2015 Alpenfrost Frosty 5K

5K

Age Group Results

February 07, 2015




Men: Top Finishers 1- 9 10-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    KIMBERLY MURPHY                   GAYLORD  MI          2022            11        22:36.4
Top

Female 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    SAGE MURPHY                       GAYLORD  MI          2024            84        33:46.2
       2    ISABEL MESSINIS                   WATERS  MI           2071           106        42:40.2
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    NICOLE MOREHOUSE                  GAYLORD  MI          2039            21        24:20.7
       2    HAYLEE DEPEW                      GAYLORD  MI          3530            36        27:00.9
       3    MALLORY DONAKOWSKI                GAYLORD  MI          2078            43        28:40.5
       4    LAINA THOMSON                     GAYLORD  MI          3524            47        29:37.5
       5    KATHERINE BIDDINGER               GAYLORD  MI          2093            87        35:05.3
       6    COURTNEY ZAREMBA                  ELMIRA  MI           2044            88        35:18.8
       7    SYDNEY OLIVER                     GAYLORD  MI          2081            89        35:46.7
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    CAROLINA BARBOSA                  BELLAIRE  MI         3503            33        26:53.4
       2    CASSIDY MORRISON                  NEWBERRY  MI         3510            46        29:21.2
       3    JOHANNA GILLESPIE                 BELLAIRE  MI         3504            80        33:03.0
       4    JORDYN HAUSLER                    ELMIRA  MI           2080            99        39:10.7
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    JENNIFER NOWICKI                  GAYLORD  MI          2001            35        26:57.9
       2    AMANDA BOUGHNER                   GAYLORD  MI          3536            70        31:34.1
       3    JENELLE SPIRES                    SOUTH BEND  IN       2077            71        31:46.5
       4    AMANDA GOWELL                     GAYLORD  MI          2027            77        32:18.8
       5    BRANDI SLACK                      ENGADINE  MI         2020            78        32:33.6
       6    NICOLE BUTKOVICH                  ENGADINE  MI         2019            91        35:59.9
       7    REBECCA RILEY                     ATLANTA  MI          2035            98        38:36.6
       8    KATELYN LANGE                     GRAYLING  MI         3527           102        40:34.2
       9    SARA MARTINEZ                     SAGINAW  MI          2040           109        44:12.1
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    KIMBERLY MURPHY                   GAYLORD  MI          2022            11        22:36.4
       2    MELISSA JORGENSON                 GAYLORD  MI          2042            24        25:41.7
       3    ANDREA CHERWINSKI                 GAYLORD  MI          2014            25        25:44.8
       4    KRISTOL JONES                     GAYLORD  MI          3518            31        26:36.9
       5    RACHEL KEISER                     GAYLORD  MI          3528            32        26:48.3
       6    BETH BIRK                         NEWBERRY  MI         2034            51        29:45.2
       7    KHARA CURTISS                     GAYLORD  MI          3505            52        29:50.5
       8    ERIN HABRYL                       GAYLORD  MI          3533            57        30:21.7
       9    RACHAEL SHOREY                    ROSCOMMON  MI        2048            59        30:25.1
      10    JENNIFER MAZUR                    GAYLORD  MI          2032            62        30:30.8
      11    ANNE CHRISTMAN                    MIDLAND  MI          2012            68        31:26.6
      12    CARRIEANN CARD                    GAYLORD  MI          2017            72        31:56.8
      13    EMILY LEWIS                       GAYLORD  MI          2054            75        32:01.7
      14    KATHY PELTO                       GAYLORD  MI          2028            76        32:18.2
      15    SARAH PUROL                       POSEN  MI            2068            85        34:29.4
      16    SARA GAPINSKI                     JOHANNESBURG  MI     3520            86        34:35.7
      17    BECKIE WERTMAN                    GAYLORD  MI          2011            94        36:27.8
      18    LEANNE JOHNSON                    GAYLORD  MI          3501           104        41:00.6
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    KRISTEN VERRETT                   TRAVERSE CITY  MI    2063            15        24:00.2
       2    LYNN FABBO                        GAYLORD  MI          2050            34        26:56.6
       3    BRENDA SPIRES                     MANCELONA  MI        2076            38        27:11.2
       4    BETH MARSHALL                     GAYLORD  MI          2065            54        29:50.9
       5    TABITHA BEACH                     GAYLORD  MI          2031            61        30:29.4
       6    JENNIFER FRASER                   LINDEN  MI           3515            74        32:00.2
       7    GAIL MARTIN                       KALKASKA  MI         2062            97        38:17.1
       8    CARRIE SEVARNS                    NEWBERRY  MI         3535           101        39:58.4
       9    MARSHA SKOP                       VANDERBILT  MI       2018           103        41:00.6
      10    RENEE ELIAS                       GAYLORD  MI          2088           105        41:57.4
      11    ELIZABETH NIKEL                   GRAYLING  MI         2046           111        46:17.3
      12    RENEE KLIMKOWSKI                  GOODRICH  MI         2009           115        49:45.7
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    PENNY COON                        ELMIRA  MI           2016            30        26:07.7
       2    MUFFIE MCCAVLEY                   WOLVERINE  MI        3517            39        27:13.3
       3    DANA HALL                         GAYLORD  MI          2059            50        29:44.2
       4    DEBORAH BEASON                    FIFE LAKE  MI        2003            55        30:11.5
       5    MELPOMENI KAVADELLA               TRAVERSE CITY  MI    2066            60        30:26.3
       6    RITA COURIER                      GAYLORD  MI          2004            81        33:10.9
       7    TAMMY REMSBERG                    BOYNE CITY  MI       2026            90        35:49.9
       8    KAREN CHAPMAN                     ATLANTA  MI          2056            95        36:48.7
       9    YVONNE HAUSLER                    ELMIRA  MI           2079           100        39:11.1
      10    JEANNE PEEPLES                    ALDEN  MI            2049           110        44:16.1
      11    KRIS BULLOCK                      BELLAIRE  MI         2070           112        48:39.2
      12    PATTI BRANDT                      BELDING  MI          2051           114        48:45.9
      13    CINDY PYJAR                       ALANSON  MI          2055           119      1:02:38.2
      14    EDITH SOPER                       GAYLORD  MI          3507           121      1:02:51.8
Top

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    DORTHY JOHNSON                    INDIAN RIVER  MI     2072            92        36:05.9
       2    MARY BETH WAKULAT                 GAYLORD  MI          2092           120      1:02:46.8
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    KYLE KIEL                         TRAVERSE CITY  MI    2064             1        17:43.7
Top

Male 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    ALEX GAPINSKI                     JOHANNESBURG  MI     3521            82        33:24.1
       2    JOHN MILLER                       GAYLORD  MI          3525            83        33:25.1
       3    CHANCE NOWAK                      GAYLORD  MI          2086           108        43:13.5
      DQ    IAN OLIVER                        GAYLORD  MI          2082            DQ            ---
Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    BRENDAN DELANEY                   GAYLORD  MI          3516             8        21:56.2
       2    KYLE MURPHY                       GAYLORD  MI          2023            13        23:12.9
       3    KAMERON MOORE                     GAYLORD  MI          2089            17        24:12.5
       4    SETH JOHNSON                      GAYLORD  MI          2074            19        24:18.2
       5    AIDEN MURPHY                      GAYLORD  MI          2025            42        27:42.5
       6    ZACKARY OLUND                     GAYLORD  MI          2091            48        29:41.4
       7    IAN FOX                           GAYLORD  MI          2085            49        29:43.6
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    ADAM WARD                         PETOSKEY  MI         2060             6        21:26.2
       2    CADEN FOSTER                      ITHACA  MI           3511            14        23:20.4
       3    JAKE LABEAN                       GAYLORD  MI          3522            16        24:01.2
       4    CHRIS KREY                        GRAYLING  MI         3526            64        30:46.1
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    KYLE KIEL                         TRAVERSE CITY  MI    2064             1        17:43.7
       2    CHRIS STARK                       KINGSLEY  MI         2094             2        19:02.2
       3    JOSHUA PELLOW                     LAKE CITY  MI        2083             3        19:54.3
       4    RYAN HAMILTON                     GAYLORD  MI          3534             7        21:54.4
       5    JEREMY KEISER                     GAYLORD  MI          3529            10        22:23.4
       6    TYREL OLUND                       GAYLORD  MI          2090            20        24:20.2
       7    KEVIN JOHNSON                     GAYLORD  MI          2084            26        25:48.4
       8    DAVID SLACK                       ENGADINE  MI         2021            27        25:55.5
       9    MARK DEPEW                        GAYLORD  MI          3531            37        27:01.7
      10    SCOTT MACKENZIE                   SOUTH BEND  IN       2075            45        29:20.6
      11    MICHAEL HABRYL                    GAYLORD  MI          3532            56        30:12.6
      12    AARON HOTELLING                   GAYLORD  MI          3523            58        30:24.1
      13    MATTHEW SODERQUIST                WATERS  MI           2053            66        31:18.9
      14    MIKE LUCERO                       WEST BRANCH  MI      2061            67        31:19.2
      15    JEFFERY RILEY                     ATLANTA  MI          2036            93        36:15.2
      16    NICK NOWACK                       GAYLORD  MI          2041           107        43:13.2
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    MICHAEL LAVELLE                   FORT COLLINS  CO     2033             4        21:03.9
       2    KURT VERCAUTEREN                  LAPORTE  CO          2015             5        21:16.7
       3    BRIAN AIMESBURY                   GRAYLING  MI         3519            22        24:22.8
       4    DARYL DESLOOVER                   GAYLORD  MI          3512            28        26:03.9
       5    BRIAN OLIVER                      GAYLORD  MI          2087            44        28:52.1
       6    ROBERT NIXON                      ROSCOMMON  MI        2045            63        30:32.4
       7    JOEL BLOHM                        LINCOLN  MI          2013            69        31:27.2
       8    BRUCE FASEL                       LINDEN  MI           3514            73        31:59.9
       9    RON SMITH                         ROSCOMMON  MI        2047            96        37:50.4
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    GREG MILLS                        BELLAIRE  MI         2069            12        22:39.6
       2    RIQUE CAMPA                       PERRY  MI            3508            18        24:16.2
       3    STEVE HAUGHTON                    GRAWN  MI            3537            23        25:33.8
       4    ED HUNT                           GAYLORD  MI          3509            29        26:04.3
       5    DAN (THE JEEP G LANTIS            FIFE LAKE  MI        2067            40        27:20.7
       6    STEVE RIOZZI                      GAYLORD  MI          2095            41        27:29.7
       7    DOUGLAS GILLESPIE                 BELLAIRE  MI         3502            79        33:00.5
       8    PAUL BRANDT                       BELDING  MI          2052           113        48:41.4
       9    TOM KLIMLOWSKI                    GOODRICH  MI         2010           116        49:46.5
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time  
       1    TOM HARBAUGH                      BOYNE CITY  MI       3506             9        22:02.3
       2    JOHN JOHNSON                      INDIAN RIVER  MI     2073            53        29:50.9
       3    BOB JONES                         MIO  MI              3513            65        31:03.7
       4    KEITH MARX                        SAGINAW  MI          2008           117        50:08.7
       5    JIM CHAPMAN                       ATLANTA  MI          2057           118        57:28.6