2011 Bluhm Zoom Time Trial
Overall Finish List
September 04, 2011
Results by Epic Race Timing, www.epicracetiming.com
Expert/Elite Men 35+
Place Name City State Chip Time Team
    1 ED SERRAT SOUTH BEND IN     50:31.1 Spin Zone Racing/Cannondale
    2 PETER GREAVES NILES MI     52:53.2 Cycle & Fitness
    3 RANDY BARTZ FT. WAYNE IN     56:12.0 Men of Steel Racing
Expert/Elite Men 34 and under
Place Name City State Chip Time Team
    1 RICK MEZO CROWN POINT IN     49:24.5 Rbikes.com
    2 CHRIS PAWIELSKI CROWN POINT IN     50:55.0 Team Kenda P/B Geargrinders
    3 SEAN SMITH NILES MI     52:17.4 Cycle &Fitness
Expert/Elite Single Speed
Place Name City State Chip Time Team
    1 DAVE DEMAEGD SOUTH BEND IN     51:00.8 Spin Zone Racing
    2 STEVEN LADOUCEUR GRANGER IN     52:13.5
    3 MIKE JONES ST. JOSEPH MI     52:28.0 Cycle & Fitness
    4 JEFF HARTZ ARGOS IN     54:45.0
    5 RICK HOUSTON ELKHART IN   1:00:06.9
Expert/Elite Women
Place Name City State Chip Time Team
    1 ANDREA LEHR VALPARAISO IN     57:50.7
Sport/Beginner SS
Place Name City State Chip Time Team
    1 MAX TENCLAY HOMEWOOD IL     54:19.8 Goodspeed Cycles
    2 MIKE KEHLE PORTER IN     55:17.2 Good-Speed Cycles
    3 ANDREW DIZOREK SOUTH BEND IN     57:46.2
    4 TRAVIS GOOD PLYMOUTH IN   1:06:59.4
Sport 20-29
Place Name City State Chip Time Team
    1 RYAN FISCHER LAPORTE IN     55:30.2
    2 JASON STAREK ARLINGTON VA     55:45.6
Sport 30-39
Place Name City State Chip Time Team
    1 JASON DEYOUNG DEMOTTE IN     55:32.7
    2 KEVIN MCMAHON VALPARAISO IN     56:37.3 Outback Trail
    3 MICHAEL PERO AURORA IL     56:58.0
    4 JON KAUFFMAN ELKHART IN     58:07.0
    5 JEFF ECKERT PORTER IN   1:02:20.3
    6 MATT LUCAS MISHAWAKA IN   1:05:16.6 Outpost Sports
    7 BRIAN AVGERIS NEW LENOX IL   1:12:19.1
Sport 40-49
Place Name City State Chip Time Team
    1 JEFF BAILEY ELKHART IN     53:30.9 ProForm Bike Shop
    2 DOUGLAS BOWMAN ST. JOSEPH MI     58:27.3
    3 JEFF BORAH ST. JOSEPH IN   1:03:15.5
    4 DAVID LYNCH VALPARAISO IN   1:03:35.4
    5 DEAN DOMAN CHESTERTON IN   1:06:59.1
Sport 19 and under
Place Name City State Chip Time Team
    1 CHRISTIAN TUCKER MILFORD IN     52:50.1
    2 LUKE TILMANS INDIANAPOLIS IN     55:47.4
Sport 50-59
Place Name City State Chip Time Team
    1 BRAD NYENHUIS CROWN POINT IN     54:38.5
    2 PIERRE CREVIER STEVENSVILLE MI     56:26.2 Cycle and Fitness
    3 BRUCE SLOWEY COL. CITY IN     57:12.5 Men of Steel Racing
    4 DEAN SCHMIDLAPP PLYMOUTH IN     57:41.0
    5 JAMES PITTACORA CHICAGO IL     57:57.3
    6 DAVID ROSENBACHER BEVERLY SHORES IN   1:10:09.2
    7 STEVE TILMANS INDIANAPOLIS IN   1:10:53.0
    8 ROB LYNCH VALPARAISO IN   1:12:06.6
Sport 60+
Place Name City State Chip Time Team
    1 TIM WALSWORTH WESTVILLE IN   1:04:48.5 Bike Stop
Sport Women
Place Name City State Chip Time Team
    1 AMY GLOVER CROWN POINT IN   1:10:18.3 Team Kenda P/B Geargrinders
    2 JENNIFER SZOSTEK CROWN POINT IN   1:11:08.9
    3 JOANNE LINANE OAK LAWN IL   1:36:34.6
Beg Men 20-29
Place Name City State Chip Time Team
    1 JAKE HELDT HIGHLAND IN     28:42.1 Trek Store of Schereville
    2 TERRY MACCHIA CROWN POINT IN     29:41.8
Beg Men 30-39
Place Name City State Chip Time Team
    1 DAVE ROSS NORTH LIBERTY IN     29:07.1
    2 TIM STEPHENSON CHESTERTON IN     29:21.7
    3 KEITH DUVALL VALPARAISO IN     29:50.9 Outback Trail
    4 CHAD WOOLEY SCHERERVILLE IN     31:48.6
    5 GREG WITEK SCHERERVILLE IN     33:10.5
    6 ROBERT STEPHENSON WESTVILLE IN     33:33.2
    7 JEREMIAH OTTO MIDDLEBURY IN     33:33.3
    8 BRYAN GRAMKE VALPARAISO IN     33:49.4
    9 T.J. SIMMS PORTER IN     33:56.1
   10 RICHARD CUNANAN MERRILLVILLE IN     35:14.9 KuYa
Beg Men 40-49
Place Name City State Chip Time Team
    1 LES YORUM WEST LAFAYETTE IN     30:00.4
    2 JOHN DONLIN VALPARAISO IN     32:12.0 Outback
    3 JIM HOUTS KOUTS IN     33:37.5
    4 BRENT ERNSBERGER ELKHART IN     34:11.2
    5 MARK VESELICA VALPARAISO IN     50:49.2
Beg Men 11-19
Place Name City State Chip Time Team
    1 IAN ZIARKO MOKENA IL     27:53.7 izwebdesigns.com
    2 PAUL GOODMAN HOBART IN     30:53.9
    3 ERIC OKERSTROM ST. JOHN IN     31:22.2
    4 BLAKE MEZO CROWN POINT IN     32:38.0 Rbikes.com
    5 CHRIS CASTOR HOBART IN     37:43.5 KuYa
Beg Men 50+
Place Name City State Chip Time Team
    1 STEVE TUCKER MILFORD IN     28:40.1
    2 JOHN REGAN JONES VALPARAISO IN     33:52.7
    3 TOM FRANZ DEMOTTE IN     34:19.3
Beg Women
Place Name City State Chip Time Team
    1 KAREN WOOD WARSAW IN     43:08.6
Junior 6-10
Place Name City State Chip Time Team
    1 CASSIDY DEYOUNG DEMOTTE IN     15:30.5
    2 CAMERON JONES NAPPANEE IN     17:50.5
    3 AARON GRAMKE VALPARAISO IN     17:59.0