2014 Big Smiles 5K

5K

Age Group Results

July 05, 2014




Men: Top Finishers 0- 0 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    EMMA GRIMES                                            8684             6        19:32.9      6:18/M
Top

Female no age

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARY BURN                                              9342           132        39:40.0     12:48/M
       2    LISA CONGLETON                                         9303           138        45:47.5     14:46/M
Top

Female 18 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LANE MCDONALD                                          8750            12        20:51.6      6:44/M
       2    EMILY NEEB                                             8695            55        26:28.9      8:32/M
       3    JORDAN MACMILLAN                                       8719            60        26:56.2      8:41/M
       4    GRACE MORA                        GRAND BLANC  MI      8646            93        30:17.7      9:46/M
       5    NICOLE MARONEY                                         8693           113        32:28.4     10:28/M
       6    ELIZABETH PETRAVICIUS             HINSDALE  IL         8652           124        37:22.4     12:03/M
       7    MALANA KOLLATH                                         8687           134        43:34.2     14:03/M
Top

Female 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LIESL MUELHAUSER                                       8736            10        19:54.6      6:25/M
       2    KATIE KOLLATH                     CHICAGO  IL          8636            24        22:59.1      7:25/M
       3    CARLY TROUT                       SAWYER  MI           8671            49        25:27.4      8:13/M
       4    KARA MCIVER                       CROWN POINT  IN      8644            54        26:13.9      8:27/M
       5    ALEXANDRA PENRY                   VALPARAISO  IN       8650            62        26:59.2      8:42/M
       6    ERIN ANDERSON                     CHICAGO  IL          8603            64        27:07.9      8:45/M
       7    KELSEY YECH                       NEW BUFFALO  MI      8844            72        28:30.3      9:12/M
       8    JENNIFER RIOS                                          8722            77        29:09.4      9:24/M
       9    LAUREN SLATER                     CROWN POINT  IN      8665            86        29:42.1      9:35/M
      10    KAITLYN FRISCH                                         8727           100        31:15.2     10:05/M
      11    CARA COOK                                              8680           102        31:26.1     10:08/M
      12    CIARA MCDONNELL                                        8734           116        33:03.5     10:40/M
      13    AUDREY TUSZYNSKI                                       8725           122        36:43.7     11:51/M
      14    KAYLA SCHMIDT                     THREE OAKS  MI       8662           136        44:09.2     14:15/M
      15    REGINA BELOTTI                    CHICAGO  IL          8612           140        49:17.3     15:54/M
      16    SARAH JAMES                                            8746           141        49:17.7     15:54/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    NATALIE GORMLEY                   SAN FRANCISCO  CA    8627            40        24:29.0      7:54/M
       2    TIANA CARR                        FRANKFORT  IN        8616            45        25:09.7      8:07/M
       3    NICOLE BOWEN                      LAPORTE  IN          8613            63        27:00.3      8:43/M
       4    NORA DAVIS                        BARODA  MI           8621            68        27:44.3      8:57/M
       5    NICOLE RICCARDINI                 TINLEY PARK  IL      8659            74        28:41.0      9:15/M
       6    KATIE LARSEN                                           8708            76        29:03.5      9:22/M
       7    KELLY KONCZAL                                          8714            81        29:29.4      9:31/M
       8    ALISHA REITZ                      NEW BUFFALO  MI      8657            82        29:29.8      9:31/M
       9    CHRIS BEER                        WILMETTE  IL         8608            85        29:35.0      9:33/M
      10    JENNY CARLSON                                          8678            89        29:52.7      9:38/M
      11    CHRISTINE HULL                    ROYAL OAK  MI        8632            97        31:00.2     10:00/M
      12    KRISTINA BURN                                          9340           105        31:36.2     10:12/M
      13    MARIA MALLONEE                                         8748           110        32:23.9     10:27/M
      14    SHANNON DENNY                     RICHMOND  KY         8622           111        32:26.0     10:28/M
      15    ALICIA O'ROARK                                         8697           120        34:41.2     11:11/M
      16    ANGELA KENDRICK                   LOCKPORT  IL         8633           126        37:40.2     12:09/M
      17    AMANDA MARQUARDT                  ST. JOE  MI          8642           135        44:08.9     14:14/M
      18    DANIELLE LUCAS                                         8690           139        48:07.4     15:31/M
      19    APRIL BARNETT                                          8747           146        53:25.6     17:14/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JILL PETERS                       LIBERTY TWP  OH      8651             9        19:50.5      6:24/M
       2    DENISE DALTON                     LOCKPORT  IL         8618            18        22:25.5      7:14/M
       3    PAT NOLAN                                              8721            35        24:16.4      7:50/M
       4    MARY HEMENWAY                     DEWITT  MI           8630            47        25:21.8      8:11/M
       5    ROBIN NEEB                                             8696            56        26:37.4      8:35/M
       6    SHERRIE RAMSDEN                                        8701            58        26:49.1      8:39/M
       7    SHELLEY STEVENS                   BERRIEN SPRINGS  MI  8669            65        27:13.8      8:47/M
       8    AMY BOURNE                                             8676            79        29:26.9      9:30/M
       9    KIMBERLY COPP                     UNION PIER  MI       8617            84        29:34.2      9:32/M
      10    JOY KISHTA                                             8740           103        31:26.8     10:08/M
      11    KATIE SWEENEY                                          8724           129        38:19.5     12:22/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SANDY GREGORICH                                        8682            27        23:30.6      7:35/M
       2    MARIE BARTOLETTI                  BETHEL PARK  PA      8606            46        25:13.8      8:08/M
       3    ELAINE WANGERCYN                                       8878            70        28:02.7      9:03/M
       4    AMY SLATER                        CROWN POINT  IN      8664            87        29:43.9      9:35/M
       5    JEANA WITTY                                            9321           109        32:21.9     10:26/M
       6    CINDY ZOLLINGER                   COLUMBIA CITY  IN    8675           115        32:36.3     10:31/M
       7    MARGARET MCDONNELL                                     8733           117        33:04.1     10:40/M
       8    JENNIFER BISHOP                                        8711           123        37:22.1     12:03/M
       9    NANCY GRIFFIN                                          8683           130        38:38.2     12:28/M
      10    SUSAN SOISSON                     SOUTH BEND  IN       8667           131        39:13.8     12:39/M
      11    DAWN MCIVER                       CROWN POINT  IN      8643           137        45:07.7     14:33/M
      12    ELLEN BELOTTI                     PALOS HEIGHTS  IL    8611           142        49:21.8     15:55/M
      13    ANGELA PASULA                     STEVENSVILLE  MI     8649           145        51:54.9     16:45/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JUSTIN KOWALSKI                                        8731             1        16:30.6      5:19/M
Top

Male no age

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 8881                                   8881            80        29:27.5      9:30/M
       2    Unknown Partic. 8710                                   8710           143        51:46.7     16:42/M
       3    Unknown Partic. 9250                                   9250           147        53:57.1     17:24/M
Top

Male 18 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MATT MORRIS                                            8808             3        17:50.0      5:45/M
       2    RILEY VANPEWLT                    NEW BUFFALO  MI      8673             4        17:50.1      5:45/M
       3    TRACE MACMILLAN                                        8718            16        22:19.1      7:12/M
       4    ROBERT MORA                       GRAND BLANC  MI      8647            29        23:38.0      7:37/M
       5    ISAAC NEE                                              8738            69        27:56.3      9:01/M
       6    HARRISON BOURNE                                        8677            78        29:18.0      9:27/M
       7    TYLER KRAL                                             8732            92        30:13.7      9:45/M
       8    TUCKER O'ROARK                                         8699           114        32:30.7     10:29/M
Top

Male 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DECLAN MCDONNELL                                       8720             2        17:42.7      5:43/M
       2    LUKE GRIMES                                            8685             7        19:38.4      6:20/M
       3    DEREK PRUSA                       GRAND RAPIDS  MI     8656            21        22:43.8      7:20/M
       4    WILLIAM COVERT                                         8707            28        23:36.4      7:37/M
       5    AARON MALLONEE                                         8828            36        24:19.7      7:51/M
       6    DOUG LOTTER                                            8689            42        24:47.2      8:00/M
       7    MIKE BECKTELL                     SAWYER  MI           8607            48        25:26.3      8:12/M
       8    MATT MALLONEE                                          8845            50        25:33.7      8:15/M
       9    DAN KOLLATH                       THORNTON  IL         8635            53        26:09.2      8:26/M
      10    SCOTT KULKA                       CHICAGO  IL          8638           118        34:04.5     10:59/M
      11    JAY SANDY                                              8886           127        38:08.2     12:18/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JUSTIN KURTICH                                         8716             8        19:41.4      6:21/M
       2    BRIAN O'ROARK                     BEAVER FALLS  PA     8648            11        20:46.7      6:42/M
       3    PATRICK DONNELLY                                       9336            13        21:03.5      6:47/M
       4    PAUL LARACY                                            8688            15        21:16.0      6:52/M
       5    DOUGLAS MCKENNA                                        8735            19        22:42.5      7:19/M
       6    JAMES NARBONE                                          8826            22        22:48.2      7:21/M
       7    MATTHEW GORMLEY                   SAN FRANCISCO  CA    8626            23        22:49.4      7:22/M
       8    DARRIN FATTER                     DEWITT  MI           8623            59        26:50.4      8:39/M
       9    BRYAN INDERHEES                                        8713            61        26:57.1      8:42/M
      10    JEFF KONCZAL                                           8715            83        29:30.0      9:31/M
      11    MATT BEER                         WILMETTE  IL         8609            88        29:47.4      9:36/M
      12    MARK CARLSON                                           8679            90        30:05.6      9:42/M
      13    STEVE MALLONEE                                         8749           104        31:27.9     10:09/M
      14    JACE HEIMBACH                     THREE OAKS  MI       8629           107        31:58.4     10:19/M
      15    DAVE O'ROARK                                           8698           121        34:41.5     11:11/M
      16    ANTHONY KENDRICK                  LOCKPORT  IL         8634           125        37:39.2     12:09/M
      17    MATT HARDENTY                                          8873           144        51:54.0     16:45/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ED MCCOLLUM                                            8743             5        18:02.9      5:49/M
       2    ANTHONY POLOTTO                   BERRIEN SPRINGS  MI  8653            14        21:05.8      6:48/M
       3    TIM DALTON                        LOCKPORT  IL         8620            17        22:25.4      7:14/M
       4    DALE LEFFLER                      DEWITT  MI           8639            25        23:08.0      7:28/M
       5    TOHNNY STIMEY                                          9281            26        23:18.5      7:31/M
       6    STEPHEN MARCHINO                                       8744            32        23:50.8      7:41/M
       7    JUSTIN ROSS                                            9257            37        24:23.9      7:52/M
       8    TERRILL MACMILLAN                                      8717            39        24:28.5      7:54/M
       9    GEOFFREY SCHICIANO                                     8723            43        25:07.8      8:06/M
      10    BEN BIELANSKI                                          9267            44        25:07.9      8:06/M
      11    ANDREW VALAITIS                                        8709            52        26:04.5      8:25/M
      12    MICHAEL PANNUNZIO                                      8739            57        26:37.6      8:35/M
      13    THOMAS STIPP                      GRANGER  IN          8670            67        27:41.7      8:56/M
      14    JEFF NEE                                               8737            75        29:02.9      9:22/M
      15    AHMED KISHTA                                           8741            99        31:13.2     10:04/M
      16    NICHOLAS HOLEVAS                                       9356           106        31:58.0     10:19/M
      17    ROBERT GRIFFIN                    RICHMOND  KY         8628           112        32:26.7     10:28/M
      18    PAUL BALLAM                       UNION PIER  MI       8605           119        34:34.4     11:09/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CRAIG MILLER                                           8694            20        22:43.8      7:20/M
       2    DAVID PRUSA                       STEVENSVILLE  MI     8655            30        23:49.5      7:41/M
       3    MARK SCHNORR                                           8703            33        24:03.8      7:45/M
       4    JOHN WANGERCYN                                         8876            41        24:42.1      7:58/M
       5    TOM SOISSON                       SOUTH BEND  IN       8668            51        25:53.4      8:21/M
       6    DARA BEHZADI                      NEW BUFFALO  MI      8610            66        27:36.8      8:54/M
       7    MIKE MESSINGER                    NEW BUFFALO  MI      8645            71        28:08.9      9:05/M
       8    JIM ZEMBILLAS                                          8705            73        28:36.9      9:14/M
       9    DANIEL GAUTHIER                                        8681            91        30:09.9      9:44/M
      10    MARTIN MORS                                            8742            94        30:42.2      9:54/M
      11    CARY BETTI                                             8745            95        30:57.1      9:59/M
      12    JEFFERY FRISCH                                         8728           101        31:16.2     10:05/M
      13    PATRICK HESLIN                    LAGRANGE  IL         8631           108        32:19.6     10:25/M
      14    STEVE SLATER                      CROWN POINT  IN      8666           128        38:13.2     12:20/M
      15    JEFF KOLLATH                                           8686           133        43:34.1     14:03/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ARVIL HOWE                                             8730            31        23:49.7      7:41/M
       2    JACK SEMENS                       INDIAN HEAD PARK  I  8663            34        24:14.8      7:49/M
       3    MARK ZUMBACH                                           8726            38        24:24.0      7:52/M
       4    ARTHUR HOFMANN                                         8729            96        30:59.9     10:00/M
       5    JOHN STIMLEY                                           9300            98        31:11.9     10:04/M