2016 K9K

3K with and without dog

June 18, 2016




Men: Top Finishers 1- 7 8-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 7 8-99

Top

Female Overall winner Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    HANNAH LIVERMORE                                       1975   30        1        12:58.0      6:59/M
Top

Female no age

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ASHLEY SANCHEZ                                         1976    0      172        42:26.6     22:49/M
Top

Female 7 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    RILEY DENHARTIGH                  HUDSONVILLE  MI      1758    7       50        22:07.3     11:56/M
       2    ABIGAIL KARCHER                   ROCKFORD  MI         1831    5       59        24:25.7     13:11/M
       3    KYLIE LEATHERMAN                  HUDSONVILLE  MI      1861    7       61        24:40.0     13:18/M
       4    CHLOE DENHARTIGH                  HUDSONVILLE  MI      1756    5       62        24:43.2     13:20/M
       5    FAITH HAGER                       HUDSONVILLE  MI      1794    6       65        25:06.8     13:33/M
       6    KENDALL STUART                    ROCKFORD  MI         1936    2      115        33:48.7     18:54/M
       7    JOSIE DAY                         KENTWOOD  MI         1748    5      123        34:49.2     18:53/M
Top

Female 8 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ALYSSA NANCE                      GRAND RAPIDS  MI     1881   27        4        14:51.5      8:04/M
       2    REBECCA JACOBI                                         1230   39        9        16:00.1      8:46/M
       3    AUTUMN QUIGG                      MUSKEGON  MI         1894   37       15        17:17.8      9:29/M
       4    SARAH WARD                                             1235   37       19        17:53.4      9:41/M
       5    KARI LEWIS                        LOWELL  MI           1864   32       20        18:07.5      9:55/M
       6    WILLIAMS KELLY                                         1276   35       22        18:09.2     10:40/M
       7    BROOKE PRELL                      GRAND RAPID  MI      1892   24       24        18:20.6     10:13/M
       8    TAMMY BRANN                       ADA  MI              1721   33       25        18:27.3     10:01/M
       9    MICHELLE ZMUDKA                   GRAND RAPIDS  MI     1972   31       26        18:27.3     10:01/M
      10    STAR THOMAS                       IONIA  MI            1942   39       27        18:34.3     10:24/M
      11    CATHERINE JOHNSON                 LAKE ODESSA  MI      1823   27       29        18:41.2     10:20/M
      12    TINA BLISS                        LAKE ODESSA  MI      1715   24       30        18:41.8     10:19/M
      13    KAIDENCE THOMAS                   IONIA  MI            1940    9       31        18:54.3     10:12/M
      14    SARA COAKER                       GRAND RAPIDS  MI     1732   29       34        19:00.1     10:18/M
      15    KRISTEEN RALSTON                  GRAND RAPIDS  MI     1897   46       36        19:25.4     10:51/M
      16    MEADOW BALDWIN                    GRAND RAPIDS  MI     1705    9       39        20:19.7     10:56/M
      17    CAROLE CONRAD                     STEVENSVILLE  MI     1740   53       41        20:56.9     11:43/M
      18    KELLY WOOD                        HUDSONVILLE  MI      1970   30       43        20:59.0     11:20/M
      19    ASHLEY SHERMAN-HAY                ADA  MI              1923   22       44        21:03.5     11:56/M
      20    KRISTIN SELVIUS                   GRAND RAPIDS  MI     1919   26       45        21:26.6     12:08/M
      21    MEG KIEKINTVELD                                        1244   34       46        21:35.8     11:44/M
      22    KRIS BALDWIN                      GRAND RAPIDS  MI     1704   42       47        21:38.7     11:39/M
      23    TERRI LESLIE-FOX                  GREENVILLE  MI       1863   47       49        21:41.8     12:16/M
      24    KRISTIN DIONNE                    ALLENDALE  MI        1761   46       52        22:11.7     12:07/M
      25    KARLY WINGART                     NEW BALTIMORE  MI    1968   33       53        22:20.5     12:41/M
      26    CHANTELLE RENAUD                  NEW BALTIMORE  MI    1900   30       54        22:21.3     12:41/M
      27    ADDISON STERK                                          1253    8       55        22:46.8     12:25/M
      28    JENNIFER KARCHER                  ROCKFORD  MI         1835   32       60        24:26.7     13:11/M
      29    CHRISTINA SMITH                                        1272   25       64        24:51.0     13:23/M
      30    CHERYL CORNELIUS                  SPARTA  MI           1742   47       66        25:17.3     13:40/M
      31    MICHELLE COMMERET                 ZEELAND  MI          1739   33       68        25:25.9     14:05/M
      32    KELLY BOLEN                                            1255   34       69        25:53.3     14:25/M
      33    MONET MARSHALL                    LAKE ODESSA  MI      1874   16       70        25:58.7     14:37/M
      34    ALEY HAUGHT                       GRAND RAPIDS  MI     1796   37       71        26:02.8     14:35/M
      35    IZZY WUIS                                              1274    9       73        26:31.7     14:25/M
      36    ANYA STEELE                                            1273    9       74        26:32.9     14:25/M
      37    KELSEY JUERGENS                                        1251   24       75        26:33.3     14:20/M
      38    DIANE LANSER                      HUDSONVILLE  MI      1851   52       76        26:51.4     14:53/M
      39    KRISTA VERMEER                    CALEDONIA  MI        1961   23       79        27:00.4     14:35/M
      40    CAROL STOVER                      JENISON  MI          1934   65       80        27:10.0     14:55/M
      41    CAYLA WELLS                       GRAND RAPIDS  MI     1965   23       81        27:10.8     15:12/M
      42    NATALIE SCHMIDT                   GRANDVILLE  MI       1914    8       82        27:13.7     14:45/M
      43    MONICA ADAMS                      GRAND RAPIDS  MI     1701   30       83        27:13.8     15:13/M
      44    LISA VANDER MOLEN                 GRANDVILLE  MI       1956   33       84        27:14.6     14:45/M
      45    LAURA MACLAM                      GRAND RAPIDS  MI     1866   47       85        27:15.7     14:59/M
      46    JOSI HOOKS                        DELAWARE  OH         1815   11       86        27:19.6     15:01/M
      47    KAREN CURTISS                     GRAND RAPIDS  MI     1745   53       87        27:31.8     14:58/M
      48    MICHELLE MARCUS                   ADA  MI              1870   24       88        27:58.7     15:47/M
      49    TRACIE MARCUS                     ADA  MI              1872   53       89        27:58.7     15:47/M
      50    LIZ SAKSA                         PETOSKEY  MI         1912   27       90        28:41.8     15:59/M
      51    CHRISTINE STEINMETZ               PETOSKEY  MI         1924   28       91        28:43.8     16:01/M
      52    JENNY SAKSA                       PETOSKEY  MI         1911   22       92        28:53.6     16:07/M
      53    MARIBETH ELGERSMA                 HUDSONVILLE  MI      1774   56       95        30:03.1     16:12/M
      54    KATHRYN GARDNER                   JENISON  MI          1782   44       96        30:34.1     17:24/M
      55    RACHEL RIESSER                    BRIGHTON  MI         1902   15       97        30:42.9     16:54/M
      56    CHARLOTTE CREECH                  ALLEGAN  MI          1744   22       99        30:46.3     16:55/M
      57    KELLI DU LUDE                     JENISON  MI          1767   38      100        31:37.1     17:39/M
      58    MANDY VANDERKOOI                                       1257   34      102        31:52.6     17:28/M
      59    KENNEDY WUIS                                           1275   14      103        32:23.9     17:34/M
      60    KRISTIN REININK                                        1228   27      104        32:28.9     18:12/M
      61    KAYLA OXENDER                     GRANDVILLE  MI       1885   30      106        32:41.3     18:53/M
      62    REBECCA HAWKINS                   WALKER  MI           1799   31      107        32:42.8     18:53/M
      63    KELLY GERAGHTY                    COMSTOCK PARK  MI    1784   44      109        32:53.9     17:54/M
      64    PAIGE DIONNE                      ALLENDALE  MI        1762   11      110        32:54.2     17:55/M
      65    DELANEY GERAGHTY                  COMSTOCK PARK  MI    1783   11      111        32:54.4     17:54/M
      66    AMANDA DECLARK                                         1249   30      112        33:27.3     17:59/M
      67    KRYSTAL STUART                    ROCKFORD  MI         1937   31      114        33:47.8     18:54/M
      68    SHELBY DUNN                       SPRING LAKE  MI      1769   24      117        33:56.0     18:40/M
      69    LACI JOHNSON                      GRAND RAPIDS  MI     1825   29      118        33:56.2     18:41/M
      70    CINDY BLAIR                       GRAND RAPIDS  MI     1713   42      121        34:09.4     18:57/M
      71    DEBBIE DAY                        KENTWOOD  MI         1747   40      124        34:49.4     18:52/M
      72    CINDY KEUNING                                          1236   55      126        35:17.3     19:37/M
      73    JULIA PIEK                        GRANDVILLE  MI       1889   28      127        35:44.8     19:28/M
      74    JILL VAN VEEN                     GRAND RAPIDS  MI     1954   28      129        36:15.3     20:22/M
      75    MARY BOYK                         BELDING  MI          1716   32      131        36:17.4     20:22/M
      76    FAITH VANVLIET                                         1246   57      132        36:48.5     20:22/M
      77    JANE VRIELAND                     HUDSONVILLE  MI      1962   49      133        36:52.7     20:23/M
      78    PAIGE VANVLIET                    HUDSONVILLE  MI      1960   25      134        36:53.9     20:23/M
      79    BARBARA TOBUREN                   HASTINGS  MI         1945   69      138        37:14.5     20:16/M
      80    ELLA KIEKINTVELD                                       1243    8      141        37:34.5     20:44/M
      81    SAMANTHA HOEKSEMA@ATT.NET         GRAND RAPIDS  MI     1808   30      144        38:27.6     21:09/M
      82    JOYCE HOEKSEMA                    GRAND RAPIDS  MI     1806   66      145        38:29.2     21:09/M
      83    MARCIA SMITS                                           1263   69      146        38:29.5     21:00/M
      84    CARMEN KRUYF                      GRAND RAPIDS  MI     1848   33      147        38:29.6     20:59/M
      85    JANE SHARDA                       GRAND RAPIDS  MI     1921   37      151        39:01.0     21:49/M
      86    NANCY REENDERS                    GRAND RAPIDS  MI     1899   66      153        39:05.5     21:47/M
      87    CAROL PETERS                      GRAND RAPIDS  MI     1886   67      154        39:07.2     21:47/M
      88    GAYLE GREELEY                     ALLENDALE  MI        1788   42      155        39:11.9     21:37/M
      89    PATI BESTEMAN                     LOWELL  MI           1709   51      157        39:16.4     21:55/M
      90    JILLIAN WRAY                      LOWELL  MI           1971   21      159        39:18.6     21:56/M
      91    NICOLE WRAY                                            1265   26      160        39:18.9     21:56/M
      92    COURTNEY VANDYKE                  GRAND RAPIDS  MI     1958   23      162        39:25.6     21:41/M
      93    KYLEE JACKSON                     HUDSONVILLE  MI      1821   23      163        39:30.4     21:41/M
      94    JULIE JOHNSTON                                         1262   43      166        41:11.4     22:24/M
      95    MELISSA KWIATKOWSKI                                    1261   33      167        41:13.1     22:22/M
      96    ROBERTA LATHROP                   COMSTOCK PARK  MI    1857   65      168        42:08.9     22:57/M
      97    PATRICIA EMERSON                  GRAND RAPIDS  MI     1776   61      169        42:10.5     23:18/M
      98    SARAH BROHL                       GRAND RAPIDS  MI     1725   33      170        42:11.2     23:18/M
      99    JENI HOEKSTRA                                          1259   83      173        43:58.7     23:44/M
Top

Male Overall winner Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JOEL ALSUM                                             1264   28        2        13:19.7      7:20/M
Top

Male 7 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MATTHEW THOMAS                    IONIA  MI            1941    3       28        18:35.5     10:24/M
       2    JAMESON VEENSTRA                                       1271    7       56        23:41.5     12:45/M
       3    EVAN RUSTICUS                     GRAND RAPIDS  MI     1910    7       58        24:05.6     13:09/M
       4    ZERIHUN HOOKS                     DELAWARE  OH         1816    6       72        26:16.5     14:27/M
       5    CASEN DOYLE                       ALTO  MI             1763    1      135        37:08.3     20:16/M
       6    NOLAN JARDSAN                                          1268    4      161        39:23.1     21:41/M
Top

Male 8 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    CALEB TAYLOR                      ROCHESTER  MI        1938   22        3        14:29.7      8:01/M
       2    CHRIS NANCE                       GRAND RAPIDS  MI     1882   25        5        14:52.7      8:05/M
       3    TROY THOMAS                       IONIA  MI            1943   46        6        15:05.3      8:10/M
       4    STEVEN VAN ALSTINE                STANWOOD  MI         1951   23        7        15:11.2      8:14/M
       5    CHASE HAGER                       HUDSONVILLE  MI      1792    8        8        15:13.7      8:15/M
       6    CADEN KARCHER                     ROCKFORD  MI         1832   10       10        16:16.4      8:47/M
       7    GREG LEATHERMAN                   HUDSONVILLE  MI      1859   36       11        16:33.8      8:56/M
       8    JAKOB KARSTEN                     HUDSONVILLE  MI      1837    9       12        16:58.6      9:09/M
       9    CADEN LEATHERMAN                  HUDSONVILLE  MI      1858    9       13        17:06.6      9:14/M
      10    TOM RUDDY                         GRAND RAPIDS  MI     1909   39       14        17:10.3      9:19/M
      11    ALLEN KARSTEN                     HUDSONVILLE  MI      1836   66       16        17:18.1      9:20/M
      12    KURT VANDER MOLEN                 GRANDVILLE  MI       1955   33       17        17:20.5      9:42/M
      13    KEITH DEBBAUDT                    LOWELL  MI           1752   39       18        17:28.8      9:36/M
      14    MARTIN BUYS                       GRANDVILLE  MI       1730   65       21        18:08.0     10:14/M
      15    CALEB KARCHER                     ROCKFORD  MI         1833    8       23        18:17.5      9:51/M
      16    TODD LEATHERMAN                   HUDSONVILLE  MI      1862   11       32        18:59.3     10:15/M
      17    CALEB DENHARTIGH                  HUDSONVILLE  MI      1755    9       33        18:59.4     10:15/M
      18    ANDREW COAKER                     GRAND RAPIDS  MI     1731   31       35        19:00.6     10:18/M
      19    BOB RALSTON                       GRAND RAPIDS  MI     1896   46       37        19:25.6     10:52/M
      20    ZACHARY DUNKLEE                   GRAND RAPIDS  MI     1768   33       38        19:37.7     10:38/M
      21    BOB GERRITSEN                     GRAND RAPIDS  MI     1785   30       40        20:40.9     11:10/M
      22    DAN WOOD                          HUDSONVILLE  MI      1969   30       42        20:57.6     11:20/M
      23    MIKE BALDWIN                      GRAND RAPIDS  MI     1706   48       48        21:38.7     11:39/M
      24    CHASE DIONNE                      ALLENDALE  MI        1760    9       51        22:10.5     12:07/M
      25    JOHN CONRAD                                            1266   57       57        23:57.5     13:21/M
      26    JUSTIN VEENSTRA                                        1270   30       63        24:50.6     13:22/M
      27    THOMAS CORNELIUS                  SPARTA  MI           1743   50       67        25:17.6     13:40/M
      28    DREW LANSER                       HUDSONVILLE  MI      1852   10       77        26:51.4     14:53/M
      29    JAKE LANSER                       HUDSONVILLE  MI      1854   11       78        26:54.2     14:54/M
      30    GUY STEWART                       JENISON  MI          1933   41       93        29:33.9     15:57/M
      31    THOMAS DOYLE                      GRAND RAPIDS  MI     1766   23       94        30:01.9     16:51/M
      32    HANNAH RIESSER                    BRIGHTON  MI         1901   21       98        30:44.1     16:55/M
      33    DON VANDERKOOI                                         1256   40      101        31:43.4     17:22/M
      34    PHIL REININK                                           1229   28      105        32:31.1     18:12/M
      35    JEFFREY DE YOUNG                  MUSKEGON  MI         1750   25      108        32:47.9     18:23/M
      36    JOE DECLARK                                            1250   29      113        33:28.3     18:00/M
      37    BRENT STUART                      ROCKFORD  MI         1935   33      116        33:51.6     18:55/M
      38    TROY RECTOR                                            1267   29      119        34:06.8     18:52/M
      39    MIKE BLAIR                        GRAND RAPIDS  MI     1714   42      120        34:09.2     18:57/M
      40    RICK TERKEURST                    DORRDORR  MI         1939   61      122        34:44.2     18:47/M
      41    JOHN KEUNING                                           1237   54      125        35:16.5     19:37/M
      42    ALEX PIEK                         GRANDVILLE  MI       1888   28      128        35:45.0     19:29/M
      43    RYAN BOYK                         BELDING  MI          1717   40      130        36:16.4     20:21/M
      44    REGAN DOYLE                       LOWELL  MI           1765   26      136        37:12.5     20:16/M
      45    JIM TOBUREN                       HASTINGS  MI         1946   69      137        37:12.7     20:15/M
      46    PATRICK DOYLE                     ALTO  MI             1764   29      139        37:17.5     20:20/M
      47    DAVID KIEKINTVELD                                      1242   38      140        37:30.6     20:42/M
      48    LEE SMITS                                              1979   69      142        38:14.9     20:52/M
      49    TERRY HOEKSEMA                    GRAND RAPIDS  MI     1807   66      143        38:26.4     21:07/M
      50    ZACH KRUYF                        GRAND RAPIDS  MI     1849   31      148        38:29.6     20:59/M
      51    GARRY REENDERS                    GRAND RAPIDS  MI     1898   66      149        38:48.4     21:39/M
      52    TED PETERS                        GRAND RAPIDS  MI     1887   71      150        38:51.8     21:39/M
      53    SCOTT SHARDA                      GRAND RAPIDS  MI     1922   39      152        39:04.4     21:51/M
      54    ROBERT RUSTICUS SR                                     1241   76      156        39:14.5     21:34/M
      55    KURT GREELEY                      ALLENDALE  MI        1789   42      158        39:17.3     21:36/M
      56    JAMIE HOOKS                       DELAWARE  OH         1814   42      164        40:19.0     22:36/M
      57    CAIDEN HOOKS                      DELAWARE  OH         1812   12      165        40:21.1     22:36/M
      58    BERNIE BARTNICK                   GRAND RAPIDS  MI     1708   32      171        42:11.8     23:19/M