2011 Bridgman Athletic Boosters 5K Run

Age Group Results

July 09, 2011


Results by Epic Race Timing, www.epicracetiming.com

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICHELE TAYLOR                    SOUTH BEND  IN        620             8        19:59.7      6:27/M

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    HOLLEE HERCIK                     BRIDGMAN  MI          621            89        33:50.5     10:55/M
       2    MACKENZIE FOX                     BUCHANAN  MI          742            92        34:08.7     11:01/M
       3    GWYNYTH GATES                     GRANGER  IN           746            93        34:09.7     11:01/M
       4    JORDYNE MILLER                    SAWYER  MI            763           105        46:51.9     15:07/M
       5    SUMMER JANES                      BRIDGMAN  MI          615           106        50:25.9     16:16/M

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KELSEY RAMIREZ                    STEVENSVILLE  MI      717            27        23:16.3      7:30/M
       2    SUMMER SEGAR                      STEVENSVILLE  MI      718            32        23:33.4      7:36/M
       3    ALLISON GRAVES                    BARODA  MI            716            80        31:24.9     10:08/M
       4    CARLI BREDICE                     BRIDGMAN  MI          735            91        34:02.4     10:59/M
       5    ALEXIS STREET                     BENTON HARBOR  MI     738           100        39:03.0     12:36/M
       6    BROOKE JANES                      BRIDGMAN  MI          616           101        42:40.1     13:46/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ALEXANDRIA HIGH                   BRIDGMAN  MI          637            12        21:50.7      7:03/M
       2    RACHEL BENDEWALD                  ST. JOSEPH  MI        745            14        21:57.9      7:05/M
       3    ALEXANDRIA MILLER                 STEVENSVILLE  MI      629            56        27:11.1      8:46/M
       4    MAYA ALEXANDER                    WEST LAFAYETTE  IN    766            69        29:08.4      9:24/M
       5    ANNA ALEXANDER                    WEST LAFAYETTE  IN    769            87        33:01.4     10:39/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RACHEL REED                       EAU CLAIRE  MI        755            19        22:30.3      7:15/M
       2    CHELSEA EBLE                      ST. JOSEPH  MI        712            54        26:53.5      8:40/M
       3    NINA MILLER                       BRIDGMAN  MI          709            78        31:22.0     10:07/M
       4    JESSE DAVIS                       ST. JOSEPH  MI        724            83        31:40.2     10:13/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    AMANDA LEPINIOTIS                 BRIDGMAN  MI          711            48        26:04.2      8:25/M
       2    PAIGE STAMA                       BARODA  MI            710            57        27:11.7      8:46/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ALISON LYNCH                      SAWYER  MI            732            36        24:34.5      7:55/M
       2    VANESSA NICEY                     KALAMAZOO  MI         628            49        26:19.8      8:29/M
       3    MISSY BECKER                      BRIDGMAN  MI          730            63        28:07.8      9:04/M
       4    ERICA PAGEL                       BERRIEN SPRINGS  MI   607            67        29:04.4      9:23/M
       5    ELENA MAURUKAS                    LEMONT  IL            748            72        29:12.0      9:25/M
       6    ANGIE GATES                       GRANGER  IN           747            94        34:11.1     11:02/M
       7    JENNIFER GELESKO                  BRIDGMAN  MI          726           103        45:13.5     14:35/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MELISA BERNUM-SCHAUB              ST. JOSEPH  MI        744            47        25:49.6      8:20/M
       2    KARI BELL                         STEVENSVILLE  MI      636            55        27:00.8      8:43/M
       3    JACKIE HARDING                    ST JOE  MI            606            62        28:05.5      9:04/M
       4    ALEESHA WHEELER                   BRIDGMAN  MI          630            66        28:48.9      9:17/M
       5    SUMMER CHELLMAN                   STEVENSVILLE  MI      650            68        29:07.3      9:24/M
       6    STACY STINE                       BRIDGMAN  MI          638            79        31:23.0     10:07/M
       7    EMILY PLATTE                      STEVENSVILLE  MI      627            82        31:38.9     10:12/M
       8    SHANNON BROWN                     BARODA  MI            727            88        33:24.1     10:46/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    NANCY WALKER                      WAUKESHA  MI          723            58        27:30.5      8:52/M
       2    KRISTY KILE                       BUCHANAN  MI          760            61        27:38.3      8:55/M
       3    KIMBERLY KRATT                    FORT WAYNE  IN        739            85        32:15.6     10:24/M
       4    LORI YECH                         STEVENSVILLE  MI      605            97        36:06.3     11:39/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JEANNE STAUB                      BRIDGMAN  MI          613            40        25:10.7      8:07/M
       2    SUSAN LUHRSEN                     BRIDGMAN  MI          754            43        25:20.0      8:10/M
       3    DIANE MANNINO                     BENTON HARBOR  MI     609            81        31:34.4     10:11/M
       4    BARBARA EINSET                    BRIDGMAN  MI          647            90        34:01.0     10:58/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    PAT FITGERALD                     WESTERN SPR  IL       701            84        31:49.6     10:16/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JUDY BODJACK                      ST. JOSEPH  MI        741            75        29:48.4      9:37/M

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CAMERON MAGRO                     BRIDGMAN  MI          762             1        17:39.7      5:42/M

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KARL HANKE                        BRIDGMAN  MI          622            31        23:31.1      7:35/M
       2    ELLIOTT HANKE                     BRIDGMAN  MI          635            33        23:34.3      7:36/M
       3    KOLE HANKE                        BRIDGMAN  MI          623            53        26:48.3      8:39/M
       4    JOHN WOHLER                       SAWYER  MI            708            95        34:20.8     11:05/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    AUSTIN CARLSON                    SODUS  MI             756             2        18:05.6      5:50/M
       2    ANDREW VOJTKO                     ST. JOSEPH  MI        722             3        18:10.1      5:52/M
       3    JUSTIN KIEWEL                     BRIDGMAN  MI          649             4        18:50.2      6:05/M
       4    HUNTER REED                       EAU CLAIRE  MI        740             5        18:51.7      6:05/M
       5    JARRET ANDERSON                   BRIDGMAN  MI          765             6        18:58.6      6:07/M
       6    COLIN ULRATH                      BRIDGMAN  MI          641            11        21:13.9      6:51/M
       7    CAMERON BREDICE                   BRIDGMAN  MI          736            25        23:04.9      7:26/M
       8    MICHAEL KINCAID                   ST. JOSEPH  MI        731            28        23:17.2      7:31/M
       9    MIKE JONES                        BRIDGMAN  MI          626            35        23:53.0      7:42/M
      10    EMILY ENGLER                      ST. JOSEPH  MI        734            70        29:09.6      9:24/M
      11    JOE WOHLER                        SAWYER  MI            707            86        32:16.6     10:25/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JAMES HERSHBERGER                 VANDALIA  MI          705             9        20:35.2      6:38/M
       2    PHILLIP BELTZ                     BRIDGMAN  MI          642            17        22:25.1      7:14/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICHAEL DSCHIDA                   ST. JOSEPH  MI        758            23        22:52.8      7:23/M
       2    JEFF ONEY                         ST. JOSEPH  MI        750            26        23:05.7      7:27/M
       3    COREY KUHN                        BRIDGMAN  MI          666            44        25:22.5      8:11/M
       4    KYLE ROTH                         ST JOE  MI            657            45        25:43.1      8:18/M
       5    NIKOLAS HERR                      BERRIEN SPRINGS  MI   725            96        35:22.2     11:25/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JIMMY PANTELLERIA                 BRIDGMAN  MI          639            20        22:31.9      7:16/M
       2    STEVE HUNDING                     BRIDGMAN  MI          706            24        22:59.1      7:25/M
       3    PETER NEU                         BENTON HARBOR  MI     644            38        24:51.8      8:01/M
       4    KYLE SMALL                        SAWYER  MI            733            46        25:48.4      8:19/M
       5    MICHA SHERMAN                     BENTON HARBOR  MI     752            59        27:37.1      8:55/M
       6    JERRY STREET                      BENTON HARBOR  MI     737            71        29:10.8      9:25/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ROBERT HEPPLER                    DOWAGIAC  MI          714            15        22:00.1      7:06/M
       2    DAVID THOMPSON                    BRIDGMAN  MI          729            18        22:27.0      7:15/M
       3    BRIAN KNOWLTON                    SAWYER  MI            743            21        22:48.6      7:21/M
       4    STEVE VRABLIC                     BRIDGMAN  MI          645            60        27:37.8      8:55/M
       5    LUKE BROWN                        BARODA  MI            728            64        28:08.9      9:05/M
       6    JOHN WHEELER                      BRIDGMAN  MI          665            99        36:37.8     11:49/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KURT HANKE                        BRIDGMAN  MI          656             7        19:34.6      6:19/M
       2    MIKE MANNINO                      BENTON HARBOR  MI     610            16        22:06.3      7:08/M
       3    ED BLESY                          BRIDGMAN  MI          648            29        23:25.1      7:33/M
       4    JAMES YECH                        STEVENSVILLE  MI      604            98        36:10.8     11:40/M
       5    JIM JANES                         BRIDGMAN  MI          618           102        42:45.4     13:47/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KEN HIGH                          BRIDGMAN  MI          611            13        21:51.2      7:03/M
       2    JOHN CROW                         CHICAGO  IL           770            76        30:31.8      9:51/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LARRY FERGUSON                    BRIDGMAN  MI          761            39        25:08.6      8:06/M
       2    JOHN KALTZ                        BRIDGMAN  MI          703            50        26:23.8      8:31/M
       3    JIM WOLF                          ST. JOSEPH  MI        757            51        26:28.4      8:32/M
       4    DOUG VONKOENIG                    STEVENSVILLE  MI      702            74        29:46.2      9:36/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MIKE CAREY                        NORTH LIBERTY  IN     624            10        21:06.0      6:48/M
       2    SCOTT RICHARDSON                  BERRIEN SPRINGS  MI   602            22        22:51.7      7:22/M
       3    STEPHEN HEMPEL                    ST JOE  MI            655            30        23:25.5      7:33/M
       4    JEFF CAYO                         ST. JOSEPH  MI        704            34        23:35.4      7:36/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GREG PETSOVICH                    BRIDGMAN  MI          753            37        24:47.2      8:00/M
       2    BRUCE BITTENBENDER                ST. JOSEPH  MI        759            42        25:17.8      8:09/M
       3    GREG HETTLINGER                   BARODA  MI            646            73        29:44.5      9:35/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ROBERT HUSEK                      ST JOE  MI            603            65        28:10.8      9:05/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RICHARD BRANDLEY                  NEW BUFFALO  MI       749            41        25:14.3      8:08/M
       2    LES COLLINS                       ST JOE  MI            614            52        26:32.5      8:34/M
       3    WILLIS WORICK                     STEVENSVILLE  MI      715            77        30:49.9      9:56/M
       4    FRANK FRENCH                      BRIDGMAN  MI          608           104        45:35.7     14:42/M