2011 GR Mud Run combined individual results 5K Solo Competitive

Age Group Results

August 27, 2011


Results by Epic Race Timing, www.epicracetiming.com

Female no age provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LISA WHEATEN                                           2221           216        38:51.5     12:32/M

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DANIELLE TOREN                    ADA  MI              1824           145        35:22.4     11:25/M
       2    MEGHAN BUTSKI                                          2253           161        36:07.5     11:39/M
       3    VICTORIA JOSEPH                   IONIA  MI            1810           191        37:22.5     12:03/M
       4    BETHIE BRONALD                                         2260           194        37:25.7     12:04/M
       5    SKYLER GILCHRIST                  SPRING LAKE  MI      1858           195        37:26.0     12:05/M
       6    JENNICA SCHAFFER                  HAMILTON  MI         1762           266        41:40.3     13:26/M
       7    ADRIANNA DONALD                   GRAND RAPIDS  MI     1077           323        43:58.4     14:11/M
       8    ELIZABETH MURO                    GRAND RAPIDS  MI     1430           438        50:46.9     16:23/M
       9    ALEXANDRIA WILLIAMS                                    2276           475        53:02.1     17:06/M
      10    MARIBEL LOPEZ                     GRAND RAPIDS  MI     1428           508      1:02:51.1     20:16/M
      11    JESSICA PEDERSEN                  LIVONIA  MI           721           510      1:03:22.8     20:26/M
      12    CHERISH WEST                      ALGONAC  MI           963           509      1:03:22.8     20:26/M
      13    DANIELA SERRANO                   GRAND RAPIDS  MI     1442           511      1:05:40.6     21:11/M
      14    ASHLEY LARA                       GRAND RAPIDS  MI     1436           512      1:05:40.7     21:11/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ALEXANDRA WALCOTT                 JENISON  MI          1816            75        31:48.1     10:15/M
       2    OLIVIA JEWETT                     JASPER  MI            648            96        32:44.8     10:34/M
       3    RACHAEL WARNER                    BELDING  MI          1848           126        34:42.6     11:12/M
       4    CHARLENE KEHOE                    BELDING  MI          1849           128        34:43.1     11:12/M
       5    RACHEL TOREN                      ADA  MI              1825           146        35:22.4     11:25/M
       6    BROOKE MARIE PRIESKORN            LESLIE  MI           1764           162        36:07.7     11:39/M
       7    ASHLEY STEERS                                          2255           163        36:07.7     11:39/M
       8    AMANDA REININK                                         2285           227        39:07.2     12:37/M
       9    OLIVIA SHEA                       GRAND RAPIDS  MI     1413           234        39:28.0     12:44/M
      10    JENNA KLYNSTRA                    IONIA  MI            1423           235        39:28.4     12:44/M
      11    MEGAN WOLTERS                     SARANAC  MI          1421           236        39:28.7     12:44/M
      12    KRISTI MILESKI                    SARANAC  MI          1422           237        39:28.7     12:44/M
      13    MADELYN EK                        ROCKFORD  MI         1030           278        42:11.0     13:36/M
      14    DANIELLE DAVIES                   GRAND RAPIDS  MI     1759           295        42:37.0     13:45/M
      15    ELIZABETH MONTERUSSO              BYRON CENTER  MI     1786           298        42:54.2     13:50/M
      16    SUZY STOCKING                     KENT CITY  MI        1765           300        42:54.6     13:50/M
      17    TAYLOR SCHUHMAN                     MI                  263           325        44:08.5     14:14/M
      18    KENDRA CAMPBELL                     MI                  226           358        46:07.1     14:53/M
      19    ALYSSA HEARTH                     SPARTA  MI           1808           366        46:15.1     14:55/M
      20    ALYSSA PAMER                      CASNOVIA  MI         1807           367        46:15.4     14:55/M
      21    ALLISON STUBY                     GRAND RAPIDS  MI      286           399        47:59.8     15:29/M
      22    KELSEY DOUMA                      GRANT  MI            1837           410        49:22.8     15:55/M
      23    CARRIE CORDES                     SPARTA  MI           1652           455        52:11.1     16:50/M
      24    JORDAN LYTLE                      SARANAC  MI          1844           461        52:39.9     16:59/M
      25    ALEXIS PEDERSEN                   ALGONAC  MI           964           462        52:41.2     17:00/M
      26    VANESSA FUDURIC                   BELLE RIVER  ONTARI   132           485        54:35.3     17:36/M
      27    LAUREN ASMUSSEN                   GRAND RAPIDS  MI     1757           487        54:48.6     17:41/M
      28    KATELYNN DUKE                     YPSILANTI  MI        1079           495        58:29.3     18:52/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ARIEL DEMPSEY                     JENISON  MI          1815             4        26:53.2      8:40/M
       2    ALICIA SHERWOOD                   HOLLAND  MI          1640            31        29:24.6      9:29/M
       3    KELSEY STERKENBURG                WAYLAND  MI           828            49        30:09.9      9:44/M
       4    JENNIFER ANDERSON                 ADA  MI              1749            61        31:13.8     10:04/M
       5    HEATHER SWIERENGA                 GRAND RAPIDS  MI     1115            87        32:09.7     10:22/M
       6    LAUREN ANDERSON                   ADA  MI              1748            93        32:18.7     10:25/M
       7    AIMEE MISHLER                       MI                  633            97        32:46.1     10:34/M
       8    ERIN WILLIS                       GRAND RAPIDS  MI     1758           109        33:33.1     10:49/M
       9    CARLEEN DYKSTRA                     MI                  269           116        33:44.2     10:53/M
      10    STEPHANIE OSTRENGA                KENTWOOD  MI         1661           118        34:00.3     10:58/M
      11    LINDSAY LEWIS                       MI                  627           171        36:16.1     11:42/M
      12    CASEY SCHWARZE                    GRAND RAPIDS  MI     1639           179        37:00.5     11:56/M
      13    JACQUELINE ROCKER                 TRAVERSE CITY  MI    1772           219        38:56.6     12:34/M
      14    COLLEEN PARENT                    ALLENDALE  MI        1794           220        38:57.0     12:34/M
      15    DARCY PECK                        BELMONT  MI          1755           221        39:01.6     12:35/M
      16    RACHEL SNELLER                    OKEMOS  MI           1152           238        39:31.6     12:45/M
      17    LISA SPAANS                       SCOTTS  MI            833           251        40:20.7     13:01/M
      18    SHELLY NIEMIEC                    GRAND RAPIDS  MI     1642           257        40:43.9     13:08/M
      19    COURTNEY STEIN                    ALLENDALE  MI        1113           284        42:21.3     13:40/M
      20    SARAHLYNN JAMES                   OXFORD  MI            829           289        42:31.1     13:43/M
      21    HEATHER MANNING                   GRAND RAPIDS  MI     1799           290        42:31.5     13:43/M
      22    KENDRA WYLIE WYLIE                KENT CITY  MI         624           299        42:54.5     13:50/M
      23    ALYSON SCHONHARD                  KENTWOOD  MI         1735           307        43:06.9     13:54/M
      24    ALYSSA HEEMSTRA                   GRAND RAPIDS  MI      261           324        44:08.4     14:14/M
      25    ALLISON SCHMIDT                   SPARTA  MI           1666           332        44:31.5     14:22/M
      26    BREANNE MCINNIS                   KENTWOOD  MI         1780           363        46:09.6     14:53/M
      27    CATHERINE BARTNIK                                      2258           374        46:37.2     15:02/M
      28    ANNA DUCHARME                     LOWELL  MI            612           392        47:47.1     15:25/M
      29    NATALIE KOK                       KENT CITY  MI        1774           411        49:23.4     15:56/M
      30    LORI VERWOLF                      HUDSONVILLE  MI      1821           412        49:25.4     15:56/M
      31    HEATHER GUICHELAAR                  MI                  202           414        49:26.5     15:57/M
      32    JOANNA MOHR                       GRAND RAPIDS  MI     1750           433        50:27.2     16:16/M
      33    KELSEY SNAUKO SNAUKO              KENT CITY  MI        1647           449        51:12.9     16:31/M
      34    ASHLEY BYRNES                     GRAND RAPIDS  MI     1793           467        52:45.8     17:01/M
      35    ERIN BYRNES                       ROCKFORD  MI          629           473        53:00.6     17:06/M
      36    TIFFANY FUDURIC                   BELLE RIVER  ONTARI   133           484        54:35.3     17:36/M
      37    AMANDA NASTAJ                     COMSTOCK PARK  MI    1651           488        55:00.6     17:45/M
      38    LINDEN BECKER                     WEST OLIVE  MI       1133           491        57:00.6     18:23/M
      39    BRITNI KANIEWSKI                                       2219           492        57:01.4     18:24/M
      40    HANNAH ANGLES                     NORMANDY  TN         1427           494        58:28.6     18:52/M
      41    JORDAN KEEN                       DEXTER  MI           1444           496        58:30.4     18:52/M
      42    CHRISTA SKELTON                   HUDSONVILLE  MI      1118           498        58:57.9     19:01/M
      43    MIRANDA CURTISS                   GRAND RAPIDS  MI     1084           501        59:33.0     19:13/M
      44    MELISSA CURTISS                   MIDLAND  MI          1085           502        59:33.3     19:13/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JULIE VAN LOO                     HOLLAND  MI          1116            16        28:12.1      9:06/M
       2    MARGOT MCGLOTHLIN                                      2263            32        29:25.9      9:29/M
       3    CHELSEA HICKOK                    KALAMAZOO  MI        1491            34        29:32.9      9:32/M
       4    JAMIE LYBERG                      ADA  MI              1818            60        31:02.6     10:01/M
       5    TAMRA MARTINEZ                    JENISON  MI           808            69        31:31.4     10:10/M
       6    BROOKE EMELANDER                                       2169           138        34:57.9     11:16/M
       7    ADRIANA STEVENSON                 CHICAGO  IL          2212           147        35:27.1     11:26/M
       8    JENNIFER GEMSKI                   GRAND RAPIDS  MI      287           153        35:44.5     11:32/M
       9    KATHLEEN TOLHURST                 GRANDVILLE  MI       1856           165        36:10.5     11:40/M
      10    KATIE LINDSEY                     GRAND RAPIDS  MI      626           167        36:11.9     11:40/M
      11    SARAH HOOLEY                      BURR OAK  MI         1789           174        36:30.8     11:46/M
      12    DANIELLE ROMEYN                   ALTO  MI             1834           212        38:45.9     12:30/M
      13    MICHELLE ROSEMA                   HOLLAND  MI          1823           222        39:04.2     12:36/M
      14    MELISSA SCHAAP                    HOLLAND  MI          1822           223        39:05.3     12:36/M
      15    KATHRYN BAUMGRAS                  ROCKFORD  MI          299           247        40:03.4     12:55/M
      16    SASHA VANDER LUGT                 COMSTOCK PARK  MI    1473           279        42:11.8     13:36/M
      17    KATIE MEADE                       GRAND RAPIDS  MI     1425           286        42:26.0     13:41/M
      18    BROOKELYN VANDERLAAN              ALLENDALE  MI        1143           291        42:32.1     13:43/M
      19    RAEANNE WERNER                    GRAND RAPIDS  MI     1738           293        42:35.2     13:44/M
      20    BRIDGET MEYERS                    GRAND RAPIDS  MI     1853           306        43:05.7     13:54/M
      21    KELLI JENNISCH                    FORT WAYNE  IN       1483           309        43:13.0     13:56/M
      22    AMBER RADEMACHER                                       2156           320        43:50.7     14:08/M
      23    ELIZABETH GOLDBERG                GRAND RAPIDS  MI     1847           329        44:25.2     14:20/M
      24    LINDSAY LIEFFERS                  GRAND RAPIDS  MI     1795           335        44:42.4     14:25/M
      25    ELIZABETH BRADFORD                GRAND RAPIDS  MI     1073           341        45:14.2     14:35/M
      26    JESSICA POPMA                     WYOMING  MI          1740           348        45:31.0     14:41/M
      27    CARRIE SHEETS                     KENTWOOD  MI         1812           350        45:32.4     14:41/M
      28    ELIZABETH DOWNS                                        2176           361        46:08.3     14:53/M
      29    NICOLE ORTA                       HOLLAND  MI          1141           369        46:21.3     14:57/M
      30    JENNY BAKER                       GRAND RAPIDS  MI      949           371        46:26.1     14:59/M
      31    MICHELLE BROWNBACK                ROCKFORD  MI         1636           377        46:52.5     15:07/M
      32    SARA ADKINS                         MI                  636           380        47:08.8     15:12/M
      33    LAUREN SCHAAP                     GRAND RAPIDS  MI      635           381        47:09.0     15:13/M
      34    KATI NOTTELMANN                   GRAND RAPIDS  MI     1660           390        47:43.9     15:24/M
      35    TIFFANY WATTTS                      MI                  285           398        47:59.2     15:29/M
      36    ALLYSON GREEN                     BARABOO  WI           201           413        49:26.3     15:57/M
      37    AMANDA ROSEN                                           2218           416        49:36.6     16:00/M
      38    SARAH CIMOCH                                           2149           417        49:38.0     16:01/M
      39    AMBER ANDERS                      BELMONT  MI           298           421        49:48.6     16:04/M
      40    CHRISTEN ANTOR                    ALLENDALE  MI         297           422        49:48.7     16:04/M
      41    RACHAEL BILLINGSLEY                                    2189           424        49:53.0     16:05/M
      42    JENNIFER LABAN                    GRAND RAPIDS  MI     1840           457        52:24.8     16:54/M
      43    ALLISON LIEFFERS                  JENISON  MI          1493           458        52:29.0     16:56/M
      44    AMANDA SCHIPPER                   JENISON  MI          1492           460        52:29.5     16:56/M
      45    TAMI BUSHARD                      WYOMING  MI          1842           463        52:41.3     17:00/M
      46    Stacia Ramirez                                         2296           468        52:47.3     17:02/M
      47    LAURA DURHAM                      KENTWOOD  MI          156           478        53:40.7     17:19/M
      48    JENNIFER WENDT                      MI                  171           480        53:56.4     17:24/M
      49    JENNA YEARKEY                     GRAND RAPIDS  MI     1075           482        54:33.7     17:36/M
      50    BROOKE VANDOMME VANDOMMELLEN      KENTWOOD  MI         1638           493        58:00.9     18:43/M
      DQ    BRITTANY ROBERTS                  BELDING  MI           218            DQ        27:42.6      8:56/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RACHELLE VANDEBUNTE               JENISON  MI          1446            88        32:12.9     10:23/M
       2    BROOKE HEIN                         MI                  640           114        33:36.5     10:50/M
       3    COURTNEY NICKOLES                 WYOMING  MI          1145           137        34:57.8     11:16/M
       4    JENNIFER DYKSTRA                  GRANDVILLE  MI       1488           143        35:15.7     11:22/M
       5    ANGELA WHITFORD                     MI                  567           169        36:13.8     11:41/M
       6    JENNIFER WYPYCH                   ROCKFORD  MI         1399           170        36:13.9     11:41/M
       7    KRISTIN FERGUSON                  GRANDVILLE  MI       1129           177        36:58.5     11:55/M
       8    AMBER BRUECK                        MI                  140           181        37:07.1     11:58/M
       9    KATIE MORGAN                      MUSKEGON  MI         1657           205        38:09.3     12:18/M
      10    KRISTIN MEYERING                  GRAND RAPIDS  MI     1452           211        38:42.9     12:29/M
      11    AJ HAAN                           KENTWOOD  MI         1465           225        39:07.2     12:37/M
      12    CORINNE EVERSOLE                  GRAND RAPIDS  MI     1798           226        39:07.2     12:37/M
      13    KRISTIE BEAN                                           2257           229        39:14.4     12:39/M
      14    MANDY BORSTLER                    MATTAWAN  MI         1418           263        41:19.2     13:20/M
      15    MELISSA STUART                    LAKE ODESSA  MI       292           304        43:01.5     13:53/M
      16    ANGIE SCARLATO                    GRAND RAPIDS  MI     1668           326        44:12.3     14:15/M
      17    HEATHER BAUMGRAS                  ROCKFORD  MI          843           328        44:24.2     14:19/M
      18    KRISTIN KOETSIER-MILLER           PORTAGE  MI          1796           336        44:42.8     14:25/M
      19    VICTORIA BRADFORD                 ROCKFORD  MI         1074           342        45:14.9     14:35/M
      20    REBECCA JACOBI                    GRAND RAPIDS  MI     1104           346        45:23.8     14:38/M
      21    AMBER LARSEN                      WYOMING  MI          1620           364        46:12.9     14:54/M
      22    RENEE DEFRANG                     ROCKFORD  MI         1619           365        46:13.2     14:55/M
      23    WENDY STORY                       GRAND RAPIDS  MI     1839           373        46:37.0     15:02/M
      24    MELISSA SPRAY                                          2202           383        47:12.7     15:14/M
      25    REBECCA TOVAR                     KENTWOOD  MI          221           384        47:16.3     15:15/M
      26    STACEY SCHOREJS                   CLINTON TWP  MI       615           385        47:24.4     15:17/M
      27    BETSEY APKARIAN                   HOLLAND  MI          1770           386        47:25.4     15:18/M
      28    KEELY LEHR                        HOLLAND  MI           249           387        47:25.5     15:18/M
      29    SHANNON VANDYKE                   GRAND RAPIDS  MI     1321           407        49:02.5     15:49/M
      30    KIMBERLY WARREN                   COMSTOCK PARK  MI     271           415        49:34.3     15:59/M
      31    MANDY RICORD                      GRAND RAPIDS  MI     1751           432        50:27.0     16:16/M
      32    JENN KOIVU                        GRAND RAPIDS  MI     1123           436        50:45.0     16:22/M
      33    AMANDA CORMIER                    GRAND RAPIDS  MI      840           440        50:47.2     16:23/M
      34    AMY KORODY                        CEDAR SPRINGS  MI     146           452        51:55.7     16:45/M
      35    LORI FLEISCHMANN                  MIDDLEVILLE  MI      1664           453        51:59.5     16:46/M
      36    KARI BISHOP                       KENTWOOD  MI         1831           464        52:41.3     17:00/M
      37    KIMBERLEE TURNER                  SAGINAW  MI          1833           483        54:34.0     17:36/M
      38    JENNI HENRICKSON                  GRAND RAPIDS  MI     1398           499        59:15.1     19:07/M
      39    HEATHER VANE                      HUDSONVILLE  MI       803           500        59:30.4     19:12/M
      40    JENNIFER HEIM                     ALGONAC  MI           139           515      1:08:33.1     22:07/M
      41    MARY MATTINGLY                    SHELBYVILLE  MI      1637           516      1:35:03.4     30:40/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MEGAN CARSON                      GRAND RAPIDS  MI      645           106        33:20.9     10:45/M
       2    MELISSA SCHNEIDER                 CALEDONIA  MI        1125           178        36:58.7     11:55/M
       3    MONICA SWANLUND                   CALEDONIA  MI        1157           184        37:11.2     12:00/M
       4    JENI QUIGLEY                        MI                  630           192        37:23.3     12:04/M
       5    TRANG PHAN                          MI                  258           213        38:46.8     12:30/M
       6    BARB PETERS                       CEDAR SPRINGS  MI     734           232        39:21.8     12:42/M
       7    KRISTI WALTERS                                         2186           269        41:49.2     13:29/M
       8    AMBER TERHAAR                     ZEELAND  MI           266           271        41:53.0     13:31/M
       9    CHRISTINA STROCKIS                GRAND RAPIDS  MI     1140           281        42:17.8     13:38/M
      10    DEBRA WILLIAMS                    EAST GRAND RAPIDS    1787           282        42:17.9     13:38/M
      11    ANDREA KETCHMARK                  GRAND RAPIDS  MI     1763           283        42:18.0     13:39/M
      12    JEANNE WRIGHT                     WYOMING  MI           231           292        42:33.8     13:44/M
      13    KATHY SCHURING                      MI                  557           313        43:31.7     14:02/M
      14    KATHLEEN MATOS                    BELDING  MI          1753           319        43:47.5     14:07/M
      15    STEPHANIE LA BARGE                WATERFORD  MI         613           344        45:17.4     14:36/M
      16    KATRINA ROUSH                       MI                  639           356        45:49.7     14:47/M
      17    CARMON CAMPBELL                   BELDING  MI           224           368        46:15.6     14:55/M
      18    AMY MCDONALD                      MOUNT PLEASANT  MI   1102           372        46:31.1     15:00/M
      19    SARAH VANSTRIEN                                        2203           382        47:12.4     15:14/M
      20    KAREN BRUDER                      ROCKFORD  MI          564           400        48:01.4     15:29/M
      21    JENNIFER PRINCE                     MI                  268           402        48:03.4     15:30/M
      22    KRISTINE SHEFFER                  ROCKFORD  MI          137           404        48:39.6     15:42/M
      23    LISA GARWOOD                      GRAND RAPIDS  MI     1149           419        49:45.3     16:03/M
      24    SARAH DEBOE                       GRANDVILLE  MI       1148           420        49:46.9     16:03/M
      25    BECKY BULLEN                        MI                  154           430        50:13.1     16:12/M
      26    JENNIFER DYKSTRA                  HUDSONVILLE  MI      1466           459        52:29.1     16:56/M
      27    KRISTINE BRENNAN                  GRAND RAPIDS  MI     1412           481        53:57.6     17:24/M
      DQ    BRINLEY HOLMSTROM                 GRAND RAPIDS  MI     1860            DQ        21:12.6      6:50/M
      DQ    KANDI HOLMSTROM                   GRAND RAPIDS  MI     1861            DQ        23:41.8      7:38/M
      DQ    STACY ALLMAN                                           2262            DQ        27:08.0      8:45/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LAURA TAY                         GRAND RAPIDS  MI      284            52        30:26.7      9:49/M
       2    LAURA KARSTON                     ADA  MI               182            86        32:08.0     10:22/M
       3    LAURA BOWLING                     BYRON CENTER  MI      634            92        32:14.3     10:24/M
       4    MELISSA KLEMISH                   GRAND RAPIDS  MI     1155           120        34:13.8     11:02/M
       5    MICHELE DYER                        MI                  290           121        34:22.2     11:05/M
       6    SARALYN BYKER                     ALTO  MI             1150           151        35:41.5     11:31/M
       7    TORY PARSONS                      COMSTOCK PARK  MI    1468           156        35:51.3     11:34/M
       8    DIANE WARMUSKERKEN                  MI                  291           157        35:52.9     11:34/M
       9    DAWN BAKER                        GRAND RAPIDS  MI      950           173        36:24.3     11:45/M
      10    JENNIFER HANSEN                   CALEDONIA  MI         245           207        38:13.3     12:20/M
      11    TRICIA TUROWSKI                   COMSTOCK PARK  MI     254           228        39:11.7     12:38/M
      12    SHERRY SPENCER                    ADA  MI               638           261        41:04.5     13:15/M
      13    SALLY SCHAFFER                    HAMILTON  MI         1761           265        41:39.9     13:26/M
      14    NELLIE ZUBA                         MI                  295           267        41:45.8     13:28/M
      15    AMY POLEGA                        GRAND RAPIDS  MI      260           272        41:56.1     13:32/M
      16    AMY RITSEMA                       ZEELAND  MI          1100           305        43:04.3     13:54/M
      17    MICHELLE IVES                     GRAND RAPIDS  MI      610           311        43:21.3     13:59/M
      18    KELLY ELLIS                       GRAND RAPIDS  MI     1445           321        43:52.1     14:09/M
      19    SANDI JONES                       ROCKFORD  MI         1806           338        44:52.9     14:28/M
      20    LORI JANSSEN                        MI                  579           340        45:05.5     14:33/M
      21    LAURA GOULD                       GRAND RAPIDS  MI      765           349        45:32.0     14:41/M
      22    KAREN SCRANTON                    GRANDVILLE  MI       1451           351        45:37.1     14:43/M
      23    MELISSA SHEA                      GRAND RAPIDS  MI     1414           408        49:05.8     15:50/M
      24    SHEILA FLORIDO                    GRAND RAPIDS  MI     1680           409        49:06.1     15:50/M
      25    AMY NIELSEN                       CORAL  MI             180           426        50:03.7     16:09/M
      26    STACEY BEYER                      GRAND RAPIDS  MI     1001           446        51:03.7     16:28/M
      27    DAYNA TRAYNOR                     GRAND RAPIDS  MI     1000           447        51:04.1     16:28/M
      28    KRISTI TURCHAN                    GRAND RAPID  MI      1310           465        52:42.2     17:00/M
      29    MEGHAN ROSENSTENGEL                 MI                  131           514      1:08:29.7     22:05/M
      DQ    KATIE PHILLIPS                    ROCKFORD  MI          561            DQ        24:03.6      7:45/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LISA STOWERS                      GRAND RAPIDS  MI     1756           193        37:25.4     12:04/M
       2    TRAN NGUYEN                       JENISON  MI          1120           249        40:12.0     12:58/M
       3    CONSTANCE LAWSON                    MI                  197           259        40:50.1     13:10/M
       4    RHONDA KACOS                      DORR  MI              220           260        40:50.6     13:10/M
       5    ANGIE MONTERUSSO-HARTFORD         BYRON CENTER  MI     1784           301        42:55.5     13:51/M
       6    DELORES HEEMSTRA                  GRAND RAPIDS  MI      259           302        43:00.0     13:52/M
       7    CINDY BARKER                      SHERIDAN  MI         1851           343        45:16.4     14:36/M
       8    SHARON DARBY                      SARANAC  MI           281           388        47:29.7     15:19/M
       9    MARLENE SCHUHMAN                    MI                  262           393        47:52.2     15:26/M
      10    NICOLLETTE                                             2216           396        47:55.2     15:27/M
      11    PAM BUTLER                        GRANDVILLE  MI       1447           441        50:47.8     16:23/M
      12    AMY ANDERSEN                      HUDSONVILLE  MI      1450           443        50:53.4     16:25/M
      13    SARAH EK                          ROCKFORD  MI         1031           505      1:02:06.0     20:02/M
      14    LAURA GLAZ                          MI                  144           506      1:02:10.2     20:03/M
      15    KRISTIN RUITER                    GRAND RAPIDS  MI      597           507      1:02:11.8     20:04/M
      DQ    DEBRA KRIDLER                     GRAND RAPIDS  MI     1817            DQ        24:37.3      7:56/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CAROL VANLAAN                     CALEDONIA  MI         242           250        40:18.8     13:00/M
       2    MARY NADER                        JENISON  MI          1494           273        41:57.3     13:32/M
       3    LYNN BEGIN                        BELMONT  MI           130           431        50:15.9     16:13/M
       4    DOREEN BALDWIN                    LAKE ODESSA  MI      1360           469        52:47.4     17:02/M
       5    CATHY CRAWFORD                      MI                  143           471        52:47.9     17:02/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TRANG KIM                         WYOMING  MI          1137           160        36:02.6     11:37/M
       2    CATHLEEN KNAUF                    ST. JOSEPH  MI        250           378        46:58.3     15:09/M
       3    TRISH HAMANN                      CEDAR SPRINGS  MI    1752           456        52:22.9     16:54/M

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    HENRY BURNS                       TEMPERANCE  MI       1479            12        27:50.4      8:59/M
       2    NICHOLAS TUROWSKI                 COMSTOCK PARK  MI     255            22        28:39.9      9:15/M
       3    MITCHELL PARSONS                  COMSTOCK PARK  MI    1469            35        29:33.2      9:32/M
       4    CORBIN EMERY                      MUSKEGON  MI         1801            36        29:33.4      9:32/M
       5    THOMAS BREAZEALE                  WYOMING  MI          1481            37        29:33.8      9:32/M
       6    MYLES MADDEN                      MUSKEGON  MI         1804            38        29:34.0      9:32/M
       7    BLAKE FLYNN                       BELDING  MI          1419            39        29:35.0      9:33/M
       8    ZACHARY KENREICH                  SOUTH HAVEN  MI      1646            51        30:19.4      9:47/M
       9    SAMUEL SCHARICH                     MI                  193            70        31:32.9     10:10/M
      10    NATHAN PUNG                       PORTLAND  MI         1655            78        31:49.5     10:16/M
      11    ROBERTO HERNANDEZ                 GRAND RAPIDS  MI     1431            89        32:13.2     10:24/M
      12    TINO RAMIREZ                      GRAND RAPIDS  MI     1441            90        32:13.5     10:24/M
      13    YORANDI VELASQUEZ                 GRAND RAPIDS  MI     1440            91        32:13.5     10:24/M
      14    ANDY ZINCK                        GRAND RAPIDS  MI      807            95        32:31.2     10:29/M
      15    RILEY WEAVER                      CALEDONIA  MI         244           110        33:33.4     10:49/M
      16    TREVOR TERHAAR                    ZEELAND  MI          1747           117        33:55.2     10:56/M
      17    PATRICK NICHOLSON                 GRANDVILLE  MI       1746           140        35:01.2     11:18/M
      18    DUGLAS VELASQUEZ                  GRAND RAPIDS  MI     1433           152        35:44.2     11:32/M
      19    COLE EMERY                        MUSKEGON  MI         1800           187        37:14.1     12:01/M
      20    NATHAN CEKANDER                   WYOMING  MI          1836           190        37:20.6     12:03/M
      21    CALEB SLEEMAN                     ALTO  MI             1835           214        38:48.5     12:31/M
      22    OWEN BICKEL                       IMLAY CITY  MI       1463           240        39:38.9     12:47/M
      23    TYLER ZIEMKE                      BYRON CENTER  MI     1805           242        39:54.1     12:52/M
      24    WILL DEVRIES                      BYRON CENTER  MI     1309           254        40:36.6     13:06/M
      25    NICK NABER                        CALEDONIA  MI        1697           255        40:40.5     13:07/M
      26    BRANDON DAWSON                    IMLAY CITY  MI       1820           275        41:59.2     13:33/M
      27    HARRISON FRIAR                    HUDSONVILLE  MI      1455           318        43:44.8     14:06/M
      28    MIGUEL ALFONSO                    GRAND RAPIDS  MI     1429           352        45:37.7     14:43/M
      29    CHRISTIAN DONALD                  GRAND RAPIDS  MI     1078           355        45:49.1     14:47/M
      30    NOAH VANDERVEEN                   GRAND RAPIDS  MI     1742           428        50:06.4     16:10/M
      31    JOSH RIVERA                       GRAND RAPIDS  MI     1434           435        50:35.6     16:19/M
      32    LINO GOMEZ                        GRAND RAPIDS  MI     1432           437        50:46.4     16:23/M
      33    SAMUEL CALMO                      GRAND RAPIDS  MI     1435           444        50:54.0     16:25/M
      34    ROLANDO GARCIA                    GRAND RAPIDS  MI     1437           466        52:44.8     17:01/M
      35    ALEJANDRO LUIS                    GRAND RAPIDS  MI     1439           504      1:01:27.5     19:49/M
      36    LUIS ALFONSO                      GRAND RAPIDS  MI     1438           513      1:05:42.5     21:12/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MITCHELL JENKS                    BELDING  MI          1644            17        28:12.5      9:06/M
       2    EVAN YOUNG                        CLARKSTON  MI         199            40        29:40.0      9:34/M
       3    BRETT HENDERSON                                        2251            47        30:06.0      9:43/M
       4    JARED KRAUSZ                      LYONS  MI            1654            71        31:33.8     10:11/M
       5    ALEX PUNG                         PORTLAND  MI         1653            72        31:34.8     10:11/M
       6    JACOB NEWTON                                           2256            79        31:50.2     10:16/M
       7    RALPH WARFIELD                    IONIA  MI            1656            80        31:50.3     10:16/M
       8    ELI ATTRUIA                                            2213            81        31:55.9     10:18/M
       9    ANDREW JAMES                      OXFORD  MI            832           204        38:08.9     12:18/M
      10    ALEX BICKEL                       IMLAY CITY  MI       1464           274        41:59.0     13:33/M
      11    SANTIAGO QUIROGA                                       2181           297        42:47.8     13:48/M
      12    ANDREW JELSEMA                    HUDSONVILLE  MI      1087           331        44:30.1     14:21/M
      13    WILL MILLER                       KENTWOOD  MI         1829           403        48:13.3     15:33/M
      14    BEN TUTTLE                                             2229           429        50:11.9     16:11/M
      15    JACOB MOLT                        SPARTA  MI           1650           442        50:52.7     16:25/M
      16    MITCHELL FUDURIC                  BELLE RIVER  ONTARI   283           476        53:37.2     17:18/M
      17    BRANDON VANDER WEIDE              GRAND RAPIDS  MI     1760           486        54:48.5     17:41/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    GREG SALMON                       DORR  MI             1845             5        26:53.6      8:40/M
       2    JOHN HART                         GRAND RAPIDS  MI     1790             6        27:01.9      8:43/M
       3    BRIAN HELSEL                      GRAND RAPIDS  MI     1136            26        28:59.7      9:21/M
       4    WILL VAN DEN HEUVEL                                    2208            28        29:22.9      9:28/M
       5    PATRICK HEKMAN                                         2207            30        29:23.7      9:29/M
       6    ELAN WINTERBERGER                 GRAND RAPIDS  MI     1791            41        29:41.3      9:35/M
       7    NICK WHEELER                                           2288            45        29:57.3      9:40/M
       8    ERIC JOHNSON                      GRAND RAPIDS  MI     1743            46        30:05.7      9:42/M
       9    STEVE LAMBERT                     GRAND RAPIDS  MI     1490            77        31:48.7     10:15/M
      10    BRAD WIEBENGA                                          2217           113        33:34.7     10:50/M
      11    JOEL MULDER                       HUDSONVILLE  MI       641           130        34:43.7     11:12/M
      12    NICHOLAS WOLTERS                    MI                  275           131        34:44.4     11:12/M
      13    STAN RACINSKI                     NORTHVILLE  MI       1127           148        35:29.0     11:27/M
      14    MARK SWIERENGA                    GRAND RAPIDS  MI     1117           154        35:45.6     11:32/M
      15    STEVE JONES                       CALEDONIA  MI        1841           164        36:10.1     11:40/M
      16    JONATHAN JAMES                    OXFORD  MI            830           183        37:10.1     11:59/M
      17    MICHAEL JOHNSON                   GRAND RAPIDS  MI     1643           186        37:12.2     12:00/M
      18    KYLE YOUNG                        CLARKSTON  MI         200           218        38:54.2     12:33/M
      19    JEREMY TYMES                      KENTWOOD  MI         1099           248        40:05.8     12:56/M
      20    TYLER BAUER                       CEDAR SPRINGS  MI    1782           256        40:41.4     13:07/M
      21    BRENDAN FOLEY                     ADA  MI               593           258        40:45.7     13:09/M
      22    ERIC ROATH                        GRAND RAPIDS  MI     1109           322        43:57.0     14:11/M
      23    MATTHEW JELSEMA                   JENISON  MI          1083           334        44:35.9     14:23/M
      24    DANIEL GARCIA                     GRAND RAPIDS  MI     1779           359        46:07.6     14:53/M
      25    BENJAMIN THOMAS                   GRAND RAPIDS  MI     1778           362        46:09.5     14:53/M
      26    SHAWN CONNOLLY                    WATERFORD  MI         611           391        47:46.6     15:25/M
      27    TRAVIS DUBRIDGE                                        2196           395        47:54.9     15:27/M
      28    CORY INGERSOLL                    KENT CITY  MI        1649           450        51:14.2     16:32/M
      29    CHARLIE RIECK                     GRAND RAPIDS  MI      628           472        53:00.1     17:06/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ABE AYOR                                               2144             1        24:27.1      7:53/M
       2    MITCHELL JANICKI                  HUDSONVILLE  MI      1111             2        24:43.3      7:58/M
       3    TED LASCARI                       GRAND RAPIDS  MI     1126             8        27:18.7      8:48/M
       4    RYAN KLINGEMAN                    ALLENDALE  MI        1122            11        27:33.1      8:53/M
       5    REUBEN SPORTEL                      MI                  294            15        28:07.9      9:04/M
       6    MATT SVOBODA                      GRAND HAVEN  MI      1846            19        28:18.4      9:08/M
       7    JASON FRASLE                                           2220            20        28:27.9      9:11/M
       8    TREVOR WATSON                     LANSING  MI          1670            21        28:29.6      9:11/M
       9    JAYSON BREWER                                          2224            23        28:52.5      9:19/M
      10    VUONG TANG                                             2223            29        29:22.9      9:28/M
      11    PATTRICK JANSENS                  GRAND RAPIDS  MI     1138            53        30:32.0      9:51/M
      12    DAVID WATSON                      ST. CLAIR SHORES  M  1641            55        30:38.9      9:53/M
      13    AHMED KASIM                       KENTWOOD  MI         1119            58        30:52.7      9:57/M
      14    JOSH KLINE                        COOPERSVILLE  MI     1634            59        30:54.5      9:58/M
      15    ROY DONALDSON                     LANSING  MI           243            62        31:18.5     10:06/M
      16    ANDREW FAULKNER                   PORTAGE  MI          1121            63        31:19.2     10:06/M
      17    ADAM TANIS                          MI                  274            73        31:37.3     10:12/M
      18    DAN HOOLEY                        BURR OAK  MI         1788            76        31:48.6     10:15/M
      19    AARON HEIN                        FRUITPORT  MI        1108            84        31:59.1     10:19/M
      20    JUSTIN TYMES                      GRAND RAPIDS  MI      842           100        32:57.1     10:38/M
      21    JARED KOHLER                      GRAND RAPIDS  MI     1154           101        33:03.2     10:40/M
      22    ROSS FLETCHER                     EAST LANSING  MI     1495           107        33:30.4     10:48/M
      23    ANDREW MCCORRY                    KALAMAZOO  MI        1773           108        33:33.1     10:49/M
      24    CHRISTOPHER ROCKER                TRAVERSE CITY  MI    1107           111        33:34.5     10:50/M
      25    DEREK SHEETS                      KENTWOOD  MI         1813           119        34:07.8     11:00/M
      26    BEN SLIZEWSKI                     GRAND RAPIDS  MI     1424           123        34:31.5     11:08/M
      27    JAMES TELMAN                      GRAND RAPIDS  MI     1766           125        34:42.1     11:12/M
      28    LUKE BOUMAN                       ZEELAND  MI           289           129        34:43.1     11:12/M
      29    IAIN CHARNLEY                     GRAND RAPIDS  MI     1663           134        34:46.8     11:13/M
      30    CHRISTIAN VANDERKAAY              GRAND RAPIDS  MI     1080           136        34:56.6     11:16/M
      31    STEVEN WHITCOMB                     MI                  198           142        35:11.3     11:21/M
      32    TED TROTMAN                       BELDING  MI           805           149        35:38.3     11:30/M
      33    CHRIS KNAPP                       GRAND RAPIDS  MI     1771           180        37:03.6     11:57/M
      34    DAMIAN MILLISOR                   GRAND RAPIDS  MI      234           198        37:34.3     12:07/M
      35    BRIAN SWITZER                     CEDAR SPRINGS  MI     293           201        37:53.8     12:13/M
      36    RYAN ENLOW                        COOPERSVILLE  MI     1659           202        37:54.7     12:14/M
      37    JASON SCHIPPER                    HUDSOMVILLE  MI       256           209        38:31.1     12:25/M
      38    ADAM HILL                         ALLENDALE  MI        1088           215        38:51.4     12:32/M
      39    KYLE KOLKA                        MUSKEGON  MI         1086           217        38:52.2     12:32/M
      40    BLAIR KACOS                       WYOMING  MI           279           245        40:02.3     12:55/M
      41    BRIAN VANDER LUGT                 COMSTOCK PARK  MI    1474           280        42:13.2     13:37/M
      42    ED STEIN;                         ALLENDALE  MI        1112           285        42:22.0     13:40/M
      43    CHRISTOPHER VANDERLAAN            ALLENDALE  MI        1144           288        42:29.3     13:42/M
      44    DUANE STEPHENSON                  KENTWOOD  MI         1470           310        43:15.7     13:57/M
      45    JOHN JURRIES                      GRANDVILLE  MI       1852           314        43:33.2     14:03/M
      46    NATE ELSTON                       HUDSONVILLE  MI      1448           316        43:42.5     14:06/M
      47    ELIZABETH KOETSIER                GRAND RAPIDS  MI     1811           337        44:42.9     14:25/M
      48    DAVID MARKER                      SPARTA  MI           1476           345        45:18.8     14:37/M
      49    ANDREW ROBERTS                    BELDING  MI           217           360        46:08.2     14:53/M
      50    DOUG BROWNBACK                    ROCKFORD  MI         1635           376        46:52.4     15:07/M
      51    MATT PETERSON                                          2215           397        47:55.6     15:27/M
      52    BRAD MCKINNEY                                          2150           418        49:38.1     16:01/M
      53    JACOB BILLINGSLEY                 GRAND RAPIDS  MI     1461           423        49:52.0     16:05/M
      54    NOEL CORMIER                      GRAND RAPIDS  MI      841           439        50:47.0     16:23/M
      55    JUSTIN WOLFORD                    GRAND RAPIDS  MI     1792           474        53:01.2     17:06/M
      56    MATTHEW GRIMA                     CALEDONIA  MI        1020           479        53:55.9     17:24/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JOSE MARTINEZ                     JENISON  MI           809             3        26:49.6      8:39/M
       2    JEFF HOOGTERP                     WYOMING  MI          1097            10        27:25.8      8:51/M
       3    ROSS MELVIN                       WYOMING  MI           229            24        28:58.1      9:21/M
       4    GRANT FLETCHER                    KALAMAZOO  MI        1487            25        28:58.5      9:21/M
       5    TONY TOVAR TOVAR                  KENTWOOD  MI          222            42        29:44.3      9:35/M
       6    MIKE GIARCOTTI                                         2252            44        29:51.1      9:38/M
       7    CRAIG TRIERWEILER                 TRAVERSE CITY  MI    1153            66        31:26.7     10:08/M
       8    JONATHON CONNER                   GRANDVILLE  MI       1096            67        31:28.5     10:09/M
       9    PAUL PARROTTE                       MI                  237            82        31:56.1     10:18/M
      10    MICHAEL KAFFENBERGER                MI                  205            98        32:48.8     10:35/M
      11    THOMAS JONES                      MUSKEGON  MI          192            99        32:54.5     10:37/M
      12    JOHN KACZYNSKI                    LANSING  MI           649           105        33:14.8     10:43/M
      13    BEN ELLER                         STANTON  MI          1814           122        34:25.6     11:06/M
      14    NILE CASSETT                      MIDLAND  MI          1454           124        34:32.2     11:08/M
      15    BRIAN SCHEERINGA                  LOWELL  MI           1456           132        34:45.5     11:13/M
      16    MATT WEZEMAN                      GRAND RAPIDS  MI     1857           155        35:46.8     11:32/M
      17    KENN NICKOLES                     WYOMING  MI          1146           158        35:56.9     11:35/M
      18    EDWARD BAST                       PORTAGE  MI          1588           166        36:11.9     11:40/M
      19    MIKE MILANOWSKI                   ADA  MI               625           168        36:11.9     11:40/M
      20    MIKE POPMA                        WYOMING  MI          1741           172        36:20.1     11:43/M
      21    JON LADD                          SPARTA  MI           1850           176        36:45.0     11:51/M
      22    MATTHEW SILVERMAN                 WYOMING  MI           802           182        37:08.8     11:59/M
      23    MARC ULRICH                       BATTLE CREEK  MI      300           185        37:12.2     12:00/M
      24    RYAN BOWSER                                            2184           208        38:16.1     12:21/M
      25    STEVEN WILSONS                    ADA  MI               644           230        39:16.4     12:40/M
      26    LONNIE WALKER                     KENTWOOD  MI          233           239        39:33.9     12:45/M
      27    MARIO MARIN                       BELDING  MI          1754           241        39:51.5     12:51/M
      28    MEL OAKLEY                        GRAND RAPIDS  MI     1139           268        41:46.4     13:28/M
      29    JOE MORRIS                        GRAND RAPIDS  MI      838           277        42:07.9     13:35/M
      30    JACOB PORTE                       KENTWOOD  MI         1737           294        42:35.3     13:44/M
      31    ALEJANDRO QUIROGA                                      2200           296        42:46.9     13:48/M
      32    STEVEN RADEMACHER                                      2154           317        43:43.7     14:06/M
      33    TED LIAO                          GRAND RAPIDS  MI     1645           347        45:30.5     14:41/M
      34    AARON KLOOSTER                    GRAND RAPIDS  MI       68           354        45:47.0     14:46/M
      35    COREY KANTOLA                       MI                  204           357        46:03.4     14:51/M
      36    ALEX ORTA                         HOLLAND  MI          1142           370        46:21.4     14:57/M
      37    SCOTT BURNHAM                     KALAMAZOO  MI        1739           389        47:36.8     15:21/M
      38    NARENDRANATH HADIMANI             GRAND RAPIDS  MI     1783           427        50:04.7     16:09/M
      39    JOE DURHAM                        KENTWOOD  MI          157           477        53:39.7     17:18/M
      40    JOSHUA EBBENS                     HUDSONVILLE  MI       835           489        55:29.3     17:54/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JIM CARSON                        GRAND RAPIDS  MI      646             9        27:22.0      8:50/M
       2    KENT WALSTRA                      GRAND RAPIDS  MI     1475            13        28:07.4      9:04/M
       3    SCOTT DEVRIES                     BYRON CENTER  MI     1106            14        28:07.7      9:04/M
       4    MARK VANDERVOORD                  CALEDONIA  MI        1105            18        28:15.5      9:07/M
       5    JEFF WOLTERS                      BYRON CENTER  MI     1745            27        29:19.5      9:27/M
       6    TOM GUIKEMA                       ROCKFORD  MI         1417            43        29:49.0      9:37/M
       7    JOHN SPARKS                       GRAND RAPIDS  MI     1134            48        30:08.3      9:43/M
       8    BUDD WRIGHT                       GRAND RAPIDS  MI     1855            50        30:12.6      9:45/M
       9    JAMES NIELSEN                                          2148            57        30:50.0      9:57/M
      10    MICHAEL STOY                      GRAND RAPIDS  MI     1744            64        31:23.5     10:07/M
      11    MATTHEW DONALD                    GRAND RAPIDS  MI      223            65        31:23.6     10:07/M
      12    SCOTT CULVER                        MI                  230            68        31:29.1     10:09/M
      13    JOEL TOONSTRA                     GRAND RAPIDS  MI      810            74        31:40.4     10:13/M
      14    LANCE THIELE                      TOLEDO  OH           2250            83        31:57.1     10:18/M
      15    DECLAN O'DONOHUE                  GRAND RAPIDS  MI      280           104        33:11.5     10:42/M
      16    ADAM FARRELL                      BYRON CENTER  MI      247           112        33:34.5     10:50/M
      17    BRAD ALLEN                        GRAND RAPIDS  MI     1416           133        34:46.4     11:13/M
      18    MATT BLACK                        GRAND RAPIDS  MI     1103           135        34:54.0     11:15/M
      19    JESSE SANDRETTO                   GRAND RAPIDS  MI      246           150        35:39.9     11:30/M
      20    TOM GOLD                                               2275           159        36:01.0     11:37/M
      21    PETER JOLLIFFE                    ROCKFORD  MI         1420           188        37:14.8     12:01/M
      22    KYLE RAY                                               2152           189        37:17.5     12:02/M
      23    JOSHUA GOOD                                            2185           206        38:11.6     12:19/M
      24    MARK ARMOCK                       GRAND HAVEN  MI       276           243        39:55.9     12:53/M
      25    AARON PEOPLES                     COMSTOCK PARK  MI     804           244        39:58.7     12:54/M
      26    RYAN DEAN                         ALTO  MI              826           252        40:24.3     13:02/M
      27    ROB SPENCER                       ADA  MI               637           262        41:04.9     13:15/M
      28    JEFF KLEMISH                      GRAND RAPIDS  MI     1156           264        41:25.2     13:22/M
      29    DANIEL TRIGG                      HASTINGS  MI          267           270        41:52.6     13:30/M
      30    DAVID RICH                        ALLEGAN  MI          1480           312        43:23.4     14:00/M
      31    MARK SCARLATO                     GRAND RAPIDS  MI     1669           327        44:12.4     14:15/M
      32    CHAD STORY                        GRAND RAPIDS  MI     1838           375        46:37.4     15:02/M
      33    CHRISTOPHER BRISSETTE                                  2214           394        47:54.9     15:27/M
      34    CHAD BRUDER                       ROCKFORD  MI          563           401        48:01.9     15:29/M
      35    JOHN LABARGE                      WATERFORD  MI         616           425        49:59.0     16:07/M
      36    JOHN MOLT                         SPARTA  MI           1648           451        51:16.2     16:32/M
      37    LUKE FLEISCHMANN                  MIDDLEVILLE  MI      1665           454        52:00.6     16:46/M
      38    CLAYTON SNYDER                    FARMINGTON HILLS  M  1383           470        52:47.8     17:02/M
      39    Jack Abate                                             2175           497        58:57.3     19:01/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARK SCHARICH                       MI                  194            56        30:41.7      9:54/M
       2    KEVIN COLLINS                                          2222            85        32:06.6     10:21/M
       3    ANDREW MUELLER                    GRAND RAPIDS  MI     1482            94        32:23.3     10:27/M
       4    GUS PARLING                       WHITEHALL  MI        1662           103        33:06.2     10:41/M
       5    JEFF HARTFORD                     BYRON CENTER  MI     1785           115        33:41.5     10:52/M
       6    TIMOTHY BYKER                     ALTO  MI             1151           175        36:39.0     11:49/M
       7    KEN CAMPBELL                      GRAND RAPIDS  MI      252           196        37:26.2     12:05/M
       8    CARL SMITH                        IONIA  MI            1809           197        37:32.8     12:06/M
       9    EDDIE O'CONNOR                    GRAND RAPIDS  MI      609           199        37:38.2     12:08/M
      10    JAMES GONYON                                           2170           231        39:17.6     12:40/M
      11    ROBERT MANNING                    ST CLAIR  MI          614           246        40:02.9     12:55/M
      12    STEVEN BUKALA                     GRAND RAPIDS  MI     1797           303        43:00.7     13:52/M
      13    BRIAN JANSSEN                       MI                  580           339        45:04.7     14:32/M
      14    DAVID BENNER                      GRAND RAPIDS  MI     1843           405        48:41.5     15:42/M
      DQ    TIM PHILLIPS                      ROCKFORD  MI          562            DQ        24:02.6      7:45/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TIM SCHUT                         CEDAR SPRINGS  MI    1135            33        29:29.0      9:31/M
       2    STEVE PEABODY                     BELDING  MI           248            54        30:35.6      9:52/M
       3    TIM CREIGHTON                                          2254           139        34:58.8     11:17/M
       4    KEVIN TOREN                       ADA  MI              1826           144        35:21.5     11:24/M
       5    BOB BRASSER                       HUDSONVILLE  MI       834           203        37:59.7     12:15/M
       6    DAVE REININK                                           2284           224        39:06.6     12:37/M
       7    TIMOTHY SOPER                       MI                  196           253        40:28.9     13:03/M
       8    JEFF PALMBOS                      GRAND RAPIDS  MI      195           276        42:07.0     13:35/M
       9    ROSS JELSEMA                      HUDSONVILLE  MI      1072           333        44:34.8     14:23/M
      10    MARK ZINCK                        GRAND RAPIDS  MI      806           406        48:55.2     15:47/M
      11    DOUG SCRANTON                     GRANDVILLE  MI       1453           434        50:30.2     16:17/M
      12    STEVE BUTLER                      GRANDVILLE  MI       1449           503      1:01:26.8     19:49/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    STEVE VAN LOO                     HOLLAND  MI          1114             7        27:17.4      8:48/M
       2    HOWARD VAN MERSBERGEN             Hudsonville  MI       288           127        34:43.0     11:12/M
       3    GARY NAGELKIRK                    HUDSONVILLE  MI      1124           141        35:06.0     11:19/M
       4    BRAD FRALEY                       BYRON CENTER  MI      235           200        37:46.7     12:11/M
       5    LUCIAN LABOZZETTA                 JENISON  MI           643           210        38:37.6     12:27/M
       6    DALE VANDERZEE                    DORR  MI              642           233        39:26.8     12:43/M
       7    DAVE SCHONHARD                    KENTWOOD  MI         1736           308        43:07.7     13:55/M
       8    DENIS JENNISCH                    CALEDONIA  MI        1484           315        43:40.3     14:05/M
       9    ROY HOLMBERG JR                                        2232           445        50:55.3     16:25/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    STEVEN VIRKSTIS                   COMSTOCK PARK  MI    1110           102        33:03.4     10:40/M
       2    RANDY MEADE                       GRANDVILLE  MI       1426           287        42:26.3     13:41/M
       3    DAVID BILLINGSLEY                 LOWELL  MI           1485           330        44:25.4     14:20/M
       4    WADE STEPHENSON                   KENTWOOD  MI         1467           353        45:45.2     14:45/M
       5    DENNIS BROOKS                     ST. JOSEPH  MI        251           379        46:58.4     15:09/M
       6    BRUCE PEDERSEN                    LIVONIA  MI           174           490        55:58.4     18:03/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RICK HUTCHINSON                                        2211           448        51:10.1     16:30/M