2016 K9K

9K with and without dog

June 18, 2016




Men: Top Finishers 1-14 15-30 31-50 51-99
Women: Top Finishers 1-14 15-30 31-50 51-99

Top

Female Overall winner Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    BROOKE PIERCE                     ROCKFORD  MI         1890   21        1        35:17.8      7:10/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    KAMBRIA MOORED                    ALLEGAN  MI          1877    9       64        57:50.8     10:26/M
       2    ADRIANA STEVENS                   COOPERSVILLE  MI     1927   12       69        59:24.2     10:40/M
       3    ANGELIS STEWART                   JENISON  MI          1931   14       76      1:00:51.8     10:55/M
       4    MIA HEUN                          HUDSONVILLE  MI      1805   13       81      1:03:52.5     11:29/M
       5    HALEY WILSON                      FAIRGROVE  MI        1966   14       95      1:14:39.7     13:25/M
       6    AMBERLY KRAGT                     DORR  MI             1845   14      106      1:53:25.7     20:23/M
Top

Female 15 to 30

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    HOLLI LANSER                      HUDSONVILLE  MI      1853   25       16        43:51.1      7:52/M
       2    BETHANY ZOERHOF                   HUDSONVILLE  MI      1973   24       42        50:50.6      9:07/M
       3    SARA KENNEDY                      GRAND RAPIDS  MI     1841   27       45        51:17.8      9:12/M
       4    SAMANTHA DEMANN                   DORR  MI             1754   26       48        51:51.6      9:20/M
       5    ASHLEY FORD                       ADA  MI              1779   26       55        53:04.7      9:33/M
       6    RACHEL FERGUSON                   SAN MATEO  CA        1778   17       58        54:20.5      9:45/M
       7    ASHLEY AIELLO                     GRAND RAPIDS  MI     1702   25       60        55:18.1      9:56/M
       8    JESSIE STEK                       GRAND RAPIDS  MI     1925   24       61        55:18.3      9:56/M
       9    ASHLEY STEVENS                    COOPERSVILLE  MI     1928   17       73        59:53.6     10:46/M
      10    GEANA JESSE                       GRAND RAPIDS  MI     1822   27       77      1:01:18.3     10:59/M
      11    RACHEL LANSER                     HUDSONVILLE  MI      1856   23       80      1:03:47.0     11:27/M
      12    CHRISTA KROHN                                          1258   24       87      1:09:02.0     12:23/M
      13    LAURA MARCUS                      GRAND RAPIDS  MI     1869   25       91      1:10:44.2     12:41/M
      14    KAITLIN ROBERTSON                 GRAND RAPIDS  MI     1906   27       97      1:15:19.5     13:30/M
      15    AMBER PONTIUS                                          1232   27      105      1:49:10.2     19:35/M
      16    SARAH ESTELLE                     WAYLAND  MI          1777   24      107      1:53:27.9     20:23/M
      17    JENNIFER ANDERSON                 LOWELL  MI           1703   27      108      1:53:30.9     20:24/M
Top

Female 31 to 50

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    PAMELA BUNTON                     ROCKFORD  MI         1727   47        2        35:19.8      7:10/M
       2    ELIZABETH HAGER                   HUDSONVILLE  MI      1793   42        4        36:38.6      6:34/M
       3    KELLI BRAATE                      BYRON CENTER  MI     1719   42       19        45:28.9      8:09/M
       4    SARA TRIGG                        MUSKEGON  MI         1949   37       24        46:21.4      8:18/M
       5    KELLY LEATHERMAN                  HUDSONVILLE  MI      1860   34       26        46:34.2      8:21/M
       6    MANDY HARKEMA                     CALEDONIA  MI        1795   33       27        46:45.8      8:26/M
       7    AMY JOLMAN                        HUDSONVILLE  MI      1828   47       36        49:24.2      8:51/M
       8    JENN VALLIE                       MUSKEGON  MI         1950   40       38        50:31.5      9:03/M
       9    AMBER DEAN                        HUDSONVILLE  MI      1751   36       39        50:35.8      9:04/M
      10    SARAH WARD                                             1280   37       40        50:36.0      9:04/M
      11    RUTH WALTERS                      ZEELAND  MI          1963   44       43        50:55.2      9:09/M
      12    LAURA GIBSON                      CALEDONIA  MI        1787   33       44        51:15.0      9:11/M
      13    JESSICA DENHARTIGH                HUDSONVILLE  MI      1757   34       51        52:34.8      9:26/M
      14    SHELLEY KORSON                    CEDAR SPRINGS  MI    1844   43       52        52:37.2      9:30/M
      15    FENNA SCHOLTEN                    WAYLAND  MI          1915   31       56        53:05.3      9:34/M
      16    JILL ROODVOETS                    GRAND RAPIDS  MI     1907   38       59        54:36.3      9:47/M
      17    SARAH MANNING                     LOWELL  MI           1867   35       62        56:02.9     10:04/M
      18    GRETCHEN BARNES                   DORR  MI             1707   43       66        58:30.7     10:33/M
      19    LAURA ELZINGA                     ZEELAND  MI          1775   36       67        58:47.0     10:34/M
      20    SUE BROWN                                              1231   44       74      1:00:05.2     10:50/M
      21    KELLY HYMAN                       CHICAGO  IL          1819   43       78      1:02:14.9     11:10/M
      22    KELLY FRANCE                      MUSKEGON  MI         1781   36       79      1:02:44.3     11:19/M
      23    BRENDA HEUN                       HUDSONVILLE  MI      1804   41       82      1:03:53.1     11:29/M
      24    REBECCA MOORED                    ALLEGAN  MI          1879   33       83      1:04:20.4     11:35/M
      25    CARY STEWART                      JENISON  MI          1932   38       84      1:05:38.9     11:46/M
      26    KRISTIN HOLLANDER                 GRAND RAPIDS  MI     1809   36       88      1:09:46.1     12:31/M
      27    NICOLE KELLETT                    EAST GRAND RAPIDS    1839   34       89      1:09:52.3     12:34/M
      28    JESSICA JOHNSON                   CEDAR SPRINGS  MI    1824   37       94      1:14:13.4     13:19/M
      29    DARCI HOOKS                       DELAWARE  OH         1813   39      101      1:21:31.4     14:40/M
      30    MANDI HYSON                       JENISON  MI          1820   37      102      1:21:33.4     14:40/M
      31    SANDRA VANDER WAL                 SAN MATEO  CA        1957   40      104      1:29:21.6     16:03/M
Top

Female 51 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    DEANN HURN                        HUDSONVILLE  MI      1818   54       47        51:35.6      9:20/M
       2    DIANE KURANT                                           1252   54       57        53:13.6      9:36/M
       3    JACKIE STEVENS                    FAIRGROVE  MI        1930   62       92      1:11:08.6     12:47/M
       4    LINDA FUDO                                              770   60      103      1:29:18.7     16:03/M
Top

Male Overall winner Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ANDREW HOLT                       HUDSONVILLE  MN      1810   33        3        35:58.8      6:27/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    BRETTEN HOOKS                     DELAWARE  OH         1811   14       49        52:02.4      9:23/M
       2    KASH MOORED                       ALLEGAN  MI          1878    7       65        57:54.7     10:26/M
       3    DOMINICK MARTINEZ                 EAST GRAND RAPIDS    1875   14       72        59:43.4     10:45/M
       4    KEVIN WILSON                      FAIRGROVE  MI        1967   13       98      1:18:18.1     14:03/M
Top

Male 15 to 30

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    BENJAMIN HAWKINS                  WALKER  MI           1798   30       10        40:35.9      7:16/M
       2    CODY BECHAZ                                            1233   22       11        41:33.5      7:27/M
       3    BRAD SAVAGE                                            1977   20       12        41:46.6      7:29/M
       4    NICHOLAS GOVAN                                         1234   29       18        45:04.1      8:04/M
       5    ROBBY SCHRIER                     HUDSONVILLE  MI      1917   26       20        45:37.0      8:12/M
       6    NOLAN COALLIER                    HUDSONVILLE  MI      1737   21       23        46:18.0      8:19/M
       7    MIKE LANSER                       HUDSONVILLE  MI      1855   23       25        46:25.6      8:20/M
       8    TREVOR HERIN                      GRAND RAPIDS  MI     1800   25       31        48:14.4      8:40/M
       9    KYLE RAKOS                        GRAND RAPIDS  MI     1895   21       32        48:25.5      8:41/M
      10    ALEC JOLMAN                       HUDSONVILLE  MI      1827   20       34        48:31.8      8:42/M
      11    BRENDAN COALLIER                  HUDSONVILLE  MI      1734   25       41        50:50.6      9:07/M
      12    TATE RILLEMA                      HUDSONVILLE  MI      1903   25       46        51:21.6      9:13/M
      13    BRAD HOWE                         GRANDVILLE  MI       1817   30       71        59:30.8     10:41/M
      14    DEVIN JONES                       WYOMING  MI          1830   24       75      1:00:36.3     10:55/M
      15    LLEWELLYN TILMA                   WAYLAND  MI          1944   27      100      1:18:41.5     14:10/M
Top

Male 31 to 50

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ERIC RINGNALDA                    ROCKFORD  MI         1905   36        5        37:04.6      6:38/M
       2    CHUCK COMMERET                    ZEELAND  MI          1738   33        6        38:14.3      6:53/M
       3    PETE HAVERKAMP                                         1269   45        8        39:23.6      7:04/M
       4    ADAM RINGNALDA                    CALEDONIA  MI        1904   31        9        39:57.2      7:10/M
       5    MIKE TOBUREN                      GRAND RAPIDS  MI     1948   39       13        43:00.4      7:44/M
       6    MATT TOBUREN                      ADA  MI              1947   36       14        43:02.1      7:44/M
       7    DAVE DEBLECOURT                   ZEELAND  MI          1753   42       15        43:37.0      7:51/M
       8    MARCUS RINGNALDA                                       1245   34       17        44:44.8      8:03/M
       9    PHIL BRAATE                       BYRON CENTER  MI     1720   48       21        45:50.5      8:13/M
      10    JOE BOZEK                         ROCKFORD  MI         1718   31       22        46:12.0      8:18/M
      11    MARK MATHIS                       NEWAYGO  MI          1876   49       28        47:29.5      8:33/M
      12    ANDREW GETCHELL                   HUDSONVILLE  MI      1786   33       29        47:57.6      8:36/M
      13    RON BULLIS                        GRAND RAPIDS  MI     1726   34       30        48:14.0      8:40/M
      14    DEREK KARCHER                     ROCKFORD  MI         1834   31       37        49:39.9      8:56/M
      15    THOMAS WARWICK                    GRAND RAPIDS  MI     1964   35       50        52:31.3      9:28/M
      16    DAVID JOLMAN                      HUDSONVILLE  MI      1829   48       54        52:53.5      9:29/M
      17    DAVE MARSHALL                     LAKE ODESSA  MI      1873   46       63        57:26.4     10:19/M
      18    STEVE DAY                         GRAND RAPIDS  MI     1749   46       68        59:10.0     10:37/M
      19    ZACH MOORED                       ALLEGAN  MI          1880   35       85      1:06:21.5     11:57/M
      20    MATTHEW KELLETT                   EAST GRAND RAPIDS    1838   33       86      1:08:21.1     12:19/M
      21    SCOTT JOHNSON                     CEDAR SPRINGS  MI    1826   47       93      1:14:13.3     13:19/M
      22    DOUG STEVENS                      COOPERSVILLE  MI     1929   39       99      1:18:22.2     14:03/M
Top

Male 51 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ELMER LOPEZ                       GRAND RAPIDS  MI     1865   51        7        38:45.8      6:57/M
       2    BOB SHAFFER                       GRAND RAPIDS  MI     1920   63       33        48:29.0      8:41/M
       3    BRAD LANSER                       HUDSONVILLE  MI      1850   51       35        48:54.8      8:47/M
       4    JON MARCUS                        HOLLAND  MI          1868   56       53        52:46.0      9:29/M
       5    DANIEL SAVAGE                     GRAND RAPIDS  MI     1913   55       70        59:25.5     10:40/M
       6    TIM MARCUS                        ADA  MI              1871   53       90      1:10:41.5     12:41/M
       7    DENNIS HOEKSTRA                                        1260   85       96      1:14:52.9     13:27/M