2015 K9K

3K with and without dog

June 20, 2015




Men: Top Finishers 0- 0 1-13 14-40 41-99
Women: Top Finishers 1-13 14-40 41-99

Top

Female Overall winner Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    LILY TEITSMA                      GRAND RAPIDS  MI      487   10        9        15:25.0      8:18/M
Top

Female 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    KAIDENCE THOMAS                   IONIA  MI             491    8       14        16:47.4      9:07/M
       2    MIA HEUN                          HUDSONVILLE  MI       325   12       22        17:46.1      9:46/M
       3    JOSI HOOKS                                                1   10       48        22:16.0     12:22/M
       4    ALAYNA WEST                       ROCHESTER HILLS  MI   534    7       52        22:53.1     12:20/M
       5    MEADOW BALDWIN                    WALKER  MI            203    8       54        23:13.8     12:33/M
       6    JENNA BOSMA                       HUDSONVILLE  MI       220   13       64        24:41.2     13:44/M
       7    KENNEDY WUIS                      COMSTOCK PARK  MI     549   13       66        25:04.9     13:39/M
       8    ISABELLE WUIS                     COMSTOCK PARK  MI     548    8       67        25:13.2     13:43/M
       9    EMMA LEONARD                      GRANDVILLE  MI        390    8       72        25:38.2     13:48/M
      10    EMMA HYSON                        JENISON  MI           339   12       79        27:20.1     14:59/M
      11    NADIA SCHOON                      GRAND RAPIDS  MI      457    9       87        28:12.0     15:15/M
      12    PAIGE DIONNE                      ALLENDALE  MI         270   10       91        28:42.6     15:46/M
      13    ABBY DUONG                        CALEDONIA  MI         278    9       95        29:33.4     16:30/M
      14    ANNABEL CARDENAS                                        734   5        96        29:49.1     16:08/M
      15    ABBEY MARTINEZ                    HOPKINS  MI           397   11      126        33:47.8     18:45/M
      16    DELANEY GERAGHTY                  COMSTOCK PARK  MI     296   10      137        34:56.3     19:21/M
      17    FAITH HAGER                       HUDSONVILLE  MI       310    5      145        35:40.2     19:14/M
      18    ZOE FRANKS                        WYOMING  MI           294    7      170        38:37.3     21:14/M
      19    CLARA VOGELZANG                   GRAND RAPIDS  MI      525    9      188        39:43.3     21:43/M
      20    PEARL VOGELZANG                   GRAND RAPIDS  MI      528    4      192        39:46.6     21:44/M
      21    CELIA SHARDA                      GRAND RAPIDS  MI      465    6      214        46:44.6     25:48/M
      22    MONICA HOOGEBOOM                  HUDSONVILLE  MI       335    9      218        50:32.8     27:49/M
Top

Female 14 to 40

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    KARI OLIVER                       GRAND RAPIDS  MI      408   26       11        15:43.9      8:40/M
       2    SAM BOSMA                         HUDSONVILLE  MI       221   15       12        16:26.9      8:52/M
       3    JOSIE HUNTER                                            833   19       13        16:33.2      8:55/M
       4    TAYLOR PLOEG                      CEDAR SPRINGS  MI     422   24       16        17:06.5      9:57/M
       5    HOLLI HUYSER                                            928   35       20        17:31.5      9:34/M
       6    BRENDA HEUN                       HUDSONVILLE  MI       324   40       24        17:48.8      9:46/M
       7    AUTUMN QUIGG                      NORTON SHORES  MI     428   36       25        17:52.9      9:45/M
       8    ALICIA HELMHOLDT                  DORR  MI              322   23       26        17:53.8      9:44/M
       9    LESLIE PONTARELLI                                       784   35       27        18:04.8     10:09/M
      10    MEGAN RINGNALDA                   CALEDONIA  MI         445   30       30        18:33.5     10:03/M
      11    MEGAN WOOD                        BYRON CENTER  MI      544   21       33        18:49.7     10:15/M
      12    SARA HOFFMAN                      GRAND RAPIDS  MI      329   28       34        19:00.4     10:18/M
      13    KAYLA MARTINEZ                    HOPKINS  MI           399   14       37        19:07.6     10:22/M
      14    BROOKE HEIKKILA                   KENTWOOD  MI          321   24       43        20:45.2     11:32/M
      15    ALYSSA KATERBERG                  GRANDVILLE  MI        361   26       45        21:49.9     11:44/M
      16    HEATHER DYKEMA                    GRANDVILLE  MI        280   31       46        21:52.6     11:50/M
      17    ASHLEY WEST                       ROCHESTER HILLS  MI   536   30       51        22:52.7     12:20/M
      18    KELSEY JUERGENS                   MUSKEGON  MI          356   23       53        23:08.6     12:31/M
      19    KAYLA OXENDER                     GRAND RAPIDS  MI      410   29       56        23:34.1     13:17/M
      20    REBECCA HAWKINS                   WALKER  MI            318   30       57        23:37.0     13:18/M
      21    COURTNEY PATTON                   SHELBY TWP  MI        413   18       61        24:08.8     13:05/M
      22    KRISTA VERMEER                    KENTWOOD  MI          522   22       62        24:28.0     13:11/M
      23    MEGAN FONTANA                     GRAND RAPIDS  MI      287   30       68        25:25.1     13:40/M
      24    KARA LEONARD                      GRANDVILLE  MI        391   37       70        25:31.8     13:48/M
      25    JANEL BUYS                        WYOMING  MI           241   32       71        25:35.3     13:48/M
      26    JENNIFER VANHOLSTYN               CALEDONIA  MI         511   26       84        27:42.0     15:22/M
      27    KELLY BOLEN                       SPARTA  MI            217   33       85        27:42.4     15:21/M
      28    RACHEL RIESSER                    BRIGHTON  MI          441   14       88        28:28.0     15:27/M
      29    CHRISTINA SMITH                                         881   24       93        29:12.0     16:06/M
      30    BROOKE HARPER                     CALEDONIA  MI         312   16      101        30:29.3     16:37/M
      31    BRIDGET PYLE                      ZEELAND  MI           425   31      105        31:05.3     16:56/M
      32    BROOKE PONSTEIN                   KENTWOOD  MI          423   25      106        31:40.1     17:26/M
      33    ASHLEY HARPER                     CALEDONIA  MI         311   19      108        31:44.0     17:16/M
      34    DENISE BARTHOLOMEW                ROCKFORD  MI          554   32      114        32:31.3     18:11/M
      35    KRYSTAL STUART                    GRAND RAPIDS  MI      484   30      115        32:31.6     18:11/M
      36    PAMELA MARTINEZ                   HOPKINS  MI           400   36      128        33:51.3     18:46/M
      37    LISA DUONG                        CALEDONIA  MI         279   39      132        34:30.3     19:09/M
      38    JODI RECTOR                                             848   29      135        34:38.1     19:21/M
      39    APRIL KAHLER                      KENTWOOD  MI          357   30      141        35:09.0     19:25/M
      40    ALEXIS HOOGEBOOM                  HUDSONVILLE  MI       330   17      144        35:39.1     19:49/M
      41    KIM THOMPSON                      GRAND RAPIDS  MI      493   26      149        36:00.7     19:21/M
      42    JESSICA RAVELL                    BELDING  MI           434   28      151        36:20.3     20:27/M
      43    MARIA VANDER MEER                 GRAND RAPIDS  MI      507   25      155        36:45.0     20:05/M
      44    TRACY BARBER                      ST JOHNS  MI          208   34      156        36:48.1     20:11/M
      45    JAMMI WALTER                      GRAND RAPIDS  MI      530   36      159        36:59.3     20:04/M
      46    CARMEN SMITS                      GRAND RAPIDS  MI      470   32      161        37:05.6     20:09/M
      47    DAYNA KRUG                        HUDSONVILLE  MI       377   31      164        37:53.1     21:13/M
      48    ALISHA BARBER                     JENISON  MI           205   35      166        37:56.3     20:54/M
      49    STACEY FRANKS                     WYOMING  MI           293   28      171        38:38.3     21:13/M
      50    KATI DOYLE                        ALTO  MI              276   28      174        38:51.9     21:15/M
      51    KATIE BLAAUW                      CALEDONIA  MI         213   30      175        38:59.7     21:45/M
      52    KATHY PEKRUL                                             34   40      177        39:05.7     21:28/M
      53    ANNA HOEKMAN                      CALEDONIA  MI         326   19      181        39:14.0     21:27/M
      54    MEGAN GRIFFIN                     LOWELL  MI            306   27      186        39:30.9     22:10/M
      55    ANNE VOGELZANG                    GRAND RAPIDS  MI      523   14      190        39:44.0     21:44/M
      56    CARIN VOGELZANG                   GRAND RAPIDS  MI      524   40      191        39:46.1     21:45/M
      57    MARY BOYK                         BELDING  MI           224   31      203        40:45.7     22:35/M
      58    JANE SHARDA                       GRAND RAPIDS  MI      466   36      204        40:51.4     22:38/M
      59    CHRISTY VEENSTRA                  ST. JOSEPH  MI        514   30      207        41:27.3     23:04/M
      60    HOLLY JENKIN                      STERLING HEIGHTS  M   343   25      208        41:41.3     23:09/M
      61    KRISTEN BUTER                     GRAND RAPIDS  MI      237   31      210        42:06.4     22:38/M
      62    ASHLEY DIETCH                     GRAND RAPIDS  MI      266   29      213        43:46.9     24:25/M
      63    KIRSTEN GENZINK                   ZEELAND  MI           295   23      215        47:02.2     27:21/M
      64    MELISSA BUSSA                     BYRON CENTER  MI      233   35      217        49:27.3     28:39/M
      65    VICTORIA ROSLUND                  JENISON  MI           449   24      221        50:56.1     28:24/M
      66    BROOKE PIERCE                     ROCKFORD  MI          421   20      224      1:42:11.4     57:15/M
Top

Female 41 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    KAREN WARE                                              786   46       28        18:05.2     10:09/M
       2    PAT RINGNALDA                     ALTO  MI              446   62       31        18:35.1     10:03/M
       3    DENISE JONES                      GRAND RAPIDS  MI      352   49       38        19:30.8     10:32/M
       4    CAROLE CONRAD                     STEVENSVILLE  MI      253   52       44        21:19.4     11:38/M
       5    KRISTINA BALDWIN                  WALKER  MI            202   41       58        23:38.4     12:46/M
       6    DAWN PATTON                       SHELBY TWP  MI        414   47       60        24:08.3     13:05/M
       7    CHRIS DELEON                      GRAND RAPIDS  MI      263   52       63        24:40.4     13:45/M
       8    DIANE ANDERSON                    GRAND RAPIDS  MI      201   63       73        25:50.0     13:56/M
       9    SHELLI BOSMA                      HUDSONVILLE  MI       222   45       74        26:06.2     14:30/M
      10    KRISTIN DIONNE                    ALLENDALE  MI         269   45       76        27:04.4     14:52/M
      11    JAMIE VANSYCKLE                   GREENVILLE  MI        513   42       78        27:11.6     15:23/M
      12    CAROL STOVER                      HUDSONVILLE  MI       480   64       83        27:38.8     15:10/M
      13    NATHALIE MERRITT                  ROCKFORD  MI          404   41       86        27:43.8     14:55/M
      14    JACKIE SCHOON                     GRAND RAPIDS  MI      456   46       90        28:30.2     15:24/M
      15    NANCY HARPER                      CALEDONIA  MI         314   46      107        31:43.3     17:15/M
      16    KATHY MYSLIWIEC                   GRAND RAPIDS  MI      405   70      110        32:05.9     17:18/M
      17    KATHLEEN VEENSTRA                 SPRING LAKE  MI       517   67      117        32:50.8     17:42/M
      18    PEG MATHIS                                              766   48      118        32:53.8     18:04/M
      19    BONNIE DEJONG                     HOLLAND  MI           261   64      123        33:44.9     18:15/M
      20    SUZANNE RAHINSKY                                        803   49      124        33:46.6     18:09/M
      21    DAVE RAHNSKY                                            798   50      125        33:46.6     18:09/M
      22    KONING CHERI                                            886   57      127        33:50.8     19:06/M
      23    CARLA JOHNSON                     CALEDONIA  MI         345   67      130        34:25.9     19:08/M
      24    MONICA HAZEL                      ADA  MI               320   44      133        34:30.5     18:40/M
      25    INGRID WUIS                       COMSTOCK PARK  MI     547   43      138        34:56.4     19:20/M
      26    KELLY GERAGHTY                    COMSTOCK PARK  MI     297   43      139        34:59.7     19:21/M
      27    CINDY BLAIR                       GRAND RAPIDS  MI      214   41      146        35:40.6     19:50/M
      28    GAYLE GREELEY                     ALLENDALE  MI         302   41      147        35:46.5     19:26/M
      29    SUE HAYES                         JENISON  MI           319   54      150        36:06.8     19:38/M
      30    JENNIFER SKORKA                   IONIA  MI             469   41      152        36:20.3     20:27/M
      31    PETULA HADLEY                     JENISON  MI           307   45      153        36:31.9     19:38/M
      32    BARBARA TOBUREN                   HASTINGS  MI          495   68      169        38:35.3     21:07/M
      33    CARLA BAKER                                             976   50      172        38:41.2     20:48/M
      34    CAROL PETERS                      GRAND RAPIDS  MI      417   66      189        39:43.5     21:44/M
      35    NANCY REENDERS                    GRAND RAPIDS  MI      436   65      194        39:52.1     21:51/M
      36    LINDA RUSTICUS                                          940   67      197        40:10.2     22:34/M
      37    CHERIE DOMINE                     TRAVERSE CITY  MI     273   66      198        40:21.9     22:00/M
      38    MELANIE COALLIER                  HUDSONVILLE  MI       249   54      201        40:40.9     22:21/M
      39    KRISTEN STACEY                    GRAND RAPIDS  MI      474   43      211        42:28.2     23:39/M
      40    KATHRYN STACEY                    GRAND RAPIDS  MI      473   72      212        42:36.5     23:43/M
      41    SANDRA BUTER                      GRAND RAPIDS  MI      238   63      216        47:14.5     26:05/M
      42    CYNDY HOOGEBOOM                   HUDSONVILLE  MI       333   46      219        50:33.3     27:49/M
Top

Male Overall winner Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    CALEB TAYLOR                                            879   21        1        12:43.5      6:59/M
Top

No age

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 837                                     837           102        30:42.5     16:30/M
       2    Unknown Partic. 836                                     836           104        30:55.1     16:37/M
       3    Unknown Partic. 752                                     752           111        32:25.3     17:26/M
       4    Unknown Partic. 979                                     979           209        41:59.4     22:34/M
       5    Unknown Partic. 3                                         3           223      1:12:46.8     39:07/M
Top

Male 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    NICHOLAS GOOTJES                  ADA  MI               300   10        4        14:13.9      7:39/M
       2    ANDREW BOSMA                      HUDSONVILLE  MI       218   11        6        14:47.3      7:58/M
       3    CHASE HAGER                       HUDSONVILLE  MI       308    7       10        15:27.4      8:22/M
       4    OWEN HELMHOLDT                                           75   9        19        17:21.6      9:27/M
       5    CADEN KARCHER                     ROCKFORD  MI          359    9       39        19:35.4     10:37/M
       6    BRADLEY BUTER                     GRAND RAPIDS  MI      235    8       47        22:15.3     12:28/M
       7    WILL HYSON                        JENISON  MI           341   10       49        22:16.8     12:22/M
       8    JOSIAH VOGELZANG                  GRAND RAPIDS  MI      527    6       65        24:47.4     13:42/M
       9    CAMERON LEONARD                   GRANDVILLE  MI        389    6       69        25:28.3     13:42/M
      10    CHASE DIONNE                      ALLENDALE  MI         267    8       75        27:03.8     14:52/M
      11    JAMESON VEENSTRA                  HUDSONVILLE  MI       515    6       77        27:09.2     14:59/M
      12    ZACHARY BUTER                     GRAND RAPIDS  MI      239    6       89        28:28.5     15:54/M
      13    BRODY CARDENAS                                          739   5        98        29:51.9     16:09/M
      14    JACOB BYLSMA                      WYOMING  MI           244    9      119        32:59.0     18:18/M
      15    ELI WUIS                          COMSTOCK PARK  MI     546   10      136        34:52.0     19:19/M
      16    MICHEAL PEKRUL                                           35   5       179        39:07.0     21:27/M
      17    PEKRUL STEVEN                                            56   5       180        39:07.8     21:28/M
      18    NOLAN FRANKS                      WYOMING  MI           292    3      183        39:17.3     21:35/M
Top

Male 14 to 40

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    NICHOLAS GOVAN                    NORTON SHORES  MI     301   28        2        12:57.9      7:03/M
       2    BRANDON KUEPPERS                  BYRON CENTER  MI      379   21        5        14:20.2      7:50/M
       3    JAMES BUTLER                      HUDSONVILLE  MI       240   36        8        15:12.8      8:17/M
       4    DOUG LINDEMAN                     KENTWOOD  MI          392   30       15        16:55.3      9:29/M
       5    RICK LAMB                         HUDSONVILLE  MI       383   25       21        17:40.1      9:34/M
       6    TOM RUDDY                         GRAND RAPIDS  MI      450   38       35        19:00.8     10:18/M
       7    ANDREW COAKER                     GRAND RAPIDS  MI      245   30       36        19:01.0     10:18/M
       8    DEREK KARCHER                     ROCKFORD  MI          360   30       40        19:36.4     10:37/M
       9    KEITH DEBBAUDT                    LOWELL  MI            260   38       41        19:44.2     10:44/M
      10    MIKE QUIGG                        NORTON SHORES  MI     429   37       42        20:14.5     11:03/M
      11    DANIEL HYSON                      JENISON  MI           338   14       80        27:20.8     14:59/M
      12    JEFFREY DIONNE                    ALLENDALE  MI         268   38       92        28:43.4     15:45/M
      13    JUSTIN VEENSTRA                   HUDSONVILLE  MI       516   29       94        29:12.8     16:06/M
      14    DAVID CARDENAS                                          738   39       97        29:51.0     16:09/M
      15    HANNAH RIESSER                    BRIGHTON  MI          439   20      100        30:20.2     16:28/M
      16    BRENT STUART                      GRAND RAPIDS  MI      483   32      112        32:29.3     18:10/M
      17    AARON BARTHOLOMEW                                       839   32      113        32:29.9     18:12/M
      18    BRAD BYLSMA                       WYOMING  MI           243   37      120        33:00.1     18:18/M
      19    JASON BRIGGS                      HOLLAND  MI           229   38      131        34:29.6     18:48/M
      20    TROY RECTOR                                             842   28      134        34:37.2     19:21/M
      21    ROSS VANDENBERG                   GRAND RAPIDS  MI      557   32      154        36:38.4     20:29/M
      22    ZACH KRUYF                        GRAND RAPIDS  MI      378   30      160        37:04.6     20:09/M
      23    LUCAS PARSHALL                    KENTWOOD  MI          412   34      162        37:19.2     20:04/M
      24    BILL DERUITER                     WORTH  IL             265   28      163        37:44.1     21:18/M
      25    CHARLIE KRUG                      HUDSONVILLE  MI       376   31      165        37:53.1     21:12/M
      26    ROBERT BARBER                     JENISON  MI           207   35      167        38:07.2     20:55/M
      27    PATRICK DOYLE                     ALTO  MI              277   28      173        38:48.1     21:13/M
      28    JAMES BLAAUW                      CALEDONIA  MI         212   32      176        38:59.7     21:45/M
      29    KEN FRANKS                        WYOMING  MI           291   33      178        39:06.9     21:35/M
      30    JOHNNY KENDALL                    CALEDONIA  MI         364   19      182        39:15.3     21:27/M
      31    ADAM KRETZ                        LOWELL  MI            374   29      185        39:30.6     22:08/M
      32    JUOZAS DAINELIS                   GRAND RAPIDS  MI      257   34      187        39:31.0     22:06/M
      33    JEFFREY WEST                      ROCHESTER HILLS  MI   537   32      199        40:37.2     22:20/M
      34    RYAN BOYK                         BELDING  MI           225   39      202        40:43.9     22:36/M
      35    BEN BUTER                         GRAND RAPIDS  MI      234   32      205        41:03.9     22:38/M
      36    MATT VEENSTRA                     ST. JOSEPH  MI        518   31      206        41:27.2     23:04/M
      37    RICH ROSLUND                      JENISON  MI           448   27      220        50:55.1     28:23/M
      38    CONNER MATHIS                                           761   17      222      1:02:02.8     35:20/M
Top

Male 41 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    BRAD BOSMA                        HUDSONVILLE  MI       219   47        3        13:39.0      7:22/M
       2    JONATHAN WU                       JENISON  MI           545   45        7        15:12.5      8:17/M
       3    TROY THOMAS                       IONIA  MI             492   45       17        17:06.8      9:18/M
       4    MARTIN BUYS                       GRANDVILLE  MI        242   64       18        17:15.7      9:19/M
       5    JEFF LENART                       KENTWOOD  MI          388   43       23        17:48.5      9:38/M
       6    MARK MATHIS                                             777   48       29        18:11.4     10:09/M
       7    TED PETERS                        GRAND RAPIDS  MI      418   70       32        18:39.1     10:04/M
       8    GENE DEBBAUDT                     GRAND RAPIDS  MI      259   69       50        22:35.4     12:18/M
       9    MIKE BALDWIN                      WALKER  MI            204   47       55        23:17.7     12:35/M
      10    JOHN CONRAD                                             162   56       59        24:01.6     13:06/M
      11    MITCH VEENSTRA                    HUDSONVILLE  MI       519   56       81        27:23.5     15:08/M
      12    LARRY DOMINE                      TRAVERSE CITY  MI     274   70       82        27:24.2     15:01/M
      13    STEVE SCHOON                      GRAND RAPIDS  MI      458   47       99        30:19.2     16:23/M
      14    RICK TERKEURST                    DORR  MI              490   60      103        30:49.2     16:36/M
      15    DAVID HOMANT                                             76   63      109        31:47.8     17:48/M
      16    RICHARD VEENSTRA                  SPRING LAKE  MI       520   68      116        32:46.2     17:42/M
      17    CHARLIE BANREST                                         873   45      121        33:11.5     18:18/M
      18    TERRY DEJONG                      HOLLAND  MI           262   64      122        33:42.4     18:14/M
      19    KONING KEN                                              891   57      129        33:59.3     19:12/M
      20    KIM KAHLER                        GRAND RAPIDS  MI      358   60      140        35:08.2     19:25/M
      21    CURT HOOGEBOOM                    HUDSONVILLE  MI       332   47      142        35:37.4     19:48/M
      22    MIKE BLAIR                        GRAND RAPIDS  MI      215   41      143        35:38.2     19:50/M
      23    KURT GREELEY                      ALLENDALE  MI         303   41      148        35:55.3     19:30/M
      24    WILLIAM STOVER                    HUDSONVILLE  MI       481   67      157        36:51.3     20:40/M
      25    ROBERT BARBER                     ST. JOHN'S  MI        206   55      158        36:52.7     20:12/M
      26    JIM TOBUREN                       HASTINGS  MI          497   68      168        38:33.8     21:07/M
      27    RICK RUIS                         WYOMING  MI           451   59      184        39:20.1     21:43/M
      28    GARY REENDERS                     GRAND RAPIDS  MI      435   65      193        39:51.1     21:51/M
      29    TERRY HOEKSEMA                    GRAND RAPIDS  MI      328   65      195        40:02.2     22:07/M
      30    JOYCE HOEKSEMA                    GRAND RAPIDS  MI      327   65      196        40:02.5     22:08/M
      31    LARRY COALLIER                    HUDSONVILLE  MI       248   54      200        40:40.0     22:19/M