2019 Heritage Festival

5K

Age Group Results

June 15, 2019




Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Top

Female Top 3 Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LAURA LAPORTE                     TRENTON  MI          1361            10        22:17.7      7:12/M
       2    KARA BERGERON                     NEWARK  OH           1315            15        23:11.8      7:29/M
       3    LINDSAY RUDERT                                         1456            16        23:15.1      7:30/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    HEATHER ART                       MUSKEGON  MI         1308            21        23:51.6      7:42/M
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SHELLEY IRWIN                     GRAND RAPIDS  MI     1354            38        26:29.1      8:33/M
Top

Female 9 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GWEN ADAMS                        MUSKEGON  MI         1301            62        30:04.1      9:42/M
       2    TAYLOR MONROE                     NORTON SHORES  MI    1373            85        35:48.7     11:33/M
       3    BELLAMIE DEATER                   SPRING LAKE  MI      1326            97        38:58.7     12:34/M
       4    GENEVIEVE MCCORMICK                                    1438           104        39:47.2     12:50/M
       5    JESSICA DARGA                     SPRING LAKE  MI      1324           114        42:13.2     13:37/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ELLIE KNAPP                       SPRING LAKE  MI      1360            34        25:54.5      8:21/M
       2    MOLLY FETT                        NUNICA  MI           1333            60        29:43.3      9:35/M
       3    EILEEN WICKENS                    NEWBERRY  FL         1416            71        31:03.2     10:01/M
       4    GWEN ORTQUIST                     GRAND HAVEN  MI      1382            92        37:51.2     12:13/M
       5    ANNABELL BERGERON                 NEWARK  OH           1312           116        42:48.2     13:48/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KATHRYN GLASGOW                   SPRING LAKE  MI      1342            59        29:34.0      9:32/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JODIE SUMNER                      HESPERIA  MI         1410            78        32:36.1     10:31/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARY KITCHEN                      GRAND HAVEN  MI      1358            31        25:16.3      8:09/M
       2    GEMMA WATKINS                                          1459            37        26:17.4      8:29/M
       3    SARAH OVLESKIE                                         1460            42        27:17.0      8:48/M
       4    CARLY NELSON                      GRAND HAVEN  MI      1379            47        28:00.8      9:02/M
       5    DANNIELLE JAMES                   MUSKEGON  MI         1355            51        28:30.8      9:12/M
       6    ABBEY MURPHY                      MUSKEGON  MI         1377           100        39:39.6     12:48/M
       7    SARAH VANELZELINGEN                                    1445           125        58:39.3     18:55/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JENNA ADAMS                       MUSKEGON  MI         1302            87        37:02.4     11:57/M
       2    JAYME MONROE                      NORTON SHORES  MI    1372           117        43:45.8     14:07/M
       3    BECKI KIBBLE                                           1444           126      1:01:01.2     19:41/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KRISTEN WISE                      ZEELAND  MI          1417            41        27:00.7      8:43/M
       2    ASHLEY MCCORMICK                                       1437            69        30:48.4      9:56/M
       3    CARLY SCHOLTZ                     SPRING LAKE  MI      1401            70        30:54.1      9:58/M
       4    ASHLEY NIELSEN                    SPRING LAKE  MI      1380            80        32:55.0     10:37/M
       5    JACQUELINE BERGERON               NEWARK  OH           1314            81        32:55.8     10:37/M
       6    REBECCA DEATER                    SPRING LAKE  MI      1327            98        39:05.5     12:37/M
       7    VITORRIA REGIANI                  SPRING LAKE  MI      1394           105        39:50.5     12:51/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICHELE SCHIPMA                   NORTON SHORES  MI    1400            28        25:08.6      8:07/M
       2    ERIN RICCO                        NUNICA  MI           1395            30        25:14.3      8:08/M
       3    SARA DEYO                         HOWELL  MI           1328            39        26:34.0      8:34/M
       4    ALLISON WAKERLY                                        1455            56        29:11.6      9:25/M
       5    EMILY QUINEY                      SPRING LAKE  MI      1392            58        29:32.8      9:32/M
       6    AMY GAUTHIER                      SPRING LAKE  MI      1338            72        31:07.9     10:03/M
       7    JILLANE KUKULIS                                        1453            76        31:57.2     10:18/M
       8    NICOLE WILLIAMS                                        1446           107        41:24.0     13:21/M
       9    ABBEY POSTLEWAIT                  SPRING LAKE  MI      1391           119        44:00.9     14:12/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    AMY JO RASCH                      TWIN LAKE  MI        1393            44        27:24.8      8:51/M
       2    SHELLY PEEL                       MEARS  MI            1389            53        28:48.6      9:18/M
       3    WENDY GLASGOW                     SPRING LAKE  MI      1345            73        31:48.2     10:16/M
       4    JILL DEWITT                                            1449            79        32:55.0     10:37/M
       5    MICHELLE ERCOLE                   NUNICA  MI           1331            82        33:54.8     10:56/M
       6    SHEILA LUNDSTROM                  GRAND HAVEN  MI      1366            88        37:08.3     11:59/M
       7    DAWN RYMAL                        SPRING LAKE  MI      1398            93        38:05.1     12:17/M
       8    AMY HENDERSHOT                    BOLIVAR  OH          1348            94        38:27.9     12:25/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CARRIE ATEN                       SPRING LAKE  MI      1310            77        31:59.8     10:19/M
       2    LISA LOWE                         MATTAWAN  MI         1365            86        36:54.7     11:54/M
       3    JOANNE PENNELL                    HESPERIA  MI         1390            95        38:28.1     12:25/M
       4    CLAUDIA ELLENBERGER               MARNE  MI            1329           108        41:29.4     13:23/M
       5    KATHRYN STIELER                   EAST GRAND RAPIDS    1408           111        41:31.5     13:24/M
       6    KAARIN ANDERSON RYAN              GRAND HAVEN  MI      1307           112        41:31.6     13:24/M
       7    LEE PATTERSON                     SPRING LAKE  MI      1387           118        44:00.9     14:12/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KATHERINE YOUNG                                        1441            49        28:19.7      9:08/M
       2    ANNA PONTONI                                           1457            75        31:52.7     10:17/M
       3    LAURIE HEDMAN                     MUSKEGON  MI         1347            84        35:14.3     11:22/M
       4    JUSTINE WATKINS                                        1458            96        38:36.3     12:27/M
       5    MONICA SPERRY                     NORTON SHORES  MI    1407            99        39:07.7     12:37/M
       6    NANCY DARGA                       SPRING LAKE  MI      1325           115        42:13.4     13:37/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LINDA BENJAMIN                    WYOMING  MI          1311            89        37:08.9     11:59/M
       2    KAREN JOHNSON                     MUSKEGON  MI         1356           121        48:44.4     15:43/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CAROL MOSHER                      MUSKEGON  MI         1375            52        28:45.8      9:17/M
       2    JUDY WAGENMAKER                   NORTON SHORES  MI    1413           122        50:51.6     16:24/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KATHY CALABRETTA                  LUDINGTON  MI        1320            54        28:56.1      9:20/M
       2    CARLA SCHUT                       JENISON  MI          1402            90        37:48.6     12:12/M
Top

Female 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GLENDA BOROWSKI                   MUSKEGON  MI         1319           120        48:22.3     15:36/M
       2    ABBY MISKE                        GRAND RAPIDS  MI     1371           123        55:47.4     18:00/M
Top

Male Top 3 Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TODD SELLON                       SPRING LAKE  MI      1403             1        18:35.7      6:00/M
       2    ANDY LEVESQUE                     HOLLAND  MI          1363             2        19:31.4      6:18/M
       3    JAMES HOEFLER                     SPRING LAKE  MI      1352             3        19:46.9      6:23/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GERALD MABRITO                    SPRING LAKE  MI      1367             7        20:48.9      6:43/M
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JOHN ADAMS                        MUSKEGON  MI         1303            12        22:56.8      7:24/M
Top

Male No Age Provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 1443                                   1443           101        39:39.6     12:48/M
       2    Unknown Partic. 1442                                   1442           102        39:45.5     12:50/M
       3    Unknown Partic. 1433                                   1433           124        56:37.8     18:16/M
Top

Male 9 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ANTHONY BERGERON                  NEWARK  OH           1313            48        28:08.7      9:05/M
       2    TRUMAN MCCORMICK                                       1435            67        30:36.5      9:52/M
Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TANNER GUCZWA                     SPRING LAKE  MI      1346             5        20:15.5      6:32/M
       2    OWEN MANTHEI                      COOPERSVILLE  MI     1370             8        21:20.0      6:53/M
       3    KODY VIS                          SPRING LAKE  MI      1411            11        22:45.8      7:21/M
       4    LUKE GLASGOW                      SPRING LAKE  MI      1343            13        23:00.0      7:25/M
       5    OWEN ADAMS                        MUSKEGON  MI         1304            46        27:54.8      9:00/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TEDDY ADDISON                     SPRING LAKE  MI      1305             4        19:55.7      6:26/M
       2    CLAYTON GLASGOW                   SPRING LAKE  MI      1341             6        20:31.0      6:37/M
       3    TRENT GAUTHIER                    SPRING LAKE  MI      1340            25        24:31.3      7:55/M
       4    GABE GAUTHIER                     SPRING LAKE  MI      1339            26        24:31.3      7:55/M
       5    RYAN MILLEL                                            1447            32        25:18.3      8:10/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TYLER DEWALD                                           1440            43        27:17.6      8:48/M
       2    TRIPP MUELLER                     GRANDVILLE  MI       1376            45        27:42.0      8:56/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    THOMAS KITCHEN                    GRAND HAVEN  MI      1359            29        25:13.2      8:08/M
       2    ANDREW MORITZ                     HOLLAND  MI          1374            55        29:00.4      9:21/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    PAUL MCCORMICK                                         1436           103        39:47.2     12:50/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    NICHOLAS BUYS                                          1451             9        21:57.9      7:05/M
       2    BRIAN SNYDER                      GRAND HAVEN  MI      1406            18        23:22.4      7:32/M
       3    BENJAMIN GAPCYZNSKI               NUNICA  MI           1335            23        24:16.8      7:50/M
       4    MICHAEL KAFFENBERGER              SPRING LAKE  MI      1357            33        25:27.2      8:13/M
       5    BRIAN FETT                        NUNICA  MI           1332            61        29:43.6      9:35/M
       6    JOE ORTQUIST                      GRAND HAVEN  MI      1383            91        37:51.2     12:13/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DAVID MANN                        GRAND HAVEN  MI      1369            14        23:03.9      7:26/M
       2    MATT PEEL                         MEARS  MI            1388            17        23:15.4      7:30/M
       3    SCOTT GLASGOW                     SPRING LAKE  MI      1344            19        23:32.8      7:36/M
       4    GREG ERNY                                              1454            35        26:11.1      8:27/M
       5    DAN HOLT                          GRAND HAVEN  MI      1353            36        26:13.2      8:28/M
       6    DEAN BETTENDORF                   MUSKEGON  MI         1316            40        26:44.2      8:38/M
       7    JON ALBERT                        SPRING LAKE  MI      1306            57        29:12.2      9:25/M
       8    EDWARD WICKENS                    NEWBERRY  FL         1415            68        30:46.3      9:56/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JOE VON WAHLDE                    SPRING LAKE  MI      1412            50        28:20.7      9:09/M
       2    MARC BENIANI                                           1448            66        30:33.8      9:52/M
       3    PATRICK ATE                       SPRING LAKE  MI      1309           106        40:14.0     12:59/M
       4    DAVID WESTPHAL                    EAST GRAND RAPIDS    1414           110        41:30.5     13:23/M
       5    BILL RYAN                         GRAND HAVEN  MI      1397           113        41:32.6     13:24/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KURT ELLENBERGER                  MARNE  MI            1330           109        41:29.8     13:23/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JAMES FOX                         MIAMI BEACH  FL      1334            22        23:57.7      7:44/M
       2    MARK BUSH                                              1439            27        24:59.8      8:04/M
       3    MARK HERMAN                       SPRING LAKE  MI      1349            63        30:04.4      9:42/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KEN ZIMMERMAN                                          1450            20        23:48.1      7:41/M
       2    PHIL MAGNAN                       SPRING LAKE  MI      1368            64        30:08.2      9:43/M
       3    KIRBY CHITTENDEN                  SPRING LAKE  MI      1321            74        31:48.3     10:16/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TIMOTHY LAPORTE                   TRENTON  MI          1362            24        24:29.4      7:54/M
       2    SUZANNE NAWROCKI                  GRAND HAVEN  MI      1378            65        30:23.9      9:48/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TIM MORROW                                             1452            83        33:57.5     10:57/M