2019 Festival Run

Age Group Results

June 28, 2019



5K

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ASHLEY BRENNAN                    BELDING  MI           403             7        20:03.4      6:28/M
       2    LINDSEY WILBUR                    NUNICA  MI           1221            15        23:00.9      7:25/M
       3    ERICA ALBERT                                           1254            21        24:48.0      8:00/M

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SOFIA DZIK                        ADA  MI               943            37        27:23.8      8:50/M
       2    ASHLEY SMITH                      LOWELL  MI            985            70        32:29.0     10:29/M
       3    ELIZABETH VANSPRONSEN                                  1235            95        37:55.8     12:14/M
       4    BRIDGET ALBERT                    BELDING  MI           311           104        40:42.1     13:08/M
       5    EVA CZURAK                        LOWELL  MI            934           113        42:53.3     13:50/M
       6    CATHERINE BRENNAN                 GRAND RAPIDS  MI      425           116        44:01.8     14:12/M
       7    ELLIOT KANITZ                     GRAND RAPIDS  MI      961           117        44:02.0     14:12/M
       8    MARY ALBERT                                            1255           125        46:32.0     15:01/M
       9    KIERAN ALBERT                     LOWELL  MI            319           126        46:44.6     15:05/M
      10    BRECKEN SCOTT                     GREENVILLE  MI        978           131        52:03.6     16:48/M

Female 11 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RIA VERLIN                        GRAND RAPIDS  MI     1217            32        26:39.8      8:36/M
       2    SARAH GOFFER                      ROCKFORD  MI          953            97        38:30.9     12:25/M
       3    EVELYNN ROERSMA                   ADA  MI               974           111        42:13.7     13:37/M

Female 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CLAIRE ROERSMA                    ADA  MI               973            51        29:24.5      9:29/M

Female 16 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SAMANTHA SEGUIN                                        1269            62        30:51.0      9:57/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARIA BRIGGS                      LOWELL  MI            467            44        28:45.9      9:17/M
       2    CLAIRE THEORET                    ROCKFORD  MI          992            50        29:09.3      9:24/M
       3    ABIGAIL DEMARS                    ANN ARBOR  MI         938            73        33:45.7     10:53/M
       4    ANNIE TRUPKE                      LOWELL  MI            993           109        41:13.6     13:18/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LINDSEY WILBUR                    NUNICA  MI           1221            15        23:00.9      7:25/M
       2    STEPHANIE KATT                    GRAND RAPIDS  MI      963            57        29:57.6      9:40/M
       3    CARLY CASTER                      ROCKFORD  MI          917            58        29:58.7      9:40/M
       4    MORGAN DOYLE                      LOWELL  MI            939            64        31:28.5     10:09/M
       5    COURTNEY DRAIN                                         1236            94        37:55.6     12:14/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MELISSA ZASKOWSKI                 ADA  MI              1224            53        29:35.7      9:33/M
       2    KRISTEN ZHANG                                          1245            72        33:20.1     10:45/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ASHLEY BRENNAN                    BELDING  MI           403             7        20:03.4      6:28/M
       2    ERICA ALBERT                                           1254            21        24:48.0      8:00/M
       3    ABBY KANITZ                       GRAND RAPIDS  MI      959            34        26:47.7      8:39/M
       4    MISSY ROERSMA                     ADA  MI               976            40        28:22.7      9:09/M
       5    LOIE NUGENT                                            1226            42        28:40.1      9:15/M
       6    KATIE FORD                        ROCKFORD  MI          951            43        28:44.7      9:16/M
       7    SARA BODE                                              1260            66        31:48.0     10:15/M
       8    KATE NORMAN                       CEDAR SPRINGS  MI     970            82        35:52.6     11:34/M
       9    KATIE HEFFRON                                          1270            83        35:56.6     11:36/M
      10    ASHLEY EVERIN                                          1267            86        36:04.1     11:38/M
      11    SARAH STOOTS                      GREENVILLE  MI        990            93        37:33.9     12:07/M
      12    AMY ZASKOWSKI                     GRAND RAPIDS  MI     1222           105        40:44.5     13:09/M
      13    LAUREN BOSTIC                                          1278           106        40:51.3     13:11/M
      14    JENNY BANGMA                                           1234           107        40:51.6     13:11/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KATIE ALBERT                      LOWELL  MI            318           114        43:57.5     14:11/M
       2    TIFFANY DUNNING                                        1268           118        44:10.7     14:15/M
       3    MARYALENE LAPONSIE                LOWELL  MI            965           129        47:58.8     15:29/M
       4    ELENA SCOTT                       GREENVILLE  MI        981           130        48:10.4     15:32/M
       5    BETH CZURAK                       LOWELL  MI            931           140      1:00:30.8     19:31/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICHELLE VERLIN                   GRAND RAPIDS  MI     1216            29        26:11.6      8:27/M
       2    RACHEL EVERETT                    MIDDLEVILLE  MI       948            35        27:12.8      8:47/M
       3    MARTHA DUCHARME                   LOWELL  MI            940            41        28:28.0      9:11/M
       4    KYMBERLY ERICKSON                 ROCKFORD  MI          946            67        31:49.7     10:16/M
       5    DANIELLE DEBOER                   ROCKFORD  MI          937            68        32:25.0     10:27/M
       6    LUCINDA PANT                      ROCKFORD  MI          971            78        35:11.6     11:21/M
       7    WENDY BONNEMA                                          1276            89        36:33.9     11:48/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TERESA DZIK KUSIOR                                     1229            28        26:03.7      8:24/M
       2    ANGIE HENCKEL                     ROCKFORD  MI          957            54        29:43.3      9:35/M
       3    LYNDA LYNDA                                            1227            92        37:29.4     12:06/M
       4    KERRY MALONE                      ROCKFORD  MI          968           102        40:16.2     12:59/M
       5    STACY WHITE                       GRAND RAPIDS  MI     1220           121        44:44.5     14:26/M
       6    KERRY FOLEY                       ADA  MI               950           133        52:35.8     16:58/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DIANE KURANT                      LOWELL  MI            964            47        28:57.8      9:21/M
       2    MARIANNE MAXIM                    GRAND RAPIDS  MI      969            52        29:27.6      9:30/M
       3    PATRICIA SPRING                   ROCKFORD  MI          988           136        55:33.7     17:55/M
       4    CARRI SMOLEN                      ADA  MI               987           137        55:44.3     17:59/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    AMY JOHNSON                       KALAMAZOO  MI         958            60        30:44.0      9:55/M
       2    CANDACE STRONG                    LOWELL  MI            991            90        37:17.0     12:02/M
       3    JANIS BRADEN                      GREENVILLE  MI        381           101        40:15.3     12:59/M
       4    DEBBIE VERLIN                     BELDING  MI          1213           123        46:08.7     14:53/M
       5    CHERYL CZURAK                     LOWELL  MI            932           138      1:00:27.5     19:30/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    EDNA ALBERT                       BELDING  MI           313           127        47:25.6     15:18/M
       2    ELAINE BATES                      ROCKFORD  MI          351           135        55:31.4     17:55/M
       3    MARYKAY GROENING                                       1277           139      1:00:30.6     19:31/M
       4    CHERYL STEELE                     ADA  MI               989           141      1:00:33.9     19:32/M
       5    MARY BETH ELSTRO                  ST. JOHNS  MI         945           143      1:00:54.7     19:39/M
       6    PAT MISSAD                                             1262           145      1:03:52.9     20:36/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MATTHEW FOSDICK                                        1228             1        17:22.1      5:36/M
       2    ANDY PAIZ                                              1252             2        17:47.0      5:44/M
       3    JAKE ROERSMA                      ADA  MI               975             3        18:43.5      6:02/M

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GABRIEL ALBERT                    BELDING  MI           315            18        24:33.8      7:55/M
       2    WILLAM ALBERT                     BELDING  MI           341            31        26:13.1      8:27/M
       3    WILLIAM BRENNAN                   GRAND RAPIDS  MI      431            59        30:15.8      9:46/M
       4    JACOB ZIOLKOWSKI                                       1257            63        31:24.4     10:08/M
       5    BEN VERLIN                        GRAND RAPIDS  MI     1211            69        32:26.2     10:28/M
       6    REED SCOTT                        GREENVILLE  MI        982            81        35:41.9     11:31/M
       7    SEAN PAIZ                                              1253            85        36:03.8     11:38/M
       8    OWEN ALBERT                                            1256            99        39:21.9     12:42/M
       9    MILES KANITZ                      GRAND RAPIDS  MI      962           100        39:46.1     12:50/M
      10    MATTHEW TRUPKE                    LOWELL  23            995           108        41:13.0     13:18/M
      11    QUINCY ROERSMA                    ADA  MI               977           115        44:01.5     14:12/M
      12    COLT SCOTT                        GREENVILLE  MI        980           122        46:05.3     14:52/M
      13    NEIL LAPONSIE                     LOWELL  MI            966           124        46:22.3     14:58/M
      14    TRIPP SCOTT                       GREENVILLE  MI        983           128        47:56.8     15:28/M
      15    BENTLEY FOLEY                     ADA  MI               949           132        52:35.8     16:58/M

Male 11 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JACK BRENNAN                      GRAND RAPIDS  MI      427            55        29:51.6      9:38/M
       2    CHARLES BROOKS                    ADA  MI               792            75        33:52.0     10:55/M
       3    GABE HEFFRON                      ADA  MI               956            79        35:32.1     11:28/M
       4    ELLIOT ALBERT                     LOWELL  MI            314            80        35:41.7     11:31/M
       5    JAMES ALBERT                      LOWELL  MI            316            98        39:20.6     12:42/M
       6    ETHAN CZURAK                      LOWELL  MI            933           112        42:47.5     13:48/M

Male 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GARRETT SMITH                     LOWELL  MI            986             8        20:25.8      6:35/M
       2    GABE VERLIN                       GRAND RAPIDS  MI     1214            16        23:09.9      7:28/M
       3    MAC VANDENHOUT                    BELMONT  MI          1000            39        27:57.8      9:01/M
       4    SAM VANDENHOUT                    LOWELL  MI           1210            56        29:55.9      9:39/M
       5    MICHAEL GOFFER                    ROCKFORD  MI          952            88        36:10.7     11:40/M

Male 16 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CALEB VERLIN                      GRAND RAPIDS  MI     1212            11        22:03.4      7:07/M
       2    STEPHEN TRUPKE                    LOWELL  MI            997            12        22:30.4      7:16/M
       3    DAVID KUSIOR                                           1230            45        28:52.1      9:19/M

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MATTHEW FOSDICK                                        1228             1        17:22.1      5:36/M
       2    MICHAEL ALBERT                    BELDING  MI           332             9        21:07.5      6:49/M
       3    TOM WASINSKI                                           1232            13        22:35.5      7:17/M
       4    ADAM KUSIOR                                            1231            25        25:41.8      8:17/M
       5    KANON DEAN                                             1266            48        29:02.8      9:22/M
       6    JACK BROOKS                       OAK PARK  MI          799            74        33:46.3     10:54/M
       7    MIKE TRUPKE                       LOWELL  MI            996           110        41:14.3     13:18/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SHANE ZASKOWSKI                   ADA  MI              1225            10        21:22.5      6:54/M
       2    TEDDY LANG                                             1233            61        30:48.3      9:56/M
       3    BEN GREENE                        GRAND RAPIDS  MI      954            77        35:08.2     11:20/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JAKE ROERSMA                      ADA  MI               975             3        18:43.5      6:02/M
       2    BRIAN DUNNING                     WYOMING  MI           941            14        22:59.5      7:25/M
       3    KYLE WUNDERLICH                                        1251            20        24:45.0      7:59/M
       4    BRAD ZASKOWSKI                    GRAND RAPIDS  MI     1223            23        25:19.2      8:10/M
       5    JERRY MARCHAL                                          1265            26        25:50.3      8:20/M
       6    JASON BODE                                             1259            65        31:47.8     10:15/M
       7    THOMAS ZIOLKOWSKI                                      1258            87        36:05.8     11:39/M
       8    BRENT KANITZ                      GRAND RAPIDS  MI      960           120        44:17.3     14:17/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ANDY PAIZ                                              1252             2        17:47.0      5:44/M
       2    PATRICK DUNNING                                        1250             4        19:10.0      6:11/M
       3    JOE VERLIN                        GRAND RAPIDS  MI     1215             6        19:57.0      6:26/M
       4    JOSEPH BRENNAN                    GRAND RAPIDS  MI      429            27        25:56.7      8:22/M
       5    DENNIS ALBERT                     BELDING  MI           312            30        26:11.8      8:27/M
       6    MARK DZIK                         ADA  MI               942            38        27:30.9      8:53/M
       7    ADAM CZURAK                       LOWELL  MI            920            96        38:18.3     12:21/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BRIAN SCOTT                       GREENVILLE  MI        979            22        24:54.4      8:02/M
       2    MIKE EVERETT                      MIDDLEVILLE  MI       947            33        26:41.4      8:37/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DOUG LYON                                              1247             5        19:38.7      6:20/M
       2    KEN TRUPKE                        LOWELL  23            994            19        24:41.5      7:58/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RANDALL MACGEORGE                 GRAND RAPIDS  MI      967            17        23:53.8      7:43/M
       2    JEFF BUNN                         LOWELL  MI            911            36        27:23.5      8:50/M
       3    JEFF VANDENHOUT                   LOWELL  MI            999            71        33:15.9     10:44/M
       4    FR. TOM CAVERA                                         1246           134        52:46.9     17:02/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RUSS DANHOF                       GRAND RAPIDS  MI      936            46        28:57.2      9:20/M
       2    CHARLES DEWILDT                                        1264            84        36:00.5     11:37/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JAY WALSH                         ADA  MI              1219            49        29:05.8      9:23/M
       2    NORM CZURAK                       LOWELL  MI            935            76        34:09.8     11:01/M
       3    TOM VERLIN                        BELDING  MI          1218           103        40:26.3     13:03/M
       4    BILL MANNING                                           1261           119        44:16.8     14:17/M
       5    ERIC ELSTRO                       ST. JOHNS  MI         944           142      1:00:54.7     19:39/M
       6    DON KURYLOWKZ                                          1263           144      1:03:42.8     20:33/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RICHARD HAVENGA                   ROCKFORD  MI          955            24        25:21.0      8:11/M
       2    JAMES LIGHTNING ALBERT            BELDING  MI           317            91        37:17.1     12:02/M

Chariot

Male 0-99

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CARTER VAANWYK                                          998             1        27:18.2      8:48/M