2015 K9K

9K with and without Dog

June 20, 2015




Men: Top Finishers 1-13 14-40 41-99
Women: Top Finishers 1-13 14-40 41-99

Top

Female Overall winner Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ELIZABETH HAGER                   HUDSONVILLE  MI       309   41        1        36:22.4      6:31/M
Top

Female 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ADRIANA STEVENS                   COOPERSVILLE  MI      475   11      124      1:11:31.6     12:52/M
Top

Female 14 to 40

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MELISSA HUTER                                           812   40       16        42:22.0      7:35/M
       2    HANNAH LIVERMORE                  GRAND RAPIDS  MI      395   29       17        42:46.4      7:40/M
       3    WENDY BRUMMEL                     GRAND RAPIDS  MI      230   29       18        42:47.7      7:42/M
       4    LAURA WHITE                       OKEMOS  MI            538   29       24        44:17.6      7:56/M
       5    KELLY LEATHERMAN                  HUDSONVILLE  MI       861   33       26        44:45.7      8:02/M
       6    JILLISA TEITSMA                   GRAND RAPIDS  MI      486   36       28        45:27.6      8:09/M
       7    HOLLI WARREN                      HUDSONVILLE  MI       531   24       31        45:41.9      8:14/M
       8    LISA RUSTICUS                     GRAND RAPIDS  MI      453   34       32        45:52.8      8:16/M
       9    ERIN MACLEOD                      WATERFORD  MI         396   28       35        46:12.8      8:18/M
      10    MAGGIE KERKSHA                                          117   36       44        47:32.6      8:34/M
      11    EMILY DEBLECOUT                                         155   39       46        47:48.0      8:37/M
      12    SARA TRIGG                                              714   36       47        48:09.2      8:40/M
      13    LISA VANDERMOLEN                  WYOMING  MI           509   32       48        48:12.4      8:40/M
      14    CRYSTAL JONES                     GRAND RAPIDS  MI      351   30       49        48:28.3      8:41/M
      15    BETHANY ZOERHOF                   HUDSONVILLE  MI       551   23       56        49:37.9      8:56/M
      16    EMILY BAREMAN                     HUDSONVILLE  MI       209   34       58        49:52.4      8:57/M
      17    KRISTI VUGTEVEEN                  JENISON  MI           529   35       59        49:52.9      8:57/M
      18    LINDSEY SEAVER                    HUDSONVILLE  MI       462   33       61        49:55.8      8:58/M
      19    ALLYSON WEST                      WALKER  MI            535   18       69        51:36.3      9:15/M
      20    CASSIE KOBLER                     GRAND RAPIDS  MI      368   26       70        51:42.3      9:18/M
      21    JULIE DOLL                        HUDSONVILLE  MI       272   35       74        52:48.6      9:30/M
      22    BRENNA REIMINK                    GRAND RAPIDS  MI      437   33       77        53:33.2      9:37/M
      23    KARA CARDENAS                                           733   39       79        54:54.8      9:54/M
      24    ERIN DOYLE TOBUREN                EAST GRAND RAPIDS     496   30       83        56:08.0     10:07/M
      25    JESSICA JOHNSON                   CEDAR SPRINGS  MI     346   36       84        56:39.9     10:10/M
      26    NAOMI VANDEBERG                   GRAND RAPIDS  MI      553   30       90        57:31.5     10:23/M
      27    GEANA JESSE                       GRAND RAPIDS  MI      344   26       91        57:32.1     10:19/M
      28    JULIE STEVENS                     COOPERSVILLE  MI      478   36       93        57:33.2     10:21/M
      29    SARA KENNEDY                      GRAND RAPIDS  MI      365   26       99        58:59.7     10:34/M
      30    KENDRA VAN ECK                    JENISON  MI           502   25      101        59:41.1     10:45/M
      31    ERIN BARONE                                             782   26      103        59:45.3     10:47/M
      32    LAURA KORN                        ROYAL OAK  MI         372   29      105      1:00:28.9     10:54/M
      33    NICOLE KELLETT                    EAST GRAND RAPIDS     363   33      111      1:03:43.3     11:31/M
      34    KENDALL RAMSDEN                   GRANDVILLE  MI        433   29      113      1:06:07.6     11:57/M
      35    KELSI JONES                       GRAND RAPIDS  MI      355   22      114      1:06:14.9     11:53/M
      36    KAYLEE SCHRIER                    HUDSONVILLE  MI       459   25      116      1:06:47.1     12:00/M
      37    MANDI HYSON                       JENISON  MI           340   36      117      1:08:39.7     12:21/M
      38    JESSICA GLADDEN                   WYOMING  MI           299   38      118      1:09:42.0     12:32/M
      39    STEPHANIE KREFT                   GRAND RAPIDS  MI      373   29      120      1:10:25.8     12:44/M
      40    TRUDY PYLE                        WYOMING  MI           426   28      121      1:10:26.8     12:44/M
      41    KEHLY WERKEMA                     ROCKFORD  MI          533   27      122      1:10:28.5     12:44/M
      42    CARY STEWART                      JENISON  MI           479   37      127      1:13:25.2     13:14/M
      43    HEATHER SCOTT                     MARTIN  MI            461   25      128      1:14:16.5     13:24/M
      44    LISA BARRETT                      CALEDONIA  MI         210   32      129      1:14:18.1     13:24/M
      45    LEIGH CRONIN                      GRAND RAPIDS  MI      256   24      130      1:15:30.7     13:36/M
      46    SARAH BELL                        GRAND RAPIDS  MI      211   32      131      1:15:33.6     13:36/M
      47    LISA SCHMIDT                      GRAND RAPIDS  MI      455   35      132      1:19:13.2     14:13/M
      48    JENNIFER PALOMO                   ZEELAND  MI           411   34      133      1:27:33.2     15:45/M
      49    JODY VANDUINEN                    GRAND RAPIDS  MI      510   25      134      1:27:35.1     15:46/M
Top

Female 41 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    AMY JOLMAN                        HUDSONVILLE  MI       349   46       57        49:46.1      8:56/M
       2    SHAUN HAVERT                      HUDSONVILLE  MI       315   44       60        49:53.8      8:58/M
       3    LESLIE KROMMENDYK                                       967   45       76        52:56.0      9:31/M
       4    AMY BOOME                                               111   41       88        57:18.3     10:18/M
       5    ANNE JACKSON                      HUDSONVILLE  MI       342   55       94        57:47.4     10:24/M
       6    KIM BENNER                                               64   46      107      1:02:14.8     11:13/M
       7    SARA TAYLOR                       WYOMING  MI           485   41      108      1:03:14.5     11:24/M
       8    LISA KUNECKI                      GRAND RAPIDS  MI      380   49      109      1:03:27.0     11:23/M
       9    ROBIN OTAGURO                     GRAND RAPIDS  MI      409   47      119      1:10:12.8     12:40/M
      10    STACY KLUPACS                     COMMERCE TOWNSHIP     367   47      123      1:11:26.4     12:55/M
      11    JACKIE STEVENS                    FAIRGROVE  MI         477   61      125      1:12:10.2     12:59/M
      12    PAMELA BUNTON                     ROCKFORD  MI          231   46      135      1:42:53.2     18:24/M
      13    DIANE JONES                       HOLLAND  MI           354   50      136      1:55:45.9     20:49/M
      14    JULIE GREENBURG                   HOLLAND  MI           305   52      137      1:55:46.3     20:49/M
Top

Male Overall winner Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ERIC RINGNALDA                    ROCKFORD  MI          443   35        2        36:55.2      6:37/M
Top

Male 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    KEVIN WILSON                      FAIRGROVE  MI         542   12       20        43:23.9      7:47/M
       2    CODY HOOGEBOOM                    HUDSONVILLE  MI       331   11       42        47:07.9      8:31/M
       3    AUSTIN WIDNER                     HUDSONVILLE  MI       539   12       72        52:39.0      9:28/M
       4    JULIAN CARDENAS                                         718   9        78        54:50.6      9:54/M
       5    DOMINICK MARTINEZ                 EAST GRAND RAPIDS     398   13       89        57:25.2     10:23/M
Top

Male 14 to 40

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ADAM RINGNALDA                    CALEDONIA  MI         442   30        3        37:30.8      6:43/M
       2    PAUL HUYSER                                             922   36        5        38:53.5      6:59/M
       3    CHUCK COMMERET                    ZEELAND  MI           252   32        6        38:57.4      6:58/M
       4    STEVE TEITSMA                     GRAND RAPIDS  MI      488   36        7        40:17.4      7:14/M
       5    ROLAND MARTINEZ                   WYOMING  MI           401   26        8        40:25.6      7:15/M
       6    JEFFREY GREEN                     GRAND RAPIDS  MI      304   39        9        40:54.3      7:20/M
       7    BRIAN DOORN                       OAK FOREST  IL        275   26       10        40:57.8      7:20/M
       8    MICHAEL TOBUREN                   EAST GRAND RAPIDS     498   38       11        41:23.8      7:28/M
       9    ZACHARY THOMSON                   FRANKFORT  IL         494   35       12        41:51.9      7:30/M
      10    GARRICK STRYKER                   OAK FOREST  IL        482   32       13        41:54.8      7:30/M
      11    BRIAN EDWARDS                                           903   31       14        42:10.5      7:38/M
      12    JOEL ALSUM                                              880   27       15        42:13.2      7:36/M
      13    MARK BURGERS                      CALEDONIA  MI         232   36       19        43:00.0      7:43/M
      14    BENJAMIN HAWKINS                  WALKER  MI            316   29       23        44:00.4      7:53/M
      15    MARK BLAZO                        GRAND RAPIDS  MI      216   24       25        44:34.7      7:59/M
      16    DOUG STEVENS                      COOPERSVILLE  MI      476   38       29        45:31.6      8:10/M
      17    BEN BOUMA                         HUDSONVILLE  MI       223   32       30        45:41.9      8:13/M
      18    ALEC JOLMAN                       HUDSONVILLE  MI       348   19       33        46:00.2      8:16/M
      19    HEIKO ESCHER                      WATERFORD  MI         284   33       36        46:13.1      8:18/M
      20    JASON SHANE                       WAYLAND  MI           464   28       37        46:36.9      8:25/M
      21    JOE BOZEK                         ROCKFORD  MI          226   30       38        46:39.3      8:24/M
      22    MIKE BUSIT                                               93   38       39        46:41.8      8:25/M
      23    DYLAN HOOGEBOOM                   HUDSONVILLE  MI       334   15       40        47:00.6      8:30/M
      24    NOLAN COALLIER                    HUDSONVILLE  MI       250   20       41        47:03.1      8:28/M
      25    GREG LEATHERMAN                   HUDSONVILLE  MI       386   35       50        49:14.0      8:50/M
      26    TATE RILLEMA                                              6   24       51        49:15.6      8:51/M
      27    JOE TRIGG                                               711   38       52        49:20.8      8:53/M
      28    BRENDAN COALLIER                  HUDSONVILLE  MI       247   24       55        49:37.3      8:56/M
      29    MATTHEW FORTNEY                   ZEELAND  MI           290   29       62        50:17.3      9:02/M
      30    DARREN MARTUCCI                                          10   40       63        50:20.2      9:04/M
      31    SCHUYLER QUEEN                    GRAND RAPIDS  MI      427   27       66        51:15.8      9:12/M
      32    ADAN MATA                         GRAND RAPIDS  MI      403   34       67        51:22.0      9:13/M
      33    NATE GROYA                        COMSTOCK PARK  MI     556   38       68        51:24.2      9:16/M
      34    MICHAEL VANDER MOLEN                                    778   32       71        51:44.0      9:18/M
      35    DAVE DOLL                         HUDSONVILLE  MI       271   35       73        52:47.5      9:30/M
      36    KURT VANDER MOLEN                 WYOMING  MI           508   32       75        52:55.5      9:31/M
      37    KYLE WILSON                       GRAND RAPIDS  MI      543   30       80        54:55.8      9:51/M
      38    DEVIN JONES                       GRAND RAPIDS  MI      353   23       85        56:43.0     10:12/M
      39    RYAN ATSMA                        GRAND RAPIDS  MI      552   33       92        57:32.3     10:23/M
      40    JEREMIAH VAN ECK                  GRANDVILLE            501   33       95        57:51.2     10:26/M
      41    ANDREW VAN ECK                    GRANDVILLE  MI        499   30       96        57:51.4     10:26/M
      42    JON REIMINK                       GRAND RAPIDS  MI      438   33       97        58:08.1     10:26/M
      43    JAMISON VAN ECK                   GRANDVILLE            500   26      102        59:41.8     10:45/M
      44    REID KROMMENDYK                                         941   14      104        59:56.1     10:46/M
      45    TOM WARWICK                       GRAND RAPIDS  MI      532   34      106      1:01:14.9     11:03/M
      46    MATTHEW KELLETT                   EAST GRAND RAPIDS     362   32      110      1:03:41.3     11:31/M
      47    ROBBY SCHRIER                     HUDSONVILLE  MI       460   25      115      1:06:46.4     12:00/M
      48    ROBERT GERRITSEN                  GRAND RAPIDS  MI      298   29      126      1:12:49.9     13:07/M
Top

Male 41 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    TODD WUIS                         COMSTOCK PARK  MI     550   46        4        38:09.6      6:50/M
       2    BOB SHAFFER                       E GRAND RAPIDS  MI    463   62       21        43:39.8      7:49/M
       3    GARRY RINGNALDA                   ALTO  MI              444   64       22        43:46.8      7:50/M
       4    KARL SCHMITZ                      JENISON  MI           555   46       27        45:07.5      8:08/M
       5    BRAD LANSER                       HUDSONVILLE  MI       384   50       34        46:06.1      8:18/M
       6    MARK GARNSEY                                            112   50       43        47:32.6      8:33/M
       7    JEFFREY HERTEL                    ROCKFORD  MI          323   53       45        47:42.8      8:34/M
       8    MATT RIESSER                      BRIGHTON  MI          440   48       53        49:24.2      8:54/M
       9    STEVE MARTINEZ                    HOPKINS  MI           402   46       54        49:30.1      8:56/M
      10    DAVID JOLMAN                      HUDSONVILLE  MI       350   47       64        50:24.3      9:03/M
      11    JEFF KROMMENDYK                                         974   44       65        50:53.7      9:09/M
      12    ROBERT WILDMAN                    BELMONT  MI           541   73       81        55:31.8     10:00/M
      13    TIM TENBRINK                      GRANDVILLE            489   44       82        55:39.2     10:02/M
      14    ERIC WIDNER                       HUDSONVILLE  MI       540   42       86        56:57.8     10:14/M
      15    MATT ROGER                                               94   41       87        57:16.6     10:19/M
      16    KRAIG HARPER                      CALEDONIA  MI         313   48       98        58:55.2     10:36/M
      17    KEVIN COBB                        BYRON CENTER  MI      251   55      100        59:01.3     10:38/M
      18    SCOTT JOHNSON                     CEDAR SPRINGS  MI     347   46      112      1:05:17.6     11:43/M