2018 GHPS Resistance Run

10K

Age Group Results

June 02, 2018




Men: Top Finishers 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Women: Top Finishers 10-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ERIN SHIBLEY                      GRAND HAVEN  MI       309             6        45:29.7      7:20/M
       2    ELIZABETH TAYLOR                  WEST OLIVE  MI        317             7        46:50.0      7:33/M
       3    TONYA KIMBER                      HOLLAND  MI           288             8        47:23.0      7:39/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Kristin Turkelson                                       330            10        49:29.8      7:59/M
Top

Female Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KINDY SEGOVIA                     SPRING LAKE  MI       308            17        54:13.8      8:45/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    EILEEN ANGEL                      ELMHURST  IL          247            21        54:43.6      8:50/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Andie Young                                             333            15        50:43.1      8:11/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICHELLE CREGO                    CALEDONIA  MI         260            12        50:06.6      8:05/M
       2    HAYLEY BERRY                      GRAND HAVEN  MI       251            36      1:08:51.7     11:06/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JESSICA FOX                       WEBBERVILLE  MI       272            22        54:58.5      8:52/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KAREN WISEMAN                     GRAND HAVEN  MI       326             9        48:36.0      7:50/M
       2    AMANDA GAETH                      GRAND HAVEN  MI       275            13        50:22.3      8:07/M
       3    STEFANIE SPANBERGER               SARANAC  MI           314            31        59:43.2      9:38/M
       4    JAMI SCHMIDT                      GRAND HAVEN  MI       306            34      1:05:55.1     10:38/M
       5    SARA STEVENS                      ZEELAND  MI           316            37      1:09:39.1     11:14/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GWEN WESTERLING                   ALLENDALE  MI         321            28        59:11.3      9:33/M
       2    LORI HEINZ                        GRAND HAVEN  MI       279            29        59:24.9      9:35/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TAMMY REIFFER                                           356            18        54:18.8      8:45/M
       2    sonya warber                                            336            27        58:43.3      9:28/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Jodie Freeman-Kurburski                                 334            24        57:11.0      9:13/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SHEILA GOODMAN                    GRAND HAVEN  MI       276            26        57:33.0      9:17/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Pam Boven                                               332            33      1:02:28.3     10:05/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KYLE SNELL                        SPRING LAKE  MI       311             1        38:25.2      6:12/M
       2    ANTHONY ANGEL                     ELMHURST  IL          246             2        38:56.6      6:17/M
       3    MARK PAULSON                                            349             3        41:29.1      6:41/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    AARON BROCK                                             362             4        44:34.0      7:11/M
Top

Male Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DAVID NEMMERS                     CALEDONIA  MI         298            14        50:28.2      8:08/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    NOLAN SINKLER                     LANSING  MI           310            19        54:39.8      8:49/M
       2    SCOTT BERRY                       GRAND HAVEN  MI       252            35      1:08:50.7     11:06/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MATT VAN VELS                     GRAND HAVEN  MI       320             5        44:59.4      7:15/M
       2    MICHAEL KEITH                     GRAND HAVEN  MI       286            11        49:48.3      8:02/M
       3    MITCHELL MAROD                    GRAND HAVEN  MI       292            32        59:44.0      9:38/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BEN ARNING                        GRAND HAVEN  MI       249            30        59:39.0      9:37/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JOHN ANGEL                        ELMHURST  IL          248            20        54:43.5      8:50/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ANTHONY FROSIN̉S                  NORTH MUSKEGON  MI    273            23        56:35.9      9:08/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    STEVE GOODMAN                     GRAND HAVEN  MI       277            25        57:32.6      9:17/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Ed Kruizenga                                            331            16        52:25.2      8:27/M