BBT Fitness Challenge 5K Run
Age Group Results
July 03, 2011
Results by Epic Race Timing, www.epicracetiming.com
Overall Female Open Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 CHELSEA GOSS PORTLAND OR 32 10 21:43.0 7:00/M
Female 10 and under
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 ANNIE WITTMEYER ELGIN IL 18 53 30:58.4 9:59/M
Female 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 RACHEL PETER PRAIRIE CITY IA 78 24 24:44.7 7:59/M
2 JAMIE MC BRIDE ELKHART IN 3 28 26:04.6 8:25/M
3 RUTH RITCHEY-MOORE BRYAN OH 74 43 28:24.1 9:10/M
4 BRYNN KISER DAYTON VA 64 46 29:42.5 9:35/M
5 RACHEL YEATER CORNWALL PA 76 70 34:45.5 11:13/M
6 ALAINA BECKNER COLUMBIA CITY IN 39 71 34:46.6 11:13/M
7 MADELINE MCKEEVER ELGIN IL 50 75 36:48.1 11:52/M
8 ALYSSON WITTMEYER ELGIN IL 17 76 36:48.4 11:52/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 HANNAH WYSONG FORT WAYNE IN 61 29 26:14.4 8:28/M
2 BEKAH ROLAND MANHEIM PA 77 37 27:16.0 8:48/M
3 JENNIFER HOSLER MANHEIM PA 22 40 27:30.5 8:52/M
4 HANNAH MILLER HANOVER PA 80 47 29:53.5 9:38/M
5 DONNALEE ROSSMAN PERRINTON MI 92 48 29:54.0 9:39/M
6 MANDY GARCIA ELGIN IL 62 56 31:19.1 10:06/M
7 ANNA EMRICK ELGIN IL 63 67 34:03.6 10:59/M
8 CAROLYN FIKE PEARL CITY IN 71 68 34:27.8 11:07/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 ERICA FITZPATRICK WYOMING MI 52 20 24:13.9 7:49/M
2 ELIZABETH KELLER RICHMOND IN 26 30 26:17.2 8:29/M
3 CONNIE MICK NILES MI 87 32 26:19.7 8:29/M
4 LEANNE KREPS BRIDGEWATER VA 93 38 27:19.0 8:49/M
5 NAOMI KRAENBRING COLUMBIA PA 29 52 30:14.7 9:45/M
6 PURVI SATVEDI AURORA IL 70 81 46:12.7 14:54/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 KAREN MCKEEVER ELGIN IL 68 22 24:26.2 7:53/M
2 ROSALITA MC BRIDE ELKHART IN 4 33 26:25.5 8:31/M
3 SARAH WITTMEYER ELGIN IL 21 49 29:55.5 9:39/M
4 EVA CLARK NEW ENTERPRISE PA 84 66 33:58.7 10:57/M
5 BETH BECKNER COLUMBIA CITY IN 40 73 35:49.2 11:33/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 DEB HOOD MONTICELLO IN 14 60 32:23.4 10:27/M
2 CATHY MCNEIL DUNLAP IL 27 83 52:40.1 16:59/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 REBA BEERY HUNTINGTON IN 31 45 29:11.9 9:25/M
2 VENONA DETRICK SEVEN VALLEYS PA 10 51 30:14.2 9:45/M
Female 70 to 79
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 SHIRLEY WAMPLER GLEN ALLEN PA 8 80 39:52.2 12:52/M
Overall Male Open Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 NATHAN HOSLER MANHEIM PA 23 1 17:24.1 5:37/M
Male age not provided
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 42 42 61 32:32.1 10:30/M
2 Unknown Partic. 41 41 74 36:23.0 11:44/M
Male 10 and under
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 SETH SPIRE BRIDGEWATER VA 24 35 27:07.5 8:45/M
2 DOMINIC SMITH NEW LEBANON OH 11 77 38:31.8 12:25/M
Male 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 TIMOTHY MILLER WESTMINSTER MD 47 2 17:37.9 5:41/M
2 BOHDAN HARTMAN PERRINTON MI 90 3 18:36.9 6:00/M
3 EVERETT TEETOR ELGIN IL 33 4 19:13.7 6:12/M
4 MATTHEW COSNER DAYTON VA 75 13 22:54.2 7:23/M
5 ANDREW BOLLINGER BRIDGEWATER VA 34 15 23:12.1 7:29/M
6 AARON MENDENHALL CLIFTON VA 46 16 23:14.0 7:30/M
7 JOSH BOLLINGER BRIDGEWATER VA 36 39 27:20.6 8:49/M
8 JAYVIN WOLFE MIDDLETON MI 91 44 29:04.3 9:23/M
9 ELLIOT WITTMEYER ELGIN IL 19 50 29:55.8 9:39/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 TYLER GOSS MECHANICSVILLE VA 66 5 19:15.8 6:13/M
2 JORDAN BLEVINS WASHINGTON DC 6 11 22:37.8 7:18/M
3 STEPHEN HENDRICKS SOUTH BEND IN 82 14 23:02.8 7:26/M
4 JAKE DAVIS BIG RAPIDS MI 60 18 23:54.4 7:43/M
5 MATTHEW BUCHER LEBANON PA 51 23 24:27.1 7:53/M
6 JEREMY MCAVOY ELGIN IL 67 42 27:40.1 8:55/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 ED WOOLF MACHESNEY PARK IL 48 6 19:30.4 6:17/M
2 JOEL GIBBEL LITITZ PA 94 8 20:27.8 6:36/M
3 FREDERICK MILLER MCPHERSON KS 73 12 22:39.7 7:18/M
4 JONATHAN BRENNEMAN HERSHEY PA 7 21 24:24.7 7:52/M
5 SCOTT BRINKMAN LIMA OH 56 72 34:56.7 11:16/M
6 JUSTIN TRENT SMITH NEW LEBANON OH 12 78 38:32.5 12:26/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 STEVE SPIRE BRIDGEWATER VA 25 7 19:31.3 6:18/M
2 ROY WINTER NEW WINDSOR MD 37 31 26:17.5 8:29/M
3 STEVE NORTON GOSHEN IN 59 34 26:29.2 8:33/M
4 JAY WITTMEYER ELGIN IL 20 54 31:07.5 10:02/M
5 MARK SHAFER NILES MI 89 58 31:27.2 10:09/M
6 DAVID STEELE HUNTINGDON PA 53 62 32:52.6 10:36/M
7 GLENN E. BOLLINGER BRIDGEWATER VA 35 69 34:38.1 11:10/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 MARTY MOYER COPPER HILL VA 57 17 23:40.7 7:38/M
2 MICHAEL RATH WATERFORD MI 58 19 24:13.3 7:49/M
3 MARK RIEGE WAKARUSA IN 30 25 24:45.4 7:59/M
4 LOREN RHODES HUNTINGDON PA 38 26 24:54.4 8:02/M
5 BRIAN BIGELOW AUBURN IN 69 27 25:57.0 8:22/M
6 DANA HOOD MONTICELLO IN 15 41 27:31.4 8:53/M
7 TIM WEYBRIGHT SOUTH WHITLEY IN 85 57 31:27.0 10:09/M
8 TIMOTHY MORPHEW GOSHEN IN 49 64 33:36.6 10:50/M
9 DANA MCNEIL DUNLAP IL 28 84 52:41.4 17:00/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 DAVID BRUNK RICHMOND VA 2 9 20:57.4 6:45/M
2 DAVID KINDY WINSTON-SALEM NC 55 36 27:10.2 8:46/M
3 THOMAS DRUCK NEW WINDSOR MD 81 55 31:09.5 10:03/M
4 STANLEY E. RODABAUGH DIXON IL 5 59 31:58.2 10:19/M
5 GENE STRAUB TANEYTOWN MD 79 65 33:47.3 10:54/M
6 JOE DETRICK SEVEN VALLEYS PA 9 79 38:59.0 12:35/M
7 ERVIN L HUSTON ELIZABETHTOWN PA 72 82 49:51.0 16:05/M
Male 70 to 79
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 RONALD BEACHLEY DAVIDSVILLE PA 1 63 33:03.1 10:40/M