       4    CARSON SOLTIS                     LANSING  MI          1568    8       26        29:00.1
       5    KADE DEXTROM                      LANSING  MI          1578    8       31        29:33.9
       6    COLTER REES                       DEWITT  MI           1561    8       32        29:56.6
       7    JACKSON RYAN                      DEWITT  MI           1544    8       36        30:36.3
       8    LUCCA NEVES                       OWENSBORO  KY        1569    8       37        30:39.2
Top

Boys Age 9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    BRAYDEN WILLIAMS                  TROY  MI             1538    9        2        20:12.9
       2    ISAAC MCALVEY                                          1583    9        4        20:59.3
       3    CARTER OLEKSYK                    EAST LANSING  MI     1582    9       10        25:26.2
       4    ETHAN MULLINS                     EAST LANSING  MI     1558    9       12        25:41.5
       5    JONAS HINTZE                      EAST LANSING  MI     1555    9       18        26:55.5
       6    JOSIAH DIAZ                       LANSING  MI          1559    9       20        27:40.8
       7    TITUS HINTZE                      EAST LANSING  MI     1556    9       23        28:08.9
       8    PHIN SALTARELLI                                        1584    9       27        29:17.3
       9    CALEB PIER                                             1588    9       41        31:49.4
      10    CAMERON BRUNING                   DEWITT  MI           1575    9       60        48:15.0
      11    ROWAN KORTLANDT                   KALAMAZOO  MI        1572    9       61        51:40.3
Top

Boys Age 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    JULIAN TERRANOVA                  LANSING  MI          1553   10        1        20:06.4
       2    ANDREW KASKI                      CLYDE  MI            1579   10        3        20:32.3
       3    DOMINIC RYAN                      DEWITT  MI           1543   10        8        25:16.2
       4    LUKE SKIDMORE                     BATH  MI             1533   10       11        25:35.3
       5    VICTOR NEVES                      OWENSBORO  KY        1570   10       30        29:29.5

Shark

Top

Girls 11 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    KELSEY PAVLIK                     HASLETT  MI          1902   11        7        41:35.2
       2    COLLEEN PETTENGILL                BLOOMFIELD HILLS  M  1901   11        8        42:36.1
       3    KEIRA PAGE-WOOD                   BENTON HARBOR  MI    1903   11       13        45:30.7
       4    MYA CARNEVALE                     MASON  MI            1917   11       15        46:53.1
       5    RACHEL CARLSON                    GRAND LEDGE  MI      1920   11       16        46:55.3
       6    GRIFFIN FAULKNER                  PORTLAND  MI         1914   11       18        49:25.4
       7    QUINN SAVAGE                      HASLETT  MI          1921   11       20        52:53.2
       8    MADDY SALTARELLI                                       1925   11       21        55:47.7
Top

Girls Age 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    FAITH LUTZ                        DEWITT  MI           1907   12        3        38:17.8
       2    JACQUELINE SOLTIS                 LANSING  MI          1910   12        6        41:11.2
Top

Girls Age 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    MAISIE FUJITA                     DEARBORN HEIGHTS  M  1912   13       11        44:00.6
Top

Boys 11 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    DJ CHAPMAN                        DANSVILLE  MI        1908   11        9        42:56.7
       2    JAMES MCALVEY                                          1924   11       14        45:53.5
       3    COLLIN WEVER                      DEWITT  MI           1915   11       17        47:58.1
       4    IAN KAISER                        COMMERCE TOWNSHIP    1905   11       23      1:00:13.3
Top

Boys Age 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    RYDER THOMPSON                    DEWITT  MI           1906   12        1        37:25.6
       2    PETER FAZEKAS                     YPSILANTI  MI        1918   12        2        38:16.8
       3    RYDER GREENMAN                    MARSHALL  MI         1923   12        5        40:41.3
       4    BRANDON SOLTIS                    LANSING  MI          1911   12       10        43:34.6
       5    WILLIAM BALES                     LANSING  MI          1916   12       12        44:42.8
       6    GABRIEL NEVES                     OWENSBORO  KY        1919   12       19        51:50.3
       7    LANCE BOCHINSKI                                         630   12       22        57:58.6
Top

Boys Age 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    BEN CHAPMAN                       DANSVILLE  MI        1909   13        4        38:58.9