2012 Bridgman Athletic Boosters

Age Group Results

July 14, 2012



5K Run

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KAREN NAGEL                                             915            12        19:23.2      6:15/M

Female no age provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BARBARA EINSET                    BRIDGMAN  MI          713           112        31:33.4     10:11/M
       2    PAT MEYER                                               964           117        32:01.4     10:20/M

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    HOLLEE HERRICK                    BRIDGMAN  MI          714            84        28:46.3      9:17/M
       2    MIKAELA OWEN                      BRIDGMAN  MI          742           100        30:34.0      9:52/M
       3    ERIN ROCHEFORT                    BRIDGMAN  MI          755           127        37:33.0     12:07/M
       4    ANGELA HARAZIN                                          953           128        37:33.9     12:07/M

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ANNA FISCHER                                            919            40        22:46.4      7:21/M
       2    MARIAH RIFENBERG                                        916            48        24:05.4      7:46/M
       3    CARLI BREDICE                     BRIDGMAN  MI          709            71        26:39.9      8:36/M
       4    MACIE WILLIAMSON                                        923            83        28:44.9      9:16/M
       5    MEGHAN RIFENBERG                                        918            86        29:00.2      9:21/M
       6    KATE CLINCH                                             943            96        30:14.7      9:45/M
       7    CYNTHIA PIERCE                    BRIDGMAN  MI          748           101        30:34.3      9:52/M
       8    ERIN BERNIE                                             904           114        31:42.3     10:14/M
       9    ALLISON MATTI                                           930           132        39:52.9     12:52/M
      10    SYDNEY MANTEI                     STEVENSVILLE  MI      739           137        42:12.4     13:37/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ALEX HIGH                         BRIDGMAN  MI          724            23        21:09.6      6:49/M
       2    KIRSTEN BERNI                                           902            56        25:12.1      8:08/M
       3    BRITTNEY DOEHRER                  BRIDGMAN  MI          779            91        29:55.8      9:39/M
       4    AMIE MAYCHSZAK                                          940            93        30:04.8      9:42/M
       5    AMY STROUSE                       BARODA  MI            765           102        30:34.7      9:52/M
       6    LEIGH BELMONT                                           799           105        30:45.6      9:55/M
       7    TAYLOR GRASHUIS                   BERRIEN SPRINGS  MI   718           131        39:52.6     12:52/M
       8    LINDSEY KOTH                                            970           133        40:18.9     13:00/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    AMBER SPOON                                             907            76        28:11.1      9:05/M
       2    RACHEL SKIBBE                     EAU CLAIRE  MI        760           115        31:52.1     10:17/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    STACEY HOWE                                             956           107        30:53.3      9:58/M
       2    JENINE LEWIS                      EAU CLAIRE  MI        734           136        41:18.7     13:19/M
       3    SAMANTHA REVES                                          974           144        54:39.3     17:38/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    VANESSA NICEY                                           929            46        23:22.5      7:32/M
       2    MISSY BECKER                      BRIDGMAN  MI          702            73        27:00.0      8:43/M
       3    MEGAN WAHL                        STEVENSVILLE  MI      771            82        28:33.9      9:13/M
       4    ERICA PAGEL                       BERRIEN SPRINGS  MI   745           110        31:25.6     10:08/M
       5    EMILY NANNFELDT                                         931           111        31:30.7     10:10/M
       6    JULE BAKER-ROGEL                  CHINO HILLS  CA       701           119        32:42.4     10:33/M
       7    CINDY MANTEI                      STEVENSVILLE  MI      738           138        42:15.2     13:38/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LISA ALTMAN                                             800            17        20:17.9      6:33/M
       2    JODY JOHNSON                      EAU CLAIRE  MI        731            80        28:28.9      9:11/M
       3    CORRINNE KEMP                                           978           126        34:47.4     11:13/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KRISTEN KASPAR                                          784            52        24:42.9      7:58/M
       2    DONNA STROUSE                     BARODA  MI            763            81        28:32.3      9:12/M
       3    ELLEN KORCEK                                            921            97        30:19.3      9:47/M
       4    DEB MICHAUD                       CANTON  GA            740            99        30:31.4      9:51/M
       5    MELISSA ROGERS                    EAU CLAIRE  MI        757           123        33:40.3     10:52/M
       6    JEANNETTE BERNI                                         903           134        40:50.4     13:10/M
       7    KRISTY SPESSARD                                         789           135        41:01.4     13:14/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    VIKKI ARMSTRONG                                         927            65        26:02.0      8:24/M
       2    AMY FRIEDEN                                             796            77        28:16.5      9:07/M
       3    BETH JONES                        STEVENSVILLE  MI      732            79        28:24.2      9:10/M
       4    LAURA ZIEBARTH                                          924            87        29:07.8      9:24/M
       5    JANET BEEMER                      ST JOSEPH  MI         704            89        29:28.0      9:30/M
       6    DIANE MANNINO                     BENTON HARBOR  MI     736            92        29:57.1      9:40/M
       7    KIMBERLY KRATT                                          934           121        33:19.6     10:45/M
       8    LORI YECH                         STEVENSVILLE  MI      772           124        33:57.5     10:57/M
       9    GRETCHEN CARLSON                                        793           130        37:59.1     12:15/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CHERYL MACDONALD                                        917            51        24:37.0      7:56/M
       2    SUSAN LUHRSEN                                           933            72        26:45.1      8:38/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LOIS CZIRR                        KALAMAZOO  MI         710           103        30:38.7      9:53/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CAM MAGRO                                               972             1        16:42.3      5:23/M

Male no age provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 925                                     925            39        22:37.5      7:18/M
       2    CALEB BRENNEN                                           976           145        54:39.7     17:38/M
       3    CALEB CALEB                                             977           146        54:43.1     17:39/M
       4    MARLIN WEAVER                                           975           147        54:43.2     17:39/M

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KAI BABCOCK                                             908           140        42:20.6     13:39/M
       2    CONNOR PIERCE                     BRIDGMAN  MI          746           143        54:19.1     17:31/M

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ELLIOTT HANKE                     BRIDGMAN  MI          721            16        20:15.8      6:32/M
       2    KARL HANKE                        BRIDGMAN  MI          720            20        20:58.9      6:46/M
       3    LIAM CLINCH                                             947            29        21:46.4      7:01/M
       4    MATT STROUSE                      BARODA  MI            764            37        22:21.1      7:13/M
       5    KOLE HANKE                                              962            60        25:27.6      8:13/M
       6    ADAM RELLIHAN                                           914            69        26:14.6      8:28/M
       7    ADAM POSCHKE                                            954            78        28:20.9      9:08/M
       8    GER DAVIREN                                             966           109        31:02.6     10:01/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BEN SPENCER                                             938             2        17:15.2      5:34/M
       2    IAN EVERITT                       SOUTH HAVEN  MI       715             3        17:16.3      5:34/M
       3    JOSEPH BEEMER                     ST JOSEPH  MI         703             4        17:27.5      5:38/M
       4    CAMERON BREDICE                   BRIDGMAN  MI          708             7        18:07.9      5:51/M
       5    AUSTIN CARLSON                                          792             8        18:34.0      5:59/M
       6    MICHAEL ROBBINS                   NILES  MI             753            10        18:54.2      6:06/M
       7    LUKE CLINCH                                             948            27        21:29.3      6:56/M
       8    WARREN KRETTEK                                          968            31        21:59.7      7:05/M
       9    J MCCUTCHEON                                            785            44        23:20.2      7:32/M
      10    ALEX HESS                                               791            59        25:22.2      8:11/M
      11    JESSIE ARMSTRONG                                        926            62        25:29.8      8:13/M
      12    RYAN SKIBBE                       EAU CLAIRE  MI        761            63        25:38.0      8:16/M
      13    ZACH WONG                                               946            75        28:05.9      9:04/M
      14    MARK GAURA                                              941            95        30:05.7      9:42/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ALEX ROBINSON                                           942            18        20:22.9      6:34/M
       2    PHILLIP BELT                                            969            22        21:08.7      6:49/M
       3    IAN ARMSTRONG                                           911            61        25:29.4      8:13/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JAMES BRADSHAW                                          963             9        18:51.1      6:05/M
       2    MAX PETSOVICH                                           928            15        19:49.7      6:24/M
       3    JACOB ZARS                        KENTWOOD  MI          776            19        20:45.0      6:42/M
       4    TAYLOR WAIDELICH                                        939            26        21:20.2      6:53/M
       5    MICHAEL DSCHIDA                                         949            94        30:05.5      9:42/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    STEVE HUNDING                     BARODA  MI            728            41        22:49.9      7:22/M
       2    JOHN HOWE                                               957            43        23:14.8      7:30/M
       3    VICTOR ROGEL                      CHINO HILLS  CA       756            55        25:11.8      8:07/M
       4    JOSHUA KYNCL                                            920            74        27:16.5      8:48/M
       5    MARK SHULAN                                             905            98        30:30.6      9:50/M
       6    KEN MANTEI                        STEVENSVILLE  MI      737           139        42:17.4     13:38/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ELLIOTT STOWE                                           795             6        17:48.8      5:45/M
       2    ROBERT HEPPLER                                          906            14        19:47.0      6:23/M
       3    DENNIS TSANG                                            797            24        21:11.3      6:50/M
       4    JASON                                                   787            33        22:03.5      7:07/M
       5    CHAD PRILLWITZ                                          786            34        22:04.5      7:07/M
       6    JIMMY PANTELLERIA                 BRIDGMAN  MI          780            36        22:10.0      7:09/M
       7    GREG ROBINSON                                           922            49        24:14.8      7:49/M
       8    MENU KLIPFENSTEIN                                       945            54        25:04.5      8:05/M
       9    ERIC VANNAMEN                                           980            70        26:37.1      8:35/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KURT HANKE                        BRIDGMAN  MI          719            13        19:45.2      6:22/M
       2    MIKE MANNINO                      BENTON HARBOR  MI     735            21        21:01.2      6:47/M
       3    GINTAS STANIKUNAS                                       965            28        21:46.4      7:01/M
       4    DAVID THOMPSON                    BRIDGMAN  MI          767            32        22:01.1      7:06/M
       5    ED BELESY                                               951            45        23:22.1      7:32/M
       6    LIZ ECKSTEIN                                            960            47        23:56.1      7:43/M
       7    MIKE HARAZIN                                            952           129        37:34.7     12:07/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KEN HIGH                          BRIDGMAN  MI          725            35        22:08.1      7:08/M
       2    PETER SPENCER                                           937            38        22:24.6      7:14/M
       3    CHRIS CLINCH                                            944            57        25:16.7      8:09/M
       4    MIKE RELLIHAN                                           913            68        26:14.0      8:28/M
       5    PAULA HAINES                                            958           104        30:42.6      9:54/M
       6    BRIAN CASSIDY                                           967           108        31:02.1     10:01/M
       7    JAMES YECH                        STEVENSVILLE  MI      773           122        33:21.2     10:45/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICHAEL O'HEARN                                         901            11        19:02.2      6:08/M
       2    MICHAEL RITSEMA                                         981            30        21:56.5      7:05/M
       3    HAROLD LUHRSEN                                          932            64        25:57.7      8:22/M
       4    ALAN PRICE                        NILES  MI             751            85        28:50.8      9:18/M
       5    DAWN AVERY                                              955            88        29:08.5      9:24/M
       6    RICK BLAKE                        SAWYER  MI            782           116        32:00.4     10:19/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TOM ARMSTRONG                                           912             5        17:46.3      5:44/M
       2    MARLIN HOWE                       NILES  MI             726            25        21:14.3      6:51/M
       3    BRIAN KRUEGER                     TOMBALL  TX           778            67        26:05.4      8:25/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ARVIL HOWE                        SOUTH BEND  IN        727            42        23:02.8      7:26/M
       2    AL BENKO                                                790            50        24:18.7      7:50/M
       3    TOM TOLLEFSON                     SOUTH HAVEN  MI       768            53        24:59.0      8:04/M
       4    JEFF CAYO                                               788            58        25:19.9      8:10/M
       5    WILLIAM HUFFMAN                                         979            90        29:50.9      9:37/M
       6    GREG HETTLINGER                   BARODA  MI            722           120        32:58.0     10:38/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JOHN WHITHEY                                            798           106        30:47.4      9:56/M
       2    ROBERT HUSCK                      ST JOSEPH  MI         729           113        31:39.6     10:13/M
       3    DAVE FERENCY                      SOUTH BEND  IN        716           125        34:00.8     10:58/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LES COLLINS                                             950            66        26:03.9      8:24/M
       2    WILLIS WORICK                                           935           118        32:04.6     10:21/M

5K Walk

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KATIE CZIRR                       KALAMAZOO  MI         711             3        36:53.8     11:54/M

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MADIE DEBEST                      BARODA  MI            777           141        43:49.5     14:08/M

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KAYLA BERK                        KAYSVILLE  UT         705             4        38:05.0     12:17/M
       2    SUNSHINE PIERCE                   BRIDGMAN  MI          747            24        54:31.2     17:35/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JENNIFER GELESKO                                        909            13        49:11.6     15:52/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MOLLY OWEN                        BRIDGMAN  MI          744             8        43:02.3     13:53/M
       2    SUZANNE ONKEN                                           936            18        51:38.4     16:39/M
       3    CHRISTIN YOUNG                    ST JOSEPH  MI         775            21        52:59.9     17:05/M
       4    TRISH PIERCE                      BRIDGMAN  MI          749            26        55:09.7     17:47/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KERRI DEBEST                      BARODA  MI            712           142        43:50.6     14:08/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SYBIL SMITH                       COLOMA  MI            762            15        49:12.3     15:52/M
       2    MARIA HUTCHINS                    ST JOSEPH  MI         730            16        49:13.0     15:53/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SUE BERK                          KAYSVILLE  UT         707            11        47:26.3     15:18/M
       2    DIANE SKIBBE                      EAU CLAIRE  MI        759            12        47:26.4     15:18/M
       3    LEE STULTZ                        ST, JOSEPH  MI        766            25        54:38.9     17:37/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    PATRICIA VALENTI                  COLOMA  MI            770            22        53:41.6     17:19/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DOUG ANDERSON                                           973             1        30:25.2      9:49/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BRAD OWEN                         BRIDGMAN  MI          743             7        43:02.3     13:53/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RICHARD YOUNG                     ST JOSEPH  MI         774            20        52:59.5     17:05/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RANDY ROCHEFORT                   BRIDGMAN  MI          754             6        42:15.2     13:38/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    NADA KRAMP                                              959             2        33:44.1     10:53/M
       2    BILL SKIBBE                       EAU CLAIRE  MI        758             9        47:02.2     15:10/M
       3    KEVIN BERK                        KAYSVILLE  UT         706            10        47:20.1     15:16/M
       4    JOHN CARR                                               961            17        50:09.3     16:11/M
       5    CHRIS HEYN                        BRIDGMAN  MI          723            27        55:09.8     17:47/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GAYLORD ROCHEFORT                 BRIDGMAN  MI          783             5        39:48.6     12:50/M
       2    RON GELESKO                                             910            14        49:11.6     15:52/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    PLUNUKIS PLUNUKIS                                       971            19        52:49.0     17:02/M
       2    LAWRENCE BURWELL                                        794            23        53:41.9     17:19/M