2018 GHPS Resistance Run

5K

Age Group Results

June 02, 2018




Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 70-99
Women: Top Finishers 10-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-99

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MORGAN HARNEY                                           354             1        20:53.3      6:44/M
       2    ABBY SNELL                                              348             2        20:54.9      6:45/M
       3    BIANCA TOMPSETT                   WEST OLIVE  MI        319             9        26:12.3      8:27/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SARA DEYO                         HOWELL  MI            268            11        26:40.8      8:36/M
Top

Female Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CAROL MOSHER                      MUSKEGON  MI          296            30        29:58.8      9:40/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Audrey RIDLINGTON                                       339            15        27:38.1      8:55/M
       2    GRACIE PHILPOT                    GRAND HAVEN  MI       299            28        29:43.4      9:35/M
       3    RORY KIMBER                       HOLLAND  MI           287            29        29:53.0      9:38/M
       4    MAGGIE BYTWERK                    SPRING LAKE  MI       256            44        37:32.9     12:06/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JAMIE ZELENSKI                    MUSKEGON  MI          328            17        27:39.1      8:55/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CARLEE DEYOUNG                    GRAND HAVEN  MI       269            20        28:42.1      9:15/M
       2    KATIE PRYSIAZNY                   GRAND HAVEN  MI       300            41        36:23.3     11:44/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ASHLEY ALLISON                                          357            21        28:43.8      9:16/M
       2    TABITHA DAVIS                     WHITEHALL  MI         267            33        30:37.5      9:53/M
       3    KELLI ZOET                        SPRING LAKE  MI       329            34        30:43.7      9:55/M
       4    SAVANNA TOBICZYK                  NORTON SHORES  MI     318            43        37:19.2     12:02/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    STEPHANIE HARVEY                  SPRING LAKE  MI       278            39        35:36.7     11:29/M
       2    APRIL WILLIAMS                    ZEELAND  MI           323            50        44:49.7     14:27/M
       3    JENNIFER MOUNTFORD                GRAND HAVEN  MI       297            51        44:49.8     14:27/M
       4    ANDRIA HOTTEL                     NORTON SHORES  MI     282            61        58:37.1     18:55/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SHELBY BYTWERK                    SPRING LAKE  MI       257            45        37:33.1     12:07/M
       2    TERI YOUNG                        RAVENNA  MI           327            49        44:49.5     14:27/M
       3    CHARLOTTE JOHNSON                 HESPERIA  MI          284            62        58:42.8     18:56/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JULIE HUBNER                      WEST OLIVE  MI        283            31        30:08.0      9:43/M
       2    TRACEY JACOBS                                           363            35        30:59.2     10:00/M
       3    ELIZABETH FURTAW                  SPRING LAKE  MI       274            40        35:37.9     11:29/M
       4    ERIN VONTOM                                             352            48        44:20.4     14:18/M
       5    KAITLIN BOYINK                    SPRING LAKE  MI       255            52        46:16.4     14:55/M
       6    LISA KUYERS                       WEST OLIVE  MI        290            55        52:26.7     16:55/M
       7    JULIE RITZ                        MUSKEGON  MI          304            58        55:49.5     18:00/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MOLLY CRISSMAN                                          359            37        32:07.2     10:22/M
       2    PAMELA QUADA                      GRAND HAVEN  MI       302            38        35:09.8     11:20/M
       3    LORI ENSING                       ZEELAND  MI           270            56        52:27.9     16:55/M
       4    DIANE MCLEOD                      LOWELL  MI            293            63        58:43.1     18:56/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JAN DANNENBERG                                          351            36        31:43.1     10:14/M
       2    SARAH LUTBENHOFF                                        355            47        44:20.2     14:18/M
       3    DENA CHILSON                      NORTON SHORES  MI     258            60        56:23.5     18:11/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARY ERICKSON                     FERRYSBURG  MI        271            46        37:58.0     12:15/M
       2    GLENDA BOROWSKI                   MUSKEGON  MI          253            53        48:53.2     15:46/M
       3    ABBY MISKE                        GRAND RAPIDS  MI      295            54        51:40.2     16:40/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JB Meeuwenberg                                          346             3        21:53.6      7:04/M
       2    NICK KUHNS                                              353             4        22:18.4      7:12/M
       3    JASON BOYINK                      SPRING LAKE  MI       254             5        23:02.2      7:26/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Dean Bettendorf                                         337             8        25:50.7      8:20/M
Top

Male Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Don Owens                                               345            13        27:15.8      8:47/M
Top

Male 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Adam Ridlington                                         338             7        25:13.8      8:08/M
       2    Andrew Sleeper                                          343            18        28:33.3      9:13/M
Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BRYANT TAYLOR                                           350            19        28:41.0      9:15/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    PEYTON BOYLE                                            347            10        26:39.7      8:36/M
       2    CHASE WILLIAMS                    ZEELAND  MI           324            26        29:33.9      9:32/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JEREMY MEYERS                     MUSKEGON  MI          294            14        27:28.8      8:52/M
       2    JAMES HERMAN                      SPRING LAKE  MI       280            24        29:30.8      9:31/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BRIAN SNYDER                      GRAND HAVEN  MI       312             6        23:37.1      7:37/M
       2    ADAM WILLIAMS                     ZEELAND  MI           322            42        36:41.0     11:50/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JOE ORTQUIST                                            360            12        26:55.6      8:41/M
       2    ERIC RIDLINGTON                                         340            16        27:38.2      8:55/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ERIC BERENDS                                            358            22        28:44.2      9:16/M
       2    Terry Turkelson                                         341            23        29:20.1      9:28/M
       3    CLAYTON SNYDER                    ANN ARBOR  MI         313            57        55:49.0     18:00/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GLENN CHILSON                     NORTON SHORES  MI     259            59        56:23.0     18:11/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARK HERMAN                       SPRING LAKE  MI       281            25        29:31.0      9:31/M
       2    PHIL MAGNAN                       SPRING LAKE  MI       291            27        29:40.4      9:34/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TIMOTHY MORROW                                          342            32        30:10.3      9:44/M