2012 Bloomingdale XC Invitational

October 13, 2012



Overall Finish List - Girls

Varsity Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1787  KAYLA DEPIERRE        Paw Paw                                 20:21.8  6:34/M        
    2  (< 5)   1677  GABI MAY              Decatur                                 21:21.0  6:53/M        
    3      2   1646  KAYLA DOMINGUEZ       Bloomingdale                            21:33.5  6:57/M        
    4      3   1788  KAYLA GROTELUESCHEN   Paw Paw                                 21:57.0  7:05/M        
    5      4   1650  HAILEY MCNEES         Bloomingdale                            22:00.2  7:06/M        
    6      5   1649  BRIANNA MARTINEZ      Bloomingdale                            22:30.0  7:15/M        
    7  (< 5)   1678  ELIZABETH RITCHIE     Decatur                                 22:51.1  7:22/M        
    8      6   1734  STEFANY TULE          Hartford                                23:12.4  7:29/M        
    9      7   1647  HEATHER IRISH         Bloomingdale                            23:23.2  7:33/M        
   10      8   1791  EMILY STEARNS         Paw Paw                                 23:24.9  7:33/M        
   11      9   1733  SARAH MELTON          Hartford                                24:18.0  7:50/M        
   12     10   1609  MARIAH FOSTER         Bangor                                  24:32.0  7:55/M        
   13  (< 5)   1753  MIKAYLA SCHANZ        Heritage Christian Academy              24:38.5  7:57/M        
   14     11   1735  ALEXANDRIA BURNETT    Hartford                                24:40.6  7:57/M        
   15  (< 5)   1668  SYDNEY SAMPLE         Coloma                                  24:48.8  8:00/M        
   16     12   1612  JOANNA TENOIRO-LEYVA  Bangor                                  24:55.0  8:02/M        
   17     13   1611  YADIRA RODRIGUEZ      Bangor                                  25:00.6  8:04/M        
   18     14   1614  KALEIGH TRAINOR       Bangor                                  25:06.4  8:06/M        
   19     15   1792  KYLA TOWNSEND         Paw Paw                                 25:11.6  8:07/M        
   20     16   1732  DANA DOWD             Hartford                                25:14.6  8:08/M        
   21     17   1648  TAYLER MARTIN         Bloomingdale                            25:20.7  8:10/M        
   22     18   1690  WHITNEY FRENCH        Galesburg-Augusta                       25:28.4  8:13/M        
   23  (< 5)   1715  NICOLE LAUHON         Gobles                                  25:31.2  8:14/M        
   24  (< 5)   1667  KELSEY SAMPLE         Coloma                                  25:45.3  8:18/M        
   25     19   1731  MADISON TRAVER        Hartford                                25:51.7  8:20/M        
   26     20   1790  GRACE RICHMOND        Paw Paw                                 25:55.0  8:22/M        
   27     21   1694  LEAH SAVAGE           Galesburg-Augusta                       26:03.4  8:24/M        
   28     22   1695  SAMI SCHAB            Galesburg-Augusta                       26:10.6  8:26/M        
   29     23   1692  CHLOE OSTLUND         Galesburg-Augusta                       26:27.3  8:32/M        
   30     24   1765  CELESTE ESTRADA       Lawrence                                26:35.0  8:35/M        
   31     25   1696  BETHY WASHBURN        Galesburg-Augusta                       26:35.3  8:35/M        
   32     26   1768  CHLOE POIRIER         Lawrence                                26:37.5  8:35/M        
   33     27   1613  EMMA THORBJORNSEN     Bangor                                  26:52.8  8:40/M        
   34     28   1651  PAULINA VILLALON      Bloomingdale                            26:58.6  8:42/M        
   35     29   1691  HEATHER HARVEY        Galesburg-Augusta                       27:34.6  8:54/M        
   36     30   1693  ESTEE OSTLUND         Galesburg-Augusta                       27:35.9  8:54/M        
   37  (< 5)   1754  SAMANTHA SEELIG       Heritage Christian Academy              27:38.6  8:55/M        
   38     31   1805  LEXY ANCHOR           Hartford                                27:51.1  8:59/M        
   39     32   1793  COURTNEY WILTON       Paw Paw                                 28:02.6  9:03/M        
   40  (< 5)   1751  KAYLA MORGAN          Heritage Christian Academy              28:05.5  9:04/M        
   41  (< 5)   1714  MICHELLE KRIDLER      Gobles                                  28:31.7  9:12/M        
   42     33   1617  ELVIRA SAUCEDO        Bangor                                  28:44.6  9:16/M        
   43     34   1789  MEGAN MCCAW           Paw Paw                                 28:51.6  9:18/M        
   44  (< 5)   1713  LIZZY KETCHUM         Gobles                                  28:59.2  9:21/M        
   45     35   1740  SARAH HALL            Hartford                                29:02.2  9:22/M        
   46  (< 5)   1803  HANNAH CRUMLEY        Three Oaks River Valley                 29:43.0  9:35/M        
   47     36   1767  SAVANNAH HEALY        Lawrence                                31:42.4 10:14/M        
   48     37   1770  DAKOTA ALLISON        Lawrence                                33:36.8 10:50/M        
   49     38   1764  TAYLOR ALLISON        Lawrence                                39:43.3 12:49/M        



Overall Finish List - Boys

Varsity Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1708  JOSIAH DICKERSON      Gobles                                  18:10.9  5:52/M        
    2      2   1607  DAVID WATKINS         Bangor                                  18:23.5  5:56/M        
    3      3   1709  CHASE GARDINER        Gobles                                  18:24.7  5:56/M        
    4      4   1786  TONY WESTERHOFF       Paw Paw                                 18:34.7  5:59/M        
    5      5   1724  THEO HAUBOLD          Hartford                                18:43.4  6:02/M        
    6      6   1602  LEVI COLE             Bangor                                  18:45.0  6:03/M        
    7      7   1711  ANDREW GROSSMANN      Gobles                                  18:54.3  6:06/M        
    8      8   1606  DAVID SAUCEDO         Bangor                                  19:01.3  6:08/M        
    9      9   1642  KEVIN BAUTISTA        Bloomingdale                            19:10.7  6:11/M        
   10  (< 5)   1802  EVAN RIETH            Three Oaks River Valley                 19:12.9  6:12/M        
   11     10   1605  DANIEL MUNOZ          Bangor                                  19:21.5  6:15/M        
   12     11   1601  MARCO CARRILLO        Bangor                                  19:22.2  6:15/M        
   13     12   1726  FREDDIE BURCHETT      Hartford                                19:26.1  6:16/M        
   14     13   1727  MIGUEL FLORES         Hartford                                19:36.4  6:19/M        
   15     14   1658  RYAN CADE             Coloma                                  19:46.3  6:23/M        
   16     15   1643  AUSTIN BERTUCA        Bloomingdale                            19:48.3  6:23/M        
   17  (< 5)   1748  COLLIN O'DAY          Heritage Christian Academy              19:50.3  6:24/M        
   18     16   1620  AUSTIN FORD           Bangor                                  20:11.6  6:31/M        
   19  (< 5)   1669  VAUGHN COPELAND       Decatur                                 20:12.0  6:31/M        
   20     17   1760  NICK VAZQUEZ          Lawrence                                20:14.1  6:32/M        
   21     18   1729  MATT RYAN             Hartford                                20:19.4  6:33/M        
   22     19   1707  SHULER BEN            Gobles                                  20:21.6  6:34/M        
   23     20   1662  BEN OLSEN             Coloma                                  20:25.1  6:35/M        
   24     21   1710  MICAIAH GROSSMAN      Gobles                                  20:34.6  6:38/M        
   25     22   1728  SKYLER TRAVER         Hartford                                20:41.8  6:40/M        
   26  (< 5)   1675  JUSTIN WADE           Decatur                                 20:44.5  6:41/M        
   27     23   1761  TRENT MATHENY         Lawrence                                21:00.7  6:46/M        
   28     24   1645  JONATHAN GRACIA       Bloomingdale                            21:03.8  6:47/M        
   29  (< 5)   1745  BLAKE BORN            Heritage Christian Academy              21:07.8  6:49/M        
   30     25   1781  GARRETT BOYER         Paw Paw                                 21:09.1  6:49/M        
   31     26   1660  JACOB HARVEY          Coloma                                  21:21.1  6:53/M        
   32     27   1712  WALKER MITCH          Gobles                                  21:22.1  6:54/M        
   33     28   1664  BLAKE WILLIAMS        Coloma                                  21:25.3  6:55/M        
   34     29   1659  AUSTIN EBRECHT        Coloma                                  21:26.6  6:55/M        
   35     30   1763  JOEL MACYAUSKI        Lawrence                                21:27.4  6:55/M        
   36     31   1783  CODY PUCKETT          Paw Paw                                 21:35.6  6:58/M        
   37  (< 5)   1800  B.J. CLARK            Three Oaks River Valley                 21:41.4  7:00/M        
   38     32   1759  LARRY GLISTA          Lawrence                                21:48.9  7:02/M        
   39     33   1782  PATRICK MCCAW         Paw Paw                                 22:08.3  7:08/M        
   40     34   1758  DELOACH DAVID         Lawrence                                22:23.2  7:13/M        
   41     35   1762  LEFOR JOEY            Lawrence                                22:37.0  7:18/M        
   42     36   1757  LUKE TETREAU          Lawrence                                22:58.9  7:25/M        
   43     37   1644  COREY DONOVON         Bloomingdale                            23:03.5  7:26/M        
   44     38   1641  DANIEL AYVAR          Bloomingdale                            23:06.3  7:27/M        
   45     39   1784  BAILEY ROSE           Paw Paw                                 23:06.8  7:27/M        
   46     40   1741  BERT SALDANA          Hartford                                23:28.7  7:34/M        
   47     41   1723  JACOB RODRIGUEZ       Hartford                                23:39.9  7:38/M        
   48     42   1663  REESE SAMPLE          Coloma                                  23:43.2  7:39/M        
   49  (< 5)   1676  KYLE WOODWORTH        Decatur                                 24:54.0  8:02/M        
   50  (< 5)   1674  AUSTIN OGRIN          Decatur                                 25:02.7  8:05/M        
   51  (< 5)   1747  JON HUTCHENS          Heritage Christian Academy              25:03.1  8:05/M        
   52  (< 5)   1749  THOMAS WU             Heritage Christian Academy              26:43.4  8:37/M