BBT Fitness Challenge 5K Walk
Age Group Results
July 03, 2011
Results by Epic Race Timing, www.epicracetiming.com
Overall Female Open Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 PAULA MENDENHALL CLIFTON VA 430 3 36:30.0 11:46/M
Female 10 and under
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 KATIE OVERMAN BRIDGEWATER VA 411 39 55:13.1 17:49/M
2 BETSY OVERMAN BRIDGEWATER VA 449 43 55:35.3 17:56/M
3 ALLISON DULABAUM ELGIN IL 432 45 55:43.8 17:58/M
Female 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 ALLISON MENDENHALL CLIFTON VA 428 6 37:55.6 12:14/M
2 ADRIANA BROWN COLUMBIA CITY IN 423 8 39:21.4 12:42/M
3 DEANNA BECKNER COLUMBIA CITY IN 422 17 45:23.3 14:38/M
4 MADDIE DULABAUM ELGIN IL 434 25 50:12.3 16:12/M
5 HALEY DULABAUM ELGIN IL 433 26 50:13.7 16:12/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 SARAH GUTHRIE CHANDLER AZ 416 32 51:05.4 16:29/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 REBEKAH OVERMAN BRIDGEWATER VA 436 40 55:14.7 17:49/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 SUSAN FOX TIMBERVILLE VA 427 7 37:55.7 12:14/M
2 ALANE RIEGEL BETHEL PA 445 11 41:42.6 13:27/M
3 KARIN NELSON CHINO HILLS CA 456 18 45:24.4 14:39/M
4 MARY DULABAUM ELGIN IL 435 46 55:44.9 17:59/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 ANNE HENDRICKS SOUTH BEND IN 454 20 45:32.0 14:41/M
2 EILEEN WILSON PORTLAND OR 409 23 48:57.9 15:47/M
3 TAMMY TYNER BEAVERCREEK OH 451 37 54:11.9 17:29/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 KAREN CRIM DAYTON OH 405 9 41:28.4 13:23/M
2 LINDA FREDERICK ROANOKE VA 407 13 42:20.9 13:39/M
3 PAT FRIESEN LINCOLN NE 425 27 50:47.1 16:23/M
4 ELLEN K. LAYMAN BRIDGEWATER VA 412 34 51:07.8 16:29/M
5 JUDY BEZON WESTMINSTER MD 444 42 55:21.6 17:51/M
6 CAROLYN SEILHAMER BRIDGEWATER VA 410 49 57:51.3 18:40/M
Female 70 to 79
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 HARRIET RADER FINCASTLE VA 457 33 51:07.2 16:29/M
2 PAULINE DULABAUM ELGIN IL 439 48 56:51.3 18:20/M
Overall Male Open Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 DON SHANKSTER SCOTTSDALE AZ 441 1 33:08.5 10:41/M
Male 10 and under
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 JAMES GUTHRIE CHANDLER AZ 413 21 48:41.1 15:42/M
2 JOSEPH GUTHRIE CHANDLER AZ 414 22 48:42.3 15:43/M
Male 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 NOLAN MC BRIDE ELKHART IN 402 50 58:11.8 18:46/M
2 ALEXANDER MC BRIDE ELKHART IN 401 52 1:04:32.8 20:49/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 ROBERT RAPPATTA GOSHEN IN 455 4 37:34.6 12:07/M
2 JONATHAN PRATER STUARTS DRAFT VA 452 36 51:12.6 16:31/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 GRADY MENDENHALL CLIFTON VA 429 29 50:55.5 16:25/M
2 KEN FOX TIMBERVILLE VA 426 35 51:12.3 16:31/M
3 RYAN MC BRIDE ELKHART IN 403 51 1:04:32.1 20:49/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 STEVEN HANEY MT MORRIS IL 437 14 44:13.9 14:16/M
2 DAVID HENDRICKS SOUTH BEND IN 453 15 44:24.0 14:19/M
3 STEVE GUTHRIE CHANDLER AZ 415 31 51:04.7 16:28/M
4 LARRY TYNER BEAVERCREEK OH 450 38 54:12.4 17:29/M
5 DAN MCFADDEN ELGIN IL 442 44 55:42.5 17:58/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 STAFFORD FREDERICK ROANOKE VA 408 2 36:28.7 11:46/M
2 GARY HANEY GOSHEN IN 438 5 37:39.6 12:09/M
3 GARY CRIM DAYTON OH 404 10 41:29.6 13:23/M
4 JOEL KLINE ELGIN IL 447 19 45:31.9 14:41/M
5 STEVEN GREGORY EAST WENATCHEE VA 443 24 48:58.5 15:48/M
6 CHUCK FRIESEN LINCOLN NE 424 28 50:47.6 16:23/M
7 DAN SNIDER PLYMOUTH IN 448 30 50:57.3 16:26/M
8 STEVE KEIM FORT WAYNE IN 446 41 55:21.1 17:51/M
Male 70 to 79
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 DAVE FOUTS MAYSVILLE WV 406 12 42:03.8 13:34/M
2 DEAN BEERY HUNTINGTON IN 419 16 44:38.2 14:24/M
3 WILLARD (DULY) DULABAUM ELGIN IL 440 47 56:50.7 18:20/M