Potato Creek XC
Overall Detail
October 02, 2011
Results by Epic Race Timing, www.epicracetiming.com
Expert/Elite Men 35+
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 James Rasmussen 8 M/ 4 2:25:40.0 Michigan City IN Rbikes.com
    8 Lap 1 35:59.7 35:59.7
    8 Lap 2 35:57.6 1:11:57.3
    8 Lap 3 36:55.5 1:48:52.8
    8 Lap 4 36:47.2 2:25:40.0
2 Ryan Tragesser 3 M/ 4 2:28:00.4 Fishers IN Matthews Bicycles
    3 Lap 1 36:36.5 36:36.5
    3 Lap 2 36:31.1 1:13:07.6
    3 Lap 3 36:14.5 1:49:22.1
    3 Lap 4 38:38.3 2:28:00.4
3 Ed Serrat 1 M/ 4 2:28:33.4 South Bend IN Spin Zone Racing/Cannondale/Wa
    1 Lap 1 35:56.2 35:56.2
    1 Lap 2 36:26.0 1:12:22.2
    1 Lap 3 37:46.8 1:50:09.0
    1 Lap 4 38:24.4 2:28:33.4
4 Matt Johnson 14 M/ 4 2:29:26.5 Warsaw IN Race for Riley
   14 Lap 1 36:37.3 36:37.3
   14 Lap 2 36:30.9 1:13:08.2
   14 Lap 3 36:47.4 1:49:55.6
   14 Lap 4 39:30.9 2:29:26.5
5 Peter Greaves 16 M/ 4 2:35:20.4 Niles MI Cycle and Fitness
   16 Lap 1 37:04.1 37:04.1
   16 Lap 2 37:54.6 1:14:58.7
   16 Lap 3 39:13.0 1:54:11.7
   16 Lap 4 41:08.7 2:35:20.4
6 Rick Tufts 9 M/ 4 2:39:35.4 Elkhart IN
    9 Lap 1 38:17.7 38:17.7
    9 Lap 2 39:29.6 1:17:47.3
    9 Lap 3 39:35.8 1:57:23.1
    9 Lap 4 42:12.3 2:39:35.4
7 Randy Bartz 11 M/ 4 2:45:33.7 Fort Wayne IN Men of Steel Racing
   11 Lap 1 41:07.6 41:07.6
   11 Lap 2 40:19.7 1:21:27.3
   11 Lap 3 41:07.4 2:02:34.7
   11 Lap 4 42:59.0 2:45:33.7
8 Chad Kuhn 15 M/ 4 2:47:34.7 Silver Lake IN Race for Riley
   15 Lap 1 41:52.7 41:52.7
   15 Lap 2 43:46.3 1:25:39.0
   15 Lap 3 41:27.8 2:07:06.8
   15 Lap 4 40:27.9 2:47:34.7
9 Ken Glick 12 M/ 4 2:54:03.6 Bremen IN Pro Form Bike Shop
   12 Lap 1 42:17.1 42:17.1
   12 Lap 2 43:53.7 1:26:10.8
   12 Lap 3 44:39.1 2:10:49.9
   12 Lap 4 43:13.7 2:54:03.6
10 Bob Rumpler 17 M/ 4 2:54:54.9 Plymouth IN
   17 Lap 1 42:11.7 42:11.7
   17 Lap 2 44:55.1 1:27:06.8
   17 Lap 3 43:38.6 2:10:45.4
   17 Lap 4 44:09.5 2:54:54.9
11 Brandon Treber 18 M/ 3 2:21:11.0 Argos IN Pro Form Bike Shop
   18 Lap 1 43:19.9 43:19.9
   18 Lap 2 45:25.3 1:28:45.2
   18 Lap 3 52:25.8 2:21:11.0
12 Mike Wheeler 10 M/ 2 1:18:39.2 Chesterton IN Rbikes.com
   10 Lap 1 37:03.0 37:03.0
   10 Lap 2 41:36.2 1:18:39.2
Expert/Elite Men 34 and under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Matt Light 13 M/ 4 2:24:03.5 Warsaw IN Race for Riley
   13 Lap 1 35:28.1 35:28.1
   13 Lap 2 35:37.4 1:11:05.5
   13 Lap 3 36:13.1 1:47:18.6
   13 Lap 4 36:44.9 2:24:03.5
2 Rick Mezo 6 M/ 4 2:24:07.7 Crown Point IN Rbikes.com
    6 Lap 1 35:26.2 35:26.2
    6 Lap 2 35:37.3 1:11:03.5
    6 Lap 3 36:14.6 1:47:18.1
    6 Lap 4 36:49.6 2:24:07.7
3 Chad Salla 5 M/ 4 2:24:09.9 Winona Lake IN Alderfer-Bergen
    5 Lap 1 35:27.5 35:27.5
    5 Lap 2 35:36.9 1:11:04.4
    5 Lap 3 36:12.8 1:47:17.2
    5 Lap 4 36:52.7 2:24:09.9
4 Christian Tucker 4 M/ 4 2:42:38.8 Milford IN Nappanee Bicycle
    4 Lap 1 38:11.3 38:11.3
    4 Lap 2 39:57.0 1:18:08.3
    4 Lap 3 40:50.0 1:58:58.3
    4 Lap 4 43:40.5 2:42:38.8
Expert/Elite Single Speed
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Anthony Sanson 25 M/ 4 2:33:50.9 Warsaw IN Race for Riley
   25 Lap 1 36:44.6 36:44.6
   25 Lap 2 38:03.8 1:14:48.4
   25 Lap 3 38:22.2 1:53:10.6
   25 Lap 4 40:40.3 2:33:50.9
2 Jeff Hartz 24 M/ 4 2:37:56.7 Argos IN
   24 Lap 1 38:26.1 38:26.1
   24 Lap 2 39:10.0 1:17:36.1
   24 Lap 3 39:21.3 1:56:57.4
   24 Lap 4 40:59.3 2:37:56.7
3 Steven Ladouceur 34 M/ 4 2:40:46.4 Granger IN
   34 Lap 1 44:47.5 44:47.5
   34 Lap 2 38:14.3 1:23:01.8
   34 Lap 3 38:16.7 2:01:18.5
   34 Lap 4 39:27.9 2:40:46.4
4 Dean Schmidlapp 27 M/ 4 2:49:58.7 Plymouth IN
   27 Lap 1 40:45.2 40:45.2
   27 Lap 2 42:09.2 1:22:54.4
   27 Lap 3 41:56.6 2:04:51.0
   27 Lap 4 45:07.7 2:49:58.7
5 Rick Houston 22 M/ 4 2:56:23.6 Elkhart IN
   22 Lap 1 42:19.0 42:19.0
   22 Lap 2 43:30.9 1:25:49.9
   22 Lap 3 44:39.3 2:10:29.2
   22 Lap 4 45:54.4 2:56:23.6
Expert/Elite Women
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Andrea Lehr 7 F/ 3 2:11:47.7 Valparaiso IN
    7 Lap 1 42:38.9 42:38.9
    7 Lap 2 44:19.6 1:26:58.5
    7 Lap 3 44:49.2 2:11:47.7
Sport/Beginner SS
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Matthew Kelley 37 M/ 2 1:19:15.8 Homewood IL Good Speed Cycles
   37 Lap 1 38:32.6 38:32.6
   37 Lap 2 40:43.2 1:19:15.8
2 Mike Kehle 53 M/ 2 1:19:29.6 Porter IN Good Speed Cycles
   53 Lap 1 39:08.2 39:08.2
   53 Lap 2 40:21.4 1:19:29.6
3 Max Tenclay 70 M/ 2 1:22:33.8 Homewood IL Good Speed Cycles
   70 Lap 1 39:58.9 39:58.9
   70 Lap 2 42:34.9 1:22:33.8
4 Andrew Pizareh 54 M/ 2 1:23:59.5 South Bend IN
   54 Lap 1 39:23.2 39:23.2
   54 Lap 2 44:36.3 1:23:59.5
5 Jason vermilyer 45 M/ 2 1:28:46.4 Elkhart IN Pro Form Bike Shop
   45 Lap 1 42:51.7 42:51.7
   45 Lap 2 45:54.7 1:28:46.4
6 Travis Good 36 M/ 2 1:33:45.6 Plymouth IN
   36 Lap 1 46:12.5 46:12.5
   36 Lap 2 47:33.1 1:33:45.6
Sport 20-29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Ryan Fischer 40 M/ 2 1:16:57.7 LaPorte IN
   40 Lap 1 38:37.4 38:37.4
   40 Lap 2 38:20.3 1:16:57.7
Sport 30-39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Jason DeYoung 35 M/ 2 1:16:34.9 Demotte IN
   35 Lap 1 37:51.8 37:51.8
   35 Lap 2 38:43.1 1:16:34.9
2 Jan Kauffman 55 M/ 2 1:20:01.0 Elkhart IN
   55 Lap 1 39:28.2 39:28.2
   55 Lap 2 40:32.8 1:20:01.0
3 Kevin McMahon 62 M/ 2 1:20:36.9 Valparaiso IN Outback Trail
   62 Lap 1 40:05.3 40:05.3
   62 Lap 2 40:31.6 1:20:36.9
4 Keith Wallace 44 M/ 2 1:24:01.9 Kalamazoo MI
   44 Lap 1 41:30.1 41:30.1
   44 Lap 2 42:31.8 1:24:01.9
5 Charlton Duncan 43 M/ 2 1:24:03.4 Schererville IN
   43 Lap 1 40:25.3 40:25.3
   43 Lap 2 43:38.1 1:24:03.4
6 Jeff Eckert 60 M/ 2 1:30:52.0 Porter IN
   60 Lap 1 45:10.5 45:10.5
   60 Lap 2 45:41.5 1:30:52.0
7 Todd Eber 63 M/ 1 45:01.5 Mishawaka IN
   63 Lap 1 45:01.5 45:01.5
Sport 40-49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Jeff Bailey 150 M/ 2 1:14:43.7 Elkhart IN Pro Form Bike Shop
  150 Lap 1 36:52.8 36:52.8
  150 Lap 2 37:50.9 1:14:43.7
2 Chris Harvey 66 M/ 2 1:18:13.4 Osceola IN
   66 Lap 1 38:36.3 38:36.3
   66 Lap 2 39:37.1 1:18:13.4
3 John Sekendy 58 M/ 2 1:18:38.0 South Bend IN Pro Form Bike Shop
   58 Lap 1 38:52.8 38:52.8
   58 Lap 2 39:45.2 1:18:38.0
4 Douglas Bowman 47 M/ 2 1:19:33.2 St. Joseph MI
   47 Lap 1 38:52.3 38:52.3
   47 Lap 2 40:40.9 1:19:33.2
5 Jeff Borah 46 M/ 2 1:21:57.4 St. Joseph MI
   46 Lap 1 40:56.8 40:56.8
   46 Lap 2 41:00.6 1:21:57.4
6 John Bussey 69 M/ 2 1:23:55.7 Crown Point IN Kids & Wife
   69 Lap 1 40:38.8 40:38.8
   69 Lap 2 43:16.9 1:23:55.7
7 David Lymph 64 M/ 2 1:25:07.7 Valparaiso IN
   64 Lap 1 41:23.6 41:23.6
   64 Lap 2 43:44.1 1:25:07.7
8 Greg Furry 56 M/ 2 1:25:21.1 Granger IN
   56 Lap 1 40:42.9 40:42.9
   56 Lap 2 44:38.2 1:25:21.1
9 Eric Struss 49 M/ 2 1:26:39.8 LaPorte IN
   49 Lap 1 42:18.3 42:18.3
   49 Lap 2 44:21.5 1:26:39.8
10 Todd Steiner 59 M/ 2 1:31:25.1 South Bend IN
   59 Lap 1 45:09.4 45:09.4
   59 Lap 2 46:15.7 1:31:25.1
11 Darin Mercer 48 M/ 1 44:19.9 LaPorte IN
   48 Lap 1 44:19.9 44:19.9
Sport 19 and under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Brandon Krutsch 67 M/ 2 1:26:50.9 Mishawaka IN Pro Form Bike Shop
   67 Lap 1 42:58.5 42:58.5
   67 Lap 2 43:52.4 1:26:50.9
Sport 50-59
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Pierre Crevier 41 M/ 2 1:19:39.9 Stevensville MI Cycle and Fitness
   41 Lap 1 39:09.7 39:09.7
   41 Lap 2 40:30.2 1:19:39.9
2 Doug Lenaburg 50 M/ 2 1:22:50.0 Elkhart IN Pro Form Bike Shop
   50 Lap 1 41:01.9 41:01.9
   50 Lap 2 41:48.1 1:22:50.0
3 steve tucker 57 M/ 2 1:24:41.2
   57 Lap 1 40:47.8 40:47.8
   57 Lap 2 43:53.4 1:24:41.2
4 John Marquardt 51 M/ 2 1:25:02.2 South Bend IN
   51 Lap 1 41:39.4 41:39.4
   51 Lap 2 43:22.8 1:25:02.2
5 Dan Ball 61 M/ 2 1:27:31.5 Elkhart IN Pro Form Bike Shop
   61 Lap 1 42:51.0 42:51.0
   61 Lap 2 44:40.5 1:27:31.5
6 James Pittacora 52 M/ 2 1:39:35.3 Chicago IL
   52 Lap 1 58:15.2 58:15.2
   52 Lap 2 41:20.1 1:39:35.3
7 David Mehas 68 M/ 1 48:56.1 Wolcottville IN
   68 Lap 1 48:56.1 48:56.1
Sport Women
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Amy Cockburn-Evans 65 F/ 2 1:37:58.9 Milford IN Peddlefish
   65 Lap 1 48:20.7 48:20.7
   65 Lap 2 49:38.2 1:37:58.9
Beg Men 20-29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Jake Heldt 201 M/ 1 40:50.9 Highland IN Trek Store of Schereville
  201 Lap 1 40:50.9 40:50.9
2 Terry Macchia 219 M/ 1 41:56.5 Crown Point IN Outback Trail
  219 Lap 1 41:56.5 41:56.5
3 Jason Rumfelt 230 M/ 1 42:38.8 Mishawaka IN Pro Form Bike Shop
  230 Lap 1 42:38.8 42:38.8
4 Derek Moser 229 M/ 1 49:35.0 Osceola IN
  229 Lap 1 49:35.0 49:35.0
5 Thomas York 226 M/ 1 51:17.6 Crown Point IN
  226 Lap 1 51:17.6 51:17.6
6 Tim Marando 206 M/ 1 58:03.8 Chicago IL Saddle Slayers
  206 Lap 1 58:03.8 58:03.8
7 James Stanley 225 M/ 1 1:04:26.4 Westville IN
  225 Lap 1 1:04:26.4 1:04:26.4
Beg Men 30-39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Dave Ross 207 M/ 1 41:03.9 North Liberty IN
  207 Lap 1 41:03.9 41:03.9
2 Keith Duvall 202 M/ 1 41:57.1 Valparaiso IN Outback Trail
  202 Lap 1 41:57.1 41:57.1
3 Tim Stephenson 209 M/ 1 43:47.3 Chesterton IN
  209 Lap 1 43:47.3 43:47.3
4 Chad Wooley 211 M/ 1 45:09.3 Schererville IN
  211 Lap 1 45:09.3 45:09.3
5 Greg Witek 210 M/ 1 46:05.4 Schererville IN
  210 Lap 1 46:05.4 46:05.4
6 Daniel Scott 208 M/ 1 47:13.2 South Bend IN
  208 Lap 1 47:13.2 47:13.2
7 Bryan Gramke 220 M/ 1 50:47.2 Chesterton IN
  220 Lap 1 50:47.2 50:47.2
8 Robert Stephenson 224 M/ 1 51:43.8 Westville IN
  224 Lap 1 51:43.8 51:43.8
Beg Men 40-49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Cecil Slayton 237 M/ 1 42:19.9 White Pigeon MI
  237 Lap 1 42:19.9 42:19.9
2 Les Yocum 214 M/ 1 45:42.1 West Lafayette IN
  214 Lap 1 45:42.1 45:42.1
3 John Donlin 212 M/ 1 46:52.4 Valparaiso IN Outback Trail
  212 Lap 1 46:52.4 46:52.4
4 Jim Houts 213 M/ 1 47:45.0 Kouts IN Slow Spokes
  213 Lap 1 47:45.0 47:45.0
5 Brent Ernsberger 203 M/ 1 48:09.7 Elkhart IN
  203 Lap 1 48:09.7 48:09.7
6 Jay Roxey 227 M/ 1 50:40.3 Knox IN
  227 Lap 1 50:40.3 50:40.3
7 Bob Gasiecki 228 M/ 1 50:40.7 LaPorte IN
  228 Lap 1 50:40.7 50:40.7
Beg Men 11-19
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Ian Ziarko 205 M/ 1 39:05.0 Mokena IL izwebdesigns.com
  205 Lap 1 39:05.0 39:05.0
2 Blake Mezo 218 M/ 1 47:37.7 Crown Point IN Rbikes.com
  218 Lap 1 47:37.7 47:37.7
3 John Parakowski 242 M/ 1 48:41.6 Granger IN
  242 Lap 1 48:41.6 48:41.6
4 Alex Hoover 241 M/ 1 50:56.9 Plymouth IN
  241 Lap 1 50:56.9 50:56.9
5 Cam Dennie 239 M/ 1 53:55.2 Culver IN
  239 Lap 1 53:55.2 53:55.2
6 Carson Hoover 240 M/ 1 53:56.6 Plymouth IN
  240 Lap 1 53:56.6 53:56.6
7 Landen Plassman 232 M/ 1 54:54.6 Naperville IL
  232 Lap 1 54:54.6 54:54.6
8 paul goodman 204 M/ 1 58:50.1 Milford IN
  204 Lap 1 58:50.1 58:50.1
Beg Men 50+
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Jeff Plassman 231 M/ 1 39:10.8 Naperville IL
  231 Lap 1 39:10.8 39:10.8
2 Tom Franz 223 M/ 1 44:47.5 Demotte IN
  223 Lap 1 44:47.5 44:47.5
3 Allen Macchia 238 M/ 1 48:59.5 Crown Point IN
  238 Lap 1 48:59.5 48:59.5
4 Ron Evans 233 M/ 1 51:33.2 Milford IN Peddlefish
  233 Lap 1 51:33.2 51:33.2
5 Pat Wallace 215 M/ 1 1:04:35.6 Valparaiso IN Outback Trail
  215 Lap 1 1:04:35.6 1:04:35.6
Beg Women
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Emily Andrews 234 F/ 1 48:31.5 Elkhart IN
  234 Lap 1 48:31.5 48:31.5
2 Bethany Cockburn 222 F/ 1 53:47.8 South Bend IN Peddlefish
  222 Lap 1 53:47.8 53:47.8
3 Briana Wallace 216 F/ 1 55:08.0 Kalamazoo MI
  216 Lap 1 55:08.0 55:08.0
4 Kerry Fraze 236 F/ 1 59:10.0 LaPorte IN
  236 Lap 1 59:10.0 59:10.0
5 Karen Wood 217 F/ 1 1:03:41.8 Warsaw IN
  217 Lap 1 1:03:41.8 1:03:41.8
6 Joanne Linane 221 F/ 1 1:07:24.5 Oak Lawn IL
  221 Lap 1 1:07:24.5 1:07:24.5
Junior 6-10
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Total Time City State Team
1 Cameron Jones 288 M/ 1 7:38.5 Nappanee IN
  288 Lap 1 7:38.5 7:38.5
2 Cassidy DeYoung 290 F/ 1 7:45.2 Demotte IN
  290 Lap 1 7:45.2 7:45.2
3 Kevin Krutsch 292 M/ 1 7:57.0 Mishawaka IN
  292 Lap 1 7:57.0 7:57.0
4 Seth Bowman 294 M/ 1 8:39.7 St. Joseph MI
  294 Lap 1 8:39.7 8:39.7
5 Aaron Gramke 286 M/ 1 8:45.1 Chesterton IN
  286 Lap 1 8:45.1 8:45.1
6 Chloe Bowman 295 F/ 1 8:55.5 St. Joseph MI
  295 Lap 1 8:55.5 8:55.5
7 Rylie Kelly 289 F/ 1 8:59.3 Elkhart IN
  289 Lap 1 8:59.3 8:59.3
8 Swazi Reinhard 287 F/ 1 9:17.4 Fort Wayne IN
  287 Lap 1 9:17.4 9:17.4
9 Lauren Harvey 291 F/ 1 13:29.3 Osceola IN
  291 Lap 1 13:29.3 13:29.3
10 Steven Kellogg 293 M/ 1 14:49.2 Michigan City IN
  293 Lap 1 14:49.2 14:49.2