2011 GR Mud Run combined individual results 5K Solo Fun Run

Age Group Results

August 27, 2011


Results by Epic Race Timing, www.epicracetiming.com

Female no age provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Jaimie Rodriguez                                       2304           394        50:00.5     16:08/M

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Brianna Dotson                                         2283            44        36:01.2     11:37/M
       2    HOLLIE HAGAN                      GRAND RAPIDS  MI     1600           113        40:15.7     12:59/M
       3    Rebecca Roberts                                        2300           139        40:45.6     13:09/M
       4    AMANDA BROWN                      WAYLAND  MI          1729           141        40:54.4     13:12/M
       5    ZOE ANTEL                                              2142           142        40:54.5     13:12/M
       6    JESSICA OTEY                      CALEDONIA  MI         106           194        43:04.2     13:54/M
       7    AUDREA DUBOIS                     SARANAC  MI           632           198        43:09.1     13:55/M
       8    Taylor Ruel                                            2297           204        43:27.0     14:01/M
       9    JOANIE VANROEKEL                  GRAND RAPIDS  MI     1016           217        43:48.3     14:08/M
      10    TAYLOR HENDRIKSON                                      2259           320        47:35.2     15:21/M
      11    EMILY CHARAMEDA                   HOLLAND  MI           606           337        48:03.1     15:30/M
      12    CLAIRE AVERY                                           2311           381        49:23.9     15:56/M
      13    EMMA BROWN                        RIGA  MI             1699           440        51:42.7     16:41/M
      14    BRAELYN ORTIZ                     WYOMING  MI          1334           445        52:03.4     16:47/M
      15    CARLEY HUME                       SPARTA  MI           1343           513        55:27.1     17:53/M
      16    ANNA WHEELER                      SPARTA  MI           1589           514        55:27.4     17:53/M
      17    AMBER CHAPMAN                     SPARTA  MI           1385           515        55:28.2     17:54/M
      18    MADDIE COOK                       COMSTOCK PARK  MI    1683           516        55:28.6     17:54/M
      19    BRIANNA WAHLFIELD                 COMSTOCK PARK  MI    1682           517        55:28.9     17:54/M
      20    HANNAH POHLAD                     GANDRAPIDS  MI        785           520        55:35.7     17:56/M
      21    EMILY SIMON                                            2272           534        56:14.9     18:08/M
      22    EMMA THOMPSON                                          2155           535        56:15.0     18:09/M
      23    ABBIE PORTER                      BYRON CENTER  MI     1397           538        56:39.8     18:16/M
      24    JENNA ROBINSON                    BYRON CENTER  MI     1667           539        56:40.4     18:17/M
      25    RILEY HAUBRICH                    WYOMING  MI           190           549        57:26.4     18:32/M
      26    SAMANTHA KERKSTRA                 ADA  MI               996           566        59:32.0     19:12/M
      27    RUA GORDON                        GRAND HAVEN  MI      1611           584      1:00:07.8     19:24/M
      28    KATYA OLEXA                       GRAND RAPIDS  MI     1630           589      1:00:09.1     19:24/M
      29    KENDRA HAWLEY                     SPARTA  MI           1330           600      1:00:52.7     19:38/M
      30    HOPE TRIEZENBERG                    MI                  622           631      1:02:24.2     20:08/M
      31    ANIKA SEGUIN                        MI                   99           645      1:03:50.3     20:35/M
      32    KIRA CLEAR                                             2235           672      1:07:39.6     21:49/M
      33    ABBY STEAD                        ADA  MI              1005           679      1:08:27.0     22:05/M
      34    CATHERAE LEDESMA                  ROCKFORD  MI          985           688      1:11:50.3     23:10/M
      35    MAHEEN MULLIGAN                     MI                   26           691      1:12:03.9     23:15/M
      36    LIZZY HAWLEY                      SPARTA  MI           1331           699      1:21:24.9     26:15/M
      37    HANNELORE GREEN                   SPARTA  MI           1411           700      1:21:30.2     26:17/M
      DQ    HAYLEIGH FLORES                   KENTWOOD  MI         1313            DQ        21:35.5      6:58/M
      DQ    CLARISSA FLORES                   CALEDONIA  MI        1592            DQ        26:32.7      8:34/M
      DQ    ALIYAH FISH                       CALEDONIA  MI        1596            DQ        39:20.8     12:41/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ALEXIA O'CONNOR                   ROCKFORD  MI          732            20        34:07.7     11:00/M
       2    ALLYSON FRITTS                    ALLENDALE  MI         965            29        34:56.8     11:16/M
       3    JORDAN LUBERTO                    OKEMOS  MI            961            31        34:57.7     11:16/M
       4    MEAGAN EMERY                      BELMONT  MI           975            32        34:58.1     11:17/M
       5    JESSICA MILES                     SOUTH HAVEN  MI      1709            43        36:00.8     11:37/M
       6    GRACE KATT                        SOUTH HAVEN  MI      1711            45        36:01.9     11:37/M
       7    KELSI WESBSTER                    WYOMING  MI          1346            49        36:33.5     11:47/M
       8    EMMA WHITE                        WYOMING  MI          1333            50        36:34.0     11:48/M
       9    ALLIE VELTKAMP                      MI                  122            52        36:38.2     11:49/M
      10    OLIVIA AVERY                                           2310            69        37:38.1     12:08/M
      11    NICOLE JACOBS                     WIXOM  MI            1625           132        40:41.5     13:07/M
      12    RACHEL LEIBOVITZ                  NAPERVILLE  IL        774           134        40:42.2     13:08/M
      13    ALYSSA NEUMEN                     ROCKFORD  MI          744           135        40:42.3     13:08/M
      14    SARAH LOWE                        OKEMOS  MI           1621           136        40:43.0     13:08/M
      15    AUDRA RACETTE                     CALEDONIA  MI         941           197        43:06.8     13:54/M
      16    CARISSA FLOCKEN                   CALEDONIA  MI        1694           317        47:22.5     15:17/M
      17    KYLIE CURTIS                      SPARTA  MI            188           325        47:37.8     15:22/M
      18    CHELSEA VANDERMOLEN               HUDSONVILLE  MI      1354           336        48:01.9     15:29/M
      19    MEGAN HANNA                       DEWITT  MI            798           370        48:54.2     15:46/M
      20    C.J. RAYMOND                                           2309           380        49:23.9     15:56/M
      21    EMILY SCHNEIDER                                        2317           382        49:23.9     15:56/M
      22    MARIE FISHER                      HOLLAND  MI          1395           446        52:05.6     16:48/M
      23    MALLORY RIVARD                    DAVISON  MI           212           454        52:19.0     16:53/M
      24    KELSEY SCHRAND                    DAVISON  MI           213           455        52:19.6     16:53/M
      25    CELIA KAECHELE                    GRAND RAPIDS  MI     1704           495        54:17.2     17:31/M
      26    HEATHER WILLIAMS                  ADA  MI               168           518        55:31.6     17:55/M
      27    CHEYANNE BROWN                    RIGA  MI             1700           521        55:38.1     17:57/M
      28    KELSEY MCEWAN                     RIGA  MI             1701           522        55:38.5     17:57/M
      29    NATALIE WILLIAMS                  LASING  MI            747           542        56:56.1     18:22/M
      30    MICHELLE AUSTIN                   GRAND HAVEN  MI      1613           583      1:00:07.8     19:24/M
      31    JESSICA FELIX                     MECOSTA  MI          1728           609      1:01:23.8     19:48/M
      32    JESSICA SLAGH                     HOLLAND  MI          1721           636      1:02:29.3     20:09/M
      33    BROOKE COLE                       WYOMING  MI          1336           657      1:05:18.9     21:04/M
      34    KATHY DROUILLARD                    MI                   11           660      1:05:42.5     21:12/M
      DQ    SARAH FAGERMAN                    KENTWOOD  MI          771            DQ        28:27.6      9:11/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SAMANTHA SZEGEDI                  ALLENDALE  MI         749            30        34:57.3     11:16/M
       2    DANIELLE DURNWALD                   MI                  116            77        38:04.9     12:17/M
       3    ABBEY WIGGER                        MI                  147            79        38:14.7     12:20/M
       4    MYLEE MURPHY                      BYRON CENTER  MI     1626            82        38:35.2     12:27/M
       5    LYDIA REYBURN                       MI                   33            99        39:51.9     12:51/M
       6    HANNAH ANDERSON                                        2242           100        39:52.4     12:52/M
       7    AMY VELTKAMP                        MI                  178           105        40:01.6     12:55/M
       8    DANIELLE PETERS                   DORR  MI              111           122        40:33.1     13:05/M
       9    Brooke Nanna                                           2302           126        40:36.6     13:06/M
      10    SARAH GREEN                       LIVONIA  MI          1375           140        40:52.1     13:11/M
      11    MARCIA VAN DYK                    GRAND RAPIDS  MI     1731           151        41:20.0     13:20/M
      12    JENNIFER GRITTERS                                      2268           163        41:38.2     13:26/M
      13    JORDAN DIETZEL                      MI                  560           170        42:00.4     13:33/M
      14    SHANNON EMRICH                    JENISON  MI           558           174        42:02.0     13:34/M
      15    BROOKE EMRICH                     JENISON  MI           559           176        42:03.5     13:34/M
      16    AMBER BENTLEY                                          2160           202        43:22.2     13:59/M
      17    DEVON PETERSEN                                         2159           203        43:22.5     13:59/M
      18    ALLISON MATTILA                   GRAND RAPIDS  MI     1819           207        43:27.8     14:01/M
      19    TRISTA GEIER                        MI                  173           211        43:29.8     14:02/M
      20    ROCHELLE SCULLION                   MI                  152           213        43:38.0     14:05/M
      21    JENNIFER SCHILLING                WHITE LAKE  MI       1629           237        44:33.8     14:22/M
      22    STEPHANIE KLEIN                   GRAND RAPIDS  MI      942           245        44:45.4     14:26/M
      23    KASSIDY DEVREE                    HUDSONVILLE  MI       794           254        45:17.9     14:36/M
      24    AMBER FLOKSTRA                    ZEELAND  MI           793           256        45:18.2     14:37/M
      25    SARAH DEKOSTER                      MI                   67           268        46:03.0     14:51/M
      26    DANIELLE DURNWALD                   MI                  549           270        46:04.3     14:52/M
      27    KAYLA VANDERKLOK                  KALAMAZOO  MI        1322           294        46:52.5     15:07/M
      28    KRISTEN SINGLETARY                ALLENDALE  MI        1320           303        47:08.9     15:12/M
      29    JADE DENNY                        KENTWOOD  MI         1616           316        47:22.3     15:17/M
      30    KATIE STARR                                            2278           319        47:34.6     15:21/M
      31    LINDSEY HOLSTEGE                  HOLLAND  MI          1063           332        47:55.5     15:27/M
      32    JANE BLOSSEY                      GOWEN  MI            1681           333        47:57.5     15:28/M
      33    KOURTNI VANDERMOLEN               HUDSONVILLE  MI      1352           335        48:00.7     15:29/M
      34    ELYSE KUTSCHE                     EAST LANSING  MI     1091           347        48:22.1     15:36/M
      35    MICHELLE CLANCY                   WALKER  MI           1070           353        48:32.1     15:39/M
      36    AUDREY FISHER                     HOLLAND  MI          1394           355        48:33.4     15:40/M
      37    KATELYN LOWMAN                    WYOMING  MI          1067           358        48:36.1     15:41/M
      38    JULIE SHILTON                     MIDDLEVILLE  MI      1095           383        49:25.6     15:56/M
      39    Nina Meekhof                                           2293           418        50:42.1     16:21/M
      40    STEPHANIE MILLER                    MI                  187           442        51:52.8     16:44/M
      41    AMANDA RICHARDSON                 RICHLAND  MI          601           450        52:11.1     16:50/M
      42    ASHLEY GOETZ                                           2210           481        53:43.5     17:20/M
      43    JENNIFER MANZER                   TRAVERSE CITY  MI    1057           487        53:57.2     17:24/M
      44    JENNA FAGERMAN                    CHICAGO  IL           768           507        55:05.6     17:46/M
      45    KELLY SEMKO                       CHICAGO  IL           933           508        55:05.6     17:46/M
      46    LESLIE HURLEY                     GRANDVILLE  MI         62           509        55:12.8     17:48/M
      47    AUTUMN ROODBEEN                     MI                   63           510        55:13.3     17:49/M
      48    SIERRA PORTER                                          2318           524        55:41.6     17:58/M
      49    SARAH TEAL                        CANTON  MI            980           550        57:27.4     18:32/M
      50    SARAH BOWMAN                        MI                  573           567        59:32.5     19:12/M
      51    GRETA LUNDT                       GRAND RAPIDS  MI      724           577      1:00:02.7     19:22/M
      52    SARA REWA                         GRAND HAVEN  MI      1610           582      1:00:07.2     19:24/M
      53    SUE AUSTIN                        GRAND HAVEN  MI      1607           588      1:00:08.6     19:24/M
      54    AIMEE LECHOTA                     MADISON  WI           761           617      1:01:40.1     19:54/M
      55    KATIE WESTRATE                    HOLLAND  MI          1720           635      1:02:27.6     20:09/M
      56    JENI HORANBURG HORANBURG          GRAND LEDGE  MI       742           653      1:04:31.2     20:49/M
      DQ    LAURA WOODRUFF                    CHICAGO  IL           767            DQ        28:28.0      9:11/M
      DQ    LAURA KELBER                      PORTAGE  MI           729            DQ        29:24.6      9:29/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARY MEDINA-LUCERO                                     2204            57        36:57.9     11:55/M
       2    ALISON MEINKE                     ADA  MI               792            62        37:15.0     12:01/M
       3    KRISTI HUNT                       GRAND RAPIDS  MI     1706            64        37:24.0     12:04/M
       4    KARI BLAIN                        KALAMAZOO  MI        1368            65        37:27.5     12:05/M
       5    LENORE SCHAFFER                   NORTON SHORES  MI    1316            86        38:50.2     12:32/M
       6    ERIN LUNSTED                      HASLETT  MI           172            90        39:13.6     12:39/M
       7    LEE VONGPHRACHANH                                      2312           123        40:33.4     13:05/M
       8    LANA WHITEHEAD                    DE PERE  WI          1732           157        41:32.2     13:24/M
       9    SHARON KHOUSAKOUN                 HOLLAND  MI           799           181        42:14.1     13:37/M
      10    HOLLY VOLLINK                                          2265           209        43:28.3     14:01/M
      11    KRISTEN EDIE                      GRAND RAPIDS  MI     1400           212        43:37.0     14:04/M
      12    JESSICA RABBITT                   GRAND RAPIDS  MI     1715           219        43:48.8     14:08/M
      13    KRISTINA SWANN                    GRAND RAPIDS  MI     1017           221        43:51.8     14:09/M
      14    JOY KLINGEMAN                     ALLENDALE  MI        1014           222        43:52.1     14:09/M
      15    ANGELA MILLER                     HASTINGS  MI          743           228        44:18.0     14:17/M
      16    KARI HILL                         ALLENDALE  MI        1039           239        44:36.1     14:23/M
      17    AMY BUKALA                        GRAND RAPIDS  MI      718           241        44:36.8     14:23/M
      18    NICOLE DESPRES                    ADA  MI              1004           243        44:45.0     14:26/M
      19    CHANDRA ANDERSON                  ALLENDALE  MI         572           246        44:47.1     14:27/M
      20    SARAH MROZ                        ALLENDALE  MI        1006           247        44:48.0     14:27/M
      21    KRYSTLE SCHMITT                   ALLENDALE  MI        1008           248        44:48.4     14:27/M
      22    JENNY WHITE                       ALLENDALE  MI          13           255        45:18.1     14:37/M
      23    STEPHANIE ANDERSON                ALLENDALE  MI          16           257        45:19.1     14:37/M
      24    ASHLEE RYAN                       ROCKFORD  MI         1341           279        46:22.6     14:57/M
      25    ABIGAIL DOYLE                       MI                  128           280        46:23.7     14:58/M
      26    NICOLE KOSTER                     GRAND RAPIDS  MI      142           281        46:25.0     14:58/M
      27    LAUREN MONTGOMERY                 LOWELL  MI           1604           286        46:36.1     15:02/M
      28    LINDSAY MCCOLGAN                  GRAND RAPIDS  MI      823           292        46:49.4     15:06/M
      29    MARY EMERY                        HOWELL  MI            970           302        47:07.6     15:12/M
      30    ELIZABETH COMRIE                                       2307           311        47:16.0     15:15/M
      31    RENEE O'BRIEN                     WYOMING  MI          1658           313        47:21.0     15:16/M
      32    BETHANY REIMINK                   ZEELAND  MI          1062           331        47:54.1     15:27/M
      33    ASHLEY WHEELER                    HERSEY  MI           1617           345        48:12.7     15:33/M
      34    TRISTIN WALKER                    WYOMING  MI          1727           346        48:15.5     15:34/M
      35    JACKIE KRUIS                      GRAND RAPIDS  MI     1318           348        48:22.8     15:36/M
      36    JENELL VELTKAMP                   CEDAR SPRINGS  MI     555           351        48:29.9     15:38/M
      37    HOLLI LARK                        WYOMING  MI           821           374        49:03.9     15:49/M
      38    TIFFANY BARNES                                         2246           378        49:14.6     15:53/M
      39    EMILEE LARK                       WYOMING  MI           814           404        50:22.7     16:15/M
      40    VANESSA LETTINGA                  MIDDLEVILLE  MI       936           409        50:31.7     16:18/M
      41    TARA JIPPING                      ZEELAND  MI          1071           408        50:31.7     16:18/M
      42    SARAH BABINSKI                    FENNVILLE  MI          90           437        51:34.7     16:38/M
      43    ANGELA FOBAR                      GRANDVILLE  MI       1392           451        52:11.6     16:50/M
      44    ANNA NIEWENHUIS                     MI                  181           462        52:23.9     16:54/M
      45    ERICA TANIS                       GRANDVILLE  MI       1052           479        53:26.0     17:14/M
      46    KATIE NICHOLS                     MARTIN  MI           1058           480        53:26.7     17:14/M
      47    MICHELLE BREUER                   WYOMING  MI          1830           497        54:28.9     17:34/M
      48    AMBER FARRINGTON                  TALLAHASSEE  FL      1048           499        54:29.0     17:35/M
      49    LINDSAY MARSHALL                  PLAINWELL  MI        1068           501        54:30.2     17:35/M
      50    SUSAN KLOOSTERHOUSE               RAVENNA  MI           789           502        54:45.3     17:40/M
      51    MEGAN STOPPELS                    HOWELL  MI           1401           540        56:43.2     18:18/M
      52    EMILY HARDKE                        MI                  159           561        58:45.1     18:57/M
      53    MELISSA GREGORIO                  WYOMING  MI          1043           571        59:49.3     19:18/M
      54    CHELSEA DETWEILER                 TRAVERSE CITY  MI     161           578      1:00:03.0     19:22/M
      55    EMILY AUSTIN                      GRAND HAVEN  MI      1605           579      1:00:05.1     19:23/M
      56    SARA BRONDSEMA                    GRAND HAVEN  MI      1608           580      1:00:05.5     19:23/M
      57    GINEVA JOHNSON                    GRAND HAVEN  MI      1415           586      1:00:08.3     19:24/M
      58    WHITNEY NELSON                    CALEDONIA  MI          79           594      1:00:37.0     19:33/M
      59    EMILY NELSON                      CALEDONIA  MI          51           596      1:00:38.6     19:34/M
      60    DAGWAGEK LEO                      GRAND RAPIDS  MI     1718           597      1:00:44.0     19:35/M
      61    MARCELLA HERINGTON                GRAND RAPIDS  MI      550           604      1:01:03.1     19:42/M
      62    LAURA ROEDE                       ROCKFORD  MI          552           605      1:01:03.5     19:42/M
      63    BETH JOHNSON                      BIG RAPIDS  MI        722           610      1:01:24.3     19:48/M
      64    KRISTEN EDIE                      GRAND RAPIDS  MI     1597           611      1:01:30.6     19:50/M
      65    KARI VAVRA                        GRAND RAPIDS  MI     1714           632      1:02:26.1     20:08/M
      66    EVIE SLAGH                        HOLLAND  MI          1719           633      1:02:27.2     20:09/M
      67    KRISTIN HEUSINKVELD               HOLLAND  MI          1722           634      1:02:27.4     20:09/M
      68    BROOKE WIGGER                     KENTWOOD  MI           14           644      1:03:42.5     20:33/M
      69    KIM MORRISON                      GRAND LEDGE  MI       741           651      1:04:27.4     20:47/M
      70    MIRANDA DURHAM                    ALLENDALE  MI           1           662      1:05:47.2     21:13/M
      71    LESLIE GRAY                       WYOMING  MI            17           668      1:06:56.7     21:35/M
      72    KRISTEN SCHULER                   JENISON  MI           149           673      1:07:53.7     21:54/M
      73    CHRYSTAL SCHUITEMA                                     2167           675      1:08:05.5     21:58/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JESSICA PERBERG                   GRAND RAPIDS  MI     1710            15        33:29.2     10:48/M
       2    JAMIE KLOOSTERMAN                 JENISON  MI          1726            66        37:29.8     12:05/M
       3    JULIET BRODIE                     KALAMAZOO  MI         788            85        38:50.1     12:32/M
       4    SHEILA HUSEBY                     BYRON CENTER  MI       46           114        40:16.1     12:59/M
       5    REBECCA BOWDEN                    CADILLAC  MI         1409           125        40:35.7     13:05/M
       6    ANGELA BROWER                     BYRON CENTER  MI     1691           161        41:35.6     13:25/M
       7    LISA VIS                          HUDSONVILLE  MI      1093           162        41:35.9     13:25/M
       8    REBECCA OVERMIRE                  WAYLAND  MI          1332           169        41:53.5     13:31/M
       9    ADRIANNE WOLF                     HUDSONVILLE  MI       967           185        42:38.6     13:45/M
      10    JENNIFER TRIPPANY                 ROCKFORD  MI         1716           214        43:39.2     14:05/M
      11    HOLLY ZANDSTRA                    BYRON CENTER  MI      935           223        43:54.0     14:10/M
      12    KRISTY SHOEMAKER                  GRAND RAPIDS  MI       60           229        44:18.4     14:17/M
      13    LAURA VANDER WAAL                   MI                   36           231        44:21.9     14:18/M
      14    JENNIFER TOWN                     GREENVILLE  MI        738           238        44:34.1     14:23/M
      15    JULIE VAN GRONINGEN               GRAND RAPIDS  MI       72           263        45:36.0     14:43/M
      16    CHRISTINE POWERS                  HOLLAND  MI          1687           276        46:22.1     14:57/M
      17    JENNY ESPINOSA                    GRAND RAPIDS  MI      778           293        46:50.2     15:06/M
      18    NICOLE VANDERWAL                  GRAND RAPIDS  MI     1064           297        46:57.1     15:09/M
      19    AMY STODGELL                      HOWELL  MI            971           309        47:11.0     15:13/M
      20    KARA PORLIER                      KENTWOOD  MI         1037           315        47:22.2     15:17/M
      21    AMANDA FLORES FLORES              KENTWOOD  MI         1312           323        47:36.9     15:21/M
      22    HEATHER SELLAN                                         2245           328        47:49.9     15:25/M
      23    JULIE ONDERSMA                                         2143           329        47:52.0     15:26/M
      24    KARI BALCOM                       KENT CITY  MI          69           360        48:47.3     15:44/M
      25    LAURA VANSLYKE                    JENISON  MI           751           362        48:48.5     15:45/M
      26    ANNE RODRIGUEZ                    GRAND RAPIDS  MI      999           363        48:48.5     15:45/M
      27    ANGELA GARLAND                    GRAND HAVEN  MI        92           364        48:51.2     15:45/M
      28    SHARON RIGBY                      KALAMAZOO  MI         725           385        49:26.4     15:57/M
      29    MARIE MULDER                      GRAND RAPIDS  MI     1627           400        50:10.1     16:11/M
      30    SALLY ANDERSEN                    KALAMAZOO  MI        1076           407        50:30.6     16:17/M
      31    MELISSA CASAREZ                   LOWELL  MI           1371           411        50:32.4     16:18/M
      32    JESSICA WESORICK                  JENISON  MI          1372           412        50:32.7     16:18/M
      33    KELLY BOUCHARD                    OTSEGO  MI           1081           413        50:32.7     16:18/M
      34    KAREN TONAK                       BYRON CENTER  MI       85           420        50:44.1     16:22/M
      35    ALLISON EDBERY                                         2266           421        50:48.0     16:23/M
      36    STACY VIS                         WYOMING  MI           819           422        50:48.8     16:23/M
      37    SUSIE DEBOER                      GRAND RAPIDS  MI      759           425        50:57.5     16:26/M
      38    ABBI ADAMS                        GRAND RAPIDS  MI      982           426        51:04.6     16:28/M
      39    JENNI STREED                      MUSKEGON  MI          822           427        51:07.3     16:29/M
      40    MARY FETTIG                       WYOMING  MI            94           430        51:24.0     16:35/M
      41    LISA CHAPMAN                      GRAND RAPIDS  MI     1348           432        51:27.7     16:36/M
      42    BETH THOMPSON                     GRAND RAPIDS  MI     1632           439        51:36.0     16:39/M
      43    HEATHER NORRIS                    KALAMAZOO  MI         990           443        51:58.6     16:46/M
      44    JILL LAPENNA                        MI                  581           444        51:59.0     16:46/M
      45    LINDSEY JOHNSON                   NORTHVILLE  MI         78           449        52:10.6     16:50/M
      46    KELLY CONLON                      BYRON CENTER  MI     1618           452        52:13.4     16:51/M
      47    ISABELLA CUEVAS                   HOLLAND  MI           155           485        53:50.3     17:22/M
      48    BRANDI GRIMMER                    WYOMING  MI            81           486        53:51.3     17:22/M
      49    CHERYLYN WEYHMILLER               GRAND HAVEN  MI       951           503        54:45.3     17:40/M
      50    SHANTI CEANE                      SPRING LAKE  MI      1011           504        54:46.3     17:40/M
      51    ALLISON VANORMAN                  BYRON CENTER  MI     1028           511        55:15.0     17:49/M
      52    JACKIE DYKWELL                      MI                   80           512        55:15.7     17:49/M
      53    SARAH PALMBOS                     ALLENDALE  MI         120           526        55:45.5     17:59/M
      54    MARY WARD                         GRAND RAPIDS  MI      947           530        55:59.3     18:04/M
      55    SANDRA STEWART                    KENTWOOD  MI         1374           533        56:08.8     18:06/M
      56    MARLEAH OVEREINER                 GRAND RAPIDS  MI       74           537        56:22.4     18:11/M
      57    CHANSONG SENESAYNHO               HOLLAND  MI           100           541        56:48.9     18:19/M
      58    NICOLE THERRIAN                                        2306           543        56:56.8     18:22/M
      59    ANGIE FRIESNER                    NORTH MUSKEGON  MI     10           544        57:07.6     18:25/M
      60    LAUREN TEAL                       GRAND RAPIDS  MI      979           551        57:28.2     18:32/M
      61    CATHY BOBLITT                     YPSILANTI  MI        1338           558        58:12.4     18:46/M
      62    KRISTEN NUMINEN                   JENISON  MI           565           560        58:24.1     18:50/M
      63    TRISHA PEUSE                      CADILLAC  MI         1623           563        58:49.5     18:58/M
      64    MISSY GREGORIO                    WYOMING  MI          1044           573        59:52.0     19:19/M
      65    LINDA QUIST                       WYOMING  MI          1051           585      1:00:08.2     19:24/M
      66    CATHERINE VLIEGER                   MI                  163           592      1:00:32.2     19:32/M
      67    JENNIFER BYSTRY                   GRAND RAPIDS  MI     1459           598      1:00:44.8     19:35/M
      68    JENNIFER BARROW                   GRAND RAPIDS  MI     1460           599      1:00:45.7     19:36/M
      69    KIMBERLY HARTGER                  GRAND RAPIDS  MI     1029           602      1:01:00.7     19:41/M
      70    ERICKA SOUDERS                    KALAMAZOO  MI          32           618      1:01:41.2     19:54/M
      71    NOELL COOK                        KALAMAZOO  MI         764           620      1:01:42.3     19:54/M
      72    KYLIE SCHULTZ                     KALAMAZOO  MI         755           621      1:01:43.0     19:55/M
      73    LINDSEY ZWYGHUIZEN                JENISON  MI           968           628      1:02:19.3     20:06/M
      74    KELLY TRENTACOSTE                 GRAND RAPIDS  MI     1391           629      1:02:19.6     20:06/M
      75    MONICA NEDERHOOD                  CEDAR SPRINGS  MI     602           637      1:03:08.6     20:22/M
      76    JESSICA PELTIER                   CLINTON TOWNSHIP  M   584           638      1:03:10.9     20:23/M
      77    SHANNON JASPERSE                  JENISON  MI           983           642      1:03:31.0     20:29/M
      78    SHAWNA MORRIS                     ROCKFORD  MI         1471           643      1:03:31.8     20:29/M
      79    LAURA FORD                          MI                   61           654      1:04:41.7     20:52/M
      80    JULIE DEBOER                      GRAND RAPIDS  MI      760           669      1:06:57.7     21:36/M
      81    CORI DAILEY                       GRAND RAPIDS  MI       87           683      1:09:49.3     22:31/M
      82    KATHERINE CRONIN                  GRAND RAPIDS  MI      757           684      1:09:52.6     22:32/M
      83    SUSAN VITUNSKAS                   CEDAR SPRINGS  MI      15           687      1:11:22.1     23:01/M
      84    ALISA BOOKIE                      IONIA  MI              40           689      1:11:52.1     23:11/M
      85    SHELLEY STAMBAUGH                 GRAND RAPIDS  MI      551           696      1:18:37.9     25:22/M
      DQ    YVONNE WILLIAMS                   GRAND HAVEN  MI       151            DQ        25:19.1      8:10/M
      DQ    KRISTINA DEWARD                   GRAND RAPIDS  MI       88            DQ        26:31.6      8:33/M
      DQ    TRISHA LIBBY                      WEST OLIVE  MI       1859            DQ        27:00.1      8:43/M
      DQ    KELLIE BRADY                      KENTWOOD  MI          119            DQ        32:39.8     10:32/M
      DQ    STACIE LEWIS                      GRAND RAPIDS  MI     1628            DQ        33:30.9     10:48/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    HOLLY WOODFILL                    ALTO  MI              619            38        35:25.3     11:25/M
       2    WALLY HARRISON                    GRAND HAVEN  MI      1702            42        35:58.6     11:36/M
       3    EVE WREST                         ROCKFORD  MI         1009           102        39:52.9     12:52/M
       4    JENNIFER VANZANTEN                BYRON CENTER  MI     1388           131        40:39.7     13:07/M
       5    STACEY HAUBRICH                   WYOMING  MI          1769           137        40:43.3     13:08/M
       6    WENDY MIELOCK                     GRAND RAPIDS  MI        7           143        40:58.1     13:13/M
       7    ROBIN CHULEY                      MIDDLEVILLE  MI      1458           155        41:24.3     13:21/M
       8    LYNNEA ROON                       GRAND RAPIDS  MI     1325           168        41:53.2     13:31/M
       9    JILL MARTINEK                     ALTO  MI              769           172        42:00.9     13:33/M
      10    HEATHER TORNES                    DORR  MI              992           177        42:05.2     13:35/M
      11    EMILY PALSRUK                                          2321           178        42:07.3     13:35/M
      12    JOANNE CATANIA                    GRAND RAPIDS  MI     1379           192        43:01.8     13:53/M
      13    NICKY DUBOIS                      SARANAC  MI           631           196        43:06.2     13:54/M
      14    MEGAN ZARA                        GRAND RAPIDS  MI     1359           205        43:27.5     14:01/M
      15    JULIE ROBERTS                     HUDSONVILLE  MI       596           234        44:27.6     14:20/M
      16    KELLY BOEVE                       JENISON  MI           715           235        44:28.4     14:21/M
      17    REBECCA GROOTERS                                       2188           236        44:33.1     14:22/M
      18    TRICIA HENDRICKS                  SHEBOYGAN  WI        1390           266        45:56.3     14:49/M
      19    CORY SHIELDS                      HOLLAND  MI            49           267        46:01.0     14:51/M
      20    LEANNE BARNELL                    STURGIS  MI           588           285        46:29.4     15:00/M
      21    TRACY WEST                        PIERSON  MI          1018           289        46:44.1     15:05/M
      22    JULIE MURPHY                      HUDSONVILE  MI       1713           290        46:48.2     15:06/M
      23    BROOKE GHENT                      CALEDONIA  MI        1693           314        47:21.8     15:16/M
      24    JULIE HOFFMAN                     VESTABURG  MI         594           366        48:53.1     15:46/M
      25    LORI OTT                          WYOMING  MI           954           367        48:53.1     15:46/M
      26    MELISSA GIBBS                     PAW PAW  MI           592           384        49:26.2     15:57/M
      27    KATHY SCHUT                       CEDAR SPRINGS  MI     166           387        49:26.9     15:57/M
      28    BRENDA RYAN                       CERESCO  MI            47           388        49:32.9     15:59/M
      29    ELIZABETH SNELLER                 WYOMING  MI           945           392        49:51.9     16:05/M
      30    HOLLY VELDING                     WYOMING  MI           952           396        50:02.7     16:08/M
      31    JULIE SYREK                       GREENVILLE  MI         37           397        50:02.9     16:08/M
      32    RENEE DOWDY                       KALAMAZOO  MI          22           402        50:21.3     16:15/M
      33    KATIE CLARK                       GRANDVILLE  MI        576           414        50:33.4     16:18/M
      34    KELLY CUROW                       MUSKEGON  MI         1328           423        50:51.4     16:24/M
      35    SARA HOLDEN                       KALAMAZOO  MI         211           434        51:28.4     16:36/M
      36    SHERI NIEWIEK                     GRAND RAPIDS  MI      944           493        54:12.6     17:29/M
      37    CAROLYN SLUSHER                   RIGA  MI             1698           500        54:29.2     17:35/M
      38    ERICA VANDENHOUT                  LOWELL  MI             45           531        56:00.5     18:04/M
      39    KATHY LINK                        MUSKEGON  MI            9           575        59:53.8     19:19/M
      40    RACHEL OLEXA                      GRAND RAPIDS  MI     1631           590      1:00:11.0     19:25/M
      41    REBECCA CORRENTE                    MI                  162           593      1:00:32.6     19:32/M
      42    SONIA FLORES                      CALEDONIA  MI        1595           623      1:01:49.8     19:56/M
      43    KIM DALLACQUA                     CHESTERFIELD  MI      938           626      1:02:15.4     20:05/M
      44    CECY BAILEY                       ALTO  MI             1040           641      1:03:17.6     20:25/M
      45    SARAH MARTIN                      GREENVILLE  MI         29           652      1:04:28.6     20:48/M
      46    MELISSA HAUG                        MI                    3           656      1:04:58.4     20:57/M
      47    LINDA CASTRO                      CALEDONIA  MI         109           658      1:05:24.2     21:06/M
      48    BECKY BIESIADA BIESIADA           MUSKEGON  MI            6           661      1:05:43.7     21:12/M
      49    LISA CHAMBERS                     LIVONIA  MI           752           666      1:06:30.3     21:27/M
      50    KARI LAPLAUNT                     ROCKFORD  MI          556           667      1:06:39.5     21:30/M
      51    JAIME TUMMINO                                          2163           695      1:14:44.4     24:06/M
      52    COURTENAY BEATTIE                 LANSING  MI           745           697      1:19:19.8     25:35/M
      DQ    ERIKA BORK                        CALEDONIA  MI          76            DQ        27:53.0      9:00/M
      DQ    ROBIN FETTIG                      GRAND RAPIDS  MI       95            DQ        28:12.2      9:06/M
      DQ    KYMBERLY PASHKOWSKY               SPARTA  MI            189            DQ        29:15.4      9:26/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ANGELA BUTTERFIELD                                     2240            51        36:36.2     11:48/M
       2    KERRI BROWN BROWN                 WAYLAND  MI          1622           144        41:00.0     13:14/M
       3    CHRISTINE DURYEA                  MIDDLEVILLE  MI       716           187        42:40.5     13:46/M
       4    TRACY LANNING                     GRAND RAPIDS  MI     1329           208        43:28.0     14:01/M
       5    JENNIFER SEYMOUR                  GRAND RAPIDS  MI     1344           210        43:28.5     14:01/M
       6    SHANNON PELTIER                   HARRISON TOWNSHIP     959           230        44:18.6     14:17/M
       7    RONDA KLEIN KLEIN                 GRAND RAPIDS  MI      943           244        44:45.4     14:26/M
       8    ALICIA WESTRATE                   JENISON  MI           158           252        45:14.2     14:35/M
       9    ANGELA BAIRD                      GRAND RAPIDS  MI      103           258        45:21.8     14:38/M
      10    JAMIE MCCUNE                      PORTAGE  MI          1059           260        45:24.7     14:39/M
      11    MICHELLE CHARAMEDA                HOLLAND  MI           605           338        48:03.4     15:30/M
      12    MICHELLE SADLER                   HUDSONVILLE  MI      1012           340        48:07.1     15:31/M
      13    CAROL POLICH                      MIDDLEVILLE  MI         2           373        49:00.0     15:48/M
      14    LORI BABINSKI                     FENNVILLE  MI          91           438        51:34.9     16:38/M
      15    KERRI BUSH                                             2230           453        52:14.1     16:51/M
      16    LEAH DEMASTRY-M DEMASTRY-MEHRAM   LANSING  MI           731           464        52:29.3     16:56/M
      17    PAM GROOTER                       WYOMING  MI           776           469        52:47.2     17:02/M
      18    KATHLEEN LINDHOUT                 GRAND RAPIDS  MI     1377           490        54:02.7     17:26/M
      19    SARAH WILLIAMS                    ADA  MI               169           519        55:32.6     17:55/M
      20    SHANNON BROWN                     CALEDONIA  MI          75           536        56:21.0     18:11/M
      21    KAMALA MCCUNE                     SPARTA  MI            781           545        57:13.9     18:27/M
      22    DAWN TARNOWSKI                    GRAND RAPIDS  MI     1614           546        57:14.8     18:28/M
      23    STACEY CORNELL                    MUSKEGON  MI           31           576        59:54.7     19:19/M
      24    JOELL THOMPSON                                         2145           606      1:01:19.5     19:47/M
      25    TAMMY FELIX                       MECOSTA  MI           591           608      1:01:23.2     19:48/M
      26    RACHELLE EMERICK                  CLINTON TOWNSHIP  M  1023           625      1:02:15.0     20:05/M
      27    TINA GIANNOSA                     CLINTON TOWNSHIP  M  1050           627      1:02:16.2     20:05/M
      28    BETH MEURER                       ZEELAND  MI            96           646      1:03:54.1     20:37/M
      29    KAREN SEGUIN                        MI                   98           648      1:03:58.5     20:38/M
      30    SHANNON FAAS                      WYOMING  MI            83           664      1:06:29.7     21:27/M
      31    ANGELA MIEDZIELEC                 GRAND RAPIDS  MI      739           670      1:06:58.2     21:36/M
      32    LISA CLEAR                        WAYLAND  MI           148           671      1:07:19.8     21:43/M
      33    LEANNE WHEELER                    MUSKEGON  MI         1049           680      1:09:16.0     22:21/M
      34    CHERI BURK                        KENTWOOD  MI          176           682      1:09:28.3     22:25/M
      35    SIMIN BEG                           MI                   27           692      1:12:10.1     23:17/M
      DQ    CARLA MATEN                       HAMILTON  MI          568            DQ        37:41.6     12:09/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SANDRA RAE                        LASALLE  ON          1045           145        41:00.6     13:14/M
       2    KATHRYN CHAMBERLAIN                                    2225           147        41:04.9     13:15/M
       3    INGRID RISCH-ANASTASIU            GRAND RAPIDS  MI      170           173        42:01.3     13:33/M
       4    PATRICIA BALCOM                                        2197           361        48:47.5     15:44/M
       5    CARLA HENRY                       ROCKFORD  MI          777           372        48:59.5     15:48/M
       6    BETH HANNA                        DEWITT  MI            796           410        50:32.3     16:18/M
       7    LAURA WHITFORD                    JACKSON  MI           726           465        52:29.4     16:56/M
       8    LISA POHLAD                       GANDRAPIDS  MI        784           527        55:46.7     17:59/M
       9    DONNA CRUM                        HOLLAND  MI           590           548        57:16.6     18:28/M
      10    BRENDA BEERTHUIS                  ROCLKFORD  MI         779           564        59:09.0     19:05/M
      11    RENEE KESTER                      ROCKFORD  MI          780           565        59:09.4     19:05/M
      12    LIZ AUSTIN                        GRAND HAVEN  MI      1606           581      1:00:07.1     19:24/M
      13    CAROL KOLENDA                     GRAND HAVEN  MI      1612           587      1:00:08.5     19:24/M
      14    CATHERINE CAMERON-HELDT           ADA  MI               136           676      1:08:19.2     22:02/M
      15    ANNE PYNNONEN                     GRAND RAPIDS  MI      135           677      1:08:20.1     22:03/M
      16    JULIE ADAMS                       KENTWOOD  MI          940           681      1:09:27.8     22:24/M
      17    SUZANNE COFFEY                    LANSING  MI           746           698      1:19:20.8     25:35/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BECKY HEITMANN                    WYOMING  MI            42           262        45:30.8     14:41/M
       2    STACY STEEN                       GRAND RAPIDS  MI     1370           401        50:10.5     16:11/M
       3    LYNN KRUPANSKY                    EAST GRAND RAPIDS     578           463        52:24.5     16:54/M
       4    MADELINE ERICKSON                 ADA  MI               948           528        55:57.2     18:03/M
       5    MARY NICHOLSON                    GRANDVILLE  MI       1615           547        57:14.9     18:28/M
       6    CHRISTIN THOME                    ROCKFORD  MI         1677           603      1:01:00.7     19:41/M
       7    PATTI BALTUTAT                    ROCKFORD  MI          986           690      1:11:57.2     23:13/M
       8    AUDREY MASON                      IONIA  MI             998           701      1:23:22.5     26:54/M
       9    DAWN PIFER                        SARANAC  MI           720           702      1:23:25.0     26:55/M
      10    MARIE JOHNSON                     WYOMING  MI          1725           704      1:23:27.1     26:55/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    PATRICIA FYNEWEVER                  MI                  110           473        53:08.9     17:08/M
       2    BARB DINGER                       JENISON  MI           105           624      1:01:54.7     19:58/M

Male no age provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    NICK HUTCHENS                     GRAND RAPIDS  MI     1381            92        39:24.7     12:43/M
       2    Nick Mowery                                            2177           312        47:18.7     15:15/M
       3    Unknown Partic. 1132                                   1132           447        52:05.9     16:48/M

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ANDREW GREENLAND                                       2286            18        33:50.8     10:55/M
       2    TYLER YOUNGS                      HASTINGS  MI          763            41        35:32.4     11:28/M
       3    BEN RAE                           LASALLE  ON          1047            70        37:41.1     12:09/M
       4    MATTHEW MIDDLETON                 KENTWOOD  MI         1038            83        38:47.1     12:31/M
       5    KENNY WILEKES                     ROCKFORD  MI         1603            94        39:27.5     12:44/M
       6    JACK GUMIENY                      GRANDVILLE  MI       1034           106        40:02.0     12:55/M
       7    TATE STUART                       ROCKFORD  MI         1601           109        40:03.1     12:55/M
       8    BRENNAN BROWN                     WAYLAND  MI          1730           130        40:39.6     13:07/M
       9    JACOB WILTJER                     GRAND RAPIDS  MI     1696           190        43:00.4     13:52/M
      10    EVAN PELTIER                      CLINTON TOWNSHIP  M   583           226        44:15.4     14:16/M
      11    ANTHONY CHARAMEDA                 HOLLAND  MI           608           272        46:18.0     14:56/M
      12    JAKE FATH                         ROCKFORD  MI         1326           273        46:21.6     14:57/M
      13    NICHOLAS ISLEY                    ROCKFORD  MI         1382           278        46:22.4     14:57/M
      14    GEORGE MURPHY                     HASTINGS  MI          762           287        46:39.4     15:03/M
      15    EVAN REMER                        GRAND RAPIDS  MI     1723           356        48:33.7     15:40/M
      16    TYLER APPELGREN                   KALAMAZOO  MI        1351           369        48:53.7     15:46/M
      17    ANDREW HANNA                      DEWITT  MI            797           371        48:55.9     15:47/M
      18    TREVOR SCHILD                       MI                   70           376        49:13.1     15:53/M
      19    HARRISON PLUMMER                                       2273           377        49:14.5     15:53/M
      20    Riley Figueroa                                         2305           393        50:00.0     16:08/M
      21    virgil dale                                            2324           415        50:33.6     16:18/M
      22    CONNOR DUVAL                      BLISSFIELD  MI       2322           441        51:44.9     16:41/M
      23    PATRICK MORGAN                    GRAND RAPIDS  MI     1407           456        52:20.0     16:53/M
      24    RYAN EARDLEY                      GRAND RAPIDS  MI     1405           457        52:20.0     16:53/M
      25    TOMMY POHLMAN                     GRAND RAPIDS  MI     1402           459        52:20.7     16:53/M
      26    JAKE HOPPMAN                      GRAND RAPIDS  MI     1404           460        52:21.2     16:53/M
      27    NICK MILANOWSKI                   GRAND RAPIDS  MI     1406           461        52:21.7     16:53/M
      28    tony whipple                                           2325           466        52:34.8     16:57/M
      29    ETHAN HAUBRICH                    WYOMING  MI           191           467        52:35.8     16:58/M
      30    CALEB ECKL                                             2157           477        53:20.1     17:12/M
      31    RYAN EGGERDING                    BYRON CENTER  MI       57           506        54:53.3     17:42/M
      32    JORDAN POTTER                                          2316           525        55:41.8     17:58/M
      33    COLE MARVIN                                            2182           556        58:09.3     18:45/M
      34    COLIN CRONIN                      GRAND RAPIDS  MI      758           612      1:01:30.7     19:50/M
      35    JOSEPH KLYNSTRA                   KENTWOOD  MI          554           613      1:01:30.9     19:50/M
      36    SAMMY FLORES                      CALEDONIA  MI        1590           622      1:01:48.2     19:56/M
      37    JACOB WINTERS                     GRANDVILLE  MI       1090           630      1:02:21.6     20:07/M
      38    KYLE BAILEY                       ALTO  MI             1041           640      1:03:17.4     20:25/M
      39    SEAN SEGUIN                         MI                   97           647      1:03:57.0     20:38/M
      40    JUSTIN BURK                       KENTWOOD  MI          175           685      1:10:06.2     22:37/M
      41    MARCUS CHAPMAN                    SPARTA  MI           1384           686      1:10:21.0     22:42/M
      DQ    GALVIN REAGAN                     MUSKEGON  MI         1802            DQ        23:35.2      7:36/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    HARRY GREER                       RAVENNA  MI          1024             5        30:41.5      9:54/M
       2    CAMERON POISSON                                        2320            14        33:13.5     10:43/M
       3    AUSTIN ENGERSON                   HUDSONVILLE  MI       735            21        34:08.1     11:01/M
       4    DAKOTA WOODFILL                   ALTO  MI              617            28        34:56.3     11:16/M
       5    RYAN DODSON                                            2249            48        36:32.8     11:47/M
       6    SAWYER NELSON                     CALEDONIA  MI          52            73        37:54.0     12:14/M
       7    MICHAEL BREAZEALE                 WYOMING  MI          1361            87        38:59.7     12:35/M
       8    JACOB POISSON                                          2191           111        40:08.2     12:57/M
       9    JONANTHAN SCHAIBLY                CALEDONIA  MI        1692           119        40:31.8     13:04/M
      10    GRANT MARVIN                                           2183           165        41:39.5     13:26/M
      11    JACOB BRANDT                      EAST LANSING  MI     1092           182        42:17.0     13:38/M
      12    TREVOR BAIRD                      GRAND RAPIDS  MI      102           253        45:14.7     14:35/M
      13    DANNY FEYER                                            2172           259        45:23.2     14:38/M
      14    COLIN MARTIN                      GRAND RAPIDS  MI     1674           416        50:39.6     16:20/M
      15    JAKOB WILLIAMS                    GRAND RAPIDS  MI     1378           476        53:15.4     17:11/M
      16    JORDAN EGGERDING                  BYRON CENTER  MI       55           489        53:59.0     17:25/M
      17    DUNCAN YOUNG                      GRAND RAPIDS  MI     1705           496        54:23.2     17:33/M
      18    MAX BREITWEISER                   BYRON CENTER, MI  M   125           552        57:29.2     18:33/M
      19    NATHAN TIEMEYER                                        2171           555        58:07.7     18:45/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ALEX KATT                         SOUTH HAVEN  MI      1717             3        30:38.6      9:53/M
       2    SAGE HOWARD                       GRAND HAVEN  MI       812            11        32:00.8     10:19/M
       3    ADAM ELLISON                                           2261            16        33:29.8     10:48/M
       4    RYAN ZONDERVAN                    BYRON CENTER  MI      177            17        33:40.0     10:52/M
       5    COLIN ZOELLNER                                         2233            27        34:34.3     11:09/M
       6    MATTHEW PICARDAT                  WYOMING  MI          1367            54        36:47.2     11:52/M
       7    KEVIN VANDOKKUMBURG               HOLLAND  MI          1396            60        37:10.5     11:59/M
       8    Nathan Meekhof                                         2294            67        37:31.0     12:06/M
       9    JORDAN MARTIN                     GRAND RAPIDS  MI     1672            78        38:13.7     12:20/M
      10    MATTHEW VERPLANK                  CALEDONIA  MI        1055           112        40:09.5     12:57/M
      11    JAMES RUSS                        GRAND RAPIDS  MI     1599           115        40:16.1     12:59/M
      12    PHIL WERNETTE                     MUSKEGON  MI          112           120        40:31.9     13:04/M
      13    KYLE STARK                        ZEELAND  MI           766           124        40:33.7     13:05/M
      14    EDUARDO DIAZ                        MI                  153           128        40:37.4     13:06/M
      15    DAKOTA GATES                                           2153           153        41:21.3     13:20/M
      16    ERIC DURYEA                       MIDDLEVILLE  MI       717           188        42:40.5     13:46/M
      17    ADAM MCNUTT                                            2319           201        43:14.0     13:57/M
      18    MICHAEL DANHOF                    MUSKEGON  MI          974           240        44:36.6     14:23/M
      19    THOMAS STEAD                      ADA  MI              1002           242        44:44.3     14:26/M
      20    JORDAN AVERY                      THREE RIVERS  MI     1703           301        47:03.3     15:11/M
      21    KIRK BENNETT                      GRANT  MI             836           305        47:09.2     15:13/M
      22    ANTHONY ANZELL                    STERLING HEIGHTS  M  1019           306        47:09.3     15:13/M
      23    BRETT STOSICK                                          2161           318        47:34.0     15:21/M
      24    KENNETH GARVIN                    GRAND RAPIDS  MI      723           342        48:10.4     15:32/M
      25    MATTHEW MAKOWSKI                                       2243           379        49:14.9     15:53/M
      26    VERNON RICHARDSON                 RICHLAND  MI          600           448        52:08.5     16:49/M
      27    TREVOR MATEN                      HAMILTON  MI          571           471        53:05.8     17:07/M
      28    ROBERT VANDERMAY                                       2209           472        53:07.4     17:08/M
      29    EVAN MARTIN                       GRAND RAPIDS  MI     1673           474        53:10.4     17:09/M
      30    DREW FARRINGTON                                        2166           498        54:28.9     17:34/M
      31    JAKE HALL                           MI                   12           659      1:05:42.4     21:12/M
      DQ    JAYSON CASE                       CALEDONIA  MI        1593            DQ        26:36.2      8:35/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RYAN CAMPBELL                     WYOMING  MI           813             4        30:41.1      9:54/M
       2    DAN VIS                           BYRON CENTER  MI     1690             9        31:29.8     10:09/M
       3    JOE DURHAM                                             2187            19        33:59.7     10:58/M
       4    BRYAN COLEMAN                                          2231            25        34:30.5     11:08/M
       5    MATT TOMASZEWSKI                                       2313            26        34:31.3     11:08/M
       6    Chris Warwick                                          2201            33        35:10.5     11:21/M
       7    TODD KILPATRICK                   WYOMING  MI          1066            40        35:29.1     11:27/M
       8    MATT ERB                          GRANDVILLE  MI        791            63        37:15.1     12:01/M
       9    ANDREW IPPEL                      GRAND RAPIDS  MI      786            72        37:52.0     12:13/M
      10    JOE CONNERS                       GRAND RAPIDS  MI     1408            81        38:26.8     12:24/M
      11    CHRISTOPHER WILLER                MAYBEE  MI            787            84        38:49.8     12:31/M
      12    Josh Kenney                                            2301            89        39:10.4     12:38/M
      13    KEVIN ENGELKING                   WYOMING  MI          1358           110        40:03.1     12:55/M
      14    MICHAEL VONGPHRACHANH                                  2314           121        40:32.9     13:05/M
      15    MATTHEW GREEN                     LIVONIA  MI          1376           138        40:44.3     13:08/M
      16    JAKE KOL                          WALKER  MI           1684           149        41:12.5     13:17/M
      17    ALEX BOECHER                                           2315           150        41:13.6     13:18/M
      18    JOSH GATES                        GRAND RAPIDS  MI     1685           152        41:20.5     13:20/M
      19    KURT DEMPSEY                      DE PERE  WI          1733           159        41:32.7     13:24/M
      20    GERRIT GRITTERS                                        2269           164        41:38.2     13:26/M
      21    KYLE KAAT                         WYOMING  MI            18           167        41:51.0     13:30/M
      22    NICK BAKER                        FREEPORT  MI          993           179        42:09.4     13:36/M
      23    ANDREW LEWIS                      NEW YORK  NY         1356           189        42:58.2     13:52/M
      24    Matthew Vander Hulst                                   2323           218        43:48.4     14:08/M
      25    DANIEL LYONS LYONS                JENISON  MI           956           232        44:26.9     14:20/M
      26    DANIEL LYONS LYONS                JENISON  MI           957           233        44:27.1     14:20/M
      27    MICHAEL ELDERS                    HUDSONVILLE  MI      1633           249        44:53.8     14:29/M
      28    DANIEL RYAN                       ROCKFORD  MI         1342           274        46:22.0     14:57/M
      29    MICHAEL WRAY                        MI                  127           277        46:22.2     14:57/M
      30    ANDREW VANDERKLOK                 KALAMAZOO  MI        1323           295        46:53.2     15:07/M
      31    TROY AVERY                        JACKSON  MI          1366           299        47:02.9     15:10/M
      32    TIM NIYONSENGA                                         2199           300        47:03.1     15:11/M
      33    LARRY WYN                         GRAND RAPIDS  MI      962           304        47:09.1     15:13/M
      34    TODD ELLENS                                            2308           321        47:36.7     15:21/M
      35    ADAM VANWIEREN                    ZEELAND  MI           553           324        47:37.1     15:22/M
      36    MATT REIMINK                      ZEELAND  MI          1061           330        47:53.5     15:27/M
      37    RYAN ROWLSON                      WYOMING  MI          1032           334        47:58.1     15:28/M
      38    DAN ANDERSON                      GRAND RAPIDS  MI     1353           343        48:10.5     15:32/M
      39    C.J. BOL                          JENISON  MI           818           375        49:04.8     15:50/M
      40    SARAH ROBINSON                    GRAND RAPIDS  MI      586           389        49:35.8     16:00/M
      41    REGINALD MCCOLGAN                 GRAND RAPIDS  MI      824           403        50:21.9     16:15/M
      42    ROBERT RUFFIN                     JENISON  MI          1317           419        50:43.3     16:22/M
      43    STEVEN VEREECKE                   MILFORD  MI          1357           470        53:00.6     17:06/M
      44    SEAN GADDY                        GRAND RAPIDS  MI       86           491        54:08.7     17:28/M
      45    RYAN NAUMES                       GRAND RAPIDS  MI       82           492        54:08.8     17:28/M
      46    RYAN MOORE                        LOWELL  MI           1027           494        54:16.5     17:30/M
      47    JOHN BLOSSEY                      PETOSKEY  MI         1033           532        56:08.7     18:06/M
      48    DAVID BOWMAN                        MI                  575           569        59:33.4     19:13/M
      49    JAYSON ANG                        WINDSOR  ON          1708           574        59:53.7     19:19/M
      50    MATTHEW PALKOWSKI                 BYRON CENTER  MI     1598           614      1:01:35.8     19:52/M
      DQ    CHRIS CASE                        CALEDONIA  MI        1591            DQ        26:32.2      8:34/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ROBERT VIS                        HUDSONVILLE  MI      1094             2        30:38.2      9:53/M
       2    JOHN KORRECK                      GRAND RAPIDS  MI      773             7        30:47.5      9:56/M
       3    JEFFREY YOST                      ADA  MI               783            13        32:36.6     10:31/M
       4    AARON LA LONE                     MIDDLEVILLE  MI       937            22        34:21.6     11:05/M
       5    MIKE HORMUTH                      CHICAGO  IL           772            24        34:23.1     11:05/M
       6    JASON JASPERSE                    JENISON  MI           984            34        35:13.6     11:22/M
       7    STEVE KOOISTRA                    WAYLAND  MI            34            35        35:16.9     11:23/M
       8    ANDREW VANTIMMEREN                                     2287            39        35:28.3     11:26/M
       9    MICHAEL MANZER                    CASNOVIA  MI          150            47        36:03.5     11:38/M
      10    NICK JENISON                      JENISON  MI           240            55        36:50.4     11:53/M
      11    JOSHUA MANZER                       MI                  145            56        36:53.1     11:54/M
      12    JASON O'CALLAGHAN                 GRAND RAPIDS  MI     1337            58        37:02.2     11:57/M
      13    KENT BOWDEN                       CADILLAC  MI         1410            59        37:09.8     11:59/M
      14    SERGIO CIRA                       GRAND RAPIDS  MI     1365            68        37:35.1     12:07/M
      15    BRADFORD HOWELLS                  WYOMING  MI          1025            71        37:49.0     12:12/M
      16    NICHOLAS HECT                     GRAND RAPIDS  MI      795            80        38:17.4     12:21/M
      17    CAMERON MOORE                       MI                  160           108        40:02.7     12:55/M
      18    ERIC DYKGRAAF                     KENTWOOD  MI          988           116        40:20.3     13:01/M
      19    JASON MAAG                        GRAND RAPIDS  MI       65           118        40:27.7     13:03/M
      20    JOSH MAAG                         GRAND RAPIDS  MI      995           127        40:36.7     13:06/M
      21    JOE MAAG                          ROCKFORD  MI           58           129        40:38.8     13:06/M
      22    MICHAEL COX                       YPSILANTI  MI         620           166        41:40.7     13:26/M
      23    SCOTT HAGLEY                      ADA  MI               750           186        42:39.6     13:45/M
      24    DANIEL MOHILL                     GRAND RAPIDS  MI     1327           195        43:05.3     13:54/M
      25    PATRICK GERKIN                    GRAND RAPIDS  MI      978           200        43:13.0     13:56/M
      26    PAUL NUMINEN                      JENISON  MI           566           220        43:51.3     14:09/M
      27    WALTER PELTIER                    HARRISON TOWNSHIP     958           225        44:13.3     14:16/M
      28    JOSEPH KLINGER                    MASON  MI             104           251        45:08.6     14:34/M
      29    KUDA KASEKE                                            2277           264        45:45.1     14:45/M
      30    TODD MCMYLER                      LOWELL  MI            114           269        46:03.9     14:51/M
      31    RYAN KNOX                         CALEDONIA  MI        1686           275        46:22.0     14:57/M
      32    NICK STODGELL                     HOWELL  MI            972           308        47:10.7     15:13/M
      33    ROY FLORES                        KENTWOOD  MI         1311           322        47:36.9     15:21/M
      34    JEREMY DOXEY                      WYOMING  MI          1319           349        48:22.9     15:36/M
      35    JAMES PORLIER                     KENTWOOD  MI         1036           386        49:26.4     15:57/M
      36    COREY LARK                        WYOMING  MI           815           398        50:05.2     16:09/M
      37    Cory Zigterman                                         2303           399        50:06.6     16:10/M
      38    BRAD NORTHROP                     GRAND RAPIDS  MI     1768           406        50:30.6     16:17/M
      39    SCOTT SMITH                         MI                  167           417        50:41.9     16:21/M
      40    ADAM LEWIS                                             2165           424        50:56.0     16:26/M
      41    PABLO OLVERA                      GRAND RAPIDS  MI     1363           431        51:27.2     16:36/M
      42    KURT POST                                              2147           478        53:21.0     17:13/M
      43    JAIME CUEVAS                        MI                  265           484        53:50.0     17:22/M
      44    ADAM CARTER                       WOODHAVEN  MI         621           505        54:50.7     17:41/M
      45    MIKE ELLIOTT                        MI                  183           553        57:57.2     18:42/M
      46    PAUL BOBLITT                      YPSILANTI  MI        1339           557        58:09.6     18:45/M
      47    ERRON PEUSE                       CADILLAC  MI         1624           562        58:49.0     18:58/M
      48    DARRELL GREGORIO                  WYOMING  MI          1042           572        59:51.6     19:18/M
      49    JOHN STAHL                        KALAMAZOO  MI        1069           616      1:01:39.6     19:53/M
      50    REY PELTIER                       CLINTON TOWNSHIP  M   582           639      1:03:11.9     20:23/M
      DQ    TIM SPROAT                                             2267            DQ        27:31.1      8:53/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MIKE VIS                          WYOMING  MI           820             1        30:02.4      9:41/M
       2    GREG SHOEMAKER                    GRAND RAPIDS  MI       59             6        30:44.2      9:55/M
       3    PETER OVERVOORDE                  GRAND RAPIDS  MI     1324             8        31:13.8     10:04/M
       4    CHAD MEINKE                       COMSTOCK PARK  MI    1060            23        34:21.7     11:05/M
       5    DARRELL DEWARD                    GRAND RAPIDS  MI       89            36        35:21.8     11:24/M
       6    JOHN BELLIVEAU                    CLARKSTON  MI         994            53        36:40.3     11:50/M
       7    JAVIER OLVERA                     GRAND RAPIDS  MI     1364            76        38:04.6     12:17/M
       8    MATTHEW KUBIAK                    GRAND RAPIDS  MI      800            88        39:03.2     12:36/M
       9    RISH FISH                         CALEDONIA  MI        1594            91        39:21.2     12:42/M
      10    RYAN SCHMALL                      KENTWOOD  MI          981            95        39:31.9     12:45/M
      11    TODD JABLONSKI                                         2162            98        39:44.8     12:49/M
      12    BRIAN WREST                       ROCKFORD  MI         1010           101        39:52.7     12:52/M
      13    JIM WALTER                        DEWITT  MI            118           103        39:59.1     12:54/M
      14    JASON LAKE                                             2226           146        41:04.9     13:15/M
      15    ERIC COCHRANE                     BYRON CENTER  MI       93           148        41:10.9     13:17/M
      16    MAT BLOCK                         BYRON CENTER  MI     1054           171        42:00.8     13:33/M
      17    BRAD WALBRIDGE                    BYRON CENTER  MI      989           175        42:03.0     13:34/M
      18    ANDY BARNELL                      PORTAGE  MI           587           180        42:14.0     13:37/M
      19    DAVID DOWDY                       KALAMAZOO  MI          23           184        42:36.4     13:45/M
      20    DAVID WILTJER                     GRAND RAPIDS  MI     1695           191        43:00.8     13:52/M
      21    COLIN KNAPP                       EDWARDSBURG  MI      1314           199        43:12.1     13:56/M
      22    CHRIS HAMSTRA                     KENTWOOD  MI         1369           216        43:44.9     14:06/M
      23    ERIC GREENFIELD                   GRAND RAPIDS  MI     1734           224        44:10.7     14:15/M
      24    JAMIE TAGGART                     GRAND RAPIDS  MI     1362           265        45:47.3     14:46/M
      25    MARK KOSTER                       GRAND RAPIDS  MI      141           282        46:25.3     14:58/M
      26    JEFF PATTERSON                    HUDSONVILLE  MI      1712           291        46:48.3     15:06/M
      27    JASON SOUER                       GRAND RAPIDS  MI     1065           296        46:56.0     15:08/M
      28    BRAD AND JODI VIS                 BYRON CENTER  MI      816           298        46:58.3     15:09/M
      29    ED PARKS                          HUDSONVILLE  MI       730           307        47:09.5     15:13/M
      30    RICARDO OLVERA                                         2270           310        47:13.3     15:14/M
      31    BILL OTT                          WYOMING  MI           955           357        48:34.1     15:40/M
      32    DARYL HOFFMAN                     VESTABURG  MI         595           365        48:52.7     15:46/M
      33    PAXTON STEHLE                     HAMILTON  MI         1082           405        50:30.2     16:17/M
      34    MICHAEL WESTERLUND                MUSKEGON  MI         1315           428        51:19.5     16:33/M
      35    SCOTT CHAPMAN                     GRAND RAPIDS  MI     1347           433        51:28.0     16:36/M
      36    TIM HOLDEN                        KALAMAZOO  MI         210           435        51:28.5     16:36/M
      37    RANDY MARTINEK                    ALTO  MI              770           482        53:43.8     17:20/M
      38    TODD WOODFILL                     ALTO  MI              618           483        53:47.3     17:21/M
      39    AARON MOILANEN                      MI                  585           523        55:40.6     17:57/M
      40    MARK VANDENHOUT                   LOWELL  MI             44           529        55:59.1     18:04/M
      41    THOMAS NEERING                    GRAND RAPIDS  MI      623           554        58:00.5     18:43/M
      42    SLATER MARTIN                     GREENVILLE  MI         30           650      1:04:25.7     20:47/M
      43    GREG BUSH                         CALEDONIA  MI         790           655      1:04:57.2     20:57/M
      44    JACK FAAS                         WYOMING  MI            84           665      1:06:29.9     21:27/M
      45    DAVID SCOTT                                            2158           694      1:14:42.8     24:06/M
      DQ    TOM BLANCHARD                       MI                   38            DQ        22:35.9      7:17/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Todd Maksimewski                                       2295            12        32:21.8     10:26/M
       2    CORT MUSOLF                       BYRON CENTER  MI      138            75        37:59.4     12:15/M
       3    WILLIAM MORRIS                    GRAND RAPIDS  MI      973            96        39:35.3     12:46/M
       4    DAVID LARSEN                      GRAND RAPIDS  MI     1380           117        40:23.9     13:02/M
       5    CHAD HAUBRICH                     WYOMING  MI          1767           133        40:41.8     13:07/M
       6    JOSEPH BECK                       DORR  MI             1457           156        41:24.7     13:21/M
       7    GARY ZANDSTRA                     BYRON CENTER  MI      934           158        41:32.6     13:24/M
       8    DANIEL POISSON                                         2190           160        41:34.9     13:25/M
       9    BRADLEY CONWAY                      MI                   39           183        42:27.7     13:42/M
      10    STEPHEN OTEY                      CALEDONIA  MI         107           193        43:03.5     13:53/M
      11    BRAD SEYMOUR                      GRAND RAPIDS  MI     1345           206        43:27.6     14:01/M
      12    JONATHAN RAE                      LASALLE  ON          1046           250        45:03.3     14:32/M
      13    NICK JOHNSON                      WALKER  MI            603           271        46:17.6     14:56/M
      14    DON PERINI                        ROCKFORD  MI         1026           284        46:27.2     14:59/M
      15    PETE TORNES                       DORR  MI              991           326        47:37.9     15:22/M
      16    TONY CHARAMEDA                    HOLLAND  MI           607           341        48:07.5     15:31/M
      17    SCOTT APPELGREN                   KALAMAZOO  MI        1350           368        48:53.3     15:46/M
      18    STEVE CLARK                       GRANDVILLE  MI        577           390        49:42.9     16:02/M
      19    TROY SNELLER                      WYOMING  MI           946           391        49:51.1     16:05/M
      20    BRAD VELDING                      WYOMING  MI           953           395        50:01.9     16:08/M
      21    PETER EARDLEY                     GRAND RAPIDS  MI     1403           458        52:20.2     16:53/M
      22    RICK EGGERDING                    BYRON CENTER  MI       56           468        52:39.8     16:59/M
      23    CHAD BROWN                        BYRON CENTER  MI      966           570        59:38.5     19:14/M
      24    JOHN VLIEGER                        MI                  164           591      1:00:31.8     19:31/M
      25    JEFF KHALED                       KALAMAZOO  MI         753           615      1:01:36.5     19:52/M
      26    BRIAN HORVITZ                     KALAMAZOO  MI         754           619      1:01:41.8     19:54/M
      27    ROBERT BIESIADA                   MUSKEGON  MI            5           663      1:05:54.7     21:15/M
      DQ    LISA LAPLANTE                                          2236            DQ        25:42.9      8:17/M
      DQ    TOM MULLIGAN                        MI                   25            DQ        32:06.7     10:21/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    Ken Chettleburgh                                       2298            46        36:01.9     11:37/M
       2    LEE FISHER                        HOLLAND  MI          1393            61        37:10.8     11:59/M
       3    DAVID HALL                        HASLETT  MI           960            74        37:59.3     12:15/M
       4    DAVID ADAMS                       KENTWOOD  MI          939            93        39:27.0     12:44/M
       5    GARY ENGERSON                     HUDSONVILLE  MI       736            97        39:38.0     12:47/M
       6    WILLIAM B. NOWA NOWAK               MI                  117           104        39:59.1     12:54/M
       7    ERIC DAY                                               2164           154        41:22.0     13:21/M
       8    EDWARD CRUM                       HOLLAND  MI           589           215        43:39.5     14:05/M
       9    ANDY ELTZROTH                                          2238           227        44:17.9     14:17/M
      10    DOUGLAS MOHRMANN                  GRAND RAPIDS  MI     1349           283        46:27.1     14:59/M
      11    JAY CAPOZZOLI                     ADA  MI              1308           327        47:43.1     15:24/M
      12    TODD SADLER                       HUDSONVILLE  MI      1013           339        48:04.6     15:30/M
      13    GRANT REMER                       GRAND RAPIDS  MI     1724           354        48:32.5     15:39/M
      14    Ron Smith                                              2299           429        51:22.3     16:34/M
      15    CRAIG RAWLINGS                    GRAND RAPIDS  MI     1675           475        53:10.6     17:09/M
      16    BARRY NELSON                      HOWARD CITY  MI       733           559        58:18.7     18:48/M
      17    MATT THOMPSON                                          2146           607      1:01:20.8     19:47/M
      18    KARL BREITWEISER                  BYRON CENTER, MI  M   123           649      1:04:02.3     20:39/M
      19    JAN PERSSON                       CALEDONIA  MI        1340           693      1:14:41.9     24:05/M
      DQ    CHAD MATEN                        HAMILTON  MI          570            DQ        37:42.0     12:10/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KEVIN DUITS                       WOODLAND  MI         1386            10        31:52.5     10:17/M
       2    MICHAEL CAMPBELL                  GRAND HAVEN  MI       811            37        35:24.2     11:25/M
       3    ANDREW GUMIENY                    GRANDVILLE  MI       1035           107        40:02.1     12:55/M
       4    TOM HEITMANN                      WYOMING  MI            41           261        45:30.8     14:41/M
       5    STEVE EDMONDSON                   GRAND RAPIDS  MI      997           350        48:28.9     15:38/M
       6    KEVIN BALCOM                        MI                   71           359        48:46.5     15:44/M
       7    TIM MANZER                        TRAVERSE CITY  MI    1056           488        53:58.3     17:25/M
       8    THOMAS SWAB                         MI                  574           568        59:32.9     19:12/M
       9    RANDY SCHUITEMA                                        2168           674      1:08:05.2     21:58/M
      10    ROBERT STEAD                      ADA  MI              1003           678      1:08:26.8     22:05/M
      11    STEVE PIFER                       SARANAC  MI           719           703      1:23:25.1     26:55/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KURT VANDERMOLEN                  HUDSONVILLE  MI      1355           344        48:11.0     15:33/M
       2    Gary Peters                                            2292           352        48:31.3     15:39/M
       3    DAVID LANGE                       BELMONT  MI          1676           601      1:00:59.9     19:40/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DALE BARNELL                      MARCELLUS  NY         801           288        46:43.4     15:04/M
       2    Jim Benson                                             2291           436        51:30.7     16:37/M
       3    LYN NELSON                        CALEDONIA  MI          50           595      1:00:37.3     19:33/M