2013 Origami Haunted 5K

Age Group Results

October 26, 2013




Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 RACHEL WARNER ST. JOHNS MI 326 2 20:33.1 6:38/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 JENNA KRAUSE DEWITT MI 334 6 22:29.4 7:15/M
2 ANNIE FORD EATON RAPIDS MI 265 48 32:26.2 10:28/M
3 MCKENNA HULL OKEMOS MI 277 54 33:17.1 10:44/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 RACHEL WARNER ST. JOHNS MI 326 2 20:33.1 6:38/M
2 DANIELLE PYLE DIAMONDALE MI 305 18 24:50.7 8:01/M
3 DANIELLE KRAUSE OAK PARK IL 333 21 25:18.5 8:10/M
4 DANA HENSLEY DEWITT MI 272 23 25:20.1 8:10/M
5 STEPHANIE HALL KALAMAZOO MI 269 24 25:22.0 8:11/M
6 KELSIE WHITE RIVES JUNCTION MI 328 34 26:39.1 8:36/M
7 MARYKATHERINE MOTT EAST LANSING MI 296 39 28:29.6 9:11/M
8 JOLENE ROTH MASON MI 311 46 31:00.7 10:00/M
9 AUBREE SWAB CHARLOTTE MI 317 57 35:17.3 11:23/M
10 ALLIE HILL LANSING MI 274 58 35:19.5 11:24/M
11 COURTNEY FLORES LANSING MI 264 64 37:53.5 12:13/M
12 LESLIE RING MASON MI 307 65 39:04.8 12:36/M
13 ASHLEY ROWLAND PARCHMENT MI 312 67 41:34.7 13:25/M
14 EMILY MCELMURRY LANSING MI 291 77 50:16.6 16:13/M
15 KRISTEN MURPHY LANSING MI 298 78 50:17.0 16:13/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 CHARISSA CHADDUCK DEWITT MI 257 8 23:17.1 7:31/M
2 crissy dochoda 399 13 23:39.0 7:38/M
3 DANIELLE MULKA WALLED LAKE MI 297 29 26:11.4 8:27/M
4 ANA KELLY 385 41 29:01.3 9:22/M
5 SIOBHANN ALLSTOTT MASON MI 252 42 29:02.9 9:22/M
6 BEVERLY ROSIER LESLIE MI 309 43 29:15.3 9:26/M
7 NICOLE CROSS DEWITT MI 259 47 31:21.8 10:07/M
8 NICKI JUDD DEWITT MI 280 60 35:30.7 11:27/M
9 BRIGETTE BOOSER 386 74 45:28.5 14:40/M
10 ALLISON SHIFLET 398 79 51:21.7 16:34/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 CATHY BRUBAKER 400 7 23:04.8 7:26/M
2 CATHY SMALLEY 387 26 25:43.5 8:18/M
3 WANDA DARROW POTTERVILLE MI 261 38 28:12.5 9:06/M
4 MARY BETH MINARIK OLIVET MI 295 49 32:32.6 10:30/M
5 SHANNON WONNACOTT OLIVET MI 330 50 32:33.9 10:30/M
6 pennie button 391 52 32:49.4 10:35/M
7 JANET TENHOVE EAST LANSING MI 318 63 37:26.6 12:05/M
8 JUDITH TOMBAUGH POTTERVILLE MI 319 71 43:55.4 14:10/M
9 HEIDI HOPPER MASON MI 275 73 44:11.0 14:15/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 PATRICIA KUPTZ WILLIAMSTON MI 285 44 29:46.0 9:36/M
2 NANCY HAMLIN-ANDERSON 395 45 30:01.0 9:41/M
3 DENISE BREMBECK EATON RAPIDS MI 255 53 33:16.1 10:44/M
4 K.C. SANDERS BATH MI 337 61 36:54.6 11:54/M
5 MARIANNE PERRY 394 72 43:59.6 14:11/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 LIBBY HEPPLER 393 76 49:18.4 15:54/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 ROLAND HENSLEY 273 1 19:28.2 6:17/M
Top

Male 12 and under

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 BRENDAN LEFFLER DEWITT MI 286 5 22:27.4 7:15/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 jacob finger 390 9 23:30.7 7:35/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 TONY PYLE DIAMONDALE MI 306 4 20:52.7 6:44/M
2 MICHAEL TOWNSEND KALAMAZOO MI 323 10 23:33.0 7:36/M
3 MIKE GUYEAKEY 384 14 24:05.9 7:46/M
4 DOMINGH JAN 383 15 24:08.0 7:47/M
5 CHAD ANTCLIFF LANSING MI 253 17 24:20.5 7:51/M
6 DANIEL VANDREUMEL 341 22 25:19.0 8:10/M
7 GENE MARTIN 288 25 25:36.8 8:15/M
8 BRAD MCCARTY PARCHMENT MI 289 32 26:33.7 8:34/M
9 DAVID WILLSON HOLT MI 329 40 28:44.1 9:16/M
10 JOSEF WELBES POTTERVILLE MI 327 51 32:41.7 10:33/M
11 NATE BURNS 256 59 35:28.8 11:26/M
12 PAUL DUTCHER ASHLEY MI 262 75 46:05.4 14:52/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 KARL KOWALSKE KALAMAZOO MI 282 12 23:36.2 7:37/M
2 ERIC CULP HOLT MI 260 16 24:15.1 7:49/M
3 jonathan mulder 388 27 25:57.9 8:22/M
4 BRENT MEYER PORTAGE MI 335 31 26:30.8 8:33/M
5 rob burghdoff 396 36 27:28.7 8:52/M
6 TOM JUDD DEWITT MI 281 56 35:11.5 11:21/M
7 SCOTT RING MASON MI 308 66 39:09.4 12:38/M
8 ERIC PHILLIPS KALAMAZOO MI 304 69 43:23.1 14:00/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 DAN LEFFLER DEWITT MI 287 11 23:36.0 7:37/M
2 WALTER SHIFLET 369 19 24:59.5 8:04/M
3 michael donnellan 389 30 26:29.4 8:33/M
4 GUSTAW GARCIA EAST LANSING MI 267 33 26:35.3 8:35/M
5 bob finger 392 55 34:57.3 11:16/M
6 CHRIS HULL OKEMOS MI 276 68 43:14.4 13:57/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 ROLAND HENSLEY 273 1 19:28.2 6:17/M
2 RICHARD WHITE 397 3 20:37.6 6:39/M
3 MICHAEL ROSIER LESLIE MI 310 20 25:15.1 8:09/M
4 MATT MERCURE BRIGHTON MI 292 28 26:06.8 8:25/M
5 TIM HEENAH GRAND LEDGE MI 271 35 27:17.0 8:48/M
6 JEFFREY SMITH LAWTON MI 316 37 27:56.3 9:01/M
7 BRENT SANDERS BATH MI 336 62 36:55.5 11:55/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 LARRY PARKER OKEMOS MI 300 70 43:26.0 14:01/M