2016 MI Evart 4th of July 5K

5K Run

Age Group Results

July 04, 2016




Men: Top Finishers 1- 8 9-13 14-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Women: Top Finishers 1- 8 9-13 14-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MADISON TROY                      GRANDVILLE  MI        518             9        18:36.7      6:00/M
Top

Female 8 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BROOKLYN EISENGA                  MAION  MI             437           126        36:11.6     11:40/M
       2    AVERY BAILEY                      SHEPHERD  MI          401           130        37:08.2     11:59/M
       3    LANEY BONGARD                     STANWOOD  MI          410           132        37:48.8     12:12/M
       4    CORA BALL                         WIXOM  MI             403           142        40:52.3     13:11/M
Top

Female 9 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JADEN THEIS                                             549            12        19:09.2      6:11/M
       2    BRIANNA EISENGA                   MAION  MI             436            25        22:04.4      7:07/M
       3    SOPHIA SCOTT                      EVART  MI             511            51        25:25.5      8:12/M
       4    ERICA MAKOWSKI                    HOWELL  MI            476            68        26:55.8      8:41/M
       5    MADDY BUDD                        HOWELL  MI            413            69        26:57.4      8:42/M
       6    DAPHNE BALL                       WIXOM  MI             404            75        27:56.9      9:01/M
       7    LAINA PAYNE                       EVART  MI             496            76        28:03.5      9:03/M
       8    JENNA NYMAN                       MIDLAND  MI           491            98        30:26.5      9:49/M
       9    ANDREA WEAVER                     MARION  MI            526           109        32:25.2     10:27/M
      10    LILY VANDERWAL                    ATHENS  AL            520           121        35:48.1     11:33/M
      11    MOLLY VANDERWAL                   ATHENS  AL            522           128        37:03.1     11:57/M
      12    SADLER MUMBY                      TUSTIN  MI            490           148        47:15.5     15:15/M
      13    ALLISON ROBERTS                   EVART  MI             503           150        47:32.1     15:20/M
      14    MCKENZY MCKAY                     SEARS  MI             480           153        47:59.7     15:29/M
      15    NATASHA ROBERTS                   EVART  MI             507           162      1:00:30.9     19:31/M
      16    LEXIE KEATHLEY                    EVART  MI             462           163      1:00:31.1     19:31/M
Top

Female 14 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    OLIVIA THEIS                                            548            10        18:53.3      6:05/M
       2    EMILY MONROE                                            600            22        21:35.5      6:58/M
       3    CAMRYN ZURAWSKI                                         562            23        21:46.4      7:01/M
       4    GRACE KAMINSKI                    GRANDVILLE  MI        460            30        22:24.7      7:14/M
       5    MACEY WALLACE                     EVART  MI             524            50        25:21.5      8:11/M
       6    BELA REYES-KLEIN                  RENO  NV              501            58        25:57.9      8:22/M
       7    SAMANTHA COSTANZO                                       555            67        26:42.4      8:37/M
       8    MAYA REYES-KLEIN                  RENO  NV              502           100        30:32.8      9:51/M
       9    HAILEY LYNCH                                            559           101        30:35.4      9:52/M
      10    ALEXANDRA COSTANZO                                      557           102        30:35.4      9:52/M
      11    KRISTEN ANDERSON                                        569           112        33:36.5     10:50/M
      12    KATIE MONTGOMERY                  FARMINGTON HILLS  M   484           134        37:53.4     12:13/M
Top

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GRACE HAMILTON                    EVART  MI             452            20        21:01.9      6:47/M
       2    GRETCHEN MILLS                                          563            60        26:05.6      8:25/M
       3    CHEYANNE KALMAN                   EVART  MI             459            90        29:46.1      9:36/M
       4    MARIESA MOLINA                    EVART  MI             483           108        31:53.8     10:17/M
       5    SARAH WEINGARTZ                   CHELSEA  MI           528           120        35:09.5     11:20/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CHELSEA DUKES                     STANWOOD  MI          432            18        20:28.1      6:36/M
       2    CARMEN FOSTER                                           576            54        25:36.2      8:15/M
       3    HILARY MOTL                                             609            56        25:46.6      8:19/M
       4    KRYSTA LEUTZ                      EVART  MI             474            91        29:49.5      9:37/M
       5    SARAH NEUBECKER                                         590            95        30:10.1      9:44/M
       6    BAILEY ZURAWSKI                                         560           117        35:01.3     11:18/M
       7    CRICKET-MARIE KEATHLEY            EVART  MI             461           152        47:52.7     15:26/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KATY DRAPER                       LEROY  MI             428            37        23:25.8      7:33/M
       2    SARAH GRAHAM                      BURTON  MI            446            43        23:37.8      7:37/M
       3    BRANDI EISENGA                    MAION  MI             434            64        26:33.5      8:34/M
       4    JESSICA VOGEL                                           584            77        28:19.2      9:08/M
       5    ABBY WATKINS                      REED CITY  MI         525            86        29:45.3      9:36/M
       6    CARRIE BROWN                                            567            88        29:45.5      9:36/M
       7    LINDSEY BRADLEY                   AUSTIN  TX            412            97        30:10.3      9:44/M
       8    MARLENA PIZZO                     EVART  MI             498           106        31:30.2     10:10/M
       9    CASEY ZURAWSKI                                          561           118        35:01.8     11:18/M
      10    KATE HAIN                         GREAT LAKES  IL       449           122        36:00.8     11:37/M
      11    TRACIE CONELY                     CEDAR SPRINGS  MI     421           131        37:31.5     12:06/M
      12    EMILY BONGARD                     STANWOOD  MI          409           133        37:52.6     12:13/M
      13    LAUREL MCLEOD                     BRIGHTON  MI          481           137        38:26.7     12:24/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LIZ CONWAY                                              608            44        24:34.7      7:55/M
       2    BECKI VANDER LUGT                 WYOMING  MI           519            84        28:51.7      9:18/M
       3    LAURA PAYNE                       EVART  MI             497            94        30:02.4      9:41/M
       4    RIKKI FAUBLE                      MARION  MI            440           124        36:07.7     11:39/M
       5    MELISSA BAILEY                    SHEPHERD  MI          402           138        38:50.7     12:32/M
       6    LAURA MUMBY                       TUSTIN  MI            489           149        47:18.1     15:15/M
       7    STEPHANIE BEAM                                          565           155        48:01.7     15:29/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LIZ KLEIN                         COLUMBUS  OH          471            48        25:09.5      8:07/M
       2    TIFFANI COCHRAN                   HARRISBURG  NC        420            61        26:11.7      8:27/M
       3    CAREY JOHNSON                     LEROY  MI             457            62        26:13.9      8:27/M
       4    MICHELLE JOHNSON                  EVART  MI             458            80        28:29.5      9:11/M
       5    BETH ANDREW                                             596           113        33:47.8     10:54/M
       6    KIM KINCAID                       GOSHEN  IN            468           114        33:52.5     10:55/M
       7    CHAWN OTT                         EVART  MI             493           116        34:42.8     11:12/M
       8    KAREN COPEMAN                                           539           127        36:55.8     11:55/M
       9    MARSHA POWELL                     REED CITY  MI         500           136        38:21.6     12:22/M
      10    JESSICA ROBERTS                   EVART  MI             506           144        41:11.3     13:17/M
      11    JENNIFER RACHOCKI                                       558           159        49:42.6     16:02/M
      12    KATHY HOLCOMB                                           595           161        54:34.9     17:36/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LEIGH BALL                        WIXOM  MI             406            40        23:35.5      7:36/M
       2    NATALIA MESH                                            607            65        26:35.9      8:35/M
       3    LAUREN KLEIN                      RENO  NV              470           125        36:10.6     11:40/M
       4    CECE CORBETT                      ALLENDALE  MI         422           151        47:39.2     15:22/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ELIZABETH ROSS                                          579            66        26:42.3      8:37/M
       2    KRISTI PEACOCK                                          605            74        27:56.6      9:01/M
       3    JULIE TAUBITZ                     REED CITY  MI         516            87        29:45.5      9:36/M
       4    DEBBIE YOST                       REED CITY  MI         535            93        29:55.6      9:39/M
       5    VICKI FOSTER                      WHITE CLOUD  MI       443           111        33:17.5     10:44/M
       6    CINDY BULLOCK                     EVART  MI             414           157        48:46.6     15:44/M
       7    PATTI COSTANZO                                          556           158        49:42.2     16:02/M
       8    MARY BAKER                                              594           160        54:22.1     17:32/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RICHARD HOOKER                    EVART  MI             456            49        25:13.8      8:08/M
       2    MICHELLE HARRAST                                        581            82        28:43.9      9:16/M
       3    DEB EISENGA                       MAION  MI             438           135        38:15.7     12:20/M
       4    AVELENE COSTANZO                                        551           140        39:17.2     12:40/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LESLIE CORNELL                    BARRYTON  MI          425           123        36:06.5     11:39/M
       2    ROBIN MOSHER                      MARION  MI            487           147        42:42.5     13:46/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LOGAN HAMMER                                            606             1        16:18.4      5:15/M
Top

Male 8 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ISAAC ROBERTS                     EVART  MI             505           145        41:11.5     13:17/M
Top

Male 9 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DYLAN LEYENDECKER                                       598            36        23:24.8      7:33/M
       2    CHASE PAYNE                       EVART  MI             494            52        25:28.1      8:13/M
       3    GRANT PAYNE                       EVART  MI             495            53        25:35.2      8:15/M
       4    ETHAN ROBERTS                     EVART  MI             504           103        30:41.5      9:54/M
Top

Male 14 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ALEX ROSS                                               577             2        16:38.5      5:22/M
       2    JACOB INOSENCIO                                         573             3        16:56.7      5:28/M
       3    ANDREW HARRAST                                          583             4        17:07.3      5:31/M
       4    NATHAN WOODS                      EVART  MI             532             6        17:28.4      5:38/M
       5    JOSH WOODS                        EVART  MI             531             7        17:47.2      5:44/M
       6    AUSTIN HAMILTON                   EVART  MI             451             8        18:18.5      5:54/M
       7    ANDREW BOOHER                     EVART  MI             411            11        19:02.5      6:08/M
       8    ALEX HAMILTON                     EVART  MI             450            14        19:37.8      6:20/M
       9    DEREK DERSCHEID                                         599            15        20:12.3      6:31/M
      10    SEAN MONTGOMERY                   FARMINGTON HILLS  M   485            16        20:24.6      6:35/M
      11    TANNER RYAN                       EVART  MI             508            21        21:26.3      6:55/M
      12    NOAH BLYTHE                       REED CITY  MI         408            28        22:14.3      7:10/M
      13    JACOB SAPIENZA                    BRIGHTON  MI          509            38        23:28.5      7:34/M
      14    NATHAN JENKS                                            552            72        27:39.2      8:55/M
      15    LUKE VANDERWAL                    ATHENS  AL            521            73        27:47.9      8:58/M
      16    CHASE CORBETT                     ALLENDALE  MI         423            78        28:19.6      9:08/M
      17    MARK GABLE                                              547            83        28:51.1      9:18/M
Top

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KAMERON MILLS                     MT. PLEASANT  MI      482             5        17:19.3      5:35/M
       2    KRISTOPHER KELLOGG                                      578            13        19:27.7      6:16/M
       3    CHUCK NEUBECKER                                         589            45        24:34.9      7:55/M
       4    JONATHON HOOKER                   EVART  MI             454           115        34:39.8     11:11/M
       5    CODY BULLOCK                      STANWOOD  MI          415           156        48:46.5     15:44/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KYLE MILLS                                              564            17        20:27.5      6:36/M
       2    JOSH EVANS                                              610            47        24:36.3      7:56/M
       3    ZACHARY WARING                                          586            63        26:15.5      8:28/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KARSTEN HAIN                      GREAT LAKES  IL       603            33        22:55.4      7:24/M
       2    CRAIG GURNEE                      FARWELL  MI           447            35        23:05.3      7:27/M
       3    JOHN BEAM                         EVART  MI             407           154        48:01.6     15:29/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BRENT EISENGA                     MAION  MI             435            24        22:03.2      7:07/M
       2    ALAN MOSHER                       AUSTIN  TX            486            96        30:10.3      9:44/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARC HOLCOMB                                            593            26        22:09.8      7:09/M
       2    BRIAN MUMBY                       TUSTIN  MI            488            32        22:41.4      7:19/M
       3    GREG ANDEREW                                            597            70        27:15.9      8:47/M
       4    KEVIN KERNEN                      LAKE ORION  MI        463            71        27:27.5      8:51/M
       5    TIM CORBETT                       ALLENDALE  MI         424            79        28:24.2      9:10/M
       6    PJ SAPIENZA                       BRIGHTON  MI          510            81        28:31.3      9:12/M
       7    TODD NYMAN                        MIDLAND  MI           492            99        30:26.9      9:49/M
       8    JASON MCKAY                       SEARS  MI             478           141        40:23.1     13:02/M
       9    JASON BALL                        WIXOM  MI             405           143        40:52.6     13:11/M
      10    ANTHONY TERBEEK                   MUSKEGON  MI          517           146        41:13.3     13:18/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DENNIS THEIS                                            550            42        23:37.8      7:37/M
       2    DAVID ANDERSON                                          568           107        31:45.2     10:15/M
       3    TODD COPEMAN                                            542           119        35:06.5     11:19/M
       4    RICK VANDERWAL                    ATHENS  AL            523           129        37:03.1     11:57/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    STEVEN HARRAST                                          582            19        20:56.5      6:45/M
       2    RICK FOSTER                       WHITE CLOUD  MI       442            34        22:58.1      7:25/M
       3    DENNIS PEACOCK                                          604            39        23:28.9      7:34/M
       4    BRYAN CHRISTOPHER                 EVART  MI             418            41        23:35.5      7:36/M
       5    STEVEN MCEUEN                                           566            46        24:35.8      7:56/M
       6    DALLAS JENKS                                            554            57        25:48.5      8:19/M
       7    JAMES TAUBITZ                     REED CITY  MI         515            89        29:45.7      9:36/M
       8    MARK BULLOCK                      EVART  MI             416           104        30:58.8      9:59/M
       9    PAUL NEUBECKER                                          591           139        38:57.5     12:34/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    STEVEN WARING                                           587            27        22:10.5      7:09/M
       2    TOM PIZZO                         EVART  MI             499            29        22:16.4      7:11/M
       3    PAUL KOLLMEYER                    TUSTIN  MI            473            85        29:08.5      9:24/M
       4    TONY YOST                         REED CITY  MI         536            92        29:55.6      9:39/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MAURICE HICKS                     ALLEGAN  MI           453            31        22:36.9      7:17/M
       2    RONALD CHRISTOPHER                EVART  MI             419            55        25:40.8      8:17/M
       3    LARRY LLOYD                                             570           105        31:02.4     10:01/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DAN TALHELM                                             585            59        26:03.4      8:24/M
       2    DOUGLAS SWARTZENDRUBER                                  544           110        32:44.5     10:34/M