Franke XC
Overall Detail
September 18, 2011
Results by Epic Race Timing, www.epicracetiming.com
Expert/Elite Men 35+
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Todd Dygert 14 M/ 5 1:57:08.0 Brownsburg IN Gray Goat-Moore
   14 Lap 1 5:18.3 5:18.3
   14 Lap 2 28:10.7 33:29.0
   14 Lap 3 27:50.9 1:01:19.9
   14 Lap 4 27:57.7 1:29:17.6
   14 Lap 5 27:50.4 1:57:08.0
2 Dave McComb 4 M/ 5 1:59:17.6 Yoder IN Men of Steel Racing
    4 Lap 1 5:06.0 5:06.0
    4 Lap 2 28:46.8 33:52.8
    4 Lap 3 27:26.3 1:01:19.1
    4 Lap 4 27:39.2 1:28:58.3
    4 Lap 5 30:19.3 1:59:17.6
3 Peter Greaves 10 M/ 5 2:05:46.4 Niles MI Cycle and Fitness
   10 Lap 1 5:32.4 5:32.4
   10 Lap 2 29:13.5 34:45.9
   10 Lap 3 29:21.6 1:04:07.5
   10 Lap 4 30:11.3 1:34:18.8
   10 Lap 5 31:27.6 2:05:46.4
4 Todd Anderson 3 M/ 5 2:06:55.7 Ft. Wayne IN Men of Steel Racing
    3 Lap 1 5:17.2 5:17.2
    3 Lap 2 29:12.7 34:29.9
    3 Lap 3 30:27.2 1:04:57.1
    3 Lap 4 30:27.6 1:35:24.7
    3 Lap 5 31:31.0 2:06:55.7
5 Rick Tufts 5 M/ 5 2:08:50.0 Elkhart IN
    5 Lap 1 5:38.4 5:38.4
    5 Lap 2 29:06.6 34:45.0
    5 Lap 3 29:32.9 1:04:17.9
    5 Lap 4 32:06.7 1:36:24.6
    5 Lap 5 32:25.4 2:08:50.0
6 Scott Wagner 13 M/ 5 2:17:53.3 Ft. Wayne IN DRT Wagner Research
   13 Lap 1 5:31.4 5:31.4
   13 Lap 2 32:18.4 37:49.8
   13 Lap 3 32:33.0 1:10:22.8
   13 Lap 4 33:13.7 1:43:36.5
   13 Lap 5 34:16.8 2:17:53.3
7 J.R. Huth 8 M/ 5 2:25:48.3 Hickville OH
    8 Lap 1 5:37.5 5:37.5
    8 Lap 2 33:44.4 39:21.9
    8 Lap 3 37:56.5 1:17:18.4
    8 Lap 4 34:21.3 1:51:39.7
    8 Lap 5 34:08.6 2:25:48.3
8 John Martin 15 M/ 3 1:21:43.2 Ft. Wayne IN Men of Steel Racing
   15 Lap 1 6:24.0 6:24.0
   15 Lap 2 37:50.8 44:14.8
   15 Lap 3 37:28.4 1:21:43.2
Expert/Elite Men 34 and under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Chad Salla 6 M/ 5 1:54:24.1 Winona Lake IN Alderfer Bergen
    6 Lap 1 5:14.2 5:14.2
    6 Lap 2 26:56.6 32:10.8
    6 Lap 3 27:07.7 59:18.5
    6 Lap 4 27:18.2 1:26:36.7
    6 Lap 5 27:47.4 1:54:24.1
2 Gunner Dygert 12 M/ 5 1:57:32.3 Brownsburg IN Bicycle Outfitters Indy
   12 Lap 1 5:15.0 5:15.0
   12 Lap 2 26:57.7 32:12.7
   12 Lap 3 28:59.1 1:01:11.8
   12 Lap 4 28:46.0 1:29:57.8
   12 Lap 5 27:34.5 1:57:32.3
3 Jeff Nixon 11 M/ 5 2:09:30.4 Bryan OH Team Defiance
   11 Lap 1 5:28.9 5:28.9
   11 Lap 2 30:33.1 36:02.0
   11 Lap 3 30:39.4 1:06:41.4
   11 Lap 4 30:56.5 1:37:37.9
   11 Lap 5 31:52.5 2:09:30.4
4 Shane Mills 9 M/ 2 46:58.8 Harlen IN Team Ft. Wayne Outfitters
    9 Lap 1 6:30.0 6:30.0
    9 Lap 2 40:28.8 46:58.8
Expert/Elite Single Speed
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Dave Demaegd 21 M/ 5 2:03:56.2 South Bend IN Spin Zone Racing
   21 Lap 1 5:42.5 5:42.5
   21 Lap 2 28:48.9 34:31.4
   21 Lap 3 29:14.8 1:03:46.2
   21 Lap 4 30:13.6 1:33:59.8
   21 Lap 5 29:56.4 2:03:56.2
2 Steve Ladouceur 25 M/ 5 2:07:54.7 Granger IN
   25 Lap 1 5:42.1 5:42.1
   25 Lap 2 30:20.1 36:02.2
   25 Lap 3 30:10.4 1:06:12.6
   25 Lap 4 30:39.0 1:36:51.6
   25 Lap 5 31:03.1 2:07:54.7
3 Jeff Hartz 24 M/ 5 2:08:14.1 Argos IN
   24 Lap 1 5:43.9 5:43.9
   24 Lap 2 30:20.6 36:04.5
   24 Lap 3 30:13.2 1:06:17.7
   24 Lap 4 30:43.9 1:37:01.6
   24 Lap 5 31:12.5 2:08:14.1
4 Dean Schmidlapp 26 M/ 4 2:02:29.1 Plymouth IN
   26 Lap 1 6:48.1 6:48.1
   26 Lap 2 37:30.6 44:18.7
   26 Lap 3 39:47.3 1:24:06.0
   26 Lap 4 38:23.1 2:02:29.1
Expert/Elite Women
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Andrea Lehr 7 F/ 5 2:29:59.9 Valparaiso IN
    7 Lap 1 6:32.5 6:32.5
    7 Lap 2 33:52.4 40:24.9
    7 Lap 3 34:26.1 1:14:51.0
    7 Lap 4 35:57.4 1:50:48.4
    7 Lap 5 39:11.5 2:29:59.9
Sport/Beginner SS
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Matthew Kelley 37 M/ 4 1:38:28.2 Homewood IL Good Speed Cycles
   37 Lap 1 5:15.3 5:15.3
   37 Lap 2 29:31.2 34:46.5
   37 Lap 3 31:27.5 1:06:14.0
   37 Lap 4 32:14.2 1:38:28.2
2 Max Tenclay 136 M/ 4 1:39:22.8 Homewood IL Good Speed Cycles
  136 Lap 1 5:23.7 5:23.7
  136 Lap 2 30:56.4 36:20.1
  136 Lap 3 31:10.1 1:07:30.2
  136 Lap 4 31:52.6 1:39:22.8
3 Brian Poitras 137 M/ 4 1:46:14.0 Ft. Wayne IN
  137 Lap 1 5:36.8 5:36.8
  137 Lap 2 32:11.6 37:48.4
  137 Lap 3 33:16.3 1:11:04.7
  137 Lap 4 35:09.3 1:46:14.0
4 Mike Kehle 48 M/ 4 1:49:22.9 Porter IN Good Speed Cycles
   48 Lap 1 5:38.8 5:38.8
   48 Lap 2 32:23.5 38:02.3
   48 Lap 3 33:56.6 1:11:58.9
   48 Lap 4 37:24.0 1:49:22.9
5 Travis Good 36 M/ 4 2:03:32.7 Plymouth IN
   36 Lap 1 6:19.0 6:19.0
   36 Lap 2 37:48.1 44:07.1
   36 Lap 3 39:02.6 1:23:09.7
   36 Lap 4 40:23.0 2:03:32.7
Sport 20-29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Ryan Fischer 40 M/ 4 1:37:37.4 LaPorte IN
   40 Lap 1 5:20.2 5:20.2
   40 Lap 2 30:30.3 35:50.5
   40 Lap 3 31:18.0 1:07:08.5
   40 Lap 4 30:28.9 1:37:37.4
Sport 30-39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Brian Falloon 45 M/ 4 1:33:56.8 Noblesville IN Rangeline Nature Preserve
   45 Lap 1 5:14.1 5:14.1
   45 Lap 2 29:45.2 34:59.3
   45 Lap 3 29:19.2 1:04:18.5
   45 Lap 4 29:38.3 1:33:56.8
2 Garrett Andrews 54 M/ 4 1:36:41.9 Indianapolis IN Bicycle Outfitters Indy
   54 Lap 1 5:15.0 5:15.0
   54 Lap 2 29:43.8 34:58.8
   54 Lap 3 30:51.1 1:05:49.9
   54 Lap 4 30:52.0 1:36:41.9
3 Jason DeYoung 35 M/ 4 1:41:31.2 Demotte IN
   35 Lap 1 5:21.2 5:21.2
   35 Lap 2 30:44.6 36:05.8
   35 Lap 3 32:11.4 1:08:17.2
   35 Lap 4 33:14.0 1:41:31.2
4 Kevin Gerbers 49 M/ 4 1:43:29.8 Ft. Wayne IN
   49 Lap 1 5:30.4 5:30.4
   49 Lap 2 32:21.5 37:51.9
   49 Lap 3 33:07.7 1:10:59.6
   49 Lap 4 32:30.2 1:43:29.8
5 Jason Hazelett 53 M/ 3 1:09:32.8 Ft. Wayne IN Ft. Wayne Outfitters and Bike
   53 Lap 1 5:31.7 5:31.7
   53 Lap 2 30:39.9 36:11.6
   53 Lap 3 33:21.2 1:09:32.8
Sport 40-49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Chad Murphy 46 M/ 4 1:35:57.7 Ft. Wayne IN
   46 Lap 1 5:22.0 5:22.0
   46 Lap 2 29:24.4 34:46.4
   46 Lap 3 30:13.7 1:05:00.1
   46 Lap 4 30:57.6 1:35:57.7
2 Chris Harvey 52 M/ 4 1:42:28.6 Osceola IN
   52 Lap 1 5:20.2 5:20.2
   52 Lap 2 31:21.4 36:41.6
   52 Lap 3 33:02.8 1:09:44.4
   52 Lap 4 32:44.2 1:42:28.6
3 Mike Henry 51 M/ 4 1:42:51.9 Ft. Wayne IN
   51 Lap 1 5:41.7 5:41.7
   51 Lap 2 32:17.3 37:59.0
   51 Lap 3 32:56.3 1:10:55.3
   51 Lap 4 31:56.6 1:42:51.9
4 Martin Carranza 50 M/ 4 1:46:18.6 Auburn IN Carranza's Racing
   50 Lap 1 5:35.0 5:35.0
   50 Lap 2 31:44.4 37:19.4
   50 Lap 3 33:36.4 1:10:55.8
   50 Lap 4 35:22.8 1:46:18.6
Sport 19 and under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Christian Tucker 41 M/ 4 1:34:32.8 Milford IN Nappanee Bicycle
   41 Lap 1 5:16.3 5:16.3
   41 Lap 2 28:59.4 34:15.7
   41 Lap 3 30:05.5 1:04:21.2
   41 Lap 4 30:11.6 1:34:32.8
Sport 50-59
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Pierre Crevier 42 M/ 4 1:42:35.8 Stevensville MI Cycle and Fitness
   42 Lap 1 5:41.0 5:41.0
   42 Lap 2 31:27.7 37:08.7
   42 Lap 3 32:45.1 1:09:53.8
   42 Lap 4 32:42.0 1:42:35.8
Sport Women
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Sarah Farver-Staub 47 F/ 4 1:49:27.5 Ashley IN
   47 Lap 1 6:06.2 6:06.2
   47 Lap 2 33:09.0 39:15.2
   47 Lap 3 34:17.0 1:13:32.2
   47 Lap 4 35:55.3 1:49:27.5
Beg Men 20-29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 John Patty 124 M/ 3 1:09:21.7 Ft. Wayne IN
  124 Lap 1 5:50.1 5:50.1
  124 Lap 2 31:53.4 37:43.5
  124 Lap 3 31:38.2 1:09:21.7
2 Jake Heldt 110 M/ 3 1:09:57.7 Highland IN Trek Store of Schereville
  110 Lap 1 5:42.0 5:42.0
  110 Lap 2 31:41.9 37:23.9
  110 Lap 3 32:33.8 1:09:57.7
3 Corey Smith 115 M/ 3 1:11:52.3 Ft. Wayne IN
  115 Lap 1 5:35.7 5:35.7
  115 Lap 2 33:42.2 39:17.9
  115 Lap 3 32:34.4 1:11:52.3
4 Terry Macchia 123 M/ 3 1:15:11.7 Crown Point IN Outback Trail
  123 Lap 1 6:09.6 6:09.6
  123 Lap 2 33:44.3 39:53.9
  123 Lap 3 35:17.8 1:15:11.7
5 Nathaniel Berg 134 M/ 3 1:19:22.9 Ft. Wayne IN
  134 Lap 1 6:10.5 6:10.5
  134 Lap 2 35:54.4 42:04.9
  134 Lap 3 37:18.0 1:19:22.9
6 Brendan Mensch 127 M/ 1 6:07.3 Ft. Wayne IN
  127 Lap 1 6:07.3 6:07.3
Beg Men 30-39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Jarod Straub 132 M/ 3 1:08:56.6 Ashley IN Men of Steel Racing
  132 Lap 1 5:39.4 5:39.4
  132 Lap 2 31:33.0 37:12.4
  132 Lap 3 31:44.2 1:08:56.6
2 Keith Duvall 111 M/ 3 1:13:13.1 Valparaiso IN Outback Trail
  111 Lap 1 5:54.0 5:54.0
  111 Lap 2 33:17.4 39:11.4
  111 Lap 3 34:01.7 1:13:13.1
3 Dave Ross 119 M/ 3 1:13:54.2 North Liberty IN
  119 Lap 1 6:08.0 6:08.0
  119 Lap 2 33:39.2 39:47.2
  119 Lap 3 34:07.0 1:13:54.2
4 Greg Witek 130 M/ 3 1:21:47.7 Schererville IN
  130 Lap 1 6:17.6 6:17.6
  130 Lap 2 37:33.0 43:50.6
  130 Lap 3 37:57.1 1:21:47.7
5 Adam Murphy 135 M/ 3 1:23:39.4 Ft. Wayne IN
  135 Lap 1 6:02.7 6:02.7
  135 Lap 2 39:15.4 45:18.1
  135 Lap 3 38:21.3 1:23:39.4
6 Chris Baumgartner 133 M/ 3 1:24:40.5 Ft. Wayne IN
  133 Lap 1 5:51.8 5:51.8
  133 Lap 2 39:19.7 45:11.5
  133 Lap 3 39:29.0 1:24:40.5
7 Ethan Leitch 131 M/ 3 1:25:14.9 Churubusco IN
  131 Lap 1 6:19.5 6:19.5
  131 Lap 2 37:39.8 43:59.3
  131 Lap 3 41:15.6 1:25:14.9
8 Carl Micklitsch 116 M/ 3 1:32:26.5 Ft. Wayne IN
  116 Lap 1 6:44.8 6:44.8
  116 Lap 2 42:35.1 49:19.9
  116 Lap 3 43:06.6 1:32:26.5
9 Thom Bunting 125 M/ 3 1:38:10.6 Ft. Wayne IN
  125 Lap 1 6:49.7 6:49.7
  125 Lap 2 44:42.2 51:31.9
  125 Lap 3 46:38.7 1:38:10.6
10 Tim Stephenson 120 M/ 2 40:55.8 Chesterton IN
  120 Lap 1 6:18.1 6:18.1
  120 Lap 2 34:37.7 40:55.8
Beg Men 40-49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 David Gable 121 M/ 3 1:12:46.2 Ft. Wayne IN Summit City Bicycles
  121 Lap 1 5:57.4 5:57.4
  121 Lap 2 33:21.8 39:19.2
  121 Lap 3 33:27.0 1:12:46.2
2 Eladio Sandi 117 M/ 3 1:14:38.4 Ft. Wayne IN
  117 Lap 1 5:50.9 5:50.9
  117 Lap 2 33:27.5 39:18.4
  117 Lap 3 35:20.0 1:14:38.4
3 Shannon Branscomb 126 M/ 3 1:22:44.9 Ft. Wayne IN
  126 Lap 1 6:15.9 6:15.9
  126 Lap 2 37:21.4 43:37.3
  126 Lap 3 39:07.6 1:22:44.9
4 Chris Branch 129 M/ 3 1:36:50.9 Kokomo IN
  129 Lap 1 7:22.7 7:22.7
  129 Lap 2 43:54.2 51:16.9
  129 Lap 3 45:34.0 1:36:50.9
Beg Men 11-19
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Paul Goodman 128 M/ 3 1:17:17.5 Hobart IN
  128 Lap 1 6:14.5 6:14.5
  128 Lap 2 34:52.6 41:07.1
  128 Lap 3 36:10.4 1:17:17.5
2 Blake Hoffman 118 M/ 3 1:36:24.0 Ft. Wayne IN 3 Rivers Velo Sport
  118 Lap 1 7:23.3 7:23.3
  118 Lap 2 42:19.0 49:42.3
  118 Lap 3 46:41.7 1:36:24.0
Beg Men 50+
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Steve Tucker 113 M/ 3 1:11:12.2 Milford IN
  113 Lap 1 5:49.5 5:49.5
  113 Lap 2 32:28.3 38:17.8
  113 Lap 3 32:54.4 1:11:12.2
2 Pat Wallace 122 M/ 3 2:02:51.1 Ft. Wayne IN Outback Trail
  122 Lap 1 8:53.5 8:53.5
  122 Lap 2 56:02.7 1:04:56.2
  122 Lap 3 57:54.9 2:02:51.1
Junior 6-10
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Cassidy DeYoung 189 F/ 1 8:09.6 Demotte IN
  189 Lap 1 8:09.6 8:09.6
2 Kyle Anderson 185 M/ 1 8:17.0 Ft. Wayne IN
  185 Lap 1 8:17.0 8:17.0
3 Rylie Kelly 186 F/ 1 9:10.0 Elkhart IN
  186 Lap 1 9:10.0 9:10.0
4 Teddie McComb 188 M/ 1 10:47.2 Yoder IN
  188 Lap 1 10:47.2 10:47.2
5 Swazi Reinhard 187 F/ 1 10:50.1 Ft. Wayne IN
  187 Lap 1 10:50.1 10:50.1